4 Boyutlu Ultrason Kaçıncı Haftada Yapılır?

4 Boyutlu Ultrason Kaçıncı Haftada Yapılır?

4 boyutlu ultrason kaçıncı haftada yapılır

4 boyutlu ultrason görüntülemeleri rutin bir hamilelik tetkiki olarak yapılabildiği gibi, bazı durumlarda yapılması zorunlu bir uygulama haline gelebilir. Hangi zamanda yapılması gerektiği, ne için yapılacağına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Birçok gebenin merak ettiği “4 boyutlu ultrason kaçıncı haftada yapılır” sorusunun cevabını bu nedenle tam net olarak bilinememektedir. Doktorunuzun önerdiği hafta aralığında yapılması daha doğru olacaktır.

4 boyutlu ultrasonlar, 3 boyutlu ultrasonlardan farklı olarak bebeğinizin rahimdeki hareketlerini gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlayan, zaman boyutunu da ekler. Bebeğin rahim içindeki gülümseme, esneme, parmaklarını oynatma gibi tüm hareketlerinin seyredilmesine olanak sağlanır.

Başlamadan önce bu içeriği okumanızda fayda var: 4 Boyutlu Ultrason Nedir, Nasıl Yapılır?

4 boyutlu ultrason neden yapılmalıdır?

Hamilelik boyunca bebeğin sağlıklı olup olmadığının teyit edilebilmesi için birçok test yapılır. 4 boyutlu ultrason da bunlardan biridir. Gebelik boyunca hiçbir sorun olmasa bile önlem amacıyla yapılması jinekologlar tarafından tavsiye edilir.

Aşağıda belirtilen durumlar için de yapılabilmektedir:

  • Gebelikte riskler mevcutsa bebeğin yakından takibi için yapılabilir.
  • Çoğul gebeliklerin oluşturduğu bazı tehlikelere karşı önlem amaçlı istenebilir.
  • Ektopik gebelikler ve diğer anormalliklerin saptanması için yapılabilir.
  • Fetal veya plasental bir anormallik mevcut ise, gebeliğin yakın takibi için yapılmalıdır.
  • Konjenital rahim anormallikleri ve rahim şeklindeki diğer değişiklikler mevcut olan kadınlarda durumun saptanması için gerçekleşebilir.
  • Endometrial poliplerin yeri 4 boyutlu ultrason ile tespit edilebilir.
  • Submukoz miyomların yeri ve herhangi bir intramural bileşen değerlendirmesi mümkündür.
  • Tekrarlayan düşüklerin, preterm doğumların araştırılması gerekir ve bu araştırma 4 boyutlu ultrasonla desteklenebilir.

4 boyutlu ultrason kaçıncı haftada yapılıyor?

Cinsiyeti öğrenmek amacıyla yapılan 4 boyutlu ultrason, en erken 13 haftada yapabilir. Daha önceden yapılmış görüntülemede elde edilen sonuçların yanılma payı yüksek olacaktır. İyi bir görüntü elde etmek için yapılan 4 boyutlu ultrason, 20 ila 26.haftalar arasında yapılır. 32.haftadan sonra bebeğin çevresinde daha az amniyotik sıvı olacağından, bu durum optimalden daha düşük sonuçlara neden olabilir. Ayrıca, 32. haftadan sonra bebek zaten pelvise inmiş olabilir.

İlginizi çekebilir: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Böylece bebeğe dair herhangi bir görüş elde edilemez hale gelir. 32. haftadan sonra bebeğin sınırlı hareket etmesi nedeniyle iyi bir görüş elde etmek çok zorlaşır. Bazı sağlık kurumlarında yapılan 4 boyutlu ultrasonlar 35. hafta boyunca başarıyla yapılabilmektedir. Ancak bu sonuçlar tipik değildir. Bu süre zarfında yine de randevu alabilirsiniz. Fakat hamileliğinizde önceki haftalar kadar başarılı olamayacağını unutmamanız gerekir.

Hafta aralıklarına göre 4 boyutlu ultrasonun vereceği sonuçları şu şekilde gruplandırmak mümkündür:

12 – 13. hafta:

Bebeklerinizin dış görünümün en erken gelişim aşamasını görmek ve kalp atışlarını duymak için harika bir zaman aralığıdır. Cinsiyet belirleme ultrasonları yapılabilir, ancak bebeğin boyutu hala çok küçük olduğundan zordur ve yanılma payı yüksektir.

14 – 15. hafta:

4 boyutlu ultrason teknolojisi ile bebeğinizin daha önceki gelişim aşamalarını görmek için iyi bir zaman aralığıdır. Bebeğinizin cinsiyet tayininin daha kolay ve daha kesin hale geldiği noktaya gelinmeye başlanmıştır.

16 – 21. hafta:

Bu dönem, bebeğinizin gelişim evreleri görmek için ideal bir zamandır. %100 başarılı bir görüntüleme olmasını sağlamak için, gebeliğinizin en az 16 hafta olması önerilmektedir. Bu haftalarda bebeğin gövdesini tamamıyla görmek mümkündür.

22 – 27. hafta:

Bu haftalarda yapılacak olan 4 boyutlu ultrason görüntülemesinde, görüntüler genellikle orta bölümden ve yukarıdan olacak şekildedir. Bebeğin yüzü neredeyse tamamıyla gelişmiş olarak görüntülenebilir.

Yukarıda verilen bilgiler doğrultusunda “4 boyutlu ultrason kaçıncı haftada yapılır?” sorusuna cevap olarak, 12 ila 28.hafta gibi geniş bir aralıkta başarılı olarak yapılacağını söylemek mümkündür. Gebeliğinizin ilerleyiş durumuna göre tam olarak hangi tarihlerde yaptırmanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız