Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

adet kanamasının uzun sürmesi

Yetişkin bir kadın için ortalama adet döngüsünün uzunluğu 21 ile 35 gün arasında sürmektedir. Ergenlik dönemine yeni giren genç kızlar ve menopoza yaklaşan kadınlar, dönemlerin normalden daha kısa veya uzun sürmesiyle sıkça karşılaşırlar. Adet kanamasının miktarı da kişiden kişiye göre değişebilir olsa da, kanamanın ortalama olarak 3 ile 7 gün arasında devam etmesi beklenir. 1 haftadan sonra kanamanın halen devam etmesi durumunda menoraji, yani adet kanamasının uzun sürmesi probleminden bahsedilebilir.

Adet kanaması 10 günden fazla sürerse riskli midir?

Neredeyse her kadın, hayatının belirli dönemlerinde düzensiz adet döngüleri ve kanamalarıyla karşılaşabilmektedir. Adet sistemini etkileyecek birçok faktör bulunur ve kadınlar, defalarca kez bu faktörlere maruz kalmaktadır. Genellikle bu düzensizlikler hormon seviyelerindeki, özellikle östrojendeki değişiklikler nedeniyle meydana gelir. Östrojen, döllenmiş bir yumurtanın tutunabilmesi için endometriyum adı verilen rahim iç duvarını oluşturmaya yardımcı olur. Ancak, adet kanamasının 10 gün veya daha fazla sürmesinin ciddi boyutta nedenleri de olabilmektedir.

Mutlaka okumalısınız: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri

Adet kanamasının uzun sürmesi neden kaynaklanır?

 • Doğum kontrol yöntemleri:

Başta spiral olmak üzere, doğum kontrol amacı ile kullanılan hap, enjeksiyon, deri altı implantları gibi araçlar adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilir. Hormonları manipüle eden her şey, aynı zamanda adet kanamasını da direkt olarak etkileyebilir. Eğer bu tür doğum kontrol yöntemleri kişiyi olumsuz etkiliyorsa, başka doğum kontrol yöntemleri araştırılmalıdır.

 • Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen yaygın bir durumdur. Yumurtalıklarda yetişen, yumurtaların olgunlaşmasını engelleyen ve kısırlık dahil olmak üzere birçok probleme neden olan kistlerdir. Polikistik over sendromu teşhisi konulmuş birçok kadın, adet kanamalarının uzun sürmesinden mustariptir.

 • Erken menopoz:

Menopoz genellikle 50 yaş civarı kadınları etkilese de 35 yaş üstü kadınlarda da erken menopoz görülebilmektedir. Bununla birlikte hormonlarda dengesizlikler yaşandığı için kanamaların yoğunluğu ve süresinde artış görülebilmektedir.

 • Endometriozis:

Rahimi kaplayan endometriyal hücrelerin rahim dışında büyümesi durumudur. Genellikle periton boşluğu ve yumurtalık yüzeyinde görülür. Kısırlık, adet düzensizlikleri gibi sonuçlara neden olan bu problemin tedavisi gereklidir.

 • Polip ve miyomlar:

Miyomlar, rahim içerisinde bulunan iyi huylu tümörler olarak bilinse de adet döngüsündeki düzensizlikler gibi sorunlara neden olabileceği için tedavi edilmesi gerekebilir. Polipler ise rahim iç duvarı dokusundan oluşan kitlelerdir ve miyomlardan daha fazla riskli olabilir. Detaylı bilgi için Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir? adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • İlaçlar:

Kanın pıhtılaşma yeteneğini engelleyen antikoagülanlar içeren ilaçlar; antipsikotik yatıştırıcılar olan fenotiyazidler ve serotonin alımını etkileyen trisiklik antidepresanlar adet kanamasının süresi üzerinde etkili olabilmektedir.

 • Kanser türleri:

Rahim, rahim ağzı veya yumurtalık gibi bölgelerde gelişen kanserli hücreler adet sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

 • Enfeksiyonlar:

Özellikle cinsel yollarla bulaşan pelvik inflamatuar hastalıklar, adet kanamasının uzunluğunu ve yoğunluğunu arttırabilmektedir.

Adet kanamasının bitmemesi durumunda neler yapılmalıdır?

Adet kanaması 10.gün sonunda yoğun ve şiddetli olarak devam ediyorsa, olası problemlerin araştırılması için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda kanamanın kesilmesini ve adet döngüsünü düzenleyecek ilaçlar reçete edilebilir. Polip ve miyom benzeri durumlarda cerrahi tekniklere de ihtiyaç duyulabilir.

Adetin uzun sürmesi hamilelik belirtisi olabilir mi?

Sağlıklı bir hamilelikte, yerleşme kanaması olarak tabir edilen az ve kısa süreli bir lekelenme haricinde görülen hiçbir kanama normal bir durumu işaret etmeyecektir. Gebelik halinde biyolojik açıdan adet kanamaların yaşanması mümkün değilken, adet kanamasının uzun sürmesi gebelikle ilişkilendirilememektedir. Ancak; düşük, kimyasal gebelik, ektopik gebelik gibi problemler sonucunda da şiddetli kanama oluşabilmektedir. Özellikle adet dönemine denk gelebilen bu durumlarda, erken müdahale edilmesi gerekebilir.

Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Fatma Buse varir

  13 yaşındaki kızım ilk defa adet oldu. Ve adet kanaması 15 gün sürdü .kesilmesine de doktorun verdiği adet kesici ilaç sayesinde oldu. Adet döneminde boğaz enfeksiyonu da olduğu için agumentin ve norofen kullandi. Ultrason verdiler ileri tarihe. Henüz gozukmedi. Gününü bekliyoruz. Kan testleri yapıldı sonuçlar henüz çıkmadı. Yardımcı olurmusunuz acaba kilosu 62 boy 157 13 yas

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız çıktıktan sonra takip eden doktorunuza göstermeniz gerekli. Sonuçlara bakılmadan bir şey denemez. Bununla beraber kızınızın kilo vermesi gerekiyor.

 • Neşe ÖZMEN

  merhaba 50 yaşındayım adetim düzenli geliyor.Bu ay adetim 10 günü 2gün geçti çok gelmiyor hafif lekelenme oluyor acaba menepoza mı gireceğim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız lazım bazen rahim duvarında kalınlaşma olabiliyor.

 • tuba sinop

  merhaba 33 yaşındayım öncelikle adetim 40 gün kadar gecikti 2 gebelik testim de negatif çıktı ve sonra adet oldum 20 gündür hala sürüyor ne yapabilirim teşekkürler iyii çalışmalar

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen muayene olmanızı öneririm. Çünkü 20 gün süren kanama normal değildir.

 • tuba sinop

  teşekkür ederim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Geçmiş olsun.

 • Ceren AKSU

  Merhabalar ben 21 yaşındayım. Adetim 35-40 gün arayla oluyor ve 5-6 gün sürüyordu. Fakat şu an reglimin 11. günündeyim. Çok fazla kanamam yok hatta başlarda çok azdı ama hala devam ediyor olması ve son günlerde karnımın ağrımaya başlaması beni tedirgin etti. 25 gündür düzenli spor yapıyorum (günde 45 dk orta düzeyde) acaba onun etkisi olabilir mi? Malum koronadan dolayı hastaneye gitmek istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Stres spor hepsi etkileyebilir. Gelecek ay da böyle olursa bir ultrason muayenesi yaptırmanızı öneririm.

 • Melike dayan

  Merhaba 16 yaşındayım 10 gündür kanamam var başta çok sık olmasada son 2,3 gündür daha sık kanamam oldu. Malum koronadan dolayı hastaneye de başvurmak istemiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hala kanaman devam ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısın çünkü kansız kalabilirsin başka problemler olabilir.

 • Ayşe çelebi

  Benim adetim genelde 6 gün surüyor ama kanamam durmadi 10 gün oldu hala kanamam var bu normal mi çünkü ilk defa böyle uzun sürdü daha önce hiç olmadi hemen hastahaneye mi gitmeliyim yoksa birkaç gün daha beklemeli miyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Şu an hala kanamanız devam ediyor ise mutlaka muayene olun.

 • Halime sur

  Merhaba 27 yaşındayım duzen Siz adet oluyorum başlarda leke leke geliyor 7 8 gundam sonra kanamam çoğalıyor 4 5 gün suruyor normalmi bide 15 gün arayla oluyorum genellikle yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu normal bir durum değil muayene olmanız lazım.

 • sibel kartal

  Merhaba hocam benim kızım 2009 Ağustos doğumlu 67 kilo 1.55 boyunda ilk defa regli oldu 13 gün oldu kanaması çok azaldı yok gibi ama bitmedi de covid den dolayı hastaneye gitmek istemiyorum ama endişeleniyorum da evden hiç çıkmadı bunun etkisi olabilir mi tek çocuk kızım. (benim regl düzenli her zaman genetik sormak isterseniz diye parantez içinde belittim) şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu ay ilk defa adet olduğu için bekleyelim. Kanama kesilmezse doktora gidelim. Kesilirse gelecek ayki durumuna bakalaım .Kilo vermesi gerekiyor.

 • ela varol

  meerhaba ben 17 yaşındayım ve adetim az az geliyor yani bazen kırmızı olsada daha çok koyumsu renkte ama koyu kırmızı gibi değilde kahverengimsi gibi ve nerdeyse yaklaşık bir haftayı geçiyor ama hala devam ediyor biraz aşırı kiloluyum sizce neden kanamam böyle lütfen cevap yazın

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durumun kesinlikle kilo ile ilgisi var. Yine de muayene olmanızı öneririm.

 • 0s

  slm eşimin adet kanaması yaklasık 1 aydan beri devam ediyor doktor gittik bir iki parça aldı ve halen devam ediyor bir antibiyotik bir agrı kesici verdi nedersiniz.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doktorunuzla tekrar görüşmenizi öneririm.

 • E.D

  merhaba . 22 yaşındayım adetimin 9. günü az az geliyor . önceden de olmuştu 10 12 gün sürmüştü akıntı olmasa da kan oluyor .

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yılda 1-2 kere olabilir ama sık oluyorsa muayene olmanız gerekir.

 • H.G

  Merhaba 18 yaşındayım 19 gundurlu regliyim bitmedi bı türlü bu sene hep böyle oluyo en kısası 15 gün sürdu sizce normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hayır normal değil en kısa sürede muayene olmanız gerekir. Kist, myom olabilir.

 • M

  30 günden beri sürekli hasta oluyorum bitmedi bir türlü sizce bunun sebebi nedir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir sürü sebebi olabilir bunu ancak muayene olduğunuzda anlayabiliriz. Bir an önce muayene olun.

 • ş.k.

  her ay en fazla 10 günü geçmezdi bu ay ilk defa uzun sürüyor adetim 16. gün ve bitmedi devam ediyor spiral da var ondan mı kaynaklıdır acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Olabilir ama kesin değil. En kısa sürede muayene olmanız gerekir.

 • Ela

  İyi günler çok acil bir soru sormam lazım. 19 yaşındayım kilom 52 boyum 1. 68 ramazanın 3.haftası pazartesi günü bacak kaslarım ağrımaya başladı adetten önce normaldir. Ama 5, 6 gün boyunca adet olurken doku, yumurta atılır. Onlar geldi arada kan sadece leke şeklindeydi. Cumartesi günü kanamaya başladı ama fazla değildi. 4 gün falan böyle devam etti. Sonra kesildi gibi oldu ama yine başladı normaldi ama şuan bayramın 2.günü hala devam ediyor çok akıyor. İlk defa böyle oldu. Normalde 30 40 günde bir olur 7 8 gün sürerdi. Bu sefer neden böyle oldu. 1 hafta önceden bitmesi lazımdı. Bu arada bende kansızlık var. Fazla pekmez falan hatta hiç tüketmiyorum. Doktora gitmek istiyorum yasak bitince inşallah önemli bir şey yoktur. Sınavıma da 1 ay kaldı sorun yaşamak istemiyorum. Ayrıca endometriyum kalınlığı adet olmaya yakın artar ya benimki bitmesi lazım hala kalın umarım önemli bir şey yoktur. Lütfen cevaplayın şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu gibi düzensizliklerin olduğu durumlarda muayene olmanız gerekir.

 • B.G

  Merhaba 22 yaşındayım. 12 gün adet oldum. Üzerinden 1 hafta geçti tekrar oldum şuan 9. günüm ve bitmedi. Yanı 1 ayda 21 gündür adetim diyebilirim. Acaba her hangi bir sorun teşkil ediyor mu? ((Adet duzensizligim vardı ama bu kadar uzun sürmüyordu. Biraz kilo fazlalığım var bunun ile alakalı olabilir demisti gittiğim bir kaç doktor. Tahlillerimde şuana kadar bir problem çıkmadı çünkü.))

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   1 hafta arayla böyle bir şeyin olmaması gerekir. Muayene olmanızı öneriyorum.

 • A.

  Merhaba Havva Hanım,
  35 yaşındayım. 5 yıl önce sol yumurtalıktan dermoid kist ameliyatı oldum. Yumurtalıklarm alınmadı. Kitle iyi huyluydu ama 20cm idi. Yılda iki üç kez adet düzensizliğim oluyor. Şubat ayında muayene esnasında yine kist görüldü. Mr çektirdim ve folikül kistler olduğunu öğrendim. Dr takip gerekir dedi ilaç vermedi. Pandemi nedeniyle kontrole gidemiyorum. 2,5 aylık gecikmenin ardından adet oldum ancak bugün 13. gün hala geçmedi. Ağrım sancım pek yok. İlk kez bu kadar uzun sürüyor. Folikül kistler belli bir büyüklüğe geldiğinde patlayabiliyor demişti dr. Acaba adetimin geçmesini mi beklemeliyim yoksa hastaneye gitmelimiyim? Folikül kistim patlamışsa risk oluşturur mu? Teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanamanız hala devam ediyorsa hastaneler artık normal düzenlerine başladı muayene olmanızı öneririm.

 • Esra Öztürk

  Merhaba 26 yaşındayım 2 tane normal dogumum oldu yaklaşık bir senedir 15 günün üzerinde adet görüyorum ve arasi da 10 ila 15 gün sürüyor spral takılıydı çıkarttirdim ve hala daha fazla şekilde devam ediyor su an 20. Gündeyim ağrılar oluyor kasiklarimda agir kaldıramıyorum bacaklarım uyusuyor ellerimde aynı şekilde 1 sene önce doktora gittiğimde yara var dediler 3 4 santimlikde miyom var dediler ben devam edemedim tedaviye su an da çok korkuyorum cevap verirseniz sevinirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Birden fazla belirti var myom, yara gibi bunların muhakkak takibini yaptırtıp tedavinize devam edin.

 • Sultan kaya

  Mergaba 33 yasindayim 8 yil once dogum yaptigimdan beri 16 gunde bir adet oluyorum ve 10 gun suruyor testler temiz cikti en son gittigim doktor rahmin ters dedi onceden 7 gun suruyordu duzelmesi icin ne yapabilirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene bulguları olmadan yorum yapmak bu durumda doğru olmaz.

 • çiçek öz

  merhabalar, adetim 1 hafta önceden oldu. doğum kontrol hapı içmeme rağmen. 16 mayıstan beri spor egzersiz diyet ve bölgesel incelme yaptrıyorum. bugün 9. gün hala devam ediyor ama çok değil az az ve koyu renk. hapımıda içmeye devam ediyorum hala kesilmedi. ne sebep olabilir buna?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu yaptığınız spor ve sayreye bağlı olabilir. Hiç unutmaman gerekir. Unuttu isen de olabilir, hapı içmeye devam edin anormallikler devam ederse muayene olun.

 • Nermin

  Merhaba dr hanım kızım 13 yaşında 11yasindan beri düzensiz adet görüyor 1 ay geliyor 1 ay gelmiyor bu şekilde geçen aya kadar devam etti mayısın 5 inde adet oldu bugün tam 1 aydır hala adetli lgs sınavına girecek stres yapıyor bu etkilimi acaba dr gitmek istemiyor ağlıyor ve korkuyor bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gecikmesi bu yaşlar için normal ama kanamanın 1 aydır devam etmesi normal değil. Muayene olması gerekir.

 • SELİN

  MERHABA
  30 GÜNDE 1 ADET OLUYORUM. NORMALDE 4 YA DA 5 GÜN ARASINDA SÜRMEKTE OLUP, BU AY 6 HAZİRANDA ADET OLDUM. 4. GÜNÜNDE BİTMİŞ GİBİ OLUP, 5. GÜNÜNDE LEKE LEKE GELMEYE BAŞLADI. 6. GÜNDE İSE YİNE SİLDİKÇE GELİP GÜNLÜK PEDİ DOLDURACAK ŞEKİLDE GELİYOR. ADETLERİM BU ZAMANA KADAR HEP DÜZENLİYDİ. SÜRENİN UZAMASI MEVSİMSEL OLABİLİR Mİ? BİLGİ VERMENİZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR. SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaşınız, kilonuz, fiziksel özellikleriniz bu durumu etkileyebilir. Çok acil bir durum olduğunu düşünmüyorum ama müsait bir zamanınızda muayene olun. Bu durum mevsimsel ya da stres kaynaklı olabilir.

 • hilal

  Merhaba
  28 yaşındayım önceleri 7,8 gün süren adet dönemim son 3,4 senedir 10 güne çıktı normal midir ? birde adetim başlamadan en az 10 gün önceden eklemlerimde ve kaslarımda ağrılar oluyor kanama devam ederken olmuyor ama bittikten sonra bir iki gün daha agrılar devam ediyor acaba adet dönemiyle bir bağlantısı olabilir mi bilgilendirirseniz sevinirim ..

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu şikayetlerinizi ultrason ile muayene ederek değerlendirmemiz lazım. Myom, kist vb olabilir. Ağrıların adetle bağlantısı olabilir ama yinede başka eklemlerle ilgili bir rahatsızlık olup olmadığına bakılması gerekir ve tiroid testlerinize baktırmanızı öneririm.

 • seda

  Merhaba,
  43 yaşındayım. haşimato hastasıyım. geçen sene doktoruma gitiğimde haşimatoan dolayı erken menopoza girdiğimi söyledi. Ancak bu süreç uzun da kısa da sürebilir dedi. geçen ay çok az kanamam oldu. bu ayda 15 gündür kanamam var. menopoz durumu olduğu için bu durum normal mi yoka doktora gitmeli miyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesinlikle acilen doktora gitmelisiniz.

 • ŞEVVAL KAYGISIZ

  27-29 günde bir regl oluyorum 5 gün sürüyor 2 gün de kahverengi leke geliyor ama 9. gün oldu sildiğim zaman açık renkte kan geliyor ve günde 2 kez günlük pedi dolduruyor ilk defa oldu doktora gitmeli miyim? 1.66 boy 53 kg 20 yaş

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   1 gün daha bekleyin pazartesi hala devam ediyorsa ve 10 günü geçmişse bir doktora gidebilirsiniz. Geçerse bir sonra ki döngünüz için takipte kalın.

 • kübra acar

  hocam merhaba ben 27 yaşında bekarım. adetimin 9. günündeyim ama kanamada hiç azalma yok acaba bu normal mi ilk defa böyle oluyor normalde 6 gün sürerdi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kist vs olabileceği için muayene olmanızı öneririm.

 • sevil

  Merhaba, 40 yaşındayım. çocuk sahibi değilim. yaklaşık 4ay önce ara kanama şikayeti nedeniyle doktora gittim ve vajinaya yakın yerde olduğu için polip alınmıştı. Ancak 1 hafta önce regl oldum. Normalde 2-3 gün süren regl sürem 10 gündür devam ediyor. son 4 gündür pedim kirlenmiyor ama wc ye gittiğimde uzun, yoğun parça parça, bazen sümüksü, bazen çamur gibi yoğun bir kanamam oluyor. Sizce ne olabilir ? Çok korkuyorum. Teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene bulgusu olmadan bu sorunuza cevap vermek mümkün değil. En iyisi operasyonu yapan doktor ile görüşmektir.

 • Yüksel

  Umreye giderken adet olmamak için hap kullandım gelince bıraktık hapı adeti düzeni bozuldu baştan bir parca geldi sonra düzensiz bir kaç ay şimdi ise adet oldum 1 aydır bitmeyen kanama yaşıyorum ACABA GEÇEN AY GÖĞÜS HASTALIKLARINA GİTTİM AĞRIM VAR DİYE ALERJİ TESTİtotal 500 çıkmış iğne verdi sinakort o igneyi v üründür adet benim 10 gün ileri gitti ve adet oldum iki gün leke 3 gün şiddetli sonra her gün leke oldum acaba hapis etkisini ignemi yoksa 2cm lik iki miyom kist yapar mı bunu

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   En kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm.

 • selin

  Merhaba reglimin 7. günündeyken geciktirici ilaç kullandım. Daha sonra cinsel birleşme yaşadım. Reglim devam etmeye başladı. Bugün 10. günündeyim normal mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adetin 7. günün de geciktirici kullanılmaz. Acaba soruda bir yanlışlık mı var. Daha net ifade ederseniz cevaplamaya çalışırız.

 • buse

  15 yasımdayım ve 1 aydır devam ediyor. Yorgunluk ve halsizlik başladı. Korona olunca hastaneye gitmek istemiyorum. ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanamanız bir aydır devam ediyor ise bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

 • snb

  merhaba Eşim Düzenli Olarak Gördügü Adet Dönemini Bu Ay 8. Gün Olmasına Ragmen Azda Olsa Kanaması Oldugunu Söylüyor.Ve Oldukca Endişeli Bu Pandemi Dönemindede Hastaneye Gitmemiz Ne Kadar Dogru Bilmiyorum Yardımlarınıza İhtiyacımız Var

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   10 günü geçerse muhakkak randevu olun.

 • M kaya

  28 yaşındayım bekarım, bugüne kadar adetimde herhangi bir düzensizliğim olmadı ort 6-7gün sürer, fakat bu ay adetim 3 gün erken başlayarak 20 gündür devam ediyor. İlk 7 gün normal adet kanamam mevcut iken sonrasında dönem dönem yoğun dönem dönem daha az kanamam oluyor. Son 3-4 gündür halsizlik, uyku hali, baş ağrısı ve tansiyon düşmesi gibi durumlar oluyor normal midir??

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durum kesinlikle normal değil acilen hastaneye gidin.

 • S.K

  Merhaba Havva hanım.Kizim 13 yaşında 156 boy 42 kilo.İlk iki âdeti düzenli ve 7 gün sürdü.Ama bu 3. Adeti 13 gün den sonra aşırı arttı baş dönmesi başladı doktora başvurduk hormonların tam salgilanmadigindan rahim duvarında kalınlaşma var dedi ve ilaç tedavisine başladık.Yogun kanama kesildi ama ara ara gün içinde hala vuruyor.Sizce bu normal bir durum mu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet. Doktor takibinde kalmaya devam edin ve size önerilerine uyun. Bu gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz.

 • Sertap ön

  Merhaba ben 38 yaşındayım 2 çocuğum var küçüğü 5 yaşında ilk zamanlar adetim 6 7 gün sürüyordu şimdi 6.gün bitiyor temiz leke görüyorum ertesi gün kanamam tekrar başlıyor toplam 10 günü buluyor temiz olmam çoğunlukla koyu renk leke görüyorum uzun süre oldu böyle 10 gün adet görmem sizce ne yapmam gerekiyor normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene edip rahim duvarına bakmadan bir şey söylemek doğru olmaz.

 • Fatma Nur

  Merhaba. normalde adetim 5-7 gün falan sürerken bu ay 9 gün sürdü. Adet zamanın bi sıkıntı yoktu, son zamanlarında da lekelenme vardı ve bitti. Bir sıkıntı var mıdır acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bazen dönemsel olarak bu tarz değişiklikler olabilir. Adet kanamasının 10 güne kadar uzaması normal kabul edilir ama bu süre aşan kanama ya da lekelenme varsa muayene olmanız gerekir.

