Adet Kanamasının Uzun Sürmesi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

adet kanamasının uzun sürmesi

Yetişkin bir kadın için ortalama adet döngüsünün uzunluğu 21 ile 35 gün arasında sürmektedir. Ergenlik dönemine yeni giren genç kızlar ve menopoza yaklaşan kadınlar, dönemlerin normalden daha kısa veya uzun sürmesiyle sıkça karşılaşırlar. Adet kanamasının miktarı da kişiden kişiye göre değişebilir olsa da, kanamanın ortalama olarak 3 ile 7 gün arasında devam etmesi beklenir. 1 haftadan sonra kanamanın halen devam etmesi durumunda menoraji, yani adet kanamasının uzun sürmesi probleminden bahsedilebilir.

Adet kanaması 10 günden fazla sürerse riskli midir?

Neredeyse her kadın, hayatının belirli dönemlerinde düzensiz adet döngüleri ve kanamalarıyla karşılaşabilmektedir. Adet sistemini etkileyecek birçok faktör bulunur ve kadınlar, defalarca kez bu faktörlere maruz kalmaktadır. Genellikle bu düzensizlikler hormon seviyelerindeki, özellikle östrojendeki değişiklikler nedeniyle meydana gelir. Östrojen, döllenmiş bir yumurtanın tutunabilmesi için endometriyum adı verilen rahim iç duvarını oluşturmaya yardımcı olur. Ancak, adet kanamasının 10 gün veya daha fazla sürmesinin ciddi boyutta nedenleri de olabilmektedir.

Mutlaka okumalısınız: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri

Adet kanamasının uzun sürmesi neden kaynaklanır?

 • Doğum kontrol yöntemleri:

Başta spiral olmak üzere, doğum kontrol amacı ile kullanılan hap, enjeksiyon, deri altı implantları gibi araçlar adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilir. Hormonları manipüle eden her şey, aynı zamanda adet kanamasını da direkt olarak etkileyebilir. Eğer bu tür doğum kontrol yöntemleri kişiyi olumsuz etkiliyorsa, başka doğum kontrol yöntemleri araştırılmalıdır.

Polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen yaygın bir durumdur. Yumurtalıklarda yetişen, yumurtaların olgunlaşmasını engelleyen ve kısırlık dahil olmak üzere birçok probleme neden olan kistlerdir. Polikistik over sendromu teşhisi konulmuş birçok kadın, adet kanamalarının uzun sürmesinden mustariptir.

 • Erken menopoz:

Menopoz genellikle 50 yaş civarı kadınları etkilese de 35 yaş üstü kadınlarda da erken menopoz görülebilmektedir. Bununla birlikte hormonlarda dengesizlikler yaşandığı için kanamaların yoğunluğu ve süresinde artış görülebilmektedir.

 • Endometriozis:

Rahimi kaplayan endometriyal hücrelerin rahim dışında büyümesi durumudur. Genellikle periton boşluğu ve yumurtalık yüzeyinde görülür. Kısırlık, adet düzensizlikleri gibi sonuçlara neden olan bu problemin tedavisi gereklidir.

 • Polip ve miyomlar:

Miyomlar, rahim içerisinde bulunan iyi huylu tümörler olarak bilinse de adet döngüsündeki düzensizlikler gibi sorunlara neden olabileceği için tedavi edilmesi gerekebilir. Polipler ise rahim iç duvarı dokusundan oluşan kitlelerdir ve miyomlardan daha fazla riskli olabilir. Detaylı bilgi için Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir? adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • İlaçlar:

Kanın pıhtılaşma yeteneğini engelleyen antikoagülanlar içeren ilaçlar; antipsikotik yatıştırıcılar olan fenotiyazidler ve serotonin alımını etkileyen trisiklik antidepresanlar adet kanamasının süresi üzerinde etkili olabilmektedir.

 • Kanser türleri:

Rahim, rahim ağzı veya yumurtalık gibi bölgelerde gelişen kanserli hücreler adet sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

 • Enfeksiyonlar:

Özellikle cinsel yollarla bulaşan pelvik inflamatuar hastalıklar, adet kanamasının uzunluğunu ve yoğunluğunu arttırabilmektedir.

Adet kanamasının bitmemesi durumunda neler yapılmalıdır?

Adet kanaması 10.gün sonunda yoğun ve şiddetli olarak devam ediyorsa, olası problemlerin araştırılması için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda kanamanın kesilmesini ve adet döngüsünü düzenleyecek ilaçlar reçete edilebilir. Polip ve miyom benzeri durumlarda cerrahi tekniklere de ihtiyaç duyulabilir.

Adetin uzun sürmesi hamilelik belirtisi olabilir mi?

Sağlıklı bir hamilelikte, yerleşme kanaması olarak tabir edilen az ve kısa süreli bir lekelenme haricinde görülen hiçbir kanama normal bir durumu işaret etmeyecektir. Gebelik halinde biyolojik açıdan adet kanamaların yaşanması mümkün değilken, adet kanamasının uzun sürmesi gebelikle ilişkilendirilememektedir. Ancak; düşük, kimyasal gebelik, ektopik gebelik gibi problemler sonucunda da şiddetli kanama oluşabilmektedir. Özellikle adet dönemine denk gelebilen bu durumlarda, erken müdahale edilmesi gerekebilir.

Yorumlar

 • Fatma Buse varir

  13 yaşındaki kızım ilk defa adet oldu. Ve adet kanaması 15 gün sürdü .kesilmesine de doktorun verdiği adet kesici ilaç sayesinde oldu. Adet döneminde boğaz enfeksiyonu da olduğu için agumentin ve norofen kullandi. Ultrason verdiler ileri tarihe. Henüz gozukmedi. Gününü bekliyoruz. Kan testleri yapıldı sonuçlar henüz çıkmadı. Yardımcı olurmusunuz acaba kilosu 62 boy 157 13 yas

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız çıktıktan sonra takip eden doktorunuza göstermeniz gerekli. Sonuçlara bakılmadan bir şey denemez. Bununla beraber kızınızın kilo vermesi gerekiyor.

 • Neşe ÖZMEN

  merhaba 50 yaşındayım adetim düzenli geliyor.Bu ay adetim 10 günü 2gün geçti çok gelmiyor hafif lekelenme oluyor acaba menepoza mı gireceğim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız lazım bazen rahim duvarında kalınlaşma olabiliyor.

 • tuba sinop

  merhaba 33 yaşındayım öncelikle adetim 40 gün kadar gecikti 2 gebelik testim de negatif çıktı ve sonra adet oldum 20 gündür hala sürüyor ne yapabilirim teşekkürler iyii çalışmalar

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen muayene olmanızı öneririm. Çünkü 20 gün süren kanama normal değildir.

 • tuba sinop

  teşekkür ederim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Geçmiş olsun.

 • Ceren AKSU

  Merhabalar ben 21 yaşındayım. Adetim 35-40 gün arayla oluyor ve 5-6 gün sürüyordu. Fakat şu an reglimin 11. günündeyim. Çok fazla kanamam yok hatta başlarda çok azdı ama hala devam ediyor olması ve son günlerde karnımın ağrımaya başlaması beni tedirgin etti. 25 gündür düzenli spor yapıyorum (günde 45 dk orta düzeyde) acaba onun etkisi olabilir mi? Malum koronadan dolayı hastaneye gitmek istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Stres spor hepsi etkileyebilir. Gelecek ay da böyle olursa bir ultrason muayenesi yaptırmanızı öneririm.

 • Melike dayan

  Merhaba 16 yaşındayım 10 gündür kanamam var başta çok sık olmasada son 2,3 gündür daha sık kanamam oldu. Malum koronadan dolayı hastaneye de başvurmak istemiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hala kanaman devam ediyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısın çünkü kansız kalabilirsin başka problemler olabilir.

 • Ayşe çelebi

  Benim adetim genelde 6 gün surüyor ama kanamam durmadi 10 gün oldu hala kanamam var bu normal mi çünkü ilk defa böyle uzun sürdü daha önce hiç olmadi hemen hastahaneye mi gitmeliyim yoksa birkaç gün daha beklemeli miyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Şu an hala kanamanız devam ediyor ise mutlaka muayene olun.

 • Halime sur

  Merhaba 27 yaşındayım duzen Siz adet oluyorum başlarda leke leke geliyor 7 8 gundam sonra kanamam çoğalıyor 4 5 gün suruyor normalmi bide 15 gün arayla oluyorum genellikle yardımcı olurmusunuz

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu normal bir durum değil muayene olmanız lazım.

 • sibel kartal

  Merhaba hocam benim kızım 2009 Ağustos doğumlu 67 kilo 1.55 boyunda ilk defa regli oldu 13 gün oldu kanaması çok azaldı yok gibi ama bitmedi de covid den dolayı hastaneye gitmek istemiyorum ama endişeleniyorum da evden hiç çıkmadı bunun etkisi olabilir mi tek çocuk kızım. (benim regl düzenli her zaman genetik sormak isterseniz diye parantez içinde belittim) şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu ay ilk defa adet olduğu için bekleyelim. Kanama kesilmezse doktora gidelim. Kesilirse gelecek ayki durumuna bakalaım .Kilo vermesi gerekiyor.

 • ela varol

  meerhaba ben 17 yaşındayım ve adetim az az geliyor yani bazen kırmızı olsada daha çok koyumsu renkte ama koyu kırmızı gibi değilde kahverengimsi gibi ve nerdeyse yaklaşık bir haftayı geçiyor ama hala devam ediyor biraz aşırı kiloluyum sizce neden kanamam böyle lütfen cevap yazın

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durumun kesinlikle kilo ile ilgisi var. Yine de muayene olmanızı öneririm.

 • 0s

  slm eşimin adet kanaması yaklasık 1 aydan beri devam ediyor doktor gittik bir iki parça aldı ve halen devam ediyor bir antibiyotik bir agrı kesici verdi nedersiniz.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doktorunuzla tekrar görüşmenizi öneririm.

 • E.D

  merhaba . 22 yaşındayım adetimin 9. günü az az geliyor . önceden de olmuştu 10 12 gün sürmüştü akıntı olmasa da kan oluyor .

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yılda 1-2 kere olabilir ama sık oluyorsa muayene olmanız gerekir.

 • H.G

  Merhaba 18 yaşındayım 19 gundurlu regliyim bitmedi bı türlü bu sene hep böyle oluyo en kısası 15 gün sürdu sizce normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hayır normal değil en kısa sürede muayene olmanız gerekir. Kist, myom olabilir.

 • M

  30 günden beri sürekli hasta oluyorum bitmedi bir türlü sizce bunun sebebi nedir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir sürü sebebi olabilir bunu ancak muayene olduğunuzda anlayabiliriz. Bir an önce muayene olun.

 • ş.k.

  her ay en fazla 10 günü geçmezdi bu ay ilk defa uzun sürüyor adetim 16. gün ve bitmedi devam ediyor spiral da var ondan mı kaynaklıdır acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Olabilir ama kesin değil. En kısa sürede muayene olmanız gerekir.

Bir yorum yazınız