Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

gebelik testi ne zaman yapılır

Gebelik planlaması yapan her kadın, gebelik testi ne zaman yapılır sorusunun yanıtını aramaktadır. Gebelik testlerini doğru zamanda uygulamak yanılma payını azaltacaktır. Eğer hamile olduğunuzdan şüphe ediyorsanız, test yapmadan önce bir süre beklemeli ve hayal kırıklığı yaşamamak için doğru zamanda olduğunuzdan emin olmalısınız.

İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

İdrarla yapılan gebelik testleri, insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun idrar içerisindeki varlığını tespit etmek üzere geliştirilmişlerdir. hCG, yalnızca hamilelerde mevcuttur. Bu hormon, ancak döllenmiş bir yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi sonucunda salınmaya başlanır.  Döllenme meydana gelse bile, implantasyon tamamlanana kadar hormon üretilmeye başlanmaz.

İdrar ile yapılan gebelik testleri kolay ulaşılabilir ve uygulanması kolay olduğu için yaygın olarak kullanılmaktır. Fakat hCG hormonun idrara ulaşabilmesi için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Gebelik testlerinin farklı hassasiyete sahip türleri vardır. Hassasiyeti yüksek olan bir test, beklenen adet tarihinden birkaç gün önce bile sonuç verse de; çoğu test adet döneminin gecikmesinden sonra doğru sonucu gösterecektir.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrar testi ne zaman kesin sonuç verir?

İmplantasyondan sonra hCG seviyeleri yaklaşık olarak her 48 saatte iki katına çıkmaktadır. Bu hormonun ikiye katlanma süresi kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe göre değişir. İmplantasyon tarihi ile birlikte bu faktörler, gebelik testinin ne kadar erken yapılabileceğini etkileyecektir.

Erken dönemde yapılan testler muhtemelen yanlış bir sonuç verebilir. Kesin sonuç için beklenen adet tarihinden birkaç gün sonra yapılması daha doğru olacaktır. Sonuç ne olursa olsun, emin olabilmek için testin iki gün sonra tekrarlanması veya kan tahlili, ultrason taraması gibi prosedürlerle sağlama yapılması gerekir.

gebelik testi

Hamilelik testi adet gecikmesinden kaç gün sonra yapılır?

Eğer adet tarihi 1 gün gecikmişse, mevcut bir hamileliğin olması durumunda yapılacak testler neredeyse %80 oranında doğru sonucu gösterecektir. Fakat %20’lik bir yanılma payı da tıbbi bir durum için yüksektir. Adet tarihinin üzerinden 3 gün geçmesi durumunda %90, 7 gün sonra %96 oranında doğruluk payı bulunur. 10 gün ve üzerinde ise yanılma payı neredeyse hiç yoktur.

Kan ile gebelik testi ne zaman yapılır?

Kan ile yapılan gebelik testleri, idrarla yapılan testlere oranla daha erken sonuç verebilir. Ayrıca yanılma oranı da yok denecek kadar azdır. Beklenen adet tarihinden birkaç gün öncesinde dahi yapılacak olan bir kan testi, hamileliğin varlığını tespit edebilir.

Gebelik testi sonuçları neden yanlış çıkabilir?

 • Çok erken dönemde test yapmak:

Çok erken bir hamilelikte kadınlar, test için yeterli seviyede olabilecek kadar hCG üretemez.

 • Yeterince duyarlı olmayan bir test kullanmak:

Erken test yapılması durumunda, daha hassas bir test kullanması gerekir.

 • Seyreltilmiş idrar:

Testten önce çok miktarda sıvı tüketilmişse, idrarın içerisindeki hCG hormonunun hacmi azalacaktır.

 • İdrarı bekletmek:

Test yapmak üzere alınan idrar 30 dakika ve sonrasında yanlış sonuç verecektir. Bu nedenle idrar alındıktan hemen sonra test uygulanmalıdır.

hamilelik belirtileri sonrası gebelik testi

Hangi belirtiler sonrasında gebelik testi yapılmalıdır?

 • Adet tarihinin geçmesi:

Hamileliğin ilk ve en güvenilir belirtilerinden biri gecikmiş bir adet dönemidir. Döngünüzü yakından takip etmiyorsanız, geç kaldığınız olup olmadığını belirlemek zor olabilir. Stres, diyet, egzersiz veya belirli tıbbi durumlar nedeniyle de adet gecikmelerinin yaşanabileceği de unutulmamalıdır.

 • Kramplar:

İmplantasyon esnasında adet kramplarına benzer rahatsızlıklar yaşanabilir. Hamileliğin erken döneminde meydana gelen bu kramplar, genellikle adet öncesi sancılarla karıştırılmaktadır.

 • Göğüslerde ağrı:

Hamilelikte daha fazla östrojen ve progesteron ürettiğinden, bu hormonlar bebeğinizin büyümesini desteklemek amacıyla vücudunuzda değişiklikler yapmaya başlar. Göğüslerdeki hassaslık ve şişliğin de temel nedeni budur.

 • Hasta hissetmek:

Bir anda başlayan mide bulantısı, halsizlik, uyku isteği ve sık idrara çıkma gibi hamilelik problemleri; kişinin kendini farklı ve hasta gibi hissetmesini sağlayabilir.

Hamilelik şüphesi olan ve gebelik testi ne zaman yapılır diye merak eden kadınlar, bu tip belirtiler yaşadığı takdirde vakit kaybetmeden bir test uygulayabilirler.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Sen ben

  Ben 21ekimde adet oldum ve bu ay olmadım sizce şuan evde test yapsam cikarmi gebe olup olmadığım bel ağrısı halsizlik var

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adetiniz bir hafta kadar gecikti anladığım kadarıyla. Evet çıkması lazım ama idrarla yapılan testler bazen yanlış sonuç verebiliyor.

Bir yorum yazınız