 • Hacer Bircan

  Merhaba 32 yaşındayım bugün adetimin 13 günü ama kanamam yok sadece lekelenme var bitmiyor

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Lekelenme devam ederse bir doktora muayene olmanızı öneririm.

 • Nigar

  Merhaba ben 16 yaşındayım adetim genellikle 10-15 gün geliyor başlarda da az geliyor .ve çok fazla yemek yemememe rağmen aşırı kilo alıyorum 70 kiloyum.saçlarım da çok fazla dökülüyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen diyetisyene gitmenizi öneriyorum.

 • Selin Eyin

  Merhaba. 23 yaşındayım normalde adet döngüm 32-35 gün arasında oluyor fakat bu ay 29. günde oldu ve yoğun bir kanama oluşmadı. 12 gündür kahverengi lekelenme şeklinde bir kanamam var. İlk kez böyle bir durum gerçekleşti. 1.66 boyunda ve 45 kiloyum. Beden kitle indeks düşüklüğünün böyle bir duruma sebep olması mümkün müdür acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet olabilir muayene olmanızı öneririm.

 • melike

  merhaba ben 16 yaşındayım.adetim genellikle 2 hafta sürüyor.başlarda siyahımsı ve az sonlara doğru normelleşiyor.bazen adet sandığımda adet olmuyorum sadece kirleniyormuş.ve 70 kiloyum çok fazla göbeğim yok ama kassık tarafım şiş gibi göbek gibi görünüyor.bir de kalçamda aşırı tüy var.neden olabilir ne yapmam gerek.?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen kilo vermek için diyetisyene başvurmalısınız. Kilo verdikten sonra da bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olabilirsiniz.

 • Yasemin çiçek

  Merhaba doktor hanım
  Bu ay adetimle ilgili değişik bir durum yaşıyorum
  Çok yoğun ve ağrılı bir adet geçirdim
  Bu yoğun ve ağrılı kanama iki gün sürdü
  Nerdeyse 20 gündür hastayım
  Çok yoğun değil ama gelmeye devam ediyor
  Tabiiki hemen doktora gittim
  Kan ve vajinal muayene yaptı
  Miyim,kist vs görünmedi
  Sağ tarafta atılamayan bir kan birikintisi var dedi,3 günlük bir ilaç verdi,bitince tekrar çağırdı gittim
  Kan birikintisi küçülmüş ama hala bitmemiş dedi
  Tedirgin olmamamı ve iki ay bekleyelim sonrasında Bir daha bakalım dedi
  Gitmezse kürtajla alırız dedi,bu süre zarfında kanama sürebilir dedi,hala az az geliyor ve hafif karın ağrılarım oluyor
  Sizce başka bir doktora daha gidip muayene olmalı mıyım?Yoksa bekleyeyim mi iki ay?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bence biraz bekleyip takip edebilirsiniz.

 • Melike kmrc

  Gecikmeli bir adet geciriyorum 15 gunden fazla oldu sanirim adetim 130 kiloyum 20 yasindayim ilk basta fazla kanama olmadi sonradan oldu hastaneye gitmek istemiyorum coronadan dolayi yardimci olur musunuz

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Korkunuzu anlıyorum ama bu gibi bir durumda doktora muayene olmanız gerekir. Korunaklı bir şekilde bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm.

 • serpil

  Merhabalar.yaşım 52, 85 kiloyum.2 sezeyan geçirdim.1 yıl önce 3 ay süren kanamam oldu.kürtaj yapıp miyomlarım oldugunu, zararı olmadıgını söylediler.tekrar benzer sorunum olursa adetin 10 uncu gününden sonra progestan almamı önerdiler.bu ay 13 gün oldu kanamam var.4 gündür sabah akşam progestan aldıgım halde kanamam artarak devam ediyor.napmam gerek.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden bir şey söylemek doğru olmaz.

 • Rabia Koçak

  21 yaşındayım bu ay arası 11 gün süre ile 2. kez adet oldum ilk adetim 5 gün sürdü ve her zamankine nazaran kanamam biraz az oldu 2. adetim yani şuan da adetimin 10.günündeyiim ilk 8 gün çok az geldi yok gibiydi yani sadece dün biraz fazlalaştı normal bi adetin 3. günkü miktarı gibi diyebilirim neden kaynaklı acaba. Bu zaman diliminde yoğun bir şekilde saç dökülmesi de oldu 1 haftalık bi hava değişimim oldu acaba ondan mı ya da mevsimsel geçişten kaynaklı mı beni de aydınlatır mısınız şimdiden teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden bir şey söylemek doğru olmaz.

 • iremsu

  Merhaba ben 15 yaşındayım adetim 10 gün falan sürdü bugün 15. Gün ve lekelenme falan yok sadece tuvaletimi yaparken ilk kahverengi sıvı sonra normal idrar geliyor ne yapmalıyım ? 15. gün bugün

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmalısınız.

 • buse deniz

  Merhabalar,
  28 yaşındayım. Bu zamana kadar adetim 28 -30 günde bir düzenli ve 4 gün sürmekteydi. Bu sefer 5. gündeyim halen yoğun şekilde olmasada kanama ve lekelenme devam ediyor. Daha önce göğsümdeki iyi huylu kitleler için doktarım Solgar’ın Evening isimli ilacını (1300 mg ) önermişti. Onu içiyordum. Aynı zamanda 20 gündür düzenli biotinde kullandım. Acaba bu takviyeler nedeniyle mi adetim uzamış olabilir mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu takviyeler nedeniyle uzadığını düşünmüyorum. Adet düzeninde tekrar bir değişiklik olursa doktora görünmenizi öneririm.

 • Şevval K.

