Aşılama Fiyatları Nelerdir?

Aşılama Fiyatları Nelerdir?

aşılama fiyatları

Aşılama, kaliteli spermlerin durgun veya hareketli olmayan spermlerden ayrıldığı bir tür doğurganlık tedavisidir. Bu yöntemde erkekten alınan spermler doğrudan rahim içerisine aktarılır ve döllenme bu şekilde beklenir. İşlem birçok kısırlık problemi için etkin bir çözüm sunmasına rağmen basit ve hızlı ilerleyen aşamalardan meydana gelmektedir.

Doğurganlık problemi yaşayan çiftlere önerilen ilk yöntemlerden biri olan aşılama hakkında merak edilen sorulardan en önemlisi aşılama fiyatları olmaktadır. Maliyet tüm tedavilerde önemli bir etkendir ve önceden bilinmesi hastanın işini kolaylaştıracaktır.

Başlamadan önce bunu mutlaka okumalısınız: Aşılama Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Aşılama kimlere yapılabilir?

Başlıca kısırlık problemleri üzerinde aşılama tedavisi denenebilir:

 • Erkekteki spermlerden kaynaklanan şekil, hareketlilik gibi etkenlerde meydana gelen bozukluklar,
 • Açıklanamayan infertilite,
 • Erkekte bulunan bulaşıcı bir hastalığın bebeğe aktarılmak istenmemesi,
 • Fiziksel bir sakatlık ya da vajinismus gibi psikoseksüel problem yüzünden vajinal bir ilişkiye girilememesi,
 • Rahim ağzında spermlerin geçişine izin vermeyecek veya yapısını bozabilecek türde olan servikal problemler için aşılama uygun görülmektedir.

Hangi durumlar aşılama için uygun değildir?

Aşılama, ne yazık ki birçok doğurganlık sorunu için işe yarayabilen bir uygulama değildir. Ciddi bir kısırlık durumu söz konusuysa, aşılama yapılmasının bir önemi olmayacaktır.

 • Fallop tüplerinin hasarlı olması,
 • Düşük kaliteleri yumurtalar üretilmesi ve düşük yumurtalık rezervi,
 • Rahimin alınması da dahil olmak üzere rahimde meydana gelen gebeliği engelleyici problemlerin bulunması,
 • Şiddetli endometriozis,
 • Menopoz dönemine girilmesi,
 • Kadının 39 yaşından büyük olması,
 • Erkekte hiç sperm üretiminin olmaması gibi durumlarda aşılama tekniği uygulanamayacaktır.

Aşılama yönteminin riskleri var mıdır?

Aşılama genel olarak çok güvenilir bir prosedürdür. Ancak diğer doğurganlık tedavilerinde de olduğu gibi çoğul gebelik riski görülmesi mümkündür.  Çoğul gebeliklerde düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi olumsuzluklarla karşılamak daha olasıdır.

Çoğul gebelik riski kaç folikülün geliştiğine bağlıdır. Bu risk, doğurganlık ilaçlarının alınıp alınmamasıyla doğru orantıdadır. Doğurganlık ilaçları alınıyorsa, folikül sayısını kontrol etmek için ekstra taramalar yapılmalıdır.

Aşılama fiyatları 2018 yılında ne kadardır?

Tüp bebek yöntemine oranla daha basit tekniklerle gerçekleştirildiği için, aşılamanın maliyeti daha düşüktür. Aşılama, ilaçla yapılan doğurganlık tedavisinden sonra uygulanan bir yöntemdir. Bu nedenle tüp bebek denemelerine geçilmeden önce de birkaç kez aşılama tedavisinin denenmesi çoğu durumda daha uygun görülmektedir.

Tedavi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Durumlar İçin Uygundur?

Aşılama; kadının yumurtlama döneminin ne zaman gerçekleşeceğini belirledikten sonra başlar. Bu aşamadan sonra erkekten alınan spermlerin kalite oranını arttırmak için yıkanması gerekir. İşlemi tamamlanan spermler, doğurganlık döneminde olan kadının rahmine doğru yerleştirilir. Bu aşamalar boyunca gerekli hekim kontrolleri ve tetkikler yapılarak çift yakından incelenir. Tüm adımların maliyeti ayrı ayrı hesaplanarak aşılamanın toplam fiyatı belirlenir.

Aşılama hizmeti veren her sağlık kurumunun ücret tarifesi farklı sistemler üzerinden geliştirilmektedir. Bu nedenle net bir fiyattan söz etmek söz konusu olamayacaktır. Ayrıca sağlık sigortanızın varlığına ve türüne de bağlı olarak ödeyeceğiniz ücrette değişkenlik olabilmektedir.

Sizler için: Tüp Bebek Fiyatları 2019 Yılında Ne Kadar?

Devlet hastanesinde aşılama yapılabilir mi?

Devlet hastanelerinde de aşılama hizmeti alınabilir. Ancak sağlık sigortanızın türüne bağlı olarak ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini, aşılamanın yapılacağı hastane üzerinden öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Aşılama tedavisinde devlet desteği var mıdır?

Devlet desteği tüp bebek veya aşılama gibi doğurganlık tedavileri için verilebilir. Ancak bu desteğin alınabilmesi için bazı kriterlere uygun olma şartı bulunur. Bu kriterler;

 • Kadının 23 yaşından büyük 39 yaşından küçük olması,
 • En az 3 yıl boyunca evli olunması,
 • Tedaviyi görecek olan çiftin 5 yıl boyunca sağlık sigortasının bulunması,
 • Doğal yöntemlerle bebek sahibi olunamayacağını kanıtlayıcı nitelikteki testlerin tamamlanması,
 • Çiftin daha önceden çocuklarının olmaması olarak sıralanabilir.

Devlet desteğini almak için kriterlere uygun olan kişiler, gerekli işlemleri tamamladıktan sonra, SGK anlaşması bulunan bir sağlık merkezinde aşılama tedavisi görebilir. Bu destek, yalnızca iki adet aşılama denemesini kapsamaktadır.

Aşılama fiyatları sürekli olarak yenilenebilir. Bu nedenle en doğru ve güncel bilgiyi aşılamayı yaptıracağınız sağlık kurumunu ile irtibata geçerek öğrenmeniz daha yararlı olacaktır.

Yorumlar

 • Hülya çelik

  Merhaba, benim eşim engelli. 1 çocuğum var ama ikincisini yapamıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eşinizin hangi tür bir engeli olduğu önemli, eğer normal bir birliktelik olamıyorsa aşılama denenebilir.

 • Ali uçar

  Biz iki buçuk yıldır evliyiz. Ben 70 doğumluyum, eşim 78 doğumlu. Üç sefer dış gebelik yaşadık ve ameliyat oldu. Şimdi sağ tüpü kapatmışlar. Biz aşılama yapabilir miyiz? Not: Almanya’da yaşıyoruz, ne yapmamızı önerirsiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eşinizin yaş faktörü var, aşılama ile oyalanmadan hemen tüp bebek tedavisine başlamanız lazım.

 • Gamze demir

  Merhaba hocam, eşimde yumurtalığında kitle görüldü ve alındı. Bir çocuğum var ama ameliyattan sonra spermlerde hareketsizlik görüldü. 1/2 diye sonuç çıkıyor. Aşılama veya normal yolla hamile kalabilir miyim? Doktor imkansız dedi. Normalde spermlerin canlanması için veya çoğalması için ilaç önerirmisiniz veya aşılama olur mu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   ½ olarak yazdığınız veriyi anlayamadım. Değerlendirmek için sperm sayısı ve haketliliğinin gerçek değerlerini bilmem lazım.

 • Gülçin cağlı

  Ben aşılama tedavisi gördüm. Aşılama yaptıracağım doktor hastanede işi bıraktı.
  Yumurtalıklarım çatladı. Sadece aşılama yapılacak, ne kadar oluyor?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   0553 798 83 02 bu numarayı arayarak sekreterimden fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 • Selahattin balkay

  Emes hastasıyım endoksan aldım iki yıl hem boşalamıyorum hemde Papaverin iğne kullanıyorum ereksiyon için ..hissizlik var penisimde sperm atamıyorum çoçuğum olurmu aşılama yaptıra bilirmiyim engelliyim malülen emekliyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durumu üroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor.

Bir yorum yazınız