Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?  

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?  

çikolata kisti belirtileri

Çikolata kistleri endometrioma olarak da bilinen, yumurtalıklarda oluşan çeşitli kist tiplerinden biridir. Bir çikolata kisti, yumurtalıkta büyüyen genellikle sıvı, bazen de yarı katı materyali de bulunduran keseciktir. Basit bir deyişle, çikolata kisti yumurtalıklarda bulunan kan dolu bir kisttir.

Çikolata kistinden etkilenen kadınların çoğu, bu durumu menopoz öncesi dönemde yaşamaktadır. Endometrioma, dünya üzerinde doğurganlık çağında bulunan kadınların yaklaşık olarak %10’unda görülen östrojen bağımlı jinekolojik hastalıklardan biridir.

Hastalığın en önemli özelliklerinden biri de, her kadında farklı şekilde sonuçlar vermesi ve çikolata kisti belirtilerinin çok çeşitli olmasıdır. Bu nedenle doğurganlık çağındaki her kadın bu tür kistlere karşı dikkatli olmalı ve vücudunda meydana gelen değişimleri izlemelidir.

Mutlaka okumalısınız: Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kistleri nasıl oluşur?

Bir çikolata kisti rahmin iç yüzeyinde bulunan endometriyal dokusunun, anormal olarak yumurtalıklarda tutunup büyümesiyle oluşur. Yumurtalıklara ulaşan endometriyal hücreler, adet dönemini tetikleyen hormonlar tarafından uyarıldığında kist haline dönüşebilir. Gebelik olmaması durumunda, endometriyal doku adet kanama sırasında vücuttan atılır. Fakat endometriozis probleminin görülmesi durumunda, vücuttan atılma gerçekleşemez. Bunun yerine, kan birikimi meydana gelir ve çevresindeki dokuyu tahriş etmeye başlar.

Çikolata kisti içerisindeki endometriyal doku, aylık adet dönemindeki hormonlara tepki verir. Bu doku kanar ve kistlerin iç kısmı pıhtılaşmamış kanla doldurur. Görünümünün siyah olması dolayısıyla, çikolata kisti adını almıştır.

Çikolata kistinin belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti belirtileri, altta yatan hastalık aynı olduğu için endometriozisin belirtilerine benzer. Ancak tüm vakalar bireysel olarak değişkenlik gösterdiği için, her kadın bu probleme karşı aynı tepkiler göstermez. Kistler nedeniyle bazı kadınlar, ne kadar süreyle kistlerin bulunduğuna bakılmaksızın şiddetli semptomlara sahip olurken, diğer kadınların belirtileri çok az veya hiç olmamaktadır. Bu nedenle belirtilerin derecesi ve şiddeti, çikolata kistlerinin ne kadar ilerlediği ile daima ilişkili değildir.

çikolata kisti nasıl anlaşılır

Çikolata kisti nasıl anlaşılır:

  • Adet döneminde karın bölgesinde kramp ve şişme
  • Adet dışında oluşan anormal kanamalar ve lekelenme
  • Ağrılı adet dönemleri
  • Aşırı vajinal kanama
  • Koyu renkli vajinal akıntı
  • Tuvalet ihtiyacını giderken ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı
  • Bükülme ve esneme gibi egzersizler sırasında karın bölgesinde ağrı

Eğer yumurtalık bölgesinde yoğun ve çok keskin bir ağrı varsa, kistin yumurtalıkta baskı yaptığını ve bunun kan dolaşımını engellemesine neden olabileceğini gösterebilir.

Çikolata kistinin bulunduğu yerden kopması diğer bir şiddetli bir ağrı nedeni olabilir. Bir çikolata kisti koparsa, içeriği yumurtalıklara ve pelvisin diğer organlarına dökülür. Bu durum yapışıklıklara, enfeksiyona ve yoğun pelvik ağrı gibi komplikasyonlara yol açabilir. Yırtık yumurtalık kisti ciddi bir tıbbi acil durum olabilir. Aşırı kanama, ateş, kusma veya şiddetli ağrı gibi belirtiler varsa derhal bir uzmana danışılmalıdır.

Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?

Adet kanının yumurtalıklarda birikmesi kist ve diğer sağlık koşullarının gelişmesine neden olur. Adet hareketinin durdurulması, çikolata kistlerinin ve belirtilerinin boyutunu azaltabilir. Adet döneminin oluşmaması amacıyla değişik hormonlar kullanılır. Oral kontraseptif haplar, progesteron, danazol ve GnRH analogları bu amaç için kullanılabilir.

Kistin büyük ve belirtilerin şiddetli olması durumunda cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Ameliyat, laparoskopi veya laparotomi ile yapılabilir. Çok şiddetli vakalarda cerrahi yöntemlerle bile tedavi sağlanamayabilir. Böyle bir durumda hasta ailesini tamamlamışsa ve yaşı 35’ten büyükse, hastanın da onayı alınarak yumurtalıkların ve rahimin tamamen alınması gerekebilir. Kist gelişiminin kaynağı ortadan kalktığında, yani tedavi başarıyla sonuçlandığında belirtiler de yok olur.

Çikolata kisti ciddi durumlara neden olan bir hastalıktır. Bu nedenle çikolata kisti belirtileri iyi izlenmeli, erken tedbir alınması sağlanmalıdır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız