Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir, Nasıl Kullanılmalı?

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir, Nasıl Kullanılmalı?

adet söktürücü ilaçlar

Ergenlik çağına gelen her kadın adet döngüleri ile birlikte doğurganlık özelliği de kazanmaktadır. Düzenli bir şekilde adet olmak, aynı zamanda sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmanın en önemli işaretidir. Bazı durumlarda zaman zaman adet dönemi sekteye uğrayabilir ve beklenen adet tarihi gecikebilir. Adet söktürücü ilaçlar, bu tür problemler için geliştirilmiş tedavi yöntemlerinden biridir.

Menstrüasyon (adet kanamaları), bir kadının üreme döngüsünün doğal bir parçasıdır. İdeal olarak düzenli bir şekilde gerçekleşmesi beklenir. Kanamanın başlaması için hormon düzeylerinin dengeli bir şekilde olması gerekir. Zaman zaman bunun için hormon takviyesi alınması söz konusu olduğunda, doğru tedavi seçeneğinin hekim tarafından planlaması yapılmalıdır.

Adet olamama nedenleri nelerdir?

Adet tarihi gecikiyorsa akla ilk olarak hamilelik şüphesi gelir. Fakat hamilelik haricinde de birçok faktör adeti geciktirebilir ve döngü düzenini etkileyebilir.

 • Stres,
 • Ani kilo değişiklikleri,
 • Beslenme ve diyet listesi değişiklikleri,
 • Hastalıklar,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Vücut dengesini etkileyen mevsim değişiklikleri ve saat farkı gibi etkenler bir kadının adet olamama sebepleri arasında sayılabilir.

adet söktürücü ilaçlar nelerdir

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki eder?

Doğurganlık çağındaki kadınların her ay vücudunda progesteron seviyeleri yükselmektedir. Bu hormonal artışın bir sonucu olarak, hamileliği desteklemek için elverişli olan rahim tabakası kalınlaşır. Eğer yumurta döllenirse progesteron seviyeleri yüksek kalır. Yumurta döllenmezse, vücut daha az progesteron üretmeye başlar ve bunun sonucunda rahim iç duvvarı doğal kanama yoluyla dökülür.

Progesteron, üreme döngüsünde yer alan östrojen ile birlikte kadın cinsiyet hormonlarından biridir. Adet söktürücü ilaçların da temel etken maddesi budur. Amaç; ilaçlarla birlikte vücuda progesteron takviyesi yapmak ve ilaçların bırakılmasıyla birlikte düşüşünü sağlamaktadır. Doğal adet sürecinde de bu döngü aynı şekilde işlediği için, doğal bir eylem sentetik takviyelerle taklit edilmeye çalışılır.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl kullanılmalıdır?

Adet söktürücü herhangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka hekim tarafından önerilmelidir. Adet günü geciken her kadının bu tür bir ilacı bilinçsizce kullanması riskli sonuçlar meydana getirebilir. Yalnızca gerektiği durumlarda ve kullanım şekline uygun olarak kullanılmalıdır.

Adet olamamaya sebep olan bazı problemler ilaç kullanmaksızın ortadan kaldırılabilir. Bu gibi durumlarda ilacın reçete edilmesi gerekmez.

adet söktürücü

Adet söktürücü iğne nasıl kullanılır?

Adet söktürücü olarak öncelikle hap şeklinde olan ilaçların kullanımı tavsiye edilir. Ancak bazı hastalarda hap, etkin bir tedavi sağlayamıyorsa enjeksiyon reçete edilebilir. Adet söktürücü iğneler de, tıpkı haplarda olduğu gibi birkaç gün süreyle kullanılır ve bırakılır. İlacın bitiminden birkaç gün sonra adet kanaması beklenir. Hangi tür bir enjeksiyonun kullanılacağı ve doz miktarı hekim tarafından belirlenmelidir.

Adet söktürücü ilaçların riskleri var mıdır?

Bu tür ilaçların etken maddesi hormondur. Hormonlar, vücuttaki birçok eylemin genel nedenidir. Bir anda hormon seviyelerinin yükselmesi baş ağrısı, tansiyon değişmeleri, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve migren gibi problemleri tetikleyebilmektedir.

Adet söktürücü görevinde olan her türlü ilaç, hamilelik ihtimali kesinleşene dek kullanılmamalıdır. Hamile olan bir kadın bu tür bir ilaç kullandığında düşük riski hızlı yükselecektir. Bunun yanı sıra bebekte kalıcı olarak fiziksel ve zihinsel problemlerin olması da muhtemeldir.

Adet söktürücü doğal yöntemler var mıdır?

İlaç kullanımı gerektirecek kadar mevcut bir hastalık durumu söz konusu ise, doğal yöntemler işlevsiz kalacaktır. Fakat yaşamsal faaliyetlerini düzenlemek ve sağlıklı beslenmek gibi girişimler adet düzenini etkileyebilmektedir.

 • Sağlıksız besinlerden uzak durmak,
 • Çinko, magnezyum, B6 vitamini gibi adet düzeninde etkili olan takviyeler almak,
 • Normal düzeyde egzersiz yapmak,
 • Stresi azaltmak,
 • Kötü alışkanlıkları bırakmak,
 • Doktor önerisi olmayan hiçbir ilacı kullanmamak gibi faktörlerle daha sağlıklı bir adet döngüsüne sahip olunabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.