Aşılama Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Aşılama Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

aşılama

Aşılama (IUI) orijinal dilinde “intrauterin inseminasyon”, kendi dilimizde ise “rahim içi aşılama” olarak bilinir. Doğurganlık tedavileri arasında yaygın olarak kullanılan, hamile kalmayı kolaylaştıran etkin bir işlemdir. Bu prosedür, erkekten alınan spermlerin direkt olarak kadının rahmine aktarılması sonucunda tamamlanır.

Aşılama yöntemi nedir?

Aşılama, diğer uygulamalara nispeten daha kolay olan basit bir kısırlık tedavisidir. Doğurganlık ilaçları ile veya olmadan da yapılabilmektedir.  Aşılama işlemi, özel olarak yıkanmış semenin ince bir kateter yoluyla doğrudan rahime aktarılmasını içermektedir.

Aşılama işlemi, kadının yumurtlama dönemine göre zamanlanır ve ovulasyon gününün tespit edilmesinin hemen ardından yapılabilir. Yumurtlamanın ardından bir yumurta hücresi, fallop tüpü tarafından içeri alınır ve burada sperm için bekler. Aşılama yönteminde spermin niteliği arttırıldığı için, doğal yollarla kıyaslandığında şans daha fazla olmaktadır.

Aşılama ne zaman yapılmalıdır?

İşlemin olumlu sonuçlara ulaşması için eylemin zamanlaması çok önemlidir. Bunun nedeni, cinsel ilişki sırasında spermin kadının servikal kanalından geçmesidir. Rahimin girişinde bir mukoza tabakasının varlığı ile birlikte birtakım bezler de bulunmaktadır. Bunlar, spermin geçişinin engellenmesi için bir rezervuar görevi görmektedir. Aşılama yöntemi, bu tabakanın en aza indirildiği doğurganlığın yükseldiği günlerde yapılmalıdır. Yumurtlama gününün belirlenmesi için idrar numunesi ile birlikte ovulasyon testi yapılabilir. Ovulasyon testi, kolaylıkla yapılabilen hazır bir kit olarak satılmaktadır. Sonuç olumlu çıkarsa ultrasonla da görüntüme yapıldıktan sonra aşılama hemen başlayabilir.

İstenen zamanlamayı ayarlamada yardımcı olan diğer yöntem, yumurtlamanın yapay bir şekilde tetiklenmesidir. Bu yöntem, HCG enjeksiyonu uygulaması ile yapılır. Yumurtaların gelişiminin yeterince olgun olup olmadığını belirlemek için ultrason görüntülemesi yapılır ve olgunluk mevcutsa hCG enjeksiyonu yapılır. Yumurtlama, enjeksiyondan sonraki 36 saat içerisinde gerçekleşeceği için zamanı aksatmamak çok önemlidir.

aşılama yöntemi

Aşılama nasıl yapılır?

Aşılama yöntemi, tüp bebek tedavisine oranla daha kolay aşamalardan oluşmaktadır.

Yumurtlama gününün belirlenmesiyle birlikte, erkekten de sperm örneği alınır. Sperm, rahim içine yerleştirmeden önce birtakım hazırlıklardan geçirilmelidir. Sperm, seminal sıvı ve spermden oluşan bir karışımdır. Seminal sıvı farklı hormonları ve kimyasalları taşır. Prostaglandin de, aşılamada potansiyel olarak sorun yaratabilecek kimyasallardan biridir.

Spermin seminal sıvıdan ayrılması, sperm yıkama olarak adlandırılır. Semen toplandıktan ve sıvılaştırıldıktan sonra, yapı olarak kalınlaşır. Daha sonra sperm yıkama ortamı ile karıştırılır ve santrifüj denilen bir aletin içine yerleştirilir. Bu alet, kuvvetli bir şekilde döner ve spermler dibe çöker. Üstte yüzen seminal sıvı atılır. Biraz daha fazla sperm yıkama ortamı eklenir ve iyice karıştırılarak aşılama için hazır hale getirilir.

Sperm hazırlandıktan sonra, kadın için yapılması gereken işlemler başlar. Uzman doktor, vajinaya içerisinde spermlerin bulunduğu uzun ve ince bir tüp yerleştirir. Bu tüp rahim ağzından rahime doğru uzatılır ve rahim içerisinde spermler serbest bırakılarak işlem tamamlanır.

Yaklaşık iki hafta sonra hamilelik testi yapılarak sonuç öğrenilebilir.

Aşılama yaptıranlar nelere dikkat etmelidir?

İşlem sırasında rahime uzanan kataterin vermiş olduğu etki neticesinde hafif ağrı ve kramp duyulması normaldir. Bu ağrı genellikle smear testi esnasında gerçekleşen ile aynı şiddettedir. Katater çıkarıldıktan hemen sonra hiçbir etki hissedilmez. İşlemin sonlanmasıyla birlikte bir süre uzanmanız istenir. Biraz dinlendikten sonra günlük işlerinize rahatça geri dönebilirsiniz.

Aşılama sonrası genellikle döllenmenin desteklenmesi için progesteron hormonu takviyesi yapılır. Yaklaşık 1 hafta sonra ise kandaki hormon düzeylerini takip etmek için kan testi istenebilir.

Aşılama kimlere yapılır?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri için aşılama tedavisi uygulanabilir:

 • Erkekte sperm kalitesi nedeniyle oluşan kısırlık,
 • Rahim ağzında oluşan servikal mukus gibi problemler,
 • Açıklanamayan infertilite,

Yorumlar

 • Sevda ramiz

  Merhaba bende aşılma yaptırmak istiyorum. fiyat öğrenebilir miyim? normal yolla hamile kalamıyorum, bir aşılama yaptırdım ve çocuk sahibi oldum şimdide ikinci çocuk istiyoruz.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Fiyat bilgisi için bu numaradan 05537988302 sekreterimi arayabilirsiniz.

Bir yorum yazınız