Gebelikte Alınması Gereken Vitaminler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Alınması Gereken Vitaminler

gebelikte alınması gereken vitaminler

Gerekli vitaminlerin besin yoluyla alınması en sağlıklısıdır. Ancak bazı durumlarda besinler, vücudun ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalır. Hamilelik de bu özel durumlardan biridir. Annenin ve bebeğin sağlığını korumak için gebelikte alınması gereken vitaminler bulunmaktadır.

Gebelikte vitamin takviyesinin zorunlu olduğu durumlar nelerdir?

 • Besin eksiklikleri:

Hamilelikte yapılan kan tahlillerinin sonucunda vücutta hangi vitamin veya mineral eksikliği olduğu belirlenir. Özellikle sağlıklı ve dengeli beslenemeyen, vegan / vejetaryen beslenen ve bazı gıda alerjileri olan gebelerde vitamin eksikliği daha sık görülür.

 • Hiperemezis gravidarum:

Bu gebelik komplikasyonu, şiddetli bulantı ve kusma ile karakterizedir. Kilo kaybına ve besin eksikliğine yol açabilir.

 • Sigara içimi:

Kadınların hamilelik sırasında kesinlikle sigara kullanmamaları gerekmektedir. Buna rağmen sigara içmeye devam eden gebelerde C vitamini ve folik asit gibi besin maddelerine olan ihtiyaç artacaktır.

 • Çoğul gebelikler:

Birden fazla bebek taşıyan kadınlar, daha fazla besin maddesi ihtiyacına sahiptir.

 • Genetik problemler:

Genetik mutasyonları olan gebelerin, komplikasyonları önlemek için vitamin takviyesiyle desteklenmesi gerekebilir.

Gebelikte alınması gereken vitaminler ve mineraller hangileridir?

 • Demir:

Hamilelik, bir annenin demir depolarını tüketebilir. Hücrelerin inşa edilmesine ve korunmasına yardımcı olan demirin takviye edilmesi önemlidir. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller gibi gıdalar demir bakımından zengindir ancak çoğu zaman yeterli miktarda tüketilemediğinde demir eksikliği meydana gelir. Gebeliğin erken döneminde oluşan düşük demir seviyeleri, erken doğum ve düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Demir takviyelerinin fazla alınması, bazı gebelerde kabızlık problemine yol açabildiğinden doktorun önerdiği dozaja uymak önemlidir.

Gebelerimizi şöyle alalım; Demir Eksikliği Bebeği Nasıl Etkiler?

 • Folik asit:

Folik asit, sağlıklı gelişim için gerekli olan bir B vitamini türüdür. Hamilelikte bebeğin büyüyebilmesi için folik asit gereksinimi artmaktadır. Yeterli folik asit, bebekte olması muhtemel spina bifida gibi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

 • Kalsiyum:

Bebeğin kemik ve diş gelişimi için kalsiyum önemlidir. Süt ürünleri, badem, yeşil yapraklı sebzeler ve sardalye gibi balıklar kalsiyum açısından zengindir. Ancak günlük diyetinizde yeterli miktarda kalsiyum yoksa, günde en az 1000 mg kalsiyum takviyesi alınması gerekmektedir. Kalsiyum, D vitamini ile birlikte alındığında emilimi daha hızlı olacaktır.

 • C vitamini:

Annede kan hacminin artması ve bebeğin büyümesine bağlı olarak C vitamini ihtiyacı artmaktadır. Kan damarlarında önemli olan kolajen oluşumu için C vitamini önemlidir. Ayrıca, demirin emilimini de arttırır.

 • Çinko:

Çinko, proteinlerin yapısal bütünlüğünü korumaya ve gen ekspresyonunu düzenlemeye yardımcı olan çeşitli enzimlerin bir bileşenidir. Bu nedenle hamilelik sırasında ortaya çıkan hızlı hücre büyümesine yeterli olması gerekir. Hamilelik sırasında çinko gereksinimi daha fazladır.

 • D vitamini:

Kemikleri sağlıklı tutmak için D vitamini gerekir. D vitamini ayrıca, vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenler. D vitamininin en iyi kaynağı güneştir ve genellikle yeteri kadar güneş ışığı alamayan kişilerin takviye alması gerekebilir.

 • Magnezyum:

Magnezyum, vücutta insülin görevi görür ve vücuttaki sağlıklı kan şekeri seviyesini korumak için gereklidir. Sağlıklı dişlerin ve kemiklerin oluşmasına yardımcı olur. Gebelik sırasında ciddi bir magnezyum eksikliğinin görülmesi, preeklampsi, erken doğum, bebek ölümleri ve doğuştan sakatlıklara neden olabilir.

 • Omega-3:

Omega-3 yağ asitleri, hamilelik sırasında yeterli olarak alındığında bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur. Yumurta ve balık ürünlerini yeteri kadar tüketilemediğinde takviye olarak alınması gerekebilir.

Hamilelikte vitamin hapı kullanılmazsa ne olur?

Hamilelik sırasında yapılan kan tahlillerinde, vücutta hangi vitamin ve minerallerin eksik olduğu görülür. Vücutta tüm değerler normalse takviye kullanmamak bir sorun oluşturmaz. Ancak vitamin ve mineral eksikliği varsa, hem anne hem de gelişmekte olan fetüs için bir dizi sağlık riskleri gelişebilir. Düşük doğum ağırlığı, kronik sağlık sorunları, diyabet, gelişim geriliği, zihinsel gerilik ve gen kusurları gibi problemler oluşabilir. Bu nedenle gebelikte alınması gereken vitaminler ihmal edilmemelidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız