4 Boyutlu Ultrason

4 Boyutlu Ultrason

4 boyutlu ultrason

Doğum öncesi dönemde her ebeveyn, bebeklerinin anne karnındaki görüntüsünü daha net ve ayrıntılı bir şekilde görmek ister. Bu nedenle ultrason cihazlarında yapılan ilerlemeler 3 boyutlu ve 4 boyutlu olarak gelişim kazanmıştır. Böylece sonografcılar ve ultrason teknisyenleri, rahim içinde gelişen bebeği daha ayrıntılı olarak gözlemleyebilmektedir.

4 boyutlu ultrason öncesinde kullanılan 2 ve 3 boyutlu ultrasonların çalışma prensibi şu şekildedir:

2 boyutlu ultrason:

Geleneksel ultrason teknolojisidir. 2 boyutlu ultrasonda yüksek frekanslı, iyonize edilmemiş ses dalgaları gönderilir ve sadece bir düzlemde alınır. Ses dalgaları, bebeğin siyah beyaz görüntüsünü yansıtmaktadır. Tıbbi ultrason sırasında iki boyut, fetal anatomiyi ve morfolojiyi değerlendirmek için sıklıkla kullanılır. Seçmeli sağlık merkezlerinde cinsiyet tayinini yapmak için iki boyut teknolojisi kullanılır.

3 boyutlu ultrason:

Tıp alanındaki teknoloji birikimi arttıkça, görüntü hacmi ve veri edinimi kullanılarak 3 boyutlu ultrasonlar geliştirilmiştir. 3 boyut teknolojisi, 2 boyut ile aynı yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır ve kullanımı daha güvenlidir. Ses dalgaları farklı açılardan birbirlerine yansımalar yaratır; ultrason makinesi daha sonra bu yansımaları yüksek hızlı bilgisayar yazılımı ile bütünleştirerek 3 boyutlu bir görüntü elde eder. Seçmeli sağlık merkezlerinde 3 boyut teknolojisi, bebeği son derece ayrıntılı olarak görmek için kullanılır.

4 boyutlu ultrason nasıl yapılır?

3 boyutlu ultrasona gerçek zaman eklenerek 4.boyut elde edilir. Gerçek zaman 4. boyut olarak kabul edilir. Ultrason gerçekleştirilirken bebek canlı olarak izlenir. Bebeğin rahim içi hareketleri, esneme, dönme ve hatta ince hareketler gibi eylemler görülebilir.  . 4 boyutlu ultrasonlarda HD görüntü kalitesi kullanılır.  HD, “yüksek çözünürlük” anlamına gelir ve piyasadaki diğer HD teknolojisi ile aynı kavramdır. Daha berrak, net, tanımlanmış bir görüntü sunar. Böylece bebeğin son derece detaylı görüntüleri oluşturulur. Bu cihazlar hareket halindeki bebeğin videosunu verebilir.

4 boyutu ultrason niçin kullanılır?

Gebelik süreci sağlıklı bir şekilde ilerlese dahi, bazı tetkiklerin yapılması gerçekleşmesi muhtemel olan risklerin önceden görülmesini sağlar. Tüm gebeliklerde 4 boyutlu ultrason ile görüntüleme yapılması tavsiye edilmektedir. Doktorunuz, bebeğinizle ilgili bir problemden endişeleniyorsa 4 boyutlu ultrason faydalı olabilir. Yüz, ekstremiteler ve vücudu ayrıntılı olarak gösterebilir. Ayrıca, bebek hala rahimdeyken bir işlem yapılması gerekiyorsa doktora rehberlik etmesi için de kullanılabilmektedir.

Bunun yanı sıra bazı durumlarda 4 boyutlu ultrason tetkiki yapılması zorunlu hale gelebilir:

  • Yüksek riskli gebeliklerin değerlendirilmesi,
  • Çoğul gebeliklerin değerlendirilmesi,
  • Ektopik gebelikler ve diğer anormalliklerin saptanması,
  • Fetal ve plasental anormalliklerin tespit edilmesi,
  • Konjenital rahim anormallikleri ve rahim şeklindeki diğer değişikliklerin saptanması,
  • Endometrial poliplerin yerinin tespiti,
  • Submukoz miyomların yeri ve herhangi bir intramural bileşen değerlendirmesi,
  • Tekrarlayan düşüklerin ve preterm doğumların araştırılması.

4 boyutlu ultrason güvenilir mi?

Genellikle gebelik esnasında yapılan tüm ultrason teknikleri güvenli kabul edilir. Kadın doğum uzmanları, gebelikleri izlemek için uzun yıllar boyunca izlemek için ultrason kullanmaktadır. 4 boyutlu ultrason da, rahime göz atmanın ve bebeğinizden hatıra fotoğrafı üretmenin bir diğer yoludur.

Ultrason cihazları, makinesi tarafından yansıtılan ses ile enerji üretirler. Bu enerji dokuyu etkiler, titreşim ve sıcaklık artışı yaratır. Kadın doğum uzmanlarının genellikle kullandıkları 2 boyutlu ultrason makineleri oldukça düşük enerji üretir. 3 ve 4 boyutlu makineler, 2 boyutluya oranla daha yüksek seviyelerde enerji salma eğilimindedir. Bunun fetüs için tehlikeli olduğuna dair bir kanıt bulunmamasına rağmen, güvenli olduğu da kanıtlanmamıştır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.