Doğum Sancısı İlk Nasıl Başlar?

Doğum Sancısı İlk Nasıl Başlar?

doğum sancısı ilk nasıl başlar

İnsanlarda gebelik süresinin ortalama olarak 280 gün, yani 40 hafta olduğu bilinmektir. Ancak 37.hafta ile 42.haftalar arasında gerçekleşen doğumlar normal kabul edilmektedir. Hamile kadınların neredeyse üçte biri tahmini doğum tarihinden önce veya sonra doğum yapmaktadırlar. Doğum zamanı karmaşık bir süreçtir. Ne zaman gerçekleşeceğinin tahmin edilmesi zordur. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlar doğum sürecinden bir hayli endişe duymaktadır. Gebeliğinin son dönemlerine yaklaşan birçok kadının aklında “doğum sancısı ilk nasıl başlar, doğum yapacağımı nasıl anlayabilirim, doğum sancılarını ayırt edebilir miyim” gibi sorular oluşur. İçeriğimizde bu ve buna benzer soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Doğum sancısı neye benzer?

Doğum yapmış kadınlar, gerçek bir doğum sancısını “regl öncesinde oluşan ağrıların daha şiddetli bir hali” olarak tanımlar. Doğum sancılarınızın başladığından emin olmak için öncelikle ağrıların nereden başladığına dikkat etmek gerekir. Sancı, ilk olarak karın bölgesinde başlar ve sırt bölgesine doğru yayılır ya da tam tersi olarak sırtta başlayıp karın bölgesine doğru ilerlediği de görülür. Bu ağrılar genellikle kramp şeklindedir.

Doğum sancısı kaç dakikada bir gelir?

Sancıların ve kasılmaların hangi sıklıkta geldiğini belirlemek, onların doğum sancısı olup olmadığının anlaşılmasında önemli bir etkendir. Gerçek doğum sancısı düzenli aralıklarla meydana gelir. Öncelikle 20 dakika kadar uzun aralıklarla oluşan ağrıların giderek şiddeti artar ve sıklığı azalır. Kasılmaların 5 dakikaya arayla oluşması halinde doğumun başlamış olduğu kabul edilir. Doğumun yakınlaşmasına doğru, gelen sancının etkisi 30 ile 90 saniye arasında etki gösterebilir.

Peki, doğum sancısı ilk nasıl başlar?

Doğumun gerçekleşmesi için ilk önce birtakım eylemlerin oluşması gerekir. Nişan adı verilen kanlı bir vajinal mukusun ve suyun gelmesi bunlar arasındadır. Bazı kadınlarda öncelikle bu belirtiler meydana gelir, daha sonra sancı süreci başlar. Ancak bazılarında ise sancılar, belirtilerden daha önce gelir. Bunlardan hangisinin ilk önce yaşanacağı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Gerçek doğum kasılmalarını nasıl ayırt edebilirim?

Doğum zamanı yaklaşırken, vücudun kendini doğuma hazırlaması amacıyla karnın alt kısımlarında Braxton-Hicks adı verilen kasılmalar meydana gelir. Bu kasılmalar doğum sancısından daha az şiddetlidir, kısa sürelidir ve rahim ağzını etkileyecek durumda değildir. Braxton-Hicks türünde bir kasılma yaşıyorsanız, dinlendikten sonra kaybolduğunu görebilirsiniz.

Gerçek doğum sancısı dinlenmekle geçmez. Şiddeti sürekli olarak artar ve zaman geçtikçe daha kısa aralıklarla meydana gelir. Sancılar rahim ağzını yumuşattığı için, genellikle nişan adı verilen kanlı mukus sıvısı da beraberinde gelir. Karın kısmında başlayan ağrı, giderek sırtı da etkilemeye başlar.

Doğum sancıları neden acı verir?

Rahim, bebeğinizi içerisinde bebeğinizin yaşayabilmesi için gerekli tüm koşulları barındıran kaslı bir organdır. Bu kaslarda meydana gelen kasılmalar, doğum sancısının da kaynağıdır. Çekilen acı, kasılmalarınızın gücü de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Bebeğinizin pelvisteki boyutu ve konumu; yüzüstü ya da sırtüstü olup olmadığı ve doğumun hızı bunlardan bazılarıdır.

Karın boyunca oluşan yoğun kas sıkışmalarının etkisi, pelvik bölgede, sırtta, perinede, mesanede, bağırsakta hatta tüm vücutta hissedilir. Bütün bu ağrılar, bebeğinin dünyaya gelmesi için bir araya gelir.

Genetik ve yaşam deneyimlerinden oluşan kombinasyon, ağrı eşiğinizi veya ağrıya dayanma yeteneğinizi belirler. Duyduğunuz sosyal destek, korku, endişe ve hatta duyduğunuz olumlu ya da olumsuz tüm doğum hikayeleri, ağrıyı nasıl algılayacağınızı belirlemede katkıda bulunabilir. Eğer acıya dayanıklı olmadığınızı düşünüyorsanız, normal doğum esnasında uygulanabilecek anestezi yöntemleri hakkında doktorunuzla önceden bir konuşma yapabilir veya doğum esnasında bu seçenekleri gözden geçirebilirsiniz.

Doğuma dair kafanızda oluşan “doğum sancısı ilk nasıl başlar” gibi soruların cevabını öğrenmeniz, doğum esnasında panik yapmadan ilerlemeye ve gerçek sancıları diğer kasılmalardan ayırt etmeye yarayabilir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız