Erkekte Kısırlık Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mıdır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Erkekte Kısırlık Nedenleri, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mıdır?

erkekte kısırlık nedenleri

Doğurganlık, birçok faktörden olumsuz olarak etkilenebilen biyolojik bir unsurdur. Kadın veya erkek fark etmeksizin tüm canlılarda doğurganlık problemleri yaşanması sıkça görülmektedir. Bir insanın belirli bir süre boyunca doğal yöntemlerle bebek sahibi olamaması durumunda bir doğurganlık probleminden, yani kısırlıktan söz edebilmek mümkündür. Kısırlığın kaynağının ne olduğu detaylı bir şekilde incelenmeli ve uygun koşullarda tedavi gerçekleştirilmelidir. Hem kadında hem de erkekte kısırlık nedenleri olarak birçok problemden bahsedilebilir.

Erkeklerde kısırlık nedir?

Erkekler, sperm adı verilen hücreler nedeniyle doğurganlık yetisi kazanmaktadır. Bir spermin, kadındaki yumurta hücresini döllemesiyle birlikte gebelik meydana gelir. Ancak, spermin yumurtayı başarılı bir şekilde dölleyebilmesi için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekir. Spermin varlığı, sayısı, kalitesi gibi özellikleri mümkün olduğu kadar üst seviyede olmalıdır. Eğer spermin oluşumunu engelleyen, sayısını azaltan, kalitesinin düşmesine sebep olan birtakım rahatsızlıklar mevcutsa erkekte kısırlık mümkün olabilir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlık, çoğu vakada hiçbir belirti vermeden ilerleyen bir sağlık problemidir. Genellikle, çiftlerin bebek sahibi olamaması durumunda hekime başvurmasıyla birlikte, yapılan tetkikler sonucunda kısırlık teşhis edilir.

Ancak erkeklerde doğurganlığın ölçütü olan sperm, bazı durumlarda kısırlığa dair belirtiler verebilir. Ejakülasyon sonrası hiç sıvı gelmemesi veya az miktarda gelmesi; spermdeki renk, koku ve kıvam değişiklikleri gibi somut etkenler kısırlığın teşhisi için önemli belirtilerdendir.

erkekte kısırlık belirtileri

Erkekte kısırlık nedenleri nelerdir?

Bir erkeğin doğurganlık probleminin var olması genellikle karmaşık nedenlere dayanmaktadır. Bu nedenle, kısırlık teşhisi konulan erkeklerin neredeyse yarısında hangi etkenin bunu meydana getirdiği anlaşılamamaktadır. Erkeklerdeki üreme sorunları, genellikle sperm miktarının az veya kalitesinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerdeki kısırlığın yaygın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Önceden var olan genetik koşullar,
 • Hormon bozuklukları,
 • Kasık bölgesinde yaralanma,
 • Fıtık onarımı veya vazektomi gibi ameliyatlar,
 • Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları veya ergenlikten sonra şiddetli bir kabakulak enfeksiyonu gibi riskli bir enfeksiyona yakalanmak,
 • Zehirli kimyasallara veya radyasyona maruz kalmak,
 • Kanser hastalığı tedavileri,
 • Sıkı ve sıcaklığı arttıran iç çamaşırı giymek,
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı kısırlığa neden olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık tedavisi mümkün müdür?

Erkekte kısırlık nedenleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Sorunun kaynağı basit nedenlere dayanıyorsa, öncelikle tercih edilmesi gereken yöntem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi, kısırlık problemi yaşayan erkeklerde genellikle olumlu etkiler sağlamaktadır. Yeterli gelmediği durumlarda veya fiziksel bir engel mevcut ise cerrahi yöntem de tercih edilebilir. Bazı kısırlık nedenlerini ortadan kaldırmak için tıbbi müdahalelerin yanı sıra, psikolojik destek de gerekebilir.

erkekte kısırlık tedavisi

Erkeklerde sık görülen kısırlık problemleri nelerdir?

Kısırlık nedenlerinin bazıları doğuştan itibaren var olsa da, bazıları sonradan kazanılabilmektedir.

 • Azospermi:

Bu durum, ejakülatta sperm yokluğu olarak tanımlanır. Kısırlıktan mustarip erkeklerin yaklaşık %5’ini etkilemektedir. Vücudun sperm üretmemesi ile ilgili olsa da, çoğunlukla ejakülatör kanallarda veya vas deferenslerde gelişen tıkanıklığın bir sonucudur. Bu durum, spermin testislerden çıkmasını engelleyebilir.

Okumanızda fayda var: Azospermi Nedir, Nedenleri Nelerdir?

 • Oligospermi:

Ejakülatta çok az sayıda sperm hücresi olduğunu gösterir. Azospermide olduğu gibi ejakülatör kanallar veya vas deferens tıkanıklığı nedeniyle olabilir.

 • Vas deferens konjenital yokluğu:

Bazı durumlarda, ejakülasyon durumunda spermleri penise taşıyan tüpler gelişemez. Bu duruma sahip bir erkek testislerde canlı sperm üretse de; sperm dışarı çıkamadığı için hamilelik imkansız hale gelir.

 • Ejakülatör kanal tıkanıklığı:

Ejakülatör kanallarındaki tıkanıklıklar genellikle yaralanma ya da enfeksiyon kaynaklı olsa da, doğuştan itibaren de var olabilmektedir.

 • Varikosel:

Testis torbası olarak bilinen skrotumda, genişlemiş varisli damarlar bulunması durumudur. Bu problem sperm üretimini ve kalitesini etkileyebilir.

 • Zayıf sperm motilitesi ya da morfolojisi:

Bir erkek iyi miktarda sperm üretse dahi, spermin nasıl şekillendiği ya da nasıl hareket ettiği ile ilgili sorunlar bulunmaktadır.

 • Vazektomi:

Sperm taşıyan kanalların bloke edilmesiyle gerçekleştirilen vazektomi operasyonu sonucunda spermler dışarı çıkamadığı için kısırlık oluşacaktır.

 • Erektil disfonksiyon:

Ereksiyonun mümkün olmadığı durumlarda spermin dışarı çıkması mümkün olmayacaktır.

Yorumlar

 • Serkan bal

  Merhaba ben47 kromozom um ve tese ameliyatı oldum ve sperm çıktı ama yeterli değil çünkü 3 kanaldan geçmesi gerekiyor ama yeterli değil ilk kinde geçiyor sperm üretimi var ama kanallardan geçmiyor ve sizden yardım istiyorum lütfen ne ilaç kullanabilirim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sorunuzu bir üroloji uzmanına yönlendirmeniz daha doğru olur.

Bir yorum yazınız