Doğal Doğum Can Yakar mı?

Doğal Doğum Can Yakar mı?

doğal doğum can yakar mı

Yüzyıllar boyunca doğum yapan kadınlar, herhangi bir anestezi almadan, doğanın verdiği imkanlar dahilinde bebeklerini dünyaya getirmiştir. Günümüzde ise normal doğumlarda dahi birtakım ilaçlar alınarak ağrı hafifletilebilmektedir. Ancak günümüzde de bazı gebeler bebeklerini dünyaya getirmek için doğal doğum yöntemini seçmektedir. Doğal doğum yöntemi, hiçbir ek tıbbi müdahale yapılmadan bebeğin dünyaya getirilmesidir.

Doğal doğum yapmayı düşünen gebeler için en büyük problemlerden biri sancıların şiddetine dayanıp dayanamayacaklarıdır. Aşağıdaki içeriğimizde “doğal doğum can yakar mı?” sorusunun yanıtını alabilirsiniz.

Başlamadan önce öğrenelim: Doğal Doğum Nedir?

Kimler doğal doğum yapabilir?

Doğal doğum, her gebe için uygun bir seçenek değildir. Öncelikle gebelik sürecinin nasıl ilerlediği göz önünde bulundurulmalıdır. Riskli geçen bir hamilelik döneminin doğum anında da komplikasyonlar oluşabilir. Doğum zamanının yaklaşmasıyla birlikte bebeğin doğum pozisyonda olup olmadığı ve çatı ölçümü yapılmalıdır. Bu kriterlerde herhangi bir problem yoksa, bebeğin ve annenin genel sağlık durumunda sıkıntı bulunmuyorsa doğal doğum denemesi yapılabilir.

Doğumdan önce son derece dikkatli planlama yapılsa dahi, bazı durumlarda doğum sırasında tıbbi müdahaleler gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda doğal doğum sonlandırılmalı ve diğer seçeneklere başvurulmalıdır. Tıbbi müdahaleye neden gerekli olabilecek bazı nedenler şunlardır:

  • Plasentanın önde olması (plasenta previa),
  • Aktif herpes enfeksiyonu veya HIV enfeksiyonu,
  • Önceki doğumun sezaryen ile olması.

Doğal doğumun faydaları nelerdir?

Doğal bir doğum yapmanın olumlu yanlarını bilmek, kişinin kendisini motive etmesine yardımcı olacaktır. Doğal bir doğum yapmanın faydalarından bazıları şöyledir:

  • Doğal doğum, hem sizi hem de bebeğinizi ilaç, ameliyat ve fiziksel müdahalenin stres ve hoş olmayan yan etkilerinden kurtarabilir. Doğal doğuma yönlendirilen birçok kadın, tıbbi müdahale ile doğum yapanlara göre daha az ağrı, endişe, karışıklık ve stres yaşadığını belirtmiştir.
  • Doğal doğum, anne ve bebeğin genel refahına odaklanan, daha kişisel bir deneyim sağlayabilir.
  • Doğum sırasında her aşamayı tamamen fark edeceğiniz için onu daha iyi hatırlayabilir ve daha fazlasını yaşayabilirsiniz.
  • Doğal bir doğum yapmak, gelecek doğumlarda sezaryen ile doğum yapma riskini azaltacaktır.
  • Doğal doğum yapan kadınlar daha hızlı iyileşirler.

Peki, doğal doğum can yakar mı?

Doğal doğumun en önemli özelliği herhangi bir ağrı kesici kullanılmadan yapılmasıdır. Bu nedenle ağrı ve acı hissi duyulması gayet normaldir. Her kadının ağrı eşiği farklı olduğu için bazıları için dayanılabilecek, bazıları içinse dayanılamayacak nitelikte olabilir. Doğal doğum denemesi yapan bazı kadınların acı hissisine dayanamayarak epidural istemesi sık görülen bir durumdur.

Doğal doğum esnasında acı hissinin azalmasına, sancıların şiddetinin daha az hissetmesine neden olan birtakım yöntemler bulunur:

Solunum Egzersizleri:

Solunum egzersizleri, doğal bir doğum yapmak isteyen kadınlar için rahatlama ve ağrı hafifletmeyi mümkün hale getirir. Doğum öncesinde herhangi bir kursa giderek veya evde kendi kendinize solunum egzersizlerinin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Görselleştirme Egzersizleri:

Sancı esnasında kendinize bir odak noktası bulmak ve doğum ortamından soyutlanmak için başka bir eylemi hayal etmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.  Ağrılar şiddetlendiğinde gözlerinizi kapatıp huzurlu bir sahneyi hayal edebilirsiniz. Örneğin, kendinizi bir kumsalda otururken veya bir dağın tepesinde dururken hayal edebilirsiniz.

Meditasyon:

Görselleştirme becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir ve aynı zamanda doğum sırasında ağrıyı gidermenin etkili bir yoludur. Görselleştirme tekniğinizi geliştirmeye yardımcı olmak için doğumdan önce meditasyon dersleri almayı düşünebilirsiniz.

Hipnoz:

Hipnoz, görselleştirme tekniklerini kullanmanın iyi bir yoludur. Bu tekniği öğreten dersler almanız doğum esnasında size yardımcı olabilir.

Egzersiz:

Doğum sancısı çekerken sık sık pozisyon değiştirmek, hafif egzersizler yapmak kendinizi rahat hissettirebilir. Vücudunuz o an hangi pozisyona ihtiyaç duyuyorsa ona istediğini vermelisiniz. Yatakta yatarak doğum sancısı çekmek doğum için uygun değildir.

Okumanızda fayda var: Doğum Sancısı İlk Nasıl Başlar?

Masaj:

Doğum sırasında yanınızda bulunan partnerinizden size masaj yapmasını istemek rahatlamak için etkili bir eylem olacaktır.

Banyo veya Duşu Kullanmak:

Ilık suyun kasları gevşetme özelliği bulunduğu için sizi gerginlikten kurtarmaya ve sancıları daha az hissetmenize neden olur.

Doğal doğumun can yakacağını düşünen gebeler yukarıdaki önerilere uyması, bu süreci daha kolay atlatmasına neden olacaktır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız