Anti HBS Nedir?

Anti HBS Nedir?

anti hbs

Hepatit grubunda bulunan hastalıklar, virüs kaynaklı olduğu için viral olarak bilinmektedir. Hepatit A, B ve C nedeniyle, her yıl birçok insan ciddi rahatsızlıklar geçirmektir. Tıp alanında gelişen imkanlar, sürekli olarak hastalıkların önlenmesi için yeni çalışmaları meydana getirmektedir. Anti HBS olarak bilinen test de, hepatit B virüsünün teşhis ve tedavisinde kullanılanlardan yöntemlerden biridir.

Hepatit A, karaciğeri etkileyen bir tür virüstür. Hijyenik olmayan besinler, enfekte kişilerle temas, kan aktarımı, enfekte su ile temas gibi birçok nedenle yayılabilmektedir. Genellikle özel bir tedavi gerektirmeyen ve tehlikeli olmayan bir durumdur. Hepatit C, yine karaciğerde ciddi hasarlara yol açabilen virüstür. Kan yolu, cinsel ilişki, hijyenik olmayan kişisel bakım eşyaları ve doğum gibi durumlarda kişiden kişiye aktarılabilir. Uzun vadede ciddi zararlar verebildiği için tehlikelidir.

Hepatit B ise, karaciğerde oluşan iltihaplı bir enfeksiyondur. Vücut sıvılarının teması, cinsel ilişki, steril olmayan kişisel bakım ürünleri ve tıbbi malzemeler, doğum gibi etkenlerle bulaşmaktadır. Ciddi neticelere neden olması sebebiyle hamilelik döneminde bebek için tehlikeli olabilmektedir. Özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar için teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Anti HBS ne demek?

Hepatit B yüzey antikoru ölçümü olarak bilinen anti HBS; hepatit B bağışıklık durumunu belirlemek, yani hastanın hepatit B virüsüne karşı bağışıklık geliştirip geliştirmediğini kontrol etmek için kullanılır. Bu bağışıklık, hepatit B virüsüne veya aşısına maruz kalmanın ardından gelişebilir.

Bazı hastaların hepatit B virüsüne yakalanma riski daha yüksektir.

 • Enfekte annelerden doğan bebekler,
 • Eşi veya cinsel partneri taşıyıcı olanlar,
 • Birden fazla cinsel partneri olan kişiler,
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü olan kişiler,
 • Eşcinseller,
 • Uyuşturucu kullanıcıları,
 • Enfekte bir kişi ile aynı eşyaları paylaşanlar,
 • Kan ve vücut sıvıları ile temas eden sağlık çalışanları,
 • Hepatit B’nin yoğun olduğu bir bölgede yaşayan kişiler,
 • Bir hapishanede yaşayan veya çalışan insanların virüse yakalanma oranı daha yüksektir.

anti hbs nedir

Gebelikte hepatit B riskli midir?

Hepatit B olan annelerden doğan bebeklerin, doğumda uygun şekilde tedavi edilmemesi durumunda takdirde kronik hepatit B geliştirme şansı %90’dan fazladır. Hamilelerin doğum sırasında yeni doğan bebeklerine virüs bulaşmasını önlemek için hepatit B durumlarını bilmeleri zorunludur. Doktorunuz hepatit B’nin olduğunun farkındaysa, bebeğinizin enfekte olmasını önlemek için bazı düzenlemeler yapmalıdır. Bu nedenden dolayı tüm gebeler hepatit B için test edilmelidir. Özellikle sağlık çalışanları, hepatit B’nin yaygın olduğu etnik topluluklardan olanlar, enfekte olan eş veya enfekte aile bireyi ile birlikte yaşayan kişiler gibi yüksek riskli grupların içinde bulunduğu gruba dahil olan kadınlar için hepatit testleri özellikle önemlidir.

Anti HBS yüksekliği nedir?

Anti HBS testinin yüksek çıkması durumunda, test aynı zamanda anti HBS pozitif olarak da yorumlanır. Bu sonuç, kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklığının bulunması anlamına gelir. Yani, virüse karşı vücut savunmasının var olduğunu gösterir. Daha önce hepatit B virüsü taşımış ve bu nedenden dolayı sağlık sorunu yaşamış bir kişide pozitif veya yüksek çıkması beklenir.

Anti HBS negatif ne demek?

Anti HBS testinin negatif, yani olması gereken değerden daha düşük çıkması durumunda; kişinin vücudunda hepatit B ile mücadele edebilecek antikorların bulunmadığı anlamına gelmektedir. Böyle durumlarda aşılanmanın önemi büyüktür.

Anti HBS değer aralığı ne olmalıdır?

Hepatit B virüsünün olası risklerini yok etmek için, vücutta bağışıklığın olması önemlidir. Bu nedenle testin pozitif değer aralığında olması gerekir. Negatiflik durumunun belirgin ve şiddetli olması durumunda, vücudun enfeksiyonlara açık olabileceğinden dolayı koruyucu önlemler alınmalıdır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Nalan Sönmez

  Merhabalar hamilelik öncesi herhangi bir sağlık engelim olup olmadığını öğrenmek amaçlı doktora gittiğimde yapılan test sonuçlarımdan biri anti HBS değerim referans aralığım 0-10 olması gerekirken 397.95 çıktı. Bu sonuç için endişelenmem gerekir mi ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Daha önce aşı yaptırdığınızı ya da hastalığı geçirdiğinizi gösteriyor. Endişe etmenize gerek yok.

Bir yorum yazınız