Embriyo Detoksu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Embriyo Detoksu Nedir, Ne Kadar Sürer?

embriyo detoksu

Doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayan çiftlerin en sık başvurduğu yöntemlerden olan tüp bebek, genellikle başarı oranının yüksek olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Tüp bebekte başarı oranı spermin kalitesi, yumurta hücresinin sağlığı, anne adayının genel sağlık durumu, rahimin yapısal özellikleri gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Tüp bebek tekniği ile bebek sahibi olmak isteyenler için, başarı şansını iyi derecede arttıran bir yöntem bulunmaktadır. Embriyo detoksu olarak bilinen bu yöntem, gebeliğin oluşma şansını yükseltmektedir.

Embriyo detoksu nasıl yapılır?

Tüp bebek yönteminde öncelikle kadından yumurta hücresi, erkekten ise sperm alınarak döllenmesi beklenir. Döllenen hücreler embriyoları oluşturur. Bu embriyoların gelişmesi için özel bir ortam gereklidir. İşte bu noktada devreye embriyo kültürü adı verilen, anne adayının hücrelerini içeren bir yumurtalık sıvısı girer. Embriyoların bu sıvı içerisinde 5 gün boyunca bekletilmesi işlemi, embriyo detoksu olarak adlandırılır. Bu şartlar altında geliştirilen embriyolar, anne adayının rahmine özel bir işlem vasıtasıyla yerleştirilir ve gebeliğin oluşması beklenir.

Başlamadan önce öğrenelim: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Durumlar İçin Uygundur?

Embriyo kültürü nasıl oluşur?

Embriyo kültürü, embriyo detoksu yapılırken kullanılan sıvıdır. Yumurta hücrelerinin alındığı esnada yumurtalıklardan da bir miktar sıvı alınır. Bu sıvının en büyük özelliği, yumurtalıkların doğal ortamı olmasıdır. Anne adayının hücrelerinden oluşan bu sıvı, içerisine büyüme hormonları da dahil edilerek çoğaltılır ve böylece embriyo kültürü oluşturulmuş olur.

Embriyolar nasıl izlenir?

Embriyologlar, embriyoların kaç tanesinin bölünmüş olduklarını görmek, gelişimlerini izlemek, kalitelerini değerlendirmek için onları düzenli olarak kontrol ederler. Embriyolar, embriyonun ilk hali olarak adlandırılan blastosist aşamasına gelince genleşme derecesi ve boyutuna odaklanan 3 karakterli bir derecelendirme sistemi kullanırlar. İnsan embriyolarının yalnızca %60 – %70’i, 5 gün sonra blastosist aşamasına ilerlemektedir. Bu aşamada embriyolara 5 gün boyunca embriyo detoksu uygulanmaktadır.

Gelişim evresinde hayatta olan embriyoların, güçlü, sağlıklı ve sağlam olma olasılığı daha yüksektir. 3.gündeki embriyoların sayısı, kalitesi ve hasta öyküsüne bağlı olarak, embriyologlar onları transfer etmek için 5.günü beklemeyi önerir.

İlginizi çekebilir: Sperm Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Embriyo detoksu neden 5 gündür?

Normal şartlardaki bir yumurta hücresi, ilk gününde fimbria tarafından toplanır ve fallop tüpüne yönlendirilir. Burada sperm ile buluşur ve döllenir. Daha sonra rahim ağzına geçmeden önce 3,8 hücreli bir embriyo halinde büyüyen fallop tüpünde 2 gün kalır. 5.günde ise rahim astarının altına doğru gömülmeye başlar. Doğal ortamda bu şekilde ilerleme gösteren süreç, tüp bebek yönteminde de aynı şekilde işlemelidir. 5.günden sonra rahimin içine yerleşmesi beklenen embriyo, laboratuvar ortamında tutulmamalıdır. Bu süre geciktiği takdirde rahime yerleşme evresi riske atılabilir.

Embriyo detoksu kimler için uygulanabilir?

Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen her çift için embriyo detoksu yapılabilir. Özellikle daha önce embriyo detoksu yapılmayıp, başarısız bir tüp bebek süreci geçirmiş olan kişilere mutlaka uygulanmalıdır.

Daha az yumurta hücresi kapasitesi olan, 35 yaşından büyük, polikistik over sendromu yaşayan kadınlar, tüp bebek sürecinde yeterli döllenme kapasitesine sahip olamayabilir. Bu gibi durumlarda da embriyo detoksu önerilmektedir. Embriyo detoksunun sizin için olup olmadığı konusunda hekiminize danışmanız önemlidir.

Embriyo detoksu yapılan embriyolar dondurulabilir mi?

Embriyo detoksu ile normalden daha az sayıda embriyo elde edilmektedir. Fakat bunlar daha sağlıklı ve güçlü olmaktadır. Bu yöntemle elde edilen embriyolar da daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir. Dondurulan diğer embriyolara göre daha kaliteli olduğu için gebelik şansı da artmaktadır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız