Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Tedavisi

çikolata kisti tedavisi

Rahimin, her ay adet döngüsüyle birlikte yenilenen bir astar dokusu mevcuttur. Bu dokunun amacı, döllenen yumurta ve spermin burada tutunmasını sağlamak, gebeliği oluşturmaktadır. Bazı sebepler neticesinde bu dokunun rahimin dışına çıkması, farklı bölgelerde kitleler oluşturması görülebilir. Bu kitleler halk dilinde çikolata kisti olarak bilinen, endometriozis problemini oluşturur.

Çikolata kistlerinin birkaç farklı tedavi seçeneği mevcuttur. Hangi tedavi seçeneğinin uygulanacağı, yapılan detaylı tetkikler sonucunda belirlenmelidir.

İçeriğimizin devamında çikolata kisti tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgileri görebilirsiniz.

Bu sayfaya okumadan geçmeyin: Çikolata Kisti Nedir?

Çikolata kisti tedavileri nelerdir?

Çikolata kisti teşhisi konulan bir kadın için, doktor tarafından en uygun tedavi seçeneği belirlenecektir. Tedavinin sizin için uygun olduğuna karar verirken, dikkate alınması gereken birkaç kriter vardır:

  • Hastanın yaşı,
  • Belirtilerin türü,Hamile kalmayı isteğinin olup olmadığı,
  • Daha önce herhangi bir çikolata kisti tedavisinin yapılıp yapılmadığı dikkatlice değerlendirilmelidir.

Çikolata kisti tedavi seçenekleri şunlardır:

  • Ağrı kesici ilaç:

Ağrı kesici türden içeriği bulunan ilaçlar, şiddetli ağrıyı dindirmek ve ağrıları azaltıp azaltmadığını görmek için kullanılabilir. Birkaç ay süreyle ağrı kesici alınmışsa ve hiçbir değişiklik olmamışsa tedavi şekli değişmelidir.

  • Hormon ilaçları:

Hormon tedavisinin amacı vücudunuzdaki östrojenin üretimini sınırlamak veya durdurmaktır. Çünkü östrojen, endometriozis dokusunun büyümesini destekler. Kombine oral kontraseptif haplar, levonorgestrel salan intrauterin sistem, gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) analogları ve progesteron hormonları bu amaçla kullanılan hormon takviyeleridir. Hormon tedavileri, doğurganlık üzerinde olumsuz etkiler yaratsa da, hiçbiri kalıcı bir etkiye sahip değildir.

  • Cerrahi operasyonlar:

Çikolata kisti için yapılan ameliyatlar, bu sebepten kaynaklanan belirtileri azaltmak ve doğurganlığı arttırmak için yapılır. Operasyon sırasında yumurtalığa zarar verme ihtimali olduğu İçin son çare olarak veya çocuk İstemi olmayan kişilerde tercih edilmelidir. Çikolata kistini bulunduğu bölgeden tamamen çıkarmak hedeflenir. Bu operasyonlar laparoskopi veya laparatomi dediğimizyöntemle gerçekleştirilir.

Laparoskopi yönteminde kesi yapılmadan, yalnızca karın yüzeyine birkaç küçük delik açılarak ameliyat genel anestezi kullanılarak yapılır. Operasyon sonrasında bir süre boyunca hormon takviyeleri kullanmak gerekebilir.

Laparoskopi yapılamayan hastalarda açık operasyon tercih edilir. Yumurtalıklar alındığında çikolata kisti riski tamamen ortadan kalkmış olur.

Her türden tedavinin avantajları ve dezavantajları bulunduğu için, karar aşamasında dikkatli davranılmalıdır.

Çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur?

Çikolata kistleri için yapılan çoğu tedavi ağrıyı ortadan kaldırmayabilir. Ayrıca çikolata kistlerinin her zaman için ağrı veya kısırlık nedeni olmadığı da unutulmamalıdır. Tedaviler,çoğu kadın için semptomları %50 ile 70 oranında azaltacaktır. Birçok kadın, yapılan tedaviden sonra herhangi bir rahatsızlık hissetmezler.

Tedavisi gerçekleşen kişilere semptom kontrolü ve diğer soruşturmalar için bir süre gerekli izlenimlerin yapılması gereklidir. Çikolata kisti nedeniyle ameliyat olunsa dahi yaklaşık %35 oranın tekrarlama riski bulunur. Tekrarlama süresi çok kısa veya çok uzun bir dönemi kapsayabilir.

Çikolata kisti tedavisi uygulanan kişilerin, tedavilerinin geleceğe yönelik akıbetinin ne olacağını önceden tahmin etmenin bir yolu yoktu. Çikolata kisti her kadında farklı bir biçimde ilerleyen bir hastalıktır. Kısırlık, şiddetli ağrı gibi ciddi sonuçlara sebebiyet vermesi nedeniyle çikolata kisti tedavisi seçeneklerini değerlendirmek en iyi seçenek olacaktır.Ancak semptomlar hafifse, belirtiler tedavi olmadan da iyi hale getirilebiliyorsa, doğurganlık probleminiz yoksa veya menopoza yaklaşıyorsanız tedavi her zaman için gerekli olmayabilir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız