Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

adet kanaması ne kadar sürer

Doğurganlık döneminde olan her kadın, aylık olarak yumurtlama döngüsü içerisine girer. Yumurtlama sonucunda döllenme oluşmadığı takdirde adet periyotları oluşur. Adet periyotlarının genel bir biçimi olsa da, her kadında farklı bir şekillerde meydana gelebilmektedir. Bu döngünün düzeni, üreme sağlığı hakkında da bilgiler verebilir.

Adet kanaması kaç gün sürer ve adet dönemleri arasında kaç gün olmalıdır gibi merak edilen sorularının yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Adet dönemi ne zaman başlar?

Adet dönemi vücudun doğurganlık özelliği kazanmasıyla, yani yumurtlamanın başlamasıyla gerçekleşir. Kız çocuklarında adet dönemi genellikle 12 yaşında başlamaktadır. 8 yaşından önce başlaması erken, 16 yaşından sonra başlaması ise geç olarak kabul edilmektedir. Adet döngüleri, menopoz evresine kadar sürmektedir. Menopoz döneminde olan kadınlarda yumurta üretimi durur ve bu süreden sonra hamile kalmak mümkün değildir.

İlk adet kaç gün sürer?

İlk dönemini yaşayan bir genç kızın, adet döneminin tahmin edilebilir ve düzenli olması yaklaşık 2 yıl alabilir. İlk adet dönemleri döngüsü, 28 günlük ortalamadan daha uzun sürebilir.

İki adet dönemi arası kaç gün olmalı?

Doğurganlık dönemindeki her kadının belirli bir adet düzeni vardır. Adet dönemi kişiye özel olduğu için kanama miktarı ve gün sayısının herkesle aynı olmaması normaldir.

Genel özelliklerden bahsedilecek olursa; ortalama bir döngü 28 günde bir gerçekleşir. Bununla birlikte, 21 ila 35 gün arasında değişen periyotlar da normal kabul edilir. Kanamanın ilk günü, döngünün de ilk günü olarak kabul edilir.

Düzenli bir döngünün olması, üreme sistemindeki organların düzgün çalışması anlamına gelir.

adet kanaması kaç gün sürer

Adet kanaması kaç gün sürer?

Bir kadında her ay, rahimi hamilelik için elverişli hale getirmek için rahim iç tabakası oluşur. Fakat yumurta hücrelerinde döllenme gerçekleşmezse rahim iç tabakası dökülerek vücuttan atılır. Adet kanaması bu şekilde meydana gelir.

Adet kanaması genellikle 3 ile 5 gün arasında gerçekleşir. Kanamanın yoğunluğuna bağlı olarak birkaç gün daha uzaması mümkündür. 3 günden az süren kanamalar kısa, 7 günden fazla süren kanamalar ise uzun kabul edilir. Adet kanaması genç yaşlarda daha uzun, ileri yaşlarda ise daha kısa sürebilir. Bazı yaşam tarzı ve tıbbi faktörler, döneminizdeki gün sayısını etkileyebilir.

Adet kanamasının uzun sürmesi neden olur?

Adet döneminin süresi, vücudun ne kadar östrojen hormonu ürettiğine bağlı olarak değişebilir. Östrojen hormonu fazla üretildiğinde, rahimdeki iç tabaka normal seviyeden daha fazla kalınlaşabilir. Daha kalın bir tabakanın dökülmesi, daha uzun süreler alacağı için adet dönemi uzar. Ayrıca miyom, polip ve kist gibi üreme sisteminde meydana gelen oluşumlar, adet süresini uzatan faktörler arasında sayılabilir.

Adet dönemi normalden uzun süren kadınlarda görülen en sık nedenlerden biri de tiroid bezlerinde meydana gelen bozukluklardır. Kanı incelten ilaçları, polikistik over sendromu, rahim kanseri, endometriozis, ektopik gebelik, düşük veya pelvik inflamatuar hastalıklar uzun süreli adet periyotları nedenleri arasında sayılabilir.

Adet kanaması miktarı neye göre değişir?

Adet kanaması, kaybedilen kan miktarına bağlı olarak her ay değişebilir. Akıntı miktarı yoğunluğa bağlı olarak hafif, orta veya ağır olabilir. Yapısal özellikler, genetik faktörler, hormon düzeyleri veya üreme sistemlerinde meydana gelen herhangi bir aksaklık, adet kanamasının miktarını değiştirebilir. Aylık dönemdeki normal bir adet kanamasının 30 ile 80 ml. arasında olduğu kabul edilir. Normalden az veya normalden daha fazla kanamanızın olduğunu düşünüyorsanız, hem adet kanaması kaç gün sürer sorunuzun yanıtı hem de jinekolojik kontrol için bir uzmandan yardım istemeniz gerekir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Yeliz

  16 gün oldu dahada oluyor kanama geçen ay 7 gün oldu bu ay bilmiyorum tiroit lerim de sorun var ilaç kullanıyorum 150 lik içiyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanama miktarı çok ise hemen muayene olun leke ise bu aya mahsus bekleyin. Belki stres vs etkilemiş olabilir.

 • Necla sönmez

  Benimde en son iki nisanda olmuştu bu ay onaltısında oldu gecikd i baya bide normal adet gibi olmuyor çok az

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durumlarda muayene olmanız gerekir.

 • Elmas akbaş

  2 ay adet olmadım 2 aydan sonrası adet oldum bugün 10 gün oldu kanamam çok neden olur

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hala devam ediyorsa muayene olmanız gerekir. Kist, gebelik çeşitli sebeplerle olabilir.

 • Büşra Nurr

  Benim geçen sene kistim vardı tedavi oldum geçti. Bu sene tekrardan geldi yine tedavi oldum yine geçti. Tekrardan kist gelebilir mi? Nelere dikkat etmem gerekiyor?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kistlerin tekrarlama ihtimali vardır ve bu sizin elinizde olan bir şey değil.

 • Yeter petek

  4 gün olan adetim bugün 10.gün önce siyah siyah geldi ortalarda kırmızı ve şimdi yine siyah ne yapmam lazım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız gerekiyor.

 • Sinem ipek

  Her ay duzenli olarak adet gömeme ragmen bu ay 10 gündür kahve lekeler seklinde azar azar kanamam var kimisi kanser tümör diyor neden böyle acaba ? Lütfen yardım edermsiniz ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sadece bu bilgilere dayanarak yorum yapmak uygun olmaz. ultrasonla muayene olmanız gerekir.

 • sfghdrhd tuf

  İlk reglimdeyim karnim çok agiriyor ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ağrı kesici kullanabilirsin. Ayakların altına ve beline sıcak su torbası koyabilirsin.

 • Ayşe

  18 yaşındayım ara ara adetlerim siyah leke ve kahverengi leke şeklinde görüyorum ayrıca bu adetimde çok erken oldum ve leke şeklinde gördum yaklaşık 10 gündür devam ediyor. Doktora görünmelimiyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet ultrason ile muayene olabilirsiniz.

 • Serap kurt

  Normalde düzenli olarak adet oluyorum ama ilk defa bu ay 14 gündür adetliyim ilk üç gün normalden az geldi adetim sonra bitecek zannettim fakat 4 5gün kahverengi lekenme vardı iki gündür yine biraz kanama var ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız gerekiyor.

 • Fatma kuzu

  41 yasindayim adetim hep duzenli oluyrum bu ay 15 gun oldu 1 2 damla pembe seklinde devam ediyur kasiklarimda bel boslugumda agri oluyor idrar yolu enfeksiyonu uzun surmesine sebeb olurmu

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İdrar yolu enfeksiyonu adetin uzun sürmesine neden olmaz. Muayene olmanızı öneririm.

 • Sevim kol özmen

  42 yasindayim adet 7 gun surerdi bu ay 7cigunde tam bitti derken gene kanamam başladı 11 gun oldu

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız gerekir bu yaşlarda rahim kalınlaşması olabilir.

 • Nevin Öner

  50 yaşındayım. Ağrılı adet agrılarım klurdu genelde. Ikı aydır adet olmuyordum. Şimdi akıntı gibi başlayan başlayan yaklaşık bir aydır devam eden adet şekline dönüşen kanamam var hala devam ediyor ağrım yok.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm.

 • Berfin Çoşkun

  Benim 10 gündür adetim bitmedi polikistik över kistim var ondan kaynaklanabilirmi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet kaynaklanabilir. Hala devam ediyorsa muayene olmanız lazım.

 • damla

  benim daha yeni oluyo bugün basladı kanamam ama fazla sancı cekmedim en son 1 hafta once 2 saatbi sanci cektim sonra karın agrısı falan basladi sonra da kanama basladi ama arada bi kanama oluyo neden oyle oldu yani kanamam neden az yoksa adet olmadım mı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hormon testi yaptırmanız gerekir. Önce bir muayene olup sonrasında hormonlarınıza baktırın.

 • Zehra

  22 gündür kanamam devam ediyor ne yapmam gerekiyor bide çok kanama var

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız gerekiyor.

 • Rabia.

  Merhaba,
  Normalde 4 Gün süren adet kanamam son iki aydır 2 gün yoğun kanama 3. gün yine kan gibi ama kahverengi şeklinde oluyor. Stresli bir dönemden geçtim. (Annem yoğun kemoterapi gördü ve uzun süre hastanede kaldık) Bu gibi psikolojik durumlar etkiler mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?
  Sevgiler

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Devam ederse muayene olmanızı öneririm. Her zaman sadece stresten olmaz.

 • Nilgün İnci

  Hocam merhaba kızım 14 yaşında ikinci regli zamanı ilk regliden 3 ay sonra oldu.Son günlerinde azalan 10 gündür süren kanaması var.Dr götürmeli miyim?teşekkürler…

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet başlangıcında düzensizlikler olabilir. Kanama hala devam ediyorsa doktora gidebilirsiniz.

 • Gülçin alabay

  Merhaba geçen ay adet gördüğümde 6 gün sürdü ve 1 hafta sonra tekrar adet gördüm 4 5 gün sürdü 1 ayda 2 kez adet gördüm bu ay ise 10 gündür adetim bitmiyor azalma ise yok ve normalinden fazla kan geliyor bunun sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir çok sebebi olabilir. Muayene olmanız lazım, eğer kanamanız hala devam ediyorsa hemen bir doktora başvurun. Kanamanız durdu ise önümüzdeki ay kendinizi takip edin ve tekrarlaması durumunda mutlaka muayene olun.

Bir yorum yazınız