Embriyo Detoksu Faydaları Nelerdir?

Embriyo Detoksu Faydaları Nelerdir?

embriyo detoksu faydaları

Standart bir tüp bebek döngüsünde, embriyolar iki veya üç gün boyunca laboratuvar koşullarında çok sıkı takip edilerek büyütülür. Daha sonra kadının rahmine aktarılır ve aktarılmaya gerek duyulmayan diğer sağlıklı embriyolar da gelecekte kullanılmak üzere dondurulabilir. Embriyo detoksunda ise embriyo kültürü oluşturularak, bu sıvı içerisinde embriyoların iki gün daha laboratuvarda büyümeleri ve blastosist aşamasına gelmeleri amaçlanır. Embriyo detoksu, kültür içerisinde bekletilen embriyoların 5. günde kadının rahmine aktarılması anlamına gelir. Peki, bu işlem neden yapılır ve embriyo detoksu faydaları nelerdir?

Embriyo detoksu faydaları nelerdir?

  • Embriyo detoksu uygulanmış olan embriyoların, diğer yöntemlere oranla rahime yerleşebilmesi için yüksek bir potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir.
  • Genişletilmiş kültür, embriyoloğun embriyoları ayırmak için daha iyi bir fırsat sağlar. Böylece erken aşamalarda belirlenecek olanlardan daha seçici davranılacağı için implantasyon için iyi bir şansın olacağını ortaya koymaktadır. Blastosistler, bu nedenle embriyo başına daha fazla seçici bir embriyo grubu olup, embriyo başına gebelik şansı yüksektir.

Bir örnek vermek gerekirse şu şekilde açıklanabilir:

Döllenme evresi başlatıldıktan hemen sonra on yumurta hücresinin sekizinin ertesi gün döllediğini düşünün. Bu sekizden hangisinin rahime yerleştirileceğini ve gelişeceğini belirlemek imkansızdır. Üçüncü gün, sekiz embriyodan altısı kaliteli ve normal embriyo haline gelmiş gibi görünüyor. Altı iyi embriyonun tümü implantasyon için aynı potansiyele sahipmiş gibi görünmektedir ve transfer için bir embriyo seçmek zordur.

Laboratuvardaki kültür periyodu uzarsa, doğal seleksiyon işlemi devam eder. Üçüncü günde iyi durumda görünen altı embriyonun yalnızca üçü, beşinci günde halen uygulanabilir ve normal bir blastosist oluşturur. Bu nedenle embriyoloğun, iki veya üç güne kıyasla, beşinci günde en iyi nakil veya kriyoprezervasyon için embriyolar konusunda daha iyi bir fikri vardır.

  • Embriyo detoksu, rahime aktarılan embriyo sayısını azaltma ve dolayısıyla birden çok bebeğin oluşma riskini de azaltma fırsatı sağlar. Kültür içerisinde gelişimi beklenen embriyoların hangisinin yerleştirme yapılabilmesi için en iyi şansa sahip olduğunun belirlenmesine yardımcı olabilir. Rahime yerleştirilen embriyo sayısı, hamilelik şansından ödün vermeden azaltılabilir. Bu nedenle, çoklu gebelik riskini azaltılmış olunur.

Embriyo detoksunun dezavantajları nelerdir?

Aktarım için embriyo bulunmaması: Embriyo detoksunda, embriyolarının hiçbirinin blastokist aşamasına ulaşamayacağı ihtimali her zaman vardır. Bu durumda, tüp bebek döngüsü embriyo transferi olmadan sonlanabilir. 5.günde sağlıklı bir embriyo konumuna ulaşamayan embriyolar, embriyo detoksu yapılmaması halinde 2.gün veya 3.günde transfer edilebilir. Böyle bir gebeliğin ne yazık ki oluşma ihtimali çok düşüktür. Bununla birlikte, bir tüp bebek döngüsünden geçen çiftlerin embriyo transferi yapma şansı bulunmama olasılığını kabul etmesi zor olabilir. Bunun bir dezavantaj olmasına rağmen, aslında bu sonucu blastokist transferinin bir avantajı olarak görmek mümkündür. Transfer için embriyo bulunmaması hayal kırıklığı olabilir, ancak çiftler embriyoların ilerleyecek kapasite olmadığının farkına varmayı tercih edebilir. Zira iki haftalık stres, zaman kaybı, ekstra masraf ve negatif bir gebelik testi sonucuyla karşılaşılmadan yeniden deneme yapma olanağı kazanılmış olur.

Dondurma işlemi için artan fazla embriyo sayısı: Blastosist evresindeki embriyoları başarıyla kriyoprezervasyon etmek (dondurmak) mümkündür. Bununla birlikte, embriyo detoksu sayesinde erken evrelerden daha ileri ilerlemeye devam edemeyecek olan birçok embriyo filtrelediğinden, dondurulma işlemi için mevcut olan artık embriyoların sayısının azalması muhtemeldir.

Embriyo detoksu kimler için uygundur?

Embriyo detoksu genellikle herkes için uygulanabilir ancak bazı durumlar için daha gereklidir. IVF tedavisinden sonra düşük yapan, çoğul gebeliklerden kaçınmak isteyen, çok sayıda yumurta geliştiren hastalar için yararlıdır.

Embriyo detoksu faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ve tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak istiyorsanız embriyo detoksunun sizin için uygun olup olmadığını hekiminizle belirlemeniz en doğru tercih olacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.