  Merhaba, 17 yaşındayım ve reglim 12 gündür devam ediyor. İlk günler neredeyse hiç kan gelmezken şimdi saat başı lavoboya gitmek zorunda kalıyorum. Boyum 1.58, kilom 45. Yeme bozukluğum ve uyku sorunum var ama daha önce hiç böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Strese bağlı olarak olabilir mi? Ya da gidip bir doktora görünmeli miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İyi günler mesajınızı yeni fark ettik. Kanamanız hala devam ediyorsa muayene olmanızı öneririm.

 • damla

  Değerli Hocam
  Mamoplasti operasyonu geçirdim. 2 gün sonra kanamam olmaya başladı ki normal mens kanamama göre 1 hafta erkendi. Azalıp artarak 11. günüme geldim ve hala koyu kıvamlı kan gelişi devam ediyor. Sizce muayene olmalı mıyım yoksa beklemeli miyim? Selamlar.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm .

 • Sevil a.

  Mrb hocam adetim son zamanlarda bittikten 10 ila 15 gün içinde tekrar başlayıp damla şeklinde 5-6 gün sürüyor sonrasında normal adet oluyorum oda 6 gün sürüyor son 2 aydırda akıntım ve reglim sanki içimde bişey çürümüş gibi koku yapıyor

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız gerekiyor.

 • mehmet ali oymak

  Merhaba doktor hanım.eşim49 yaşında 82 kg ağırlığnda bu ay adet kanaması 15 gün oldu. Eşimi doktor a götüremiyorum.doktor fobisi var.ne yapabilirim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba sorunuzu şimdi gördük. Eğer kanaması durduysa takip edin tekrar 10 günü aşarsa bir doktora görünmesi gerekir. Eğer kanama hala devam ediyorsa acilen bir doktora gitmesi lazım.

 • D. Ç

  Merhaba,22 yaşında 48 kiloyum hormon bozukluğu ve pcos tedavisi gördüm daha önce 1 ay önce diane yeniden kullanmaya başladım fakat çok kusturduğu için düzensiz kullandım ve bıraktım. adetim ilk 3 gün kahverengi leke şeklinde geldi bebe asprini kullandım 2 gün rahat gelmesini sağlaması için daha önce bir doktorum demişti fakat farkında olmadan dozu düşük olan aspirinlerden sanıp günde 200mg olacak şekildde 2 gün aldım. sonrasında kanamam oldu fakat 6. gün tam bitti derken yeniden kahverengi akıntılarım oldu ve sıfır baştan sanki adet olmuşum gibi yoğun sancılı kanamam oldu. Şuan 10.gündeyim ve hala daha devam ediyor. Korkmalı mıyım bilmiyorum ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İlaçları düzensiz kullanmanıza bağlı olabilir. Kanama hala devam ederse acilen muayene olun.

 • d.g.

  merhaba. 32 yaşındayım 79 kiloyum. 6.5 ay önce 2.doğumumu yaptım. Doğum yaptıktan sonra adet düzensizliğim başladı. Bundan 3 ay önce kanamam 10 gün sürdü. Doktora gittiğimde herşeyin normal olduğunu söylediler.Daha sonra 40 gün kanamam gelmedi. Gebelik testi yaptırdım negatif çıktı. Kanamam gelmeye başladı fakat bu sefer 18 günden beri kanamam var. Ara ara çok kanamam oluyor ara ara olmuyor. Bitti sanıyorum fakat sonrasında kanamam çoğalıyor.Bazen ise idrarımı yaptığımda pıhtı geliyor. Acaba 40 gün adet olmadığım için mi bu kadar uzun sürdü ? yoksa tekrar doktora mı gitmem gerekiyor ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm.

 • ece karasu

  merhaba 18 yaşındayım sınav öğrencisiyim bundan önce de genellikle düzensiz adet oluyordum geç oluyordum vs ama 6 7 gün sürüyordu şimdi zamanında oldum ancak normal bir kanama yaşamadım ya sildikçe geldi ya da ufak ufak geldi şu an 14.gün bitti korkuyorum bir sıkıntı çıkacak diye çünkü yine yumurtalıklarımdan bir kist alındı tekrar sıkıntı yaşarım dye çekiniyorum çok fazla stres sıktını yaşıyorum ben bu durumu buna bağlıyorum ne önerirsiniz

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kist ameliyatı olmuşsunuz o yüzden bir ultrason muayenesi olmanızı öneririm.

 • Gül Şahin

  Merhaba Dr hanım benim 13 yaşında kızım var boy 160 kilo 70 iki ay önce ilk adetini oldu sıkıntılı bir durum yoktu ama bu ay 10 gün oldu bitti 3 gün sonra tekrar adet oldu ağrı sancı yok ve adet az az devam ediyor ( kullandığı demir ilacı var onunda etkisi olurmu adet düzensizliğinde) covit yüzünden hastaneye gitmek istemiyorum…bu durumda ne yapmalıyız.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kan ilacının adet düzeni üzerine etkisi yoktur. Kanama hala devam ediyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmalı. Ancak belirttiğinize göre acilen bir diyetisyen desteği almanız gerekiyor. Kilo artışı adet düzensizliğine neden olabilir.

 • Saniye Dinsever

  Merhaba 43 yasindayim adetim hep düzenli geldi bu kez 10 günden fazla hala devam ediyor antidepresan kulaniyorum bide fibromiyalji hastası yim acaba menopoz belirtileri

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba kanamanın 10 günden fazla sürmesi normal değildir. Muayene olmanızı öneririm. Muayene etmeden menopoz ile ilgili yorum yapmak mümkün değil.

 • cansu k

  merhaba 18 yaşındayım, boyum 168, kilom 56 genel olarak 35-40 günde bir adet oluyorum ve adetim 5-6 gün sürüyor bu seferki adetimde ilk 10 gün normal kanamam oldu ama son 8 gündür kahverengi akıntım geliyor bugün ise adetimin ilk günüymüş gibi akıntım geliyor ne yapmalıyım 🙁

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanamanız hiç kesilmeden 18 gündür devam ediyorsa acilen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız gerekiyor.

 • Seda Y

  Merhaba, 27 yaşındayım. Bu zamana kadar hep düzenli regl oluyordum. Bu ay yine tam gününde başladı ama 3 gün sürdü ve lekelenme şeklindeydi. 3. günde cinsel birleşme yaşadım ve ertesi gün tamamen kanamam kesildi. Bir hafta sonra tekrar cinsel birleşme yaşadım ve yeniden regl oldum. Ertesi gün başlayan ve sonraki 3 gün devam eden çok yoğun kanamam oldu. Bu süreçte aşırı halsizlik kas, eklem ve baş ağrısı yaşadım. 3. gün doktora gittim. Doktor, kan grubum 0(-) olduğu için düşük yaptığımdan şüphelendi, ama testim negatif çıktı. Rahmim ve yumurtalıklarımın normal gözüktüğünü ama kanamam durduktan sonra daha detaylı kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Bu süreçte doktorun verdiği kan kaybım için demir hapı ve kanamamı durdurmak için doğum kontrol haplarını kullanıyorum. Ama kanamam eski yoğunluğunda olmasa da günde 2 ped değiştirmeme sebep olacak kadar devam ediyor. Bunun yanında baş ağrısı, halsizlik ve kasıklarımda iğne batması gibi sancılarım devam ediyor. Sizce sebebi ne olabilir.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Önemli olan muayenede bir sorunun olmaması. Kistler, hormon bozuklukları, stres bu duruma sebep olabilir. Kanamanız durmazsa ya da bu durum tekrarlarsa o zaman tekrar bir doktor ile görüşmeniz gerekir.

 • nazlı kaba

  merhaba ben 24 yaşındayım 3 aylık evliyim evlendikten sonra adet düzenim bozuldu idrar yolları enfeksiyonu ve vajinal mantar oldum o sıra doktora gittiğimde sol yumurtamda kist olduğunu söyledi regli olunca büyük bir ihtimal bu kist kaybolur denildi hem onun ardından 1.5 hafta reglim gecikti ve 23 gündür regiyim smear testi idrar kültürü alındın kan testleri hepsi temiz çıktı bazen kasıklarımda ağrı oluyor sizce neden kaynaklanıyor ve çocuk sahibi olmak istiyorum engel olur mu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bazen gecikmeler olabilir ama sorunuzdan anlaşılan 23 gündür kanamanız olduğu ve bu durumda acilen muayene olmanız gerekir.

 • İlayda Kalafat

  Merhaba,
  Reglimin 4.günü covid testim pozitif çıktı. Normalde reglim 5-6 gün sürer.Daha sonrasında 6. günden sonra lekelenme şeklinde 11.güne kadar devam etti. Şuanda leke ve kanama yok. Sizce muayene olmalı mıyım yoksa covidle ilgili bir düzensizlik yaşamış olabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonraki döngülerinizde lekelenme devam ettiyse muayene olmanızı öneririm.

 • Esma

  Merhaba. Ella hapı kullandım daha sonra adet döngümde adet oldum fakat 9. günündeyim az az geliyor sebebi nedir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanama 10 günden uzun sürerse muayene olmanız gerekiyor.

 • Hatice

  Merhabalar,
  13 Temmuz’da hafif lekelenmem oldu asıl adetim 16 Temmuz’da söküldü ve 23 Temmuz’da bitti. Ortalama adet sürem 5-7 gün arasında oluyor. Ancak bugün 27 Temmuz , adetimin bitişinin 4.gününde yine bir kanamam oldu ve şuan adet sancısı gibi karnıma ağrı giriyor aynı şekilde adet görüyorum. Acaba stresten hava değişiminden olabilir mi? Bekarım herhangi bir ilişkim olmadı şimdiye kadar. 26 yaşındayım, 1.68 boyum kilom 72

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yumurtlama kanaması olabilir ama yumurtlama kanaması 24-48 saat içinde kesilir ama daha uzun sürüyorsa muayene olmanız gerekir.

 • Şengül

  Ben 4o yaşın dayım adetlerim düzenli
  Ama adet olduğum üçüncü.gün kesi.liyor
  Ertesigün akşam. Sancıyla gelmeye başlıyor
  Ve çok görüyorum.bu beni halsiz ve
  Yorgun yapıyor nedenini öğrenebilir miyim
  Teşekür.etim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Rahim duvarı hastalıkları bazen bu tarz sorunlara neden olabiliyor muayene olmanız gerekir.

 • Aysel köker

  Merhaba doktor hanım ben 45 yaşındayım 2 çocuk annesiyim 13 gün oldu ama adetim hala kesilmedi kendimi halsiz hissediyorum ve sürekli başım dönüyor bunun sebebi nedir acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Uzun süren adet kanamalarının bir çok sebebi olabilir ve ihmal edilmemelidir. Muayene olmanızı öneririm.

 • Sadiye

  Den normal adaten sonra temizlendim 2gun sonra tekrar oldum ve 10 gündür hala temizlenemedim sizce ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adetiniz bittikten 2 gün sonra 10 gündür devam eden bir kanamadan şikayet ediyorsnuz diye anlıyorum. Görmeden bir şey söylemek mümkün değil mutlaka muayene olmanız gerekir.

 • Gizem

  Merhabalar Hocam 25 yaşındayım her ayın 9 da 1. Veya 2 gun oynar düzenli adet görüyordum ve adetim 5 gun surer 6. Gun duşumu alırdım bu ay ilk defa 9 dan beri adet görüyorum kanam durmuyor nişanlıyım düğünüm yaklaştı doktora gittim ultrason ile bakti ve duphaston ilacıni yazdi kullanıyorum hala kanam devam ediyor. İlaci 6 gundur kullanmaktayim ne yapacam şu son zamanlarda herşeye çok sinir oluyorum çok stresliyim bide kanamaya taktım kafamı.

  Yardımcı olursanız bana çok sevinitim şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   stres başlı başına etken olabilir doktorunuza danışın

 • El aydın

  Merhaba doktor hanım 24 yaşındayım adetim düzensiz bu ay adet oldum ama hala bitmedi 15gundur devam ediyor ama çok az leke şeklinde

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene olmanızı öneriyorum

 • Hülya durak

  Merhaba ben hülya spiral taktım iki ay sonra kaydığı için çıkardım adetim on dört gündür devam ediyor çok sancım var ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene olmanızı öneriyorum

 • Seçil Seçen

  Merhaba, 22 yaşındayım ve her ay adetim 28-33 günde bir gerçekleşiyor
  8 inci günden sonra hafif sarımsı lekelenmeler oluyor ve 10 güne kadar devam ediyor
  Reglim 8. inci günde kesiliyor sonrasında az az sarımsı lekeler geliyor bu normal mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   10 güne kadar olan leke ve kanamalar normal

 • Hndnbry

  Hocam merhaba, 2 bucuk yıldır evliyim. Polip ameliyatı oldum. Polipler alinmadan önce adet kanamalarim 10-12 gün sürüyordu. İlk 3-5 gün koyu renkli lekelenme şeklinde geliyor. 4. yada 5. gün yoğun ve kırmızı kanama şekline dönüyor ve en az 3 gün yoğun kanama sonrası azalıyor. Son 3-4 gün ise tekrar koyu renkli lekelenme şeklinde azalarak bitiyor ve 10-12 günü buluyordu. Polip ameliyatı sonrası kanama süresi 8 güne kadar düşmüştü fakat son döngümde yine uzun sürdü. Ultrason ile vajinal muayene olduğumda ve hormon tahlillerimde herhangi bir sorun gözükmüyor. Sizce başka ne sebep olabilir? Adet döneminin bu kadar uzun sürmesi gebeliğe engel teşkil eder mi? (34 buçuk yaşındayım, boy 1.67, kilo 61) teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba muayene olmadan bir şey söylemek zor.
   Çocuk tedavisine başlamanızı öneriyorum.

 • D.A.

  Merhaba 40 yaşındayım. İlk kez adetim 15 gündür devam ediyor ve büyük kan pıhtıları ile. Normal bir durum mu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesinlikle normal değil muayene olun

 • Ümmü Gülsüm zeybek

  Normalde ben reglim 21 22 yada 23 de oluyordu şimdi 28 zinci günde oldu bu normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bazen stres, mevsim geçişleri, ilaç kullanımı gibi sebeplerden bu tarz değişimler olabilir. Tekrarlamazsa önemsemeyin.

 • ebru

  merhaba
  48 yaşındayım Rahim Duvarımda kalınlaşma vardı(14 mm)parça alındı temiz çıktı. Doktor 3 ay hormon ilacı kullandırdı ertesi ay normal adet kanamam oldu fakat bu ay 12 gündür kanamam devam ediyor ama çok yoğun değil normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   12 gün kanamanın devam etmesi normal değil. Mutlaka muayene olun tekrar ilaç kullanmanız gerekebilir.

 • Ece Çelik

  Merhaba 26 yaşındayım son 3 Aydır reglım uzun sürüyor (10gün) ve kanamam çok oluyor. İlk 3 gün az kanamam oluyor ama diğer günler çok ve şiddetli ağrım oluyor ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanız gerekiyor.

 • Ezgi Burak

  Merhabalar doktor hanım,
  Ben 5 ay önce doğum yaptım ve geçen ay hormonlu spiral taktırdım. Taktırdıktan 4 gün sonra ilk defa adetim geldi, fakat 1 aydır kesilmedi. Adetin bu kadar uzun sürmesi normal midir? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adetin bir ay boyunca devam etmesi normal bir durum değildir. Mutlaka muayene olmalısınız. Bunun dışında gelen kanama leke şeklinde ve akıntı gibiyse o zaman şunu bilmelisiniz spiraller bu tarz lekelere neden olabilirler.

 • İ.G

  21 yaşındayım Boy:165 kilom 70 her ay düzenli adet oluyorum 8-9 gün sürüyor yıkanıyorum sonradan lekelenmeler oluyor bir müddet bunun sebebi nedir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir çok sebebi olabilir tahminde bulunmak doğru olmaz. Mutlaka muayene olun.

 • H. V

  24 yaşındayım reglim 5 gün gecikte 3 gün oruç tuttuktan sonra oldum. Ancak 15 gündür devam ediyor, ilk iki gün yok denecek kadar azdı 12. Günden sonrada az az devam etti. Hala az az oluyor. İlk kez böyle bir şey oluyor normalde 7 günü geçmezdi. Korkuyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız gerekiyor. Evliyseniz gebelik ihtimalini dikkate alın.

 • Özgür Bağdat

  Hocam doğum kontrol ilacı kullanıyorum adetimin 3. Günü hapa başladım her zamanki gibi fakat reglim 20 günü aşkın süredir devam ediyor. İlacı kesmelimiyim bilmiyorum içmeye devam ediyorum. Doğum kontrol hapını keseyim mi kesmeyeyim mi? Çok stresli bir ay geçiriyorum stresten olacağını düşünüyorum çünkü normalde 3-4 gün sürer ve biter. Bu ay 20 günü geçti tam geçti diyorum sanki yeni adet olmuş gibi kan boşalıyor ertesi gün gene geçti diyorum bir sonraki sabah gene geliyor. Kan temiz ve kırmızı pıhtı vs yok. Yasmin adlı doğum kontrol hapı kullanıyorum sizce kesmeli yada markayı değiştireyim mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene olmanızı öneririm. 20 günlük bir kanama süresi biraz fazla

 • Nurcan

  Merhaba 23 yaşındayım
  4 aylık evliyim adet düzensizliğim var
  4 ay regl olmadım. Doktor bana castus al 100 tablet verdi 1 buçuk ay sonra adet oldum ilacımı kullanmaya devam ediyorum
  Şöyle bi problemim oldu ilk defa
  Adetim ilk 3 gün pembe ve az geldi sonraki 4 gün normal kanama oldu 4 gündür de leke gibi geliyor öğlen biraz pembemsi bi leke oluyor yapışkan gibi geliyor şu an da ayak enfeksiyonum var ve 12 saatte bir antibiyotik kullanıyorum. Ne yapmam gerekiyor piskolojim bozuldu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene bulgularınız ile değerlendirmek gerekir .

Bir yorum yazınız