Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

az gelen adet kanaması

Her kadının adet döngüsü birbirinden farklıdır. Bununla birlikte, ortalama bir döngü 3 ile 7 gün kadar sürmektedir. Bu süre boyunca vücuttan atılan kan miktarı ortalama olarak 30 ile 80 ml arasındadır. Adet kanamasının 3 günden az sürmesi veya kanamanın 30 ml’den düşük olması durumunda hipomenore olarak bilinen durumun meydana geldiği kabul edilir. Adet kanamasının az olmasıyla ilişkili olan bu problemin nedeni araştırılmalıdır.

Az gelen adet kanaması nedenleri arasındaki birçok problemin riskli sonuçları bulunmamaktadır. Fakat özellikle üreme organlarını etkileyebilecek sorunlara neden olmaması için dikkate alınması gerekir.

Adet kanaması neden azalır?

Adet kanamasının normalden az olması, genellikle yapısal veya hormonal faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum adet döngüsünü sağlayan organların sağlıklı işleyemediğini ifade eder.

Okumanızda fayda var: Adet Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

Az gelen adet kanaması nedenleri nelerdir?

 • Hormon düzeylerinin dengesizliği:

Adet döngüsü, östrojen ve progesteron hormonlarının etkisindedir. Bu hormonlarda herhangi bir dengesizlik mevcutsa, adet döneminde değişikliklerin olması normaldir. Testosteron hormonun fazla olması da adet kanamasını azaltabilir.

 • Rahim iç tabakasının ince olması:

Düşük östrojen seviyesi, rahim iç tabakasının olması gerektiği kadar kalınlaşmasını engeller. Adet kanaması, rahim iç tabakasının kalınlığı ile doğru orantıda olduğu için; yeterli seviyede olmayan bir rahim iç tabakası adet kanamasını da azaltacaktır.

İlginizi çekebilir: Rahim Duvarı Kalınlığı ve İnceliği

 • Yapısal faktörler:

Bazı kadınlarda tıbbi açıdan hiçbir problem olmamasına rağmen adet kanamaları azdır. Genetik özellikler de, adet kanamasının yoğunluğu üzerinde rol oynamaktadır.

 • Aşırı zayıf olmak veya hızlı kilo vermek:

Vücudunuzun sağlıklı bir adet dönemi geçirebilmesi için belirli miktarda yağa ihtiyacı vardır. Vücut ağırlığı normalden düşükse veya aniden kilo kaybı yaşandıysa adet döngüsünde azalmalar veya duraksamalar meydana gelebilir.

 • Stres:

Stres, her türlü üreme sağlığı sorunlarına neden olabilen bir etkendir. Stres esnasında vücutta adrenalin ve kortizol hormonları salgılanır. Bu kimyasallar, diğer hormonların dengesini bozar. Özellikle kortizol hormonu, vücudun ne kadar östrojen ve progesteron ürettiğini direkt olarak etkileyebilir. Stres altında olan kadınların adet kanamalarının az olması hatta tamamen durabilmesi söz konusudur.

 • Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu; yumurtalıklarda çok sayıda küçük kistlerin bulunduğu, hormonların dengesizleşmesine neden olan endokrin sisteminin yaygın bir bozukluğudur. Bu sendromu yaşayan kişilerde aşırı tüylenme, akne, obezite ve yetersiz adet kanamaları gibi problemler meydana gelir.

 • Hipertiroid:

Tiroid bezleri, hücrelerin enerjiyi nasıl metabolize ettiğini kontrol eder. Hipertiroid hastalığı, tiroid bezinizin aşırı miktarda hormonu olduğu anlamına gelir. En önemli belirtileri gergin ve endişeli bir ruh hali, uyumakta güçlük veya kilo kaybıdır. Ayrıca, adet kanamasının normalden daha az ve kısa sürmesine de neden olur.

 • Hamilelik:

Hamileliğin en temel belirtisi adet kanamasının olmamasıdır. Ancak embriyonun yerleşmesi, ektopik gebelik gibi bazı durumlarda hafif lekelenme veya kanamalar görülebilir. Önceki periyotlardaki adet kanaması normal seyrindeyse, bu ihtimal düşünülebilir.

 • Doğum kontrol ilaçları:

Az gelen adet kanamalarının en yaygın nedeni doğum kontrol ilaçlarıdır. Bu ilaçların içeriğindeki hormonlar, adet kanamalarının yoğunluğunu azaltabilir ve bu durum normal olarak kabul edilir. Doğum kontrol ilaçları, özellikle adet dönemlerini şiddetli geçiren kadınlar için tavsiye edilmektedir.

 • Menopoz:

İleri yaşta olan kadınlar için düşünülebilecek ilk seçenek budur. Menopoz dönemine yaklaşan kadınların adet döngülerinde bozulmalar meydana gelebilir. Az gelen adet kanaması da bunlardan biridir.

 • Rahimde yara olması:

Kürtaj veya sık aralıklarla gerçekleşen sezaryen operasyonları, bazı durumlarda rahmin duvarlarının birbirine yapışmasına ve Asherman sendromuna neden olabilir. Çoğu durumda yara dokusunu çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

 • Servikal stenoz (Rahim ağzında darlık):

Az gelen adet kanaması nedenleri arasında en nadir görülen sebeptir. Rahim ağzının dar olması nedeniyle kan, rahim içerisinden normal bir şekilde dışarı atılamaz. Kanamanın az fakat ağrının şiddetli olduğu durumlarda düşünülmesi gereken bir ihtimaldir.

Adet kanamasının artması için ne yapılmalı?

Eğer adet kanamanızın normalden az olduğunu düşünüyorsanız kontrol için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Hipomenore, genellikle ciddi problemlerden kaynaklanmamaktadır. Kanamayı azaltan sebep, çoğu durumda ilaçlarla tedavi edilebilir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Meryem çelik

  Benim adetim zamanında geliyor fakat az kanama oluyor 5 aydan beri

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş, kilo, kullanılın ilaçlar adet döngüsünü ve miktarını etkileyebilir. Uygun bir zamanda muayene olmanızı öneririm.

 • Aslı kameroglu

  Yaşım 29 adetim 1.5gun sürüyor kanama ilk gün oluyor diğer gün işe leke halinde ve yuksek şancı veriyor ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Şu an için acil bir durum yok ama en kısa sürede bir doktora muayene olun.

 • Aslı kameroglu

  Folik asit dışında ilaç kullanmıyorum kilom fazla 150boy 80kiloyum iki sezeryan doğum yaptim en son dogum 8sene evvel

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sorunuzu tam anlayamadık. Daha detaylı yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 • Ceyda

  Ben 4 gün oluyorum ama çok az oluyorum 4 günde toplam 1.50 ped kullanıyorum onun dışında damla damla oluyor ve pıhtı şeklinde oluyor yaş 22 kilo 50 boy 1.62

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olup hormon testi yaptırmanız gerekir. Bu ikisi birlikte değerlendirilmelidir.

 • Eylül tekin

  16 yaşındaydım dün regl oldum ama sadece iç çamaşırımda vardı sonra damla damla geldiğini fark ettim uyandığımda beri sancılılarım var ve şuan kanım az ve çok koyu geliyor bir sorunmu var diye sormak istedim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet dönemindeki ağrın için ağrı kesici içebilirsin. Adet başlangıcında bu düzensizlikler olabilir.

 • Rukiye çatar

  Merhaaba adet kanamamin ilk günü fakat son gün gibi geliyor bunun nedeni ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir sürü nedeni olabilir. Anormallik devam ederse muauyene olun.

 • Şen Şengül şen

  Adet kanamam yaklaşık olarak 10aydir aşırı derece fazla geliyordu pıhtılaşma halinde rengi tam kırmızı da değil yani sıra bir aydır psikolojik ilaç kullanıyorum fulsac adında iki aydır ise çok az adet görüyorum normalde 6 gün en son üç günde bitti bunun yanı sıra bacaklarimda morarmalar var sonradan sararan morluklr kol ve bacaklarimda en son adet olmadan 10 gün önceden de lekelenme olmaya başladı muayene ye gitmelimiyim Jinekolog a mi dahiliyeyemi bilemedim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesinlikle muayene olmanızı öneririm.

 • Ayse aytemuz

  4aydir Gecmeyen karin agrim vardi ama hafif ve arada agriyordu kadin doguma gittim akintin var iltehap dedi alttan bakmadi pandemi dolayisiyla galiba karindan baktı kis yada yara yok dedi tahlil falan da yapmadi fitil ilac verdi bir haftalik ama. Ağrılarım hic geçmedi 31 yasindayim ne yapmalıyım acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yeniden muayene olmanız lazım. Artık normal sürece başladığımız için jinekolojik (alttan) muayene olmanız lazım.

 • Balayeva Nermin

  Merhaba. Ben 12 yasindayim. Adet kanamam cok az geliyor. Normalde fazla gelirdi. Hala adet donemindeyim ama kanamam az geliyor. Bunun nedeni ne ola bilir? Bu anormal bir durum mu? Normalde 20 gun adet goruyorum. Adet kanamamin az olmasi adetimin daha fazla surmesine vesile ola bilir mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durum devam ederse muayene olman gerekir.

 • beril kütaç

  hocam merhaba, 37 yaşındayım. 7 ay kadar önce sadece 1 ay doğum kontrol hapı kullandım ve bıraktım. 3 ay kadar adet olma vaktim düzensizleşti. son 3 aydır da adet kanamam 1 gün sürüyor, diğer günler var yok arası lekelenme oluyor sadece. koronodan dolayı hastaneye de gidemiyorum:( hap öncesinde düzenli ve 6 gün süren bir periyodum vardı. ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   1 ay doğum kontrol hapı kullanmakla bu durumun bir ilgisi yok. Muayene olmanızı öneririm.

 • özben özben

  merhaba regl dönemimde kan miktarım aydan aya azaldı. şu anda reglmin 3. günü ve 1 damla bile kan bile yok sadece lekelenme. şu anda corona nedeniyle hastaneye gidemiyorum ne yapmam gerekir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş evli mi bekar mısınız. Çocuk istemi ver mı veya doğum yaptınız mı vs soruların cevabını bilmeliyiz. Bunların sonucuna göre hormon testi yapılmalı .

 • Nazlı A.

  Merhaba. 15 yaşındayım. Boyum 159 kilom 43. Baş ağrısı, karın ağrım olduğu zaman ilaç kullanıyorum genelde Parol veya dolerex. Regl dönemlerinde normalde kan miktarım fazlaydı. Ancak birkaç ay önce kan miktarım azalmaya başladı. İlk birkaç gün yoğun olurdu. Şimdi ise reglinin son günleri gibi. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ağrı kesici kullanınca azalır normal bu endişe etme.

 • birben

  Merhaba.29 yaşındayım.Yaklaşık 2 yıldır adetim bittikten bir hafta 10 gün sonra falan şiddetli bir ağrım oluyor ve akıntımda kan oluyor.Doktora gittim .Bekar olduğum için alttan muayene olamadım ama kasıklarımdan ultrasyon çekildi ve tahlil yapıldı.Bir sorun çıkmadı o zaman .Şu an adet kanamam çok çok azaldı .Küçük bir ped bile kullanmıyorum 🙁

 • İmge

  3 ay önce kürtaj oldum adet kanamam cok az geliyor sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adetin başlangıcının 13-14. günü rahim duvarının kalınlığına bakılması lazım. O tarihte bir doktora muayene olun.

 • Nur

  Merhaba. 33 yaşındayım. Bekarım. Kilo sorunum yok. 2 aydır adet kanamam normaline göre azaldı. Ilk iki gün kanama oluyor, 3. gün çok az kan ve leke. Kanım akışkan değil, pıhtı halinde. Son 2,5 senedir aşırı üzüntü yaşadım. Bu yüzden erken menopozdan korkuyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Erken menopoz gibi bir şüpheniz varsa muayene olmanızı öneririm.

 • hilal barutcu

  Merhaba. 26 yaşındayim bir doğum yaptim önceleri adetim normal miktarda ve 6-7 gün surerken son bi kac aydir iyice azaldi 2 gün az miktarda geliyor sadece ve aşırı şekilde agrili geciyor neden olabilir. Tesekkurler

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden tahminde bulunmak doğru olmaz ama kist ya da yapışıklık söz konusu olabilir. En yakın zaman da muayene olmanızı öneririm.

 • Aslı Polat

  Merhaba hocam 33 yaşındayım eşimden uzun yıllar önce boşandım adet kanamam 5-6 gün sürerdi 6-7 aydır üç gün ancak oluyorum ve ilk iki gün iyi üçüncü gün az ,ağrım vs olmuyor bu durum normal mi yada menopoz gibi bir durumum olabilir mi ama adet kanım pıhtı vs değil normal kan akışkan yani virüsten dolayı bende hastaneye gidemeyenlerdenim teşekkürler

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   3 gün adet kanaması olması az değil ama yine de müsait bir zamanızda kontrol olmanızı öneririm.

 • Cansel taşkıtan

  Duzenli giden hastalığım bu ay 1 gun gecikmeli olarak hasta oldum ama adet kanım damla damla6gelıyor birde baş dönmem var efendım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaşınız kaç, evli ya da bekar olma durumunuz önemli. Gebelik şüphesi yoksa her kadının döngüsünde 1 günlük gecikme olabilir endişe etmeyin.

 • KÜBRA ÖZKAN

  Merhaba
  38 yaşındayım 2 normal doğum yaptım. 155 boy 54 kg. son 3 aydır adet kanamam çok azaldı. ilk iki gün yoğun sonrasından tamamen duruyor. çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. yardımlarınızı rica ediyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olup hormon testleri yaptırmalısınız.

 • Duygu

  Meraba doktor hanım 31 yaşındayım iki çocuğum var benim normalde adetim 9 gün sürerdi ve kanama normal olurdu ilk üç gün yoğun geçerdi 4 aydır yaklaşık kanamamda azalma oldu sanki son günlerimmis gibi az geliyor sebebi ne olabilir acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir muayene olup hormon testlerinize baktırın.

 • su.yıldız

  13 yaşındayım hergün bir tane ped değiştiriyorum.Ergenlikten mi acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu yaşlarda normal kabul edilir.

 • İrem yap

  19 yaşındayım 2 aydır adet kanamam çok az gelmeye başladı vitamin hapı ve sivilce hapı kullanıyorum saçlarımda aşırı dökülmede başladı acaba hormonlarlamı alakalı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız gerekiyor.

 • burcu karlı

  Merhabalar, 25 yaşındayım. Normalde 4-6 gün arası süren adetim son dört aydır 2-3 gün sürmeye başladı. Bu ay da bir hafta gecikti.Boyum 159 kilom 50.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Dönem dönem değişiklik olabilir hala adet olmadıysanız muayene olmanızı öneririm.

 • isim vermek istemiyorum

  merhaba 16 yaşında trans bir erkeğim herhangi bir ameliyat veya testosteron kullanmadım ama adetim sürekli gecikiyor 4 aydır adet olmuyorum olsam da aşırı az hiç kan gelmiyor ve koyu kahverengi sebebi ne olabilir ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm.

 • emine şahiner

  Hocam merhabalar.Emine ben yaş 35,1.66 boy bekarım.adet günümde değişiklik oluyor bir yada iki üç gün,vede eskisi gibi akışkan değil kan pıhtı dökülüyor ve az geliyo 2 ci oluşum böyle birde yaklaşık bir ay önce tüm testlerim sorunsuz çıkmasına rağmen testleri sağlık ocağında yaptırdım hocam sizin bir öneriniz varmı pandemi dolayısı ile gitmeye korkuyorum..hocam birde adet olmadan 1,ve iki hafta öncesinde cinsel istekde artış ve yorgunluk hissi normalde spor yapan biriyim bunun nedeni sizce menapoz olabilirmi? …saygılarımla

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Menopoz olduğunu düşünmüyorum ama yine de muayene olup hormon testlerinize baktırmanızı öneririm.

 • Aslı özden

  Hocam 22 yaşinda evliyim adet oldugumda ağrim ve adet kanamam cok olurdu simdi azaldi ve ağrim hic yok neden olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Belli bir nedeni olduğunu düşünmüyorum. Bu durum normal endişe etmeyin.

 • Halenur Hançer

  Benim ilk adetim ilk gun kan geldi ama sonrasinda gelmedi acaba neden

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet başlangıcında bu tarz durumlar olabilir. Devamında nasıl olacağını takip edin.

 • ebru

  Hocam merhaba, 32 yaşındayım.Bekarım. reglim bir kaç yıl önceye göre 4 gün sürerdi. son 1 yılda zamanla azalmaya başladı. Bu ay sadece 2 gün sürdü. bu beni endişelendirdi açıkcası.
  erken yaşta regli neden zamanla azalır.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olup hormonlarınıza baktırmanız gerekir.

 • isim vermek istemiyorum

  Hocam merhaba. İburamin gibi içerisinde ağrı kesici özelliği bulunduran soğuk algınlığı ilaçları adeti keser mi? İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra düzene girer mi acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet azaltabilir. Bıraktıktan sonra normale döner.

 • Meryem

  Hocam ben 35 yaşındayım 9 ay önce doğum yaptım zaten hep adetim düzensiz olurdu ama bu sefer önce kahverengi leke geldi 2 gün sonra çok az kan geldi hiç kanamam olmuyor tuvalete gittiğimde az az kan gibi geliyor 8 gün oldu neden acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Emziriyorsanız emzirmeye bağlı olabilir. Kanamanız hala devam ediyorsa muayene olmanızı öneririm.

 • arzum

  Hocam merhaba, 36 yaşındayım evliyim 1 çocuğum var, bu ay adetimde azalma oldu sadece 1 gün oldum yoğun geçti ama diğer günler gelmedi leke şeklinde geldi ve bitti sonrasında pembe akıntı şeklinde geldi ( yaklaşık 6 aydır korunmadan ilişkiye giriyoruz) regl azalması aklıma çok takıldı sebebi ne olabilir hocam ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen muayene olmanız gerekiyor. Adet kanamasındaki azalmalar hormonal sıkıntıların ya da erken menopozun habercisi olabilir. Çocuk istiyorsanız beklememeniz gerekir.

 • Semm

  ilk reglimden beri sadece ilk gün (şu an 28 yaşındayım) şiddetli regl sancısı yaşıyorum. İlk regl olduğum yıllarda kanama oranım çok iyiydi. Her ay düzenli regl görüyorum fakat adet kanamam 3 günü aşmıyor. bu 3 günde de ped kullanma ihtiyacı hissetmiyorum. Yalnızca tuvalet esnasında kanama yaşıyorum. Son 6 7 yılda kanama miktarım azaldı ve 3 güne düştü. BUnunla alakalı doktora defalarca gittim ama ağrım veya kanamamın azlığının bir sorun olmadığı söylendi. Smear testi, ultrason ve hormon testlerim de gayet normal olduğu belirtildi. Farklı bir sorunum da yok çok şükür. Ağrı kesici olarak dolorex kullanıyorum. Sizce bu kanamanın oranını düşürür mü? veya bu kanama azlığım tedavi edilebilir mi?

Bir yorum yazınız