Bir garip SSVD hikayesi…
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Bir garip SSVD hikayesi…

Şimdiden söyleyeyim biraz uzun olacak😊

Herkese merhaba, herkes gibi bende ilk doğumumla başlayayım 19 yaşındaydım çok cahilmişim gebeliğin 40 hafta olduğunu bile bilmiyorum ikinciye hamile olunca ne zaman doğum yaptığımı hesapladım. 2 Mayıs 2012 rutin kontrole gittim özel küçücük bir hastaneye 38+2 haftalıkmışız şimdi anlıyorum o zaman doktora söylediğim şeyin ne olduğunu dedim ki doktora benim sanki ara ara su gibi bir şey geliyor bir bakalım dedi suyun azalmış dedi. Beni alttan muayene etti 1 cm açıklık var dedi ama ben hiç algılamıyorum bile o kadar çok canım yandı ki jel bile sürmedi çıktım ağlıyorum eşime dedim suyu azalmış alttan muayene korkusuyla birde doktor erkekti çekindim sezaryen olacağım dedim o gün sezaryenle oldu kızım çok rahattı sezaryenim. Ama zaman geçtikçe akıl başa geldikçe gereksiz yere böyle bir şey yaptığıma karar verdim ben neden yapamadım ki dedim araştırdım normal yapabilir miyim diye oluyormuş 😀 3 yıl sonra bir yavrumuz daha olsun istedik ama 3 kez düşük yaptım😔 olmuyordu sonra tedavi süreci filan 5 yıl sonra hamile olduğumu öğrendim ne büyük bir mutluluk 😇 kan sulandırıcı iğnelerle hamileliğim devam etti çok şükür belli bir zaman mide bulantısı kanamalar filan çok kötü geçti sonra düzeldim. Başladım araştırmaya nasıl olur neler yapabilirim diye kızımı okula götür getir gez toz 12 kilo aldım.

Doktorum da belliydi sözde 4 aylıktan itibaren düzenli gittim son haftalarda suyu az dedi yemin ediyor. İnanmadım ben şimdi ne yapacağım beklemiyor müdahele etmiyor direk sezaryen diyor Havva hocaya gittim bebeğimin suyu fazlasıyla varmış 🤬 40+1 de gittim uyarı yaptı 2 gün sonra gittim tekrar uyarı yaptı o gün Esra Bozkurt’tan eğitim aldım terapi yaptı bir güzelde gevşedim ertesi gün sabah oldu 😀😀😀 sanıyordum ki bu kız hiç gelmek istemeyecek saat 8 kalktım uyarıdan dolayı sürekli leke geliyordu bir şey aktı gitti nişandır diyemedim bu yüzden geldim geri yattım o günde eşim biraz geç gitmek istedi işe birden ılıkça bir şey geldi akıntıdır diye umursamadım baktım yine geliyor heyecanlandım ayağa kalktım anam birde ne göreyim ılık ılık bacaklarımın arasından süzülüyor ya Rabbim çok şükür dedim geri dönüşü yok kızıma bir şekilde kavuşacağım 😍😍 Hiç telaş etmedim doktorumu aradım güzelce karnını doyur hastaneye git dedi bende bir güzel banyo yaptım bu arada azar azar suyum gelmeye devam ediyor. Evimi toparladım çantamı kontrol ettim saçlarıma bir güzel fön çektim 😄 kahvaltımı ettim saat 13:00 kalktık gittik hastaneye 1 buçuk cm açılma var. Daha yolun başındayım hiç sancımda yok saat 3’te propes diye fitil yerleştirildi yavaş yavaş dalgalar gelmeye başladı. Çok güzel karşılıyordum beni rahatsız etmiyordu açılmaya filan hiç kafamı yormadım yanımda doulam Esra ablacım vardı iyi ki var o olmasa yapamazdım diyorum.

Saat 8 de dalgalar canımı yakmaya başladı. Başladım epidural yapılsın, hahaha eee Gözde Hanım ne oldu atıp tutuyordun ben dayanırım bir şey istemem. Suni sancıda veriliyordu az miktarda ağrım azalsın diye Ağrı kesici sakinleştici eklendi seruma açılmanın etkisi ilaçların etkisiyle bir ateş basıyor bana terliyorum aşırı mide bulantısı lavaboyu bekliyorum dkk da bir geliyor sancılar sancı geliyor bekliyorum sonra kusuyorum hiç halim yok yatağa yatıyorum birde acayip uykum var mide bulantısı ateş sancı bırakmıyor ki uyuyayım acayip bir uyku baygın yatıyorum o kadar zordu ki bunlar olurken sancıyı karşılamak kızımın kalp atışları düşüyordu sırt üstü yatarken sürekli sola yatırdılar NST’ye bağlı kaldım öldüm öldüm geri dirildim inliyorum.

Öyle böyle geçti gece 12ye muayene için Havva hoca gelecekti doulam beni bir güzel banyo yaptırdı yok böyle bir rahatlama beni yıkıyor suyun etkisiyle sancım dindi uyuyorum ben 😅 çıkmak istemiyorum banyodan biraz olsun rahatlamıştım sonra gelip yine yattım kafamı kaldıramıyorum Allah’ım bu nasıl bir uyku 😀 kaldırdılar beni eşimle Esra abla oyun oynatıyorlar hem oynuyorum hem dalgalarla boğuşuyorum hemde bir yandan uyuma derdindeyim çıktık merdiven indik çıktık dalga geldikçe Esra abla kalçamın iki yanından basınç uyguluyordu Allah ondan razı olsun o kadar iyi geliyordu ki koridorda yürüdük ama ben çok yorgundum saatlerce dkk da bir gelen dalgalarla boğuşuyordum, gece 4 gibi Havva hoca başımdaydı, ben hala uyumaya çalışıyorum, bir baktı tam açıklık hadi doğumhaneye dedi diyorum içimden benim ne kadar çok uykum var nasıl yapacağım kafada sanki sarhoş gibi aklımın yarısı bende değil gittik doğumhaneye çıktım çatala sırt üstü hala kızımın kalp atışları düşüyordu sancı gelince ıkın sancı geçince sola döndürüyorlardı ama olmadı hala düşük kalp atışları o kadar halsiz kalmama karşı kızım strese girmişti sanırım☹ Havva hoca dedi Gözde kızım seni buradan sezaryana almak istemiyorum oksijen maskesi taktılar ebe karnıma tüm gücüyle bastırdı epizyo açtı vakum taktı dedim Gözde ha gayret buraya kadar geldin bırakma kendini Allah’ım bana yardım et karnıma çökmeleriyle ıkınmak o kadar zordu ki ama yapmalıydım büyük kocaman bir nefes alıp tuttum nefesimi deli gibi ıkınmaya başladım kızımın kafası çıkıyordu o kadar güzel bir histi ki daha çok ıkınma geliyordu kafası çıkmıştı dur nefes al dediler öyle yaptım.

Bak Gözde kızının kafasını görebilirsin dedi Allah’ım ne muhteşem bir duyguydu doktorum tamamen çıkarıp karnıma koydu 😫😫😫 kendimi o kadar güçlü hissettim ki o an ne kadar rahatlamıştım yaşadığım hiçbir şeye benzemiyordu gözlerini açıp gözlerime bakması yokmuydu kızımın kordonu babası kesti eşimde yanımdaydı bana duyduğu saygıyı sevgiyi aşkı gözlerinde görebiliyordum bunlar bizi birbirimize daha da bağladı. Öyle muhteşem bir şeydi. Hiç bir zaman inancımı kaybetmedim yapacağımı biliyordum başından beri Rabbime güvenip sığındım. Havva hocam sağolsun çok yardımcı oldu başka bir doktor olsa bu kadar şans vermezdi bize Esra abla olmasaydı sancı sürecim belki de beni pes ettirirdi. Allah hepsinden binlerce kez razı olsun. İnanın yapacağınıza Rabbinize güvenin gerisi geliyor Allah’ın izniyle. Rabbim bana çok yardım etti uyku haliyle saatlerce 1 dakikada dalgaları savuşturdum dikişler çok zorladı onlarda tuzu biberi oldu.

Rabbim evlat sahibi olmak için tedavi görüp uğraşanlara hayırlı evlatlar versin. Hamile olup bekleyenlere kolay doğum nasip edip hayırlı evlatlar versin. Ve biz doğuranların evlatlarını hayırlı evlat eylesin. Rabbim hepimizin çocuklarına sağlık sıhhat hayırlı uzun ömürler versin. Amin.

 

G.A.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız