Adet Kanamasının Uzun Sürmesi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Adet Kanamasının Uzun Sürmesi

adet kanamasının uzun sürmesi

Yetişkin bir kadın için ortalama adet döngüsünün uzunluğu 21 ile 35 gün arasında sürmektedir. Ergenlik dönemine yeni giren genç kızlar ve menopoza yaklaşan kadınlar, dönemlerin normalden daha kısa veya uzun sürmesiyle sıkça karşılaşırlar. Adet kanamasının miktarı da kişiden kişiye göre değişebilir olsa da, kanamanın ortalama olarak 3 ile 7 gün arasında devam etmesi beklenir. 1 haftadan sonra kanamanın halen devam etmesi durumunda menoraji, yani adet kanamasının uzun sürmesi probleminden bahsedilebilir.

Adet kanaması 10 günden fazla sürerse riskli midir?

Neredeyse her kadın, hayatının belirli dönemlerinde düzensiz adet döngüleri ve kanamalarıyla karşılaşabilmektedir. Adet sistemini etkileyecek birçok faktör bulunur ve kadınlar, defalarca kez bu faktörlere maruz kalmaktadır. Genellikle bu düzensizlikler hormon seviyelerindeki, özellikle östrojendeki değişiklikler nedeniyle meydana gelir. Östrojen, döllenmiş bir yumurtanın tutunabilmesi için endometriyum adı verilen rahim iç duvarını oluşturmaya yardımcı olur. Ancak, adet kanamasının 10 gün veya daha fazla sürmesinin ciddi boyutta nedenleri de olabilmektedir.

Mutlaka okumalısınız: Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

adet kanamasının uzun sürmesinin nedenleri

Adet kanamasının uzun sürmesi neden kaynaklanır?

 • Doğum kontrol yöntemleri:

Başta spiral olmak üzere, doğum kontrol amacı ile kullanılan hap, enjeksiyon, deri altı implantları gibi araçlar adet kanamasının uzun sürmesine yol açabilir. Hormonları manipüle eden her şey, aynı zamanda adet kanamasını da direkt olarak etkileyebilir. Eğer bu tür doğum kontrol yöntemleri kişiyi olumsuz etkiliyorsa, başka doğum kontrol yöntemleri araştırılmalıdır.

Polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen yaygın bir durumdur. Yumurtalıklarda yetişen, yumurtaların olgunlaşmasını engelleyen ve kısırlık dahil olmak üzere birçok probleme neden olan kistlerdir. Polikistik over sendromu teşhisi konulmuş birçok kadın, adet kanamalarının uzun sürmesinden mustariptir.

 • Erken menopoz:

Menopoz genellikle 50 yaş civarı kadınları etkilese de 35 yaş üstü kadınlarda da erken menopoz görülebilmektedir. Bununla birlikte hormonlarda dengesizlikler yaşandığı için kanamaların yoğunluğu ve süresinde artış görülebilmektedir.

 • Endometriozis:

Rahimi kaplayan endometriyal hücrelerin rahim dışında büyümesi durumudur. Genellikle periton boşluğu ve yumurtalık yüzeyinde görülür. Kısırlık, adet düzensizlikleri gibi sonuçlara neden olan bu problemin tedavisi gereklidir.

 • Polip ve miyomlar:

Miyomlar, rahim içerisinde bulunan iyi huylu tümörler olarak bilinse de adet döngüsündeki düzensizlikler gibi sorunlara neden olabileceği için tedavi edilmesi gerekebilir. Polipler ise rahim iç duvarı dokusundan oluşan kitlelerdir ve miyomlardan daha fazla riskli olabilir. Detaylı bilgi için Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir? adlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • İlaçlar:

Kanın pıhtılaşma yeteneğini engelleyen antikoagülanlar içeren ilaçlar; antipsikotik yatıştırıcılar olan fenotiyazidler ve serotonin alımını etkileyen trisiklik antidepresanlar adet kanamasının süresi üzerinde etkili olabilmektedir.

 • Kanser türleri:

Rahim, rahim ağzı veya yumurtalık gibi bölgelerde gelişen kanserli hücreler adet sistemi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

 • Enfeksiyonlar:

Özellikle cinsel yollarla bulaşan pelvik inflamatuar hastalıklar, adet kanamasının uzunluğunu ve yoğunluğunu arttırabilmektedir.

Adet kanamasının bitmemesi durumunda neler yapılmalıdır?

Adet kanaması 10.gün sonunda yoğun ve şiddetli olarak devam ediyorsa, olası problemlerin araştırılması için mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekir. Yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda kanamanın kesilmesini ve adet döngüsünü düzenleyecek ilaçlar reçete edilebilir. Polip ve miyom benzeri durumlarda cerrahi tekniklere de ihtiyaç duyulabilir.

Adetin uzun sürmesi hamilelik belirtisi olabilir mi?

Sağlıklı bir hamilelikte, yerleşme kanaması olarak tabir edilen az ve kısa süreli bir lekelenme haricinde görülen hiçbir kanama normal bir durumu işaret etmeyecektir. Gebelik halinde biyolojik açıdan adet kanamaların yaşanması mümkün değilken, adet kanamasının uzun sürmesi gebelikle ilişkilendirilememektedir. Ancak; düşük, kimyasal gebelik, ektopik gebelik gibi problemler sonucunda da şiddetli kanama oluşabilmektedir. Özellikle adet dönemine denk gelebilen bu durumlarda, erken müdahale edilmesi gerekebilir.

Yorumlar

 • Fatma Buse varir

  13 yaşındaki kızım ilk defa adet oldu. Ve adet kanaması 15 gün sürdü .kesilmesine de doktorun verdiği adet kesici ilaç sayesinde oldu. Adet döneminde boğaz enfeksiyonu da olduğu için agumentin ve norofen kullandi. Ultrason verdiler ileri tarihe. Henüz gozukmedi. Gününü bekliyoruz. Kan testleri yapıldı sonuçlar henüz çıkmadı. Yardımcı olurmusunuz acaba kilosu 62 boy 157 13 yas

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız çıktıktan sonra takip eden doktorunuza göstermeniz gerekli. Sonuçlara bakılmadan bir şey denemez. Bununla beraber kızınızın kilo vermesi gerekiyor.

 • Neşe ÖZMEN

  merhaba 50 yaşındayım adetim düzenli geliyor.Bu ay adetim 10 günü 2gün geçti çok gelmiyor hafif lekelenme oluyor acaba menepoza mı gireceğim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız lazım bazen rahim duvarında kalınlaşma olabiliyor.

Bir yorum yazınız