Doğuma Hazırlık Yöntemleri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Doğuma Hazırlık Yöntemleri Nelerdir?

Doğuma hazırlık yöntemleri

Doğum eylemi esnasında zihinsel, bedensel ve ruhsal tüm fonksiyonların bir bütün olması gereklidir. Olumsuz doğum deneyimleri; travma, bunalım, pişmanlık, endişe ve depresyon ile sonuçlanabilir. Bebeğin dünyaya gelme süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, tecrübe edinmek, seçenekleri bilmek, yeni bakış açıları keşfetmek; hamilelikte yapılması gereken en önemli hazırlıklardandır.

Doğum yapmanın tek bir doğru yöntemi yoktur, bunun için birçok seçenek vardır. Kişisel ihtiyaçlar ve isteklere göre hangi yöntemin tercih edilmesi gerektiğinin belirlenmesi gerekir. Doğuma en iyi şekilde hazırlanan kadınlar için, korku ve endişe duyguları oluşmayacaktır. Doğuma hazırlık eğitimi ile doğuma hazırlık yöntemleri tanımlanabilir.

Doğuma hazırlık nasıl yapılır?

Doğum; insanlık tarihinin başlangıcıyla birlikte var olmuş biyolojik bir eylemdir. Doğuma hazırlık süreci, bu eyleme hazırlanmak ve bilgilenmek için yapılabilecek en önemli etkendir.

Doğuma hazırlık, çeşitli yollarla yapılabilir. Bu konu hakkında düzenlenmiş birçok argüman ve kurs programları bulunmaktadır. Doğumun belirtileri, doğum türleri, ağrı hissini azaltabilecek teknikler, kasılmaların nasıl yönetileceği, doğum öncesi ihtiyaçlar, yenidoğan bebek bakımı ve emzirme yöntemleri gibi birçok önemli detay; doğuma hazırlık kurslarında uygulamalı bir şekilde anlatılmaktadır. Eğitim programları çiftlerin birlikte katılabileceği veya diğer katılımcıların birbirlerine destek olabileceği ortamlar sunmaktadır.

Peki, doğuma hazırlık yöntemleri nelerdir?

Doğuma hazırlık yöntemleri nelerdir?

Doğuma hazırlık yöntemlerinin öğrenilmesi, ağrı ile başa çıkmanın ve doğumla ilgili rahatsızlıkları azaltmanın en iyi yoludur. En yaygın hazırlık yöntemleri Lamaze, Bradley ve Alexander teknikleri; doğum ağrısının çoğunun korku ve gerilimden kaynaklandığı teorisine dayanır. Spesifik teknikler değişmekle birlikte; bu yöntemlerin tamamı bilgi, destek, rahatlama, doğru nefes alma ve masaj yoluyla rahatsızlığı gidermeye çalışır.

  • Lamaze yöntemi:

Bu yöntem, 1940’lı yıllarda kadın doğum uzmanı olan Ferdinand Lamaze tarafından geliştirilmiştir. Bir kadının iç bilgeliğinin onu doğumda yönlendirdiği fikrine dayanır. Kadınları, doğum yapma konusunda güvende olmalarını teşvik etmek için çabalayan bir doğum yöntemidir. Lamaze yöntemi; doğumu yönetme stratejileri geliştirmeye yardımcı olarak, kadınların doğum yapma yeteneklerinden emin olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu yönteme göre, doğum ve doğum sonrası süreçler hakkında da bilgi verilmeli, mevcut doğum seçenekleri değerlendirilmeli, ağrı kesici seçenekler gözden geçirilmeli ve emzirme dahil olmak üzere ebeveynliğin ilk günleri hakkında değerlendirmeler yapılmalıdır.

  • Bradley yöntemi:

Doğumun doğal bir süreç olduğunu ve çoğu kadının herhangi bir ağrı kesici ilaç olmadan doğum yapabileceğini vurgulayan doğum uzmanı Dr. Robert Bradley tarafından 1947’de geliştirilen doğum yöntemidir. Bradley yöntemine göre; ilaçsız doğum hem anne hem de bebek için en sağlıklısıdır. Ağrı kesici seçeneklerinden yardım alan kadınların, bazı noktalarda güven duygusunu yeteri kadar tamamlayamadığı düşünülür. Vücudun doğuma hazırlanması, doğru diyet ve beslenme ile kontrol ederek gerçekleştirilir. Bu teknikte, doğum yapacak olan kadının altı ihtiyacı bulunur. Bunlar; gevşeme, nefes, karanlık, kapalı gözler, sessizlik ve konfordur.

  • Alexander yöntemi:

Hareket kolaylığı, denge, esneklik ve koordinasyon gerektiren basit ve pratik bir yöntemdir. Tekniğin ilkeleri, birçok kadın tarafından uygulanabilir ve doğum konforunu büyük ölçüde arttırabilir. Bu tekniğe göre, bir kadının vücudu bebeğin doğum ve bakımı için tasarlanmıştır. Vücudunun doğal tasarımına dayanarak, kendini nasıl kullanacağını öğrendiğinde tüm problemler çözülebilir.  Temelinde sakin olmanın bulunduğu bu uygulama, hem normal hem de sezaryen doğumu tercih eden kadınlar tarafından tercih edilebilmektedir.

  • Read yöntemi:

Hazırlanılmış doğum kavramını ortaya koyan ilk yöntemlerden biridir ve kadınları doğum konusunda eğiterek endişeyi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu yöntemin geliştirilen Dr. Grantly Dick-Read, tüm gereksinimleri bir kitapta toplamıştır.

  • Hypnobirthing:

Mongan yöntemi olarak da adlandıran bu teknikleri uygulamanın genel etkisi; ebeveynlerin sakin olması, doğumun faydalarını daha iyi değerlendirebilmesi, doğumu hem anne hem de bebek için eğlenceli bir deneyim haline getirebilmesidir. Korku ve ağrının paralel olduğunu anlatır. Hypnobirthing, kadınların doğal yeteneklerini daha güvenli, daha kolay ve daha rahat doğurmak için kullanmalarına yardımcı olan, hipnoz ve görüntü teknikleriyle geliştirilmiş doğal bir doğum eğitimidir. Kadına; doğumla ilgili olumsuz tüm düşünceleri, sınırlandırıcı duyguları serbest bırakmayı öğretir. Hypnobirthing ile doğum yaparken kadın, derin gevşeme durumundadır ancak her şey tamamen kontrol altındadır. Sakinleştirici teknikler endorfin oluşturmaya ve negatif hormonların etkisinden kaçınmaya yardımcı olur.

Doğuma hazırlık süreci nasıl kolaylaştırılır?

Doğum, hamileliğin tamamlanmasıyla birlikte mutlaka gerçekleşecek olan bir aktivitedir. Hangi doğum yönteminin tercih edilmesinden bağımsız olarak, bilgi ve beceriler doğumun en önemli yardımcısı olacaktır. Doğuma hazırlanmak ve bu süreci kolaylaştırmak için yapılması gereken başlıca unsurlar şöyledir:

  • Doğum esnasında destek, oldukça önemlidir. Ebe veya aile bireylerinden birinin katılımı faydalı olacaktır.
  • Doğum zamanı yaklaşırken bireysel istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda doğum planı hazırlanmalı, fakat yöntem konusunda esnek davranılmalıdır. Bebeğin hangi yöntemle dünyaya geleceği, tıbbi koşullara bağlı olarak düzenlenmelidir.
  • Doğuma hazırlık eğitimi desteği veren programlar, doğum hakkında en doğru bilgilere erişme imkanı tanımaktadır. Koşullar dahilinde bir kursa dahil olmak, hazırlık süreci için uygun bir tercihtir.
  • Tıbbi müdahaleler ve olası komplikasyonlar hakkındaki temel bilgiler öğrenilmeli, hızlı kararlar alınması gerektiği takdirde doğum akışının nasıl etkilenebileceği irdelenmelidir.
  • Yenidoğan bakımı, emzirme gibi doğum sonrası etkinlikler hamilelik döneminde detaylı bir şekilde öğrenilmeli; daha önce doğum yapmış olan ebeveynlerin de bilgilerini yenilemesi gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız