Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri

az gelen adet kanaması

Her kadının adet döngüsü birbirinden farklıdır. Bununla birlikte, ortalama bir döngü 3 ile 7 gün kadar sürmektedir. Bu süre boyunca vücuttan atılan kan miktarı ortalama olarak 30 ile 80 ml arasındadır. Adet kanamasının 3 günden az sürmesi veya kanamanın 30 ml’den düşük olması durumunda hipomenore olarak bilinen durumun meydana geldiği kabul edilir. Adet kanamasının az olmasıyla ilişkili olan bu problemin nedeni araştırılmalıdır.

Az gelen adet kanaması nedenleri arasındaki birçok problemin riskli sonuçları bulunmamaktadır. Fakat özellikle üreme organlarını etkileyebilecek sorunlara neden olmaması için dikkate alınması gerekir.

Adet kanaması neden azalır?

Adet kanamasının normalden az olması, genellikle yapısal veya hormonal faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu durum adet döngüsünü sağlayan organların sağlıklı işleyemediğini ifade eder.

Okumanızda fayda var: Adet Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

Az gelen adet kanaması nedenleri nelerdir?

 • Hormon düzeylerinin dengesizliği:

Adet döngüsü, östrojen ve progesteron hormonlarının etkisindedir. Bu hormonlarda herhangi bir dengesizlik mevcutsa, adet döneminde değişikliklerin olması normaldir. Testosteron hormonun fazla olması da adet kanamasını azaltabilir.

 • Rahim iç tabakasının ince olması:

Düşük östrojen seviyesi, rahim iç tabakasının olması gerektiği kadar kalınlaşmasını engeller. Adet kanaması, rahim iç tabakasının kalınlığı ile doğru orantıda olduğu için; yeterli seviyede olmayan bir rahim iç tabakası adet kanamasını da azaltacaktır.

İlginizi çekebilir: Rahim Duvarı Kalınlığı ve İnceliği

 • Yapısal faktörler:

Bazı kadınlarda tıbbi açıdan hiçbir problem olmamasına rağmen adet kanamaları azdır. Genetik özellikler de, adet kanamasının yoğunluğu üzerinde rol oynamaktadır.

 • Aşırı zayıf olmak veya hızlı kilo vermek:

Vücudunuzun sağlıklı bir adet dönemi geçirebilmesi için belirli miktarda yağa ihtiyacı vardır. Vücut ağırlığı normalden düşükse veya aniden kilo kaybı yaşandıysa adet döngüsünde azalmalar veya duraksamalar meydana gelebilir.

 • Stres:

Stres, her türlü üreme sağlığı sorunlarına neden olabilen bir etkendir. Stres esnasında vücutta adrenalin ve kortizol hormonları salgılanır. Bu kimyasallar, diğer hormonların dengesini bozar. Özellikle kortizol hormonu, vücudun ne kadar östrojen ve progesteron ürettiğini direkt olarak etkileyebilir. Stres altında olan kadınların adet kanamalarının az olması hatta tamamen durabilmesi söz konusudur.

 • Polikistik over sendromu:

Polikistik over sendromu; yumurtalıklarda çok sayıda küçük kistlerin bulunduğu, hormonların dengesizleşmesine neden olan endokrin sisteminin yaygın bir bozukluğudur. Bu sendromu yaşayan kişilerde aşırı tüylenme, akne, obezite ve yetersiz adet kanamaları gibi problemler meydana gelir.

 • Hipertiroid:

Tiroid bezleri, hücrelerin enerjiyi nasıl metabolize ettiğini kontrol eder. Hipertiroid hastalığı, tiroid bezinizin aşırı miktarda hormonu olduğu anlamına gelir. En önemli belirtileri gergin ve endişeli bir ruh hali, uyumakta güçlük veya kilo kaybıdır. Ayrıca, adet kanamasının normalden daha az ve kısa sürmesine de neden olur.

 • Hamilelik:

Hamileliğin en temel belirtisi adet kanamasının olmamasıdır. Ancak embriyonun yerleşmesi, ektopik gebelik gibi bazı durumlarda hafif lekelenme veya kanamalar görülebilir. Önceki periyotlardaki adet kanaması normal seyrindeyse, bu ihtimal düşünülebilir.

 • Doğum kontrol ilaçları:

Az gelen adet kanamalarının en yaygın nedeni doğum kontrol ilaçlarıdır. Bu ilaçların içeriğindeki hormonlar, adet kanamalarının yoğunluğunu azaltabilir ve bu durum normal olarak kabul edilir. Doğum kontrol ilaçları, özellikle adet dönemlerini şiddetli geçiren kadınlar için tavsiye edilmektedir.

 • Menopoz:

İleri yaşta olan kadınlar için düşünülebilecek ilk seçenek budur. Menopoz dönemine yaklaşan kadınların adet döngülerinde bozulmalar meydana gelebilir. Az gelen adet kanaması da bunlardan biridir.

 • Rahimde yara olması:

Kürtaj veya sık aralıklarla gerçekleşen sezaryen operasyonları, bazı durumlarda rahmin duvarlarının birbirine yapışmasına ve Asherman sendromuna neden olabilir. Çoğu durumda yara dokusunu çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

 • Servikal stenoz (Rahim ağzında darlık):

Az gelen adet kanaması nedenleri arasında en nadir görülen sebeptir. Rahim ağzının dar olması nedeniyle kan, rahim içerisinden normal bir şekilde dışarı atılamaz. Kanamanın az fakat ağrının şiddetli olduğu durumlarda düşünülmesi gereken bir ihtimaldir.

Adet kanamasının artması için ne yapılmalı?

Eğer adet kanamanızın normalden az olduğunu düşünüyorsanız kontrol için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Hipomenore, genellikle ciddi problemlerden kaynaklanmamaktadır. Kanamayı azaltan sebep, çoğu durumda ilaçlarla tedavi edilebilir.

Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Meryem çelik

  Benim adetim zamanında geliyor fakat az kanama oluyor 5 aydan beri

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş, kilo, kullanılın ilaçlar adet döngüsünü ve miktarını etkileyebilir. Uygun bir zamanda muayene olmanızı öneririm.

 • Aslı kameroglu

  Yaşım 29 adetim 1.5gun sürüyor kanama ilk gün oluyor diğer gün işe leke halinde ve yuksek şancı veriyor ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Şu an için acil bir durum yok ama en kısa sürede bir doktora muayene olun.

 • Aslı kameroglu

  Folik asit dışında ilaç kullanmıyorum kilom fazla 150boy 80kiloyum iki sezeryan doğum yaptim en son dogum 8sene evvel

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sorunuzu tam anlayamadık. Daha detaylı yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 • Ceyda

  Ben 4 gün oluyorum ama çok az oluyorum 4 günde toplam 1.50 ped kullanıyorum onun dışında damla damla oluyor ve pıhtı şeklinde oluyor yaş 22 kilo 50 boy 1.62

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olup hormon testi yaptırmanız gerekir. Bu ikisi birlikte değerlendirilmelidir.

 • Eylül tekin

  16 yaşındaydım dün regl oldum ama sadece iç çamaşırımda vardı sonra damla damla geldiğini fark ettim uyandığımda beri sancılılarım var ve şuan kanım az ve çok koyu geliyor bir sorunmu var diye sormak istedim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet dönemindeki ağrın için ağrı kesici içebilirsin. Adet başlangıcında bu düzensizlikler olabilir.

 • Rukiye çatar

  Merhaaba adet kanamamin ilk günü fakat son gün gibi geliyor bunun nedeni ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir sürü nedeni olabilir. Anormallik devam ederse muauyene olun.

 • Şen Şengül şen

  Adet kanamam yaklaşık olarak 10aydir aşırı derece fazla geliyordu pıhtılaşma halinde rengi tam kırmızı da değil yani sıra bir aydır psikolojik ilaç kullanıyorum fulsac adında iki aydır ise çok az adet görüyorum normalde 6 gün en son üç günde bitti bunun yanı sıra bacaklarimda morarmalar var sonradan sararan morluklr kol ve bacaklarimda en son adet olmadan 10 gün önceden de lekelenme olmaya başladı muayene ye gitmelimiyim Jinekolog a mi dahiliyeyemi bilemedim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesinlikle muayene olmanızı öneririm.

 • Ayse aytemuz

  4aydir Gecmeyen karin agrim vardi ama hafif ve arada agriyordu kadin doguma gittim akintin var iltehap dedi alttan bakmadi pandemi dolayisiyla galiba karindan baktı kis yada yara yok dedi tahlil falan da yapmadi fitil ilac verdi bir haftalik ama. Ağrılarım hic geçmedi 31 yasindayim ne yapmalıyım acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yeniden muayene olmanız lazım. Artık normal sürece başladığımız için jinekolojik (alttan) muayene olmanız lazım.

 • Balayeva Nermin

  Merhaba. Ben 12 yasindayim. Adet kanamam cok az geliyor. Normalde fazla gelirdi. Hala adet donemindeyim ama kanamam az geliyor. Bunun nedeni ne ola bilir? Bu anormal bir durum mu? Normalde 20 gun adet goruyorum. Adet kanamamin az olmasi adetimin daha fazla surmesine vesile ola bilir mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durum devam ederse muayene olman gerekir.

 • beril kütaç

  hocam merhaba, 37 yaşındayım. 7 ay kadar önce sadece 1 ay doğum kontrol hapı kullandım ve bıraktım. 3 ay kadar adet olma vaktim düzensizleşti. son 3 aydır da adet kanamam 1 gün sürüyor, diğer günler var yok arası lekelenme oluyor sadece. koronodan dolayı hastaneye de gidemiyorum:( hap öncesinde düzenli ve 6 gün süren bir periyodum vardı. ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   1 ay doğum kontrol hapı kullanmakla bu durumun bir ilgisi yok. Muayene olmanızı öneririm.

 • özben özben

  merhaba regl dönemimde kan miktarım aydan aya azaldı. şu anda reglmin 3. günü ve 1 damla bile kan bile yok sadece lekelenme. şu anda corona nedeniyle hastaneye gidemiyorum ne yapmam gerekir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaş evli mi bekar mısınız. Çocuk istemi ver mı veya doğum yaptınız mı vs soruların cevabını bilmeliyiz. Bunların sonucuna göre hormon testi yapılmalı .

 • Nazlı A.

  Merhaba. 15 yaşındayım. Boyum 159 kilom 43. Baş ağrısı, karın ağrım olduğu zaman ilaç kullanıyorum genelde Parol veya dolerex. Regl dönemlerinde normalde kan miktarım fazlaydı. Ancak birkaç ay önce kan miktarım azalmaya başladı. İlk birkaç gün yoğun olurdu. Şimdi ise reglinin son günleri gibi. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ağrı kesici kullanınca azalır normal bu endişe etme.

 • birben

  Merhaba.29 yaşındayım.Yaklaşık 2 yıldır adetim bittikten bir hafta 10 gün sonra falan şiddetli bir ağrım oluyor ve akıntımda kan oluyor.Doktora gittim .Bekar olduğum için alttan muayene olamadım ama kasıklarımdan ultrasyon çekildi ve tahlil yapıldı.Bir sorun çıkmadı o zaman .Şu an adet kanamam çok çok azaldı .Küçük bir ped bile kullanmıyorum 🙁

 • İmge

  3 ay önce kürtaj oldum adet kanamam cok az geliyor sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adetin başlangıcının 13-14. günü rahim duvarının kalınlığına bakılması lazım. O tarihte bir doktora muayene olun.

 • Nur

  Merhaba. 33 yaşındayım. Bekarım. Kilo sorunum yok. 2 aydır adet kanamam normaline göre azaldı. Ilk iki gün kanama oluyor, 3. gün çok az kan ve leke. Kanım akışkan değil, pıhtı halinde. Son 2,5 senedir aşırı üzüntü yaşadım. Bu yüzden erken menopozdan korkuyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Erken menopoz gibi bir şüpheniz varsa muayene olmanızı öneririm.

 • hilal barutcu

  Merhaba. 26 yaşındayim bir doğum yaptim önceleri adetim normal miktarda ve 6-7 gün surerken son bi kac aydir iyice azaldi 2 gün az miktarda geliyor sadece ve aşırı şekilde agrili geciyor neden olabilir. Tesekkurler

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden tahminde bulunmak doğru olmaz ama kist ya da yapışıklık söz konusu olabilir. En yakın zaman da muayene olmanızı öneririm.

 • Aslı Polat

  Merhaba hocam 33 yaşındayım eşimden uzun yıllar önce boşandım adet kanamam 5-6 gün sürerdi 6-7 aydır üç gün ancak oluyorum ve ilk iki gün iyi üçüncü gün az ,ağrım vs olmuyor bu durum normal mi yada menopoz gibi bir durumum olabilir mi ama adet kanım pıhtı vs değil normal kan akışkan yani virüsten dolayı bende hastaneye gidemeyenlerdenim teşekkürler

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   3 gün adet kanaması olması az değil ama yine de müsait bir zamanızda kontrol olmanızı öneririm.

 • Cansel taşkıtan

  Duzenli giden hastalığım bu ay 1 gun gecikmeli olarak hasta oldum ama adet kanım damla damla6gelıyor birde baş dönmem var efendım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yaşınız kaç, evli ya da bekar olma durumunuz önemli. Gebelik şüphesi yoksa her kadının döngüsünde 1 günlük gecikme olabilir endişe etmeyin.

 • KÜBRA ÖZKAN

  Merhaba
  38 yaşındayım 2 normal doğum yaptım. 155 boy 54 kg. son 3 aydır adet kanamam çok azaldı. ilk iki gün yoğun sonrasından tamamen duruyor. çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. yardımlarınızı rica ediyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olup hormon testleri yaptırmalısınız.

 • Duygu

  Meraba doktor hanım 31 yaşındayım iki çocuğum var benim normalde adetim 9 gün sürerdi ve kanama normal olurdu ilk üç gün yoğun geçerdi 4 aydır yaklaşık kanamamda azalma oldu sanki son günlerimmis gibi az geliyor sebebi ne olabilir acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir muayene olup hormon testlerinize baktırın.

 • su.yıldız

  13 yaşındayım hergün bir tane ped değiştiriyorum.Ergenlikten mi acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu yaşlarda normal kabul edilir.

 • İrem yap

  19 yaşındayım 2 aydır adet kanamam çok az gelmeye başladı vitamin hapı ve sivilce hapı kullanıyorum saçlarımda aşırı dökülmede başladı acaba hormonlarlamı alakalı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız gerekiyor.

 • burcu karlı

  Merhabalar, 25 yaşındayım. Normalde 4-6 gün arası süren adetim son dört aydır 2-3 gün sürmeye başladı. Bu ay da bir hafta gecikti.Boyum 159 kilom 50.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Dönem dönem değişiklik olabilir hala adet olmadıysanız muayene olmanızı öneririm.

 • isim vermek istemiyorum

  merhaba 16 yaşında trans bir erkeğim herhangi bir ameliyat veya testosteron kullanmadım ama adetim sürekli gecikiyor 4 aydır adet olmuyorum olsam da aşırı az hiç kan gelmiyor ve koyu kahverengi sebebi ne olabilir ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm.

 • emine şahiner

  Hocam merhabalar.Emine ben yaş 35,1.66 boy bekarım.adet günümde değişiklik oluyor bir yada iki üç gün,vede eskisi gibi akışkan değil kan pıhtı dökülüyor ve az geliyo 2 ci oluşum böyle birde yaklaşık bir ay önce tüm testlerim sorunsuz çıkmasına rağmen testleri sağlık ocağında yaptırdım hocam sizin bir öneriniz varmı pandemi dolayısı ile gitmeye korkuyorum..hocam birde adet olmadan 1,ve iki hafta öncesinde cinsel istekde artış ve yorgunluk hissi normalde spor yapan biriyim bunun nedeni sizce menapoz olabilirmi? …saygılarımla

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Menopoz olduğunu düşünmüyorum ama yine de muayene olup hormon testlerinize baktırmanızı öneririm.

 • Aslı özden

  Hocam 22 yaşinda evliyim adet oldugumda ağrim ve adet kanamam cok olurdu simdi azaldi ve ağrim hic yok neden olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Belli bir nedeni olduğunu düşünmüyorum. Bu durum normal endişe etmeyin.

 • Halenur Hançer

  Benim ilk adetim ilk gun kan geldi ama sonrasinda gelmedi acaba neden

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet başlangıcında bu tarz durumlar olabilir. Devamında nasıl olacağını takip edin.

 • ebru

  Hocam merhaba, 32 yaşındayım.Bekarım. reglim bir kaç yıl önceye göre 4 gün sürerdi. son 1 yılda zamanla azalmaya başladı. Bu ay sadece 2 gün sürdü. bu beni endişelendirdi açıkcası.
  erken yaşta regli neden zamanla azalır.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olup hormonlarınıza baktırmanız gerekir.

 • isim vermek istemiyorum

  Hocam merhaba. İburamin gibi içerisinde ağrı kesici özelliği bulunduran soğuk algınlığı ilaçları adeti keser mi? İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra düzene girer mi acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet azaltabilir. Bıraktıktan sonra normale döner.

 • Meryem

  Hocam ben 35 yaşındayım 9 ay önce doğum yaptım zaten hep adetim düzensiz olurdu ama bu sefer önce kahverengi leke geldi 2 gün sonra çok az kan geldi hiç kanamam olmuyor tuvalete gittiğimde az az kan gibi geliyor 8 gün oldu neden acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Emziriyorsanız emzirmeye bağlı olabilir. Kanamanız hala devam ediyorsa muayene olmanızı öneririm.

 • arzum

  Hocam merhaba, 36 yaşındayım evliyim 1 çocuğum var, bu ay adetimde azalma oldu sadece 1 gün oldum yoğun geçti ama diğer günler gelmedi leke şeklinde geldi ve bitti sonrasında pembe akıntı şeklinde geldi ( yaklaşık 6 aydır korunmadan ilişkiye giriyoruz) regl azalması aklıma çok takıldı sebebi ne olabilir hocam ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen muayene olmanız gerekiyor. Adet kanamasındaki azalmalar hormonal sıkıntıların ya da erken menopozun habercisi olabilir. Çocuk istiyorsanız beklememeniz gerekir.

 • Semm

  ilk reglimden beri sadece ilk gün (şu an 28 yaşındayım) şiddetli regl sancısı yaşıyorum. İlk regl olduğum yıllarda kanama oranım çok iyiydi. Her ay düzenli regl görüyorum fakat adet kanamam 3 günü aşmıyor. bu 3 günde de ped kullanma ihtiyacı hissetmiyorum. Yalnızca tuvalet esnasında kanama yaşıyorum. Son 6 7 yılda kanama miktarım azaldı ve 3 güne düştü. BUnunla alakalı doktora defalarca gittim ama ağrım veya kanamamın azlığının bir sorun olmadığı söylendi. Smear testi, ultrason ve hormon testlerim de gayet normal olduğu belirtildi. Farklı bir sorunum da yok çok şükür. Ağrı kesici olarak dolorex kullanıyorum. Sizce bu kanamanın oranını düşürür mü? veya bu kanama azlığım tedavi edilebilir mi?

 • Rum

  Hocam merhaba bekarim yaşım 22 boy 160 kilo 52 son 2 aydır adet kanamam çok az oluyor ve son adetim 8 gün gecikti . Demirim düşüktü demir ilacı ve biotin kullaniyorum. Ağrım her zamanki gibi ilk gün oluyor 2. Gün kesiliyor . Demir ilacını 35 gundur kullanıyorum. Polikistik over den korkuyorum. Yüzümde sivilcelenme yok . 2 yıldır sinav stresi içindeyim. Teşekkür ederim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Stres durumunda adet döngüsünde değişiklikler görülebilir. Devam ederse muayene olmanız gerekiyor.

 • İlyada

  Merhabalar, son 1 yıldır adet döneminde az kanamam oluyor fakat eskiden olduğu gibi 6 7 gün sürüyor. Muayene olmam gerekir mi? Teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Herhangi bir şikayeti olmasa bile her kadının yılda bir kez muayene olmasını öneriyoruz.

 • ebru

  Merhabalar Hocam 27 yaşındayım bekarım ilk adet kanamam olduğundan beri hayatımda daha hiç 3 günü geçmemiştir olma sürem son 4 yıldır artık 2 ve 1 ile seyretmeye başladı ve 2 ayda bir 2 buçuk ayda bir adet olmaya başladım şuan hem geç oluyor hem de bir gün sürüyor ve abartısız belki 10 damla ve karnım acayip şişiyor ve bu beni acayip rahatsız ediyor bir çok doktora gittiğimde hormonlarımın normal olduğunu ve şuan detaylı bakamadıklarını bekar olduğum için bir çözüm bulunamadı bundan 4 yıl önce overion yumurta kistim ortaya çıkmıştı doğum kontrol hapı verilmişti kist yok olup 2 defa geri geldi aynı şekilde doğum kontrol hapı kullandım tabi adet düzensizliği yapabileceğini söylediler ama kistlerin benim bu durumdan öncede az ve seyrekti yani karnımın şişliği hiç bir şekilde inmiyor adet olamamamdan kaynaklı galiba genç kız olarak napıcağımı bilmiyorum ve önerilerinize ihtiyacım var hocam nasıl bir yol izleyebilirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden durumunuzu detaylı olarak bilemem. Bulunduğunuz yerde idrara sıkışık olarak detaylı bir muayene olmanız gerekir. Bazı tahliller istenebilir. Erken menopoz durumu değerlendirilmelidir.

 • Nazlı G.

  Merhabalar hocam, 28 yaşındayım 4 senelik evliyim 2 yaşında 1 erkek çocuğum var. Kondomla korunuyoruz. 30.07.2022 tarihinde regl oldum fakat 4 gündür geçmeyen baş ağrım olduğu için regl 2. günümde sabah apranax içtim fakat başımın ağrısı geçmedi akşamda majezik içtim 3. günümde hiç adetim olmadı 4. gün çok az damla şeklinde geldi 5. ve 6. gün hiç olmadı bugün 7. günüm de yine çok az damla şeklinde geldi sizce ilaçtan mı olmuştur? Yardımlarınızı rica ediyorum.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu ağrı kesiciler adet kanamasını azaltabilirler. Bazen halk arasında üzerine adet görmek gibi tabir edilen bir durum var. Gebelik olmadığından emin olmak için bir test yaptırmanızı öneririm.

 • asya tai aktaş

  13 yaşındayım ilk adetim 1 ay önce oldu ama 2 günden daha az oldu ve adetim 40 gün sonra oldum ve karın ağrım çok fazla aşırı fazla kan geliyo ama birdaha çok zor geliyo bir sağlık sorunum olabilir mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet görülen ilk yıllarda düzensizlikler olabilir ama aşırı yoğunlukta bir kana varsa bir uzman hekime muayene olmalısınız.

 • Cansu sari

  Merhaba hocam 24 yaşındayım bekarım. 167 52 kiloyum benim adetlerim hep düzenli olurdu ve 4-5 gun surerdi iki ay önce kirmizi çamur gibi şeyler geldi ve çok az az oldu. Gecen ay ise 15 gun gecikmeli oldu normal bir sekilde bu ay ise 3 gun sürdü ilk gun çok fazla 4-5 ped kullandım ve çok ağrım oldu 2. Gun ise ağrılı ve yine çok oldu fakat daha sonra adetim kesildi sizce neden olabilir ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Birçok sebep olabilir. Kistler, miyom, geçirilmiş bir hastalık… Kısacası muayene olmanız gerekiyor.

 • Sakine öncül

  Merhaba hocam ben4 ay önce miyom ameliyatı oldum kalamam çok oluyordu ameliyattan sonra 2 ay normal oldum son 2 aydır 2 yada 3 damla geliyorum 46 yaşındayım evliym gebelik yok

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   menepoza yakın adet miktarında azalma olabilir muayene olun

 • Meltem

  21 yaşındayım,adetim düzenli oluyor her ay,27 ila 30 günlük bir döngüyle oluyor.Normalde 4-5 gün süren reglim birkaç aydır 3 gün sürüyor,bu normal mi? Regl sürecimde ağrım falan olmuyor,düzensiz de değil ama 5 günden 3 güne inmesinden korkmalı mıyım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene olmanızı öneriyorum

 • Burcu Yılmaz

  Merhaba hocam. 36 yasinda evliyim 2 cocugum var. Benim adet sürem 8 gündü. Bu ay zamanında adet oldun ama sadece lavaboda az miktarda kanama oluyor. Gebelik testi yaptım negatif çıktı. Sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   kist olabilir muayene olmanızı öneriyorum

 • fatma

  Hocam merhaba beni adetim normalde düzenli gidiyordu her ay fakat ara ara 2,4 gün geçiktiği oluyordu bu ay 5 gün gecikmem oldu ama 6.günde kanamam oldu normal kırmızı geliyor ama pedimde göremiyorum tuvalete felan çıktığımda kan akıntımı görüyorum neden oluyor anlamıyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   yaş ve evlilik faktörleri önemli muayene olmanızı öneriyorum

 • Veka

  18 yaşındayım berkarım , regl oldum ama ilk sadece kahverengi az lekelenme oldu diğer günler arada bir sarımsı bir şey geliyordu diğer türlü temizdi ve cinsel birlikteliğim olmadı ve ilk defa bunu yaşıyorum acaba bu normal mi , boyum 1.60 kilomda en son bir ay önce ölçtüm 51

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Arada mevsim geçişleri, stres, kilo değişimi gibi faktörlerle adet döngüsü etkilenebilir. Tekrarlamazsa önemsemeyin.

 • Ayça Gürbüz

  Selamün aleyküm hocam. 25 yaşında 1,5 yıllık evliyim. Bekarken adet düzensizliğim yok denecek kadar az, ağrılı ve kanamalı olurdu. Evliliğin 1 yılı korundum kontrol hapı, spiral vs hiçbir şey kullanmadım. Son 6 aydır bebek için korunmuyorum lakin adetimin ilk 4 ayı 2 ayda bir olmak şekilde sadece kahverengi kan ile 2-4 gün arası sürdü ve bitti. Bitkisel hayıt suyu kullandım son 2 aydır düzenli ama hiç kan olmayan sadece tuvalete çıktıktan sonra kahverengi kan gören biriyim. Doktora göründüm jinekolojik muayene etmedi. Ultrasonda iyi olduğumu endişelenmem gereken durum olmadığını söyledi.Bu durum normal midir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   jinekolojik muayene olmanızı öneriyorum

 • Kar tanesi

  Reglim birkaç gün geç geldi. Daha doğrusu bugün sonunda geldi ama o da kahverengi leke şeklinde.. sorunu anlayamadım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Birçok faktör etkileyebilir. Stres uykusuzluk vb

 • Yağmur damlası

  Merhaba, normalde 5-6 gün süren reglim son 5 aydır 3 günden sonra bitiyor ama 3 gün normal geliyor az değil. Bekarım 22 yaş 48 kilo. Endişelenmeli miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba adet kanamasının 3 günden az ve 10 günden uzun olmaması gerekir bu arada olan kanama günleri normal kabul edilir.

 • Kraliçe

  Merhabalar. Yaklaşık 2 ay önce kimyasal gebelik geçirdim. Adetim geçen ay 3 gün bu ay ise 2 gün sürdü ve hafif lekelenmeyle bitti. Sizce normal midir ? Yada gebe kalma ihtimalim var mıdır ??

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebe olduğunuzu düşünmüyorum ama bir muayene olmakta fayda var.

 • seda

  hocam merhaba,29 yaşındayım. adetim 15 yaşımdan beri hep sancılı olur. son üç yıldır ise, her adet döneminde olmamakla birlikte, ekseriyetle adetimin ilk günü lekelenme görüyorum, adetimin devamı hemen gelmiyor. sonrasında adetim 2 ila 6 gün sonra gelebiliyor. 6 aylık evliyim ancak belirttiğim üzere bekarken de bu durumu yaşıyordum. doktora girmem gerekir mi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Mutlaka muayene olun. Kist ya da miyom olabilir.

 • Esra mahur

  Merhabalar. Nisan ayinda düşük yaptim. 10 ay geçmesine ragmen adet surem ve miktarinda azalma mevcut (normalde 6 gun suruyordu ve yogun kanama mevcuttu suan 4 5 gun sürüyor kanama, 2 gün normal diger gunler lekenlenme seklinde )

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir muayene olun. Düşük sonrası bir yapışıklık olup olmadığını bir kontrol ettirin.

 • Yasemin

  Hocam merhaba ben 20 yasindayim 3 senedir evliyim 1cocugum var 3 gundur adet oldum.ama kanamam hic yok sadece tuvlaette iki damla lekenme gibi oluyor sprailiyim sizce nedeni nedir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Spiral ne zaman takıldı, hangi spiral takıldı, fiziksel muayeneniz nasıl bunları bilmek lazım. Bir muayene olmanız gerekiyor.

 • Hilal hilal

  Hocam ben 13 yaşındayken 8 ay kesintisiz 10 dakikada kanamanın taştığı süreçten geçtim doğum kontrol hapları kullandım sonrasında 3 ay adet olmadım yine doğum kontrol hapları kullandım şimdi 20 yaşındayım ve kanamam yok denecek kadar az ve ağrıdan duramıyorum aylardır bu haldeyim gün geçtikçe zayıflıyorum 43 kiloydum en son

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu bahsettikleriniz ciddi bulgular mutlaka muayene olmanız gerekir.

 • Deniz deniz

  Merhaba adetim 4 gün gecikti ilk gün kahverengi akıntı geldi komple diğer günler çok az kanama oldu sıkıntılı bir durum var mıdır?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evliyseniz gebelik olabilir. Evli değilseniz başka bir sıkıntı var mı muayene etmeden bilemeyiz.

 • Selvi

  Adetim gecikiyor aylarca sürüyor bazen bu gecikmenin nedeni ne olabilir yaşım 17

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yumurta tembelliği olabilir muayene olmanızı öneririm.

 • Naz

  Adetim 7 gün sürüyordu ama 3 gün sürdü ilk defa bir sorun mu var?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İlk defa olduysa sorun yapmayın ama devam ederse bir muayene olursunuz.

 • Kevser Demir

  Merhabalar 28 yaşındayım son iki yıldır reglim düzensiz yılda 6 kere oluyorum kaç kere doktora gittim ama bir sıkıntı yok dediler en son ocak ayında regl olmuştum şuan 3 ay sonra tekrar oldum ama kahverengi lekelenmeden başka birşey gelmedi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Geciken adet durumlarında doktor önerisine göre adet söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Muayenenize göre doktorunuz tedavinizi planlayacaktır.

 • dilek

  hocam merhaba 34 yaşında bekarım şimdiye kadar regli dönemlerin düzenli geçti, bu ayda öyleydi gününde geldi ama 2 gün sürdü ve kesildi nedeni ne olabilir.?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Önümüzdeki ayda bu şekilde tekrarlarsa muayene olup hormon testi yaptırmalısınız. Erken menopoz açısından değerlendirmekte fayda var.

 • Turunç

  1 Ay önce ella hapı kullandım regl günüm geldi regl oldum ama çok az kanama oluyor tarlusal hapı kullandım bugün biraz daha kanamam oldu agrım falan yok nedeni ne olabilir sizce

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kan testi yaptırarak gebe olmadığınızdan emin olun.

 • Filiz Aydoğan

  Hocam merhaba Ben 34 yasindayim duzenli regl oluyorum ve 5 gun suruyor az regl kanamasi olanlardanim. Fakat bu ay 12 gun olmasina ragmen kanamam bir Turlu bitmedi cok degil ama kahverengi ve her sildigimde geliyor bunun nedeni ne olabilir acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Birçok sebebi olabilir: Kist, polip, rahim kalınlaşması gibi. Mutlaka muayene olmalısınız.

 • Esra mahur

  Merhabalar havva hanim adet suresinin azalmasi uzerine doktora gittim
  Muayenede yumurtaligimin catladigini dilersem cocuk yapabilecegimi soyledi
  Kan sonuclarim;
  E2 142,6
  Lh 89,67
  Fsh 14,41
  Hidroksi vit d 29,38 olarak cikti
  Sonuclardan sonra doktorum yumurtalik rezervlerimin azaldigini ve hemen cocuk sahibi olmam gerektigini soyledi.bu sonuclara gore sizce Adet zamani tekrar bir test yaptirmali miyim yoksa doktorumun dedigi gibi hemen cocuk sahibi olmayi denemeli miyim ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   adetli iken ilk üç testi tekrarlamalısınız. Yasınız nedir?

 • Esra mahur

  Merhabalar havva hanim adet duzensizligi sebebi ile doktora gitmistim. Muayenede rahmim ve yumurtaliklarim saglikli gozuktu ve yumurtamin catlamis oldugunu dilersem gebe kalabilecegimi soyledi.
  Hormon testi yapildi teste gore
  E2 142,6
  Fsh 14,41
  Lh 89,67
  Hidroksi vit d 29,38
  Sonuclardan sonra doktorum yumurta rezervlerimin azaldigini ve cocuk yapmam gerektigini soyledi. Sizce adet donemini bekleyip tekrar hormon test yaptirirmali miyim, yoksa doktorumun dedigi gibi cocuk icin acele mi etmeliyim

 • Esra mahur

  25

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   AMH testi yapmanızı öneriyorum.

 • Esra mahur

  26 yasindayim havva hanim

 • kübra sarı

  19 yaşındayım adetim 5 gün erken geldi geldigi ilk gün cok koyu bi kan geldi ertesi gün aşırı azaldı kanamam bi sorun var mı merak ediyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   bir kaç gün bekleyip devam ederse muayene olmanızı tavsiye ederim

 • Leman İsrafilova

  Merhaba. Ben 24 yaşındayım. Evli değilim. Yıllardır süren adet düzensizliğim var. Gitgide kötüye doğru gidiyor sanki. Sürekli gecikme oluyor, adet dönemim başladıktan sonra ise sadece 2 gün oluyorum. İlk gün çok ağrım oluyor kanamam neredeyse hiç yok derecesinde oluyor. İkinci gün az oluyorum. 3. gün leke gibi olmuyorum bitiyor gibi. Sebebi nedir acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene etmek gerekir

 • Leman İsrafilova

  Boy 1.63 kilo 75. Bu aralar çok kilo aldım. 4 ayda 10 kilo aldım.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   hızlı kilo alıp verme adet düzeni için önemli

 • Melike Karaca

  Merhaba hocam 22yaşındayım boyum 160 kilom 53 herhangi bir hızlı kilo artışı veya azalışı yaşamadım kilom sabit. ilk adetim 9yaşımdayken oldu ilk yıllarda adet günlerimde kanamalarımda çok oluyordu ama zamanla azalmaya başladı özellikle son 3 yıldır her ay yavaş yavaş miktar azaldı şuan 1.günde 1tane ped kullanıyorum bana yetiyor diğer günlerde lekelenmeler oluyor yani her geçen ay kan miktarım gittikçe düşüyor ilk gün ağrım oluyor ve bittiği zamanda hafif ağrılarım oluyor, annemde 43yaşında erken menopoz oldu benimde öyle bir sıkıntım olabilir mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   olabilir .Muayene olmanız gerekir .

 • Cangül

  Meraba hocam evliyim çocuğum yok normalde reglim duzelidir ama şu 2 aydır birinci gün oluyorum diyer günler işte damla damla geliyor 5 gün sürer reglim rengide normal nedir nedeni sizce

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene olmanız gerekir

 • Esma özer

  Merhaba, öncelikle şunu belirtmek isterim; bekar iken benim kanamam çok oluyordu özellikle ikinci günüm fakat şu an bir buçuk yıllık evliyim ve adet kanamamın miktarı evliliğimin yaklaşık bir yıl süre zarfında azalma oldu ve şu an gözle görülebilir bir azalma var. Bunun nedeni ne olabilir? Ve nasıl öğrenebilirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   merhaba beslenme şekli, kilo birçok neden etkili olabilir muayane olmanızı öneririm

 • Büşra Nur

  Merhaba hocam. 25 yaşındayım bekarım sorunum yaklaşık 2 yıldır. 2 gün çok ağrılı sürüyor fakat 2.gün kanım kahverengi olup 3.günü görmeden bitiyor. Muayene gidiyorum normal 2 gün deniliyor,gönderiliyorum. Ağrılarım için arveles kullanıyorum. İlaç almadan bir günümü geçiriyorum.Bir problem var gibi hissediyorum kanamam daha önceki yıllara göre az ve günümde daha önceki yıllara göre 3 kat azaldı. Ne önerirsiniz teşekkür ederim şimdiden

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene bulgularınız ile birlikte değerlendirmek gerekir

 • Kübra özbucak

  Hocam merhabalar. 24 yaşındayım. Regl sürem 24 yaşıma kadar gayet normal 4 gün sürüyordu. 2 aydır kilo vermek sıkılaşmak için evde kendim egzersiz yapmaya başladım. 2 aydır reglim 2 gün sürüyor sadece. Bu 2 günde ped doluyor regl oluyorum. Ama 24 yaşıma kadar 4 gün süren reglim 2 güne düşünce tedirgin oldum. Sporla bağlantısı olduğunu düşündüm. Normal midir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   muayene bulgularınız ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Bir yorum yazınız