Dış Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Dış Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bir yumurta hücresinin yumurtalıklardan salınmasına yumurtlama denir. Genellikle ayda bir kez, adet periyotların ortasında gerçekleşir. Spermler ise cinsel ilişkiden sonraki yaklaşık beş gün boyunca fallop tüplerinde hayatta kalabilir. Spermin yumurta ile döllenmesiyle oluşan embriyo rahime ilerler ve rahim iç duvarına yerleşerek bir bebeğe dönüşür. Normal bir gebelik süreci bu şekilde ilerlerken, embriyonun fallop tüplerinde büyümesi sonucunda dış gebelik meydana gelebilir. Dış gebelikler nadir olarak görülür ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Dış gebelik nedir?

Ektopik olarak da bilinen dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın genellikle rahim yerine fallop tüpüne yerleşme durumudur. Her 100 gebelikten yaklaşık 2’sinde görülebilen dış gebelik; yumurtalık, rahim ağzı (serviks) veya karın içi gibi başka bölgelerde de ortaya çıkabilir.

Hiçbir dış gebelik sağlıklı bir bebeğe dönüşememektedir. Olası sonuçlar şöyledir:

 • Hamilelik genellikle birkaç gün sonra sonlanır ve birçok dış gebelik bu şekilde sonuçlanır. Bu süreçte hiçbir semptom oluşmayacağı için hamilelik anlaşılmaz, müdahale gerekmez.
 • Embriyo bir süre fallop tüpünde büyüyebilir, tüpü esnetebilir ve semptomlara neden olabilir. Dış gebeliğin yaygın olarak teşhis edildiği zamandır.
 • Fallop tüpü embriyo nedeniyle gerilir ve daha fazla büyürse tüpü yırtabilir. Ağır iç kanama ve ağrıya yol açabilecek bu durumda acil tıbbi müdahale gerekir.

Dış gebelik neden olur?

Dış gebeliğe genellikle fallop tüplerine verilen hasarlar neden olur. Döllenmiş bir yumurta, hasarlı tüpten geçmekte zorlanabilir; bu durum yumurtanın tüpte büyümesine yol açabilir.

Fallop tüpü hasarı ve dış gebelik olasılığını artıran unsurlar şunlardır:

 • Sigara bağımlılığı,
 • Klamidya veya gonore gibi pelvik inflamatuar hastalıklar,
 • Fallop tüplerinde veya çevresinde skar dokusuna neden olabilen endometriozis (çikolata kisti),
 • Doğumdan önce kimyasal dietilstilbesterole ( nadir kullanılan bir östrojen hormonu ) maruz kalmak,
 • Fallop tüplerinde veya pelvik bölgede yapılan cerrahi işlemler,
 • Tüp bebek gibi doğurganlık tedavileri.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Dış gebeliklerde ilk birkaç hafta boyunca adet döneminde gecikme, yorgunluk, bulantı ve göğüs hassasiyeti gibi normal hamilelik belirtileri oluşur. Dış gebeliğin temel belirtileri şunlardır:

 • Pelvik bölgede veya karında oluşan keskin ağrılar,
 • Tuvalet ihtiyacı esnasında zorluk ve ağrı hissi.
 • Vajinal kanama,
 • Şiddetli baş dönmesi ve bayılma.

Dış gebelik ne zaman anlaşılır?

Bir kadının hamile olup olmadığı idrar testiyle doğrulanabilir. Ancak dış gebeliği belirlemek için daha detaylı tetkikler gerekebilir:

 • Pelvik muayene:

Rahimin boyutunu kontrol etmek, karında büyüme veya hassasiyeti hissetmek için gereklidir.

 • Kan testi:

Hamilelik hormonu seviyesini (hCG) kontrol etmek için kan testi yapılır. Bu test 2 gün sonra tekrarlanır. Erken hamilelik sırasında hormonun seviyesi her 2 günde bir iki katına çıkar. Düşük seviyeler dış gebelik gibi bir sorun olduğunu gösterir.

 • Ultrason:

Genellikle ağrılı olmayan ve fallop tüplerini en iyi şekilde görüntüleyen transvajinal ultrason ile inceleme yapılır. Bununla birlikte, hamilelik çok erken ise tarama net olmayabilir ve tekrarlanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?

Dış gebelik tedavisi nasıl yapılır?

Dış gebelik çoğunlukla fallop tüpü yırtılmadan önce teşhis edilir. Bu durumda hangi tedavi seçeneğinin uygun olduğuna karar verilmelidir.

Tüm dış gebelikler riskli değildir ve gelecekteki problem oluşturmayacak şekilde düşükle sonlanır. Hafif veya hiçbir semptomu olmayan kadınlarda müdahaleye gerek yoktur. Semptomlar kötüleşirse bir diğer tedavi seçeneğine geçilmelidir. Kendiliğinden sonlanamayan bir vakada metotreksat adı verilen bir ilaç verilir. Bu ilaç, fallop tüpünde büyüyen hamilelik hücrelerini yok ederek çalışır. Yalnızca hamileliğin çok erken haftalarda olması durumunda tavsiye edilir ve herhangi bir operasyona gerek kalmadan tedavi edilebilir. İlacın etkili olup olmadığını denetlemek için kan testleri ve taramalarla birkaç hafta boyunca tekrarlanmalıdır. Seviyeler düşene dek her 2-3 günde bir hCG miktarı ölçümlenmelidir. Bazı kadınlarda bulantı, kusma ve karın ağrıları gibi yan etkiler oluşabilir.

Dış gebelik ameliyatı gerekli midir?

Fallop tüpü dış gebelik nedeniyle yırtılırsa ağır kanama meydana gelir ve acil cerrahi gereklidir. Operasyondaki ana amaç kanamayı durdurmaktır. Daha sonra fallop tüpü ve erken gebelik kalıntısı çıkarılır.

Fallop tüpünün ve gebelik kalıntısının çıkarılması genellikle laparoskopik operasyon ile gerçekleştirilir. Bu tip ameliyatlar, karından yapılan bir veya daha fazla küçük kesiyle yapılır. Gebelik içeren fallop tüpü, diğer tüp sağlıklıysa alınabilir. Diğer tüp hasar görmüşse, tüpün sadece bir bölümü çıkarılır.

Dış gebelik sonrası yeniden hamile kalınabilir mi?

Dış gebelik nedeniyle oluşan tubal yırtılmalar riskli sonuçlar doğurabilir. Ağır kanama, ciddi tıbbi sorunlara ve hatta bazen ölüme neden olabilir. Bununla birlikte, günümüzde dış gebelikler erken teşhis edilmekte ve kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Dış gebelikten önce hamile kalma problemleri veya fallop tüplerini içeren herhangi bir hastalık geçmişi yoksa doğurganlık durumu olumsuz olarak etkilenmeyecektir. Uygulanan tedaviye ve fallop tüplerinin durumuna bağlı olarak gelecekte sağlıklı hamilelikler oluşabilir. Ancak; fallop tüpleri çıkarılmış ya da hasar görmüşse hamile kalmak zorlaşacaktır. Ayrıca dış gebelik yaşayan bir kadının, gelecekte başka bir dış gebelik yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, yeniden bebek sahibi olmak isteniyorsa düzenli olarak kontrol ve tetkik gerekebilir.

Dış gebelik sonrasında değişen ruh haliyle birlikte depresyon gelişme ihtimali yaygın olarak görülür. Hamilelik kaybı ve bu durumun doğurganlık üzerindeki etkileri hakkında endişe duyulması normaldir. Gerektiği durumlarda uzman yardımı alınmaktan kaçınılmamalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız