Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşılama Tedavisi Nasıl Yapılır?

aşılama tedavisi nasıl yapılır

Aşılama tedavisi, en az bir yıl süre ile korunmadan çocuk sahibi olmaya çalışan ancak gebelik sağlanamayan çiftler için üreme amaçlı destek tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi öncesinde doktorlar tarafındna mutlaka önerilir, ancak tutma olasılığı yüzdesi düşük olsa da doktorların önceliği bu yöntemle tedaviye başlamaktır. Aşılama tedavisi öncesinde de hem kadın hem de erkek için gereken tüm tetkiklerin yapılması önemlidir.

Aşılama tedavisi aşamaları nelerdir?

Aşılama tedavisi öncesinde çiftlerin tüp bebek danışmanlığı alması ve bu danışmanlarla birlikte tedaviye başlanması sağlanır. Öncelikle çiftlerin tek tek kendi sağlık geçmişleri dinlenir ve kısırlık konusunda etkili olabilecek konular değerlendirmeye alınır. Geçmişte yaşanan hastalıklar, geçirilen ameliyatlar, genetik kalıtımsal hastalıklar gibi tüm konular önemlidir ve danışmanlara mutlaka belirtilmelidir. Bu aşamanın ardından fiziksel muayene aşamasına geçilir. Kadın ve erkek olarak her ikisinden de muayene bulguları alınarak tahlil ve tetkik aşamasına geçilir. Bu aşamada erkeklerde sperm adedi, sperm hareketliliği ve sperm kalitesi için spermiyogram; kadınlarda hormonal düzeyler için hormon tetkikleri ve kan tahlilleri istenir. Ayrıca kadınlarda yumurtalıkların izlenmesi için ultrason çekimi ve ilaçlı rahim filmi de istenir.

Aşılama tedavisi öncesi müdahale edilmesi gereken sorunlar varsa tedavisi planlanır. Tüm  tıbbi sorunlar ortadan kalktıktan sonra artık üreme tedavisinde aşılama tedavisi aşamasına geçilebilir.

Aşılama tedavisi öncesi nasıl başlar?

Aşılama tedavisi, kadının yumurtlama döneminin takip edilmesi ile başlar. Düzenli aralıklara yapılacak ultrason görüntüleme ile yumurtaların olgunlaşması takip edilir. Yumurtaların belli bir aşamaya gelmesi ile çiftin cinsel ilişkiye girmesi gereken tarih de yumurtaların olgunlaşması ve çatlamaya hazır hale gelmesi ile belirlenir. Eğer bu sitemle 6 aylık bir deneme süresinde gebelik olmazsa, çiftlere bir sonraki destek üreme tedavisi olarak adlandırılan ilk yöntem, yani aşılama yöntemi uygulanır.

aşılama tedavisi

Aşılama tedavisi uygulaması nasıl yapılır?

Aşılama tedavisi için kadının adet döneminin başlaması beklenir. Adet kanamasının 3, 4 ya da 5. gününde aşılama tedavisinin ilk bölümü başlar. Utrason muayenesi ile kadının yumurtalıkları yeni yumurtlama dönemine geçmeden önce detaylı incelemeye alınır. Kadına bu konuda destek olacak hormon ilaçları verilir. Bu ilaçların hammaddeleri yumurtalıkların tetiklenmesini sağlar.  Bu şekilde daha fazla sayıda yumurta üretimi için yumurtalıklar uyarılır. Düzenli ultrason muayenesi devam eder ve yumurtaların olgunlaşma aşamaları takip edilir.

Yumurtalar olgunlaştığında yumurtaların çatlaması için kadına çatlatma iğnesi verilir. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 24 – 36 saat sonrasında, çatlama başlar.

Yumurta çatlatma iğnesi hakkında detay için: Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Bu işlemin olduğu gün erkekten de sperm örneği alınır ve bu spermlerden gebelik şansı yüksek olanların kalması için labaratuvar ortamında yıkama ve ayıklama işlemi yapılır. Jinekolojik muayene sehpasında plastik kanüllerle erkekten alınan ve ayıklanan kaliteli spermler rahimin içine gönderilir. Aşılama işlemini uygulayacak doktorun tecrübesi bu aşamada farklılık yaratabilir. Ayrıca enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olan bu uygulamada, hijyen ve  temizlik önemlidir.

Aşılama işleminin başarı ile bitmesinin ardından gebelik meydana gelmesi olasılığı için çiftin bekleme aşaması başlar.

Aşılama tedavisi sonrası nasıl bir yol izlenmelidir?

Anne adayı aşılama tedavisi uygulamasının ardından yaklaşık yarım saat süre ile yatarak dinlendirilir. Aşılama işlemini takip eden birkaç gün mümkünse yatarak dinlenme tavsiye edilir. Uzun süreyle ayakta kalma, ağır fiziksel aktivite ve seyahat asla önerilmez. Ayrıca çiftlerin cinsel ilişkiye girmeleri de istenmez. Aşılama yöntemi uygulamasını takip eden 10 – 12 gün sonunda, anne adayından kan alınarak  kanda gebelik testi yapılır ve  gebelik olup olmadığı netleşir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız