Epidural Doğum
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Epidural Doğum

Epidural doğum

Doğum, bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en yoğun ağrı verici deneyimlerden biridir. Rahimdeki bir bebeği son derece küçük bir doğum kanalı yoluyla vücuttan itmek, kadın vücudunun fiziksel sınırlarını test eder.

Tipik bir doğumda saatler süren güçlü rahim kasılmaları, gerilme ve basınç hisleri oluşur. Bu nedenle birçok kadın, doğum sırasında ağrıyı azaltacak alternatif yöntemlere başvurmak istemektedir.  Epidural doğum, bebeğini vajinal yöntemle dünyaya getirmek isteyen çoğu kadının tercihidir.

Epidural doğum nedir?

Vajinal doğum esnasında epidural adı verilen bir tür anestezi yöntemi kullanılarak, doğum sancısının en hafif şekilde hissedilmesini sağlayan yönteme epidural doğum denir.

Epidural terimi, bölgesel anestezi ilacının doğrudan kadının alt omurgasındaki epidural boşluğa uygulanması sürecini ifade eder. Epidural boşluk, omurgayı çevreleyen ve sıvı ile dolu olan bir alandır. Beyinden alt vücuda, ağrı ve diğer hisleri taşıyan sinir yolları omurga bölgesinden geçer. Bölgesel bir analjezik ilaç doğrudan epidural boşluğa enjekte edildiğinde, temel olarak ağrı sinyallerinin bu sinir yollarından alt vücuda gitmesi engellenir. Epidural, doğum sırasında annenin vücudunun alt yarısını uyuşturmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Kadının doğumda hissettiği ağrı seviyesini önemli ölçüde azaltır. Epidural ile uygulanan ilaç türü veya ilaç kombinasyonu değişiklik gösterebilir.

Epidural nasıl yapılır?

Epidural anestezi, omuriliğin çevresindeki epidural boşluk olarak bilinen bölgeye steril bir kılavuz iğnenin ve küçük bir epidural kateterin yerleştirilmesini içerir.

Kadın, eğilmiş bir şekilde pozisyon alır. Anestezi uzmanı, beli dikkatlice temizler ve iğnenin yerleştirileceği alanı uyuşturmak için lokal bir anestezi kullanır. Cilt uyuştuktan sonra, sırta epidural iğnesi yerleştirilir. Birkaç saniye boyunca hafif bir batma hissedilebilir. Epidural kateteri iğneden geçirilir. Sırtta, bacaktan aşağıya inebilen elektrik tipi bir ağrı duyulabilir. Kateter yerleştirildikten sonra, anestezi sağlayıcısı iğneyi çıkarır ve kateteri bele bantlanır.

Epidural doğum riskleri nelerdir?

Epidural doğum nedir

Epidural yönteminin ilk dezavantajı, sınırlı bir zaman aralığında uygulanabilir olmasıdır. Doktorlar, epidural yapmadan önce rahim ağzının en az 4 santimetre genişlemesini beklemek zorundadır. Aksi takdirde doğum süreci yavaşlar ve tehlikeli halde gelir. Bununla birlikte, rahim ağzı tamamen açıldığında da epidural verilememektedir.

Epidural doğumun diğer potansiyel riskleri şöyledir:  

  • Düşük kan basıncı:

Bazı durumlarda epidural, kadının kan basıncının çok fazla düşmesine neden olabilir. Bu durumda, anne adayına acil müdahale edilebilmeli ve kan basıncını artırmak için önlemler alınmalıdır.

  • Doğum süresinin uzaması:

Doğum sürecinde hareket edilmesi, rahim ağzının açılmasını kolaylaştırır. Epidural, kadını hareketsiz hale getirme eğilimindedir. Düşük dozlu epiduralde hareket kabiliyeti normaldir. Ancak; yüksek dozlu epiduralde alt beden tamamen uyuşabildiği için, kadının bacaklarını kontrol etme imkanı olmayacaktır. Böylece doğum süreci daha uzun sürecektir.

Epidural, alt vücuttaki sinirleri ve kasları uyuşturmada çok etkilidir. Annenin, bebeği etkili bir şekilde itmek için kaslarını daha az kullanabilmesini sağlar. Bebek itilemediği için doğum süreci uzar ve bebeği daha fazla strese sokar. Doğum süreci ne kadar uzun olursa doğum hasarı için daha fazla risk oluşur.

  • Baş ağrısı:

Birçok kadın, özellikle iğnenin ilk uygulandığı an şiddetli baş ağrısı yaşadığını bildirmiştir.

  • İdrara çıkma güçlüğü:

Epidural, alt vücudunu uyuşturduğu için mesane dolu olsa dahi idrara çıkma hissini engelleyebilir. Mesanenin duyarlılığı azaldığından, doğum sonrası ilk 24 saatte idrara çıkmak güçleşir.

  • Enfeksiyon:

Nadiren de olsa, epidural iğnesinin sterilize edilmemiş olması sinirlerde potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyona neden olabilir.

Tüm kadınlar, epiduralin yan etkilerini yaşamayabilir. Anestezi uzmanının deneyim ve beceri seviyesi de, epiduralin risklerini azaltabilecek olan temel faktörlerden biridir.

Epidural doğum sonrası neler olur?

Epidural kateter, doğumdan hemen sonra çıkarılabilir veya birkaç saat boyunca yerinde bırakılarak ağrı kesicinin devamı sağlanır.  Epiduralin etkileri, genellikle epidural ilacın kesilmesinden sonraki 2 saat içinde geçecektir. Epidural sonrasında kalça veya sırt ağrıları mevcut olabilir. Özellikle epiduralin uygulandığı bölgede ağrı ve rahatsızlık hissi görülebilir.

Epidural doğum zararlı mı?

Epidural doğum fiyatları

Epidural, doğumdaki ağrıyı azaltmada önemli bir fayda sağlayacaktır. Doğum eylemi ağrılıdır ve ağrı, zihinsel strese neden olabilir. Epiduralin doğum sırasında ağrı yönetimi için en iyi yöntem olmasının nedeni, sadece alt bedenin uyuşturulmasıdır. Böylece anne, doğum sırasında zihinsel olarak uyanık kalır. Özellikle de ilk doğum esnasında doğum süresi daha uzundur ve kadın bu süreçte oldukça yorulur. Epidural, daha fazla dinlenerek doğum anına odaklanmayı sağlar.

Epidural ilaç uygulandığında kan basıncında yaşanabilecek düşüş nedeniyle sık sık kontrol gerekir. Nadiren, baş ağrısına, ateşe veya ağrıya neden olabilir. Epiduraldaki opioidler, doğum sonrasında cilt kaşıntıları meydana getirebilir. Son derece nadir durumlarda, epidural omurilik ve sinirlere zarar verebilir, solunum problemlerine yol açabilir.

Epidural, doğru zamanda ve doğru şekilde uygulandığında oldukça yararlı bir işlemdir. Bu yöntemi tercih edecek kadınların, tüm avantaj ve dezavantajları gözden geçirerek karar vermesi; epiduralin yetkin bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.

Epidural doğum fiyatları ne kadar?

Epidural doğum, vajinal doğum esnasında uygulanan ek prosedürdür. Vajinal doğum fiyatları, doğumun gerçekleşeceği sağlık merkezine bağlı olarak değişebildiği gibi; epidural fiyatları da değişkenlik gösterir. Doğumun gerçekleşmesi planlanan hastaneden, ücretlendirme hakkında bilgi almak ve ön görüşmeler yapmak faydalı olacaktır.

Hastanelerin sunduğu epidural tipleri ve kullanılan ilaç türlerinin kombinasyonları genellikle farklıdır. Epidural doğum yapmayı düşünenler için, epidural hakkındaki özel protokollerin hangisinin daha uygun olacağı hakkında planlama yapılmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız