Düşük Sonrası Tekrar Hamile Kalmak Mümkün mü?

Düşük Sonrası Tekrar Hamile Kalmak Mümkün mü?

düşük sonrası tekrar hamile kalmak mümkün mü?

Düşük sonrası tekrar hamile kalmak konusu, bu hassas olaydan sonra bu stresi yaşayan kadınlar için tabii ki kolay bir durum değildir. Heyecanla beklenen bir bebek ve maalesef bebeğin anne karnında kaybedilmesi anne adayı için ciddi bir travmadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek, atlatabilmek ve yeniden bebek sahibi olmayı düşünmek için kadınların her anlamda ciddi bir desteğe ihtiyacı olacaktır. Bu aşamada hem eşlere, hem de diğer aile bireylerine çok iş düşmektedir.

Düşük sonrası tekrar hamile kalmak için hazır olmalısınız!

Çeşitli farklı tıbbi nedenlere bağlı olarak düşük yaptıktan sonra, herhangi bir tıbbi engel ortaya çıkmadığı  sürece sağlıklı bir şekilde yeniden hamile kalabilir ve de son derece sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz. Düşük, yeniden hamile kalmak için asla bir engel değildir. Doğanın bir seleksiyonudur.

Düşük sonrası tekrar hamile kalmak için öncelikle kendinizi hem fiziksel hem de mental olarak hazır hissetmeniz gerekir.  Öncelikle konu ile ilgili sizi takip eden doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun tavsiyeleri ve önerileri doğrultusunda hareket etmenizi öneriyoruz. Yeni bir hamilelik öncesinde yapılması gereken testler ve dikkat edilmesi gereken sağlık önlemleri hakkında doktorunuzla bir plan yapmalısınız. Bu plana bağlı kalarak da yeni hamilelik sürecinde ilerlemelisiniz.

düşük sonrası tekrar hamile kalmak

Düşükten sonra ne zaman hamile kalabilirim?

Düşükten sonra rahim fonksiyonları yeniden normale dönmeye başlar. Fiziksel ve mental olarak kendinizi hazır hissettikten sonra hamilelik konusunda ilerlemeye başlamak  önemlidir. Bu konuda size en doğru zamanı yine doktorunuz söyleyecektir.

Düşükten sonra hamile kalmak için özel bir süre yoktur. Ancak tabii ki düşük sonrası hemen acele etmemek ve toparlanmak için vücuda ve özellikle rahim bölgesine zaman tanımak gerekir. Sağlıklı bir yeni hamilelik için bunlara dikkat etmek önemlidir.

Düşük sonrası tekrar hamile kalmak için neler yapılabilir?

Düşük sonrası tekrar hamile kalmayı düşünüyorsanız, ilk yapabileceğiniz sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzına devam etmektir. Bu süreçte vücudunuzu bakıma almanız sizin için çok büyük kolaylık sağlar. Fazla kilo almak ya da çok kilo vermek sizin için olumsuz etkiler yaratabilir. Bunların hepsi öncelikle sorunsuz bir hamilelik geçirmeniz ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz için de önemlidir. Düşük sonrası tekrar hamile kalmak isteyen kadınlar için doktorların tavsiyeleri şu şekildedir:

  1. Folik asit takviyesi alınmalıdır:

Hamilelikten birkaç ay önce folik asit takviyesi alınması  gerekebilir. Folik asit anne karnında fetüsü korur ve üreme sisteminin daha etkili çalışmasını sağlar. Folik asit, bebeklerin anne karnında omurilik ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

  1. Sağlıklı kiloda kalın:

Düşük sonrası tekrar hamile kalmayı planlıyorsanız, klio kontrolü şarttır. İdeal kilonuzdan daha zayıf ya da daha kilolu olmak, hamileliği olumsuz etkileyen faktörlerin en başında gelir. Besin değerleri açısından zengin, dengeli bir beslenme programı planlayın. Sağlıklı beslenmek ve fiziksel aktivite ideal kilonuzu korumanız için çok önemlidir.

  1. Alkol ve sigaradan uzak durun:

Zaten bir hamilelik süreci yaşamaktaydınız ve bu süreçte alkol, sigara gibi zararlı maddelerden uzak duruyordunuz. Düşükten sonra da buna dikkat edin ve yeniden hamile kalmak için de kesinlikle bunlardan uzak durun.

  1. Dinlenin:

Hem fiziksel olarak hem de mental olarak dinlenin. Kafanızdan kötü düşünceleri uzaklaştırın ve rahatlayın. Düşük sonrası genellikle çok daha temiz olan rahim çok daha kolay hamilelik ortamı hazırlayabilir. Bu nedenle üzülüp kendinizi sıkmayın. Acele etmeden doktorunuzla ilerleyin.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız