Gebelikte Tarama Testleri
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Gebelikte Tarama Testleri

gebelikte tarama testleri

Hamile olduğunu öğrenen her anne, dünyaya sağlıklı bir bebek getirmeyi umut eder. Ailelerin olduğu gibi hekimlerin de istekleri bu yöndedir. Böylece gebelikte tarama testleri yapılması ihtiyacı gelişir. Doğum öncesinde yapılan tarama testleri, bebeğinizin doğum kusurları ve genetik koşullar gibi bazı sağlık koşulları olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir.

Gebelikte tarama testleri ne için yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan testler, bebek daha anne karnındayken oluşabilecek riskler hakkında bilgi edinmek amacıyla yapılır. Tarama testleriyle belirlenebilecek sorunlar şunlardır:

 • Doğum kusurları:

Bunlar doğumda var olacak olan sağlık koşullarıdır. Vücudun bir veya daha fazla organının şeklinde veya işlevinde değişiklerin olması durumudur. Doğum kusurları; genel sağlığın, vücudun gelişmesinin veya vücudun çalışma biçiminin bozulmasına neden olabilir.

 • Genetik ve kromozomal koşullar:

Bu koşullar, genlerdeki ve kromozomlardaki değişikliklerden kaynaklanır. Gen, vücuttaki hücrelerinin parçası olup vücudun büyümesi ve çalışması için talimatlar saklar. Kromozom, genleri tutan hücrelerdeki yapıdır. Genetik koşullar arasında kistik fibroz, orak hücre hastalığı ve kalp kusurları bulunur. Ortak bir kromozomal durum da Down sendromudur. Bazen bu koşullar ebeveynden çocuğa geçer, bazen de kendiliğinden oluşur.

Gebelikte tarama testleri ne zaman yapılır?

Her tarama testinin yapılması gereken bir zaman dilimi vardır.

 • Kan Tahlilleri:

Gebe olduğu anlaşılan her kadın için istenen bir taramadır. Kan numunesi ile tespit edilmesi mümkün olan tüm hastalıklar için yapılmalıdır. Gebeliğin ilk zamanlarından itibaren istenir.

 • Ultrason:

Hamileliğin kesinleşmesinden itibaren tüm gebelerin düzenli olarak ultrason görüntülemesi yaptırması istenir. Bu esnada bebeğin genel durumu hakkında bilgi edinebilir ve kalp atışları dinlenebilir.

Hamileliğin 11 ila 14.haftalarında yapılması uygun görülür. Risk grubunda olsun veya olmasın tüm hamile kadınlar için uygulanan bir prosedürdür. Down sendromu, trizomi 18 gibi ciddi kromozomal bozukluklar ve bazı kalp kusurlarının tespiti için yapılır. Anne adayından alınan kan örneği ile fetüsün boynunun arka tarafındaki kalınlığı ölçen ultrason sonuçlarıyla birleştirilerek sonuç elde edilir.

 • Koryonik Villus Örneklemesi:

Gebeliğin 10-12.haftaları arasında yapılması uygun olan, bebeğin plasentasından doku örneği alınarak gerçekleştirilen bir tarama testidir. Down sendromu ve diğer bazı kromozomal kusurların tespiti için kullanılır. İkili test sonucunun kritik olması durumunda yapılması uygun görülür.

 • Üçlü Tarama Testi:

Gebeliğin 15 ile 19.haftaları arasında yapılan, ikili testin sağlaması niteliğindeki testtir. Bebekte, kromozomal bozukluk nedeniyle oluşabilmesi muhtemel olan hastalıkların tespiti için yapılır.

 • Amniyosentez:

İkili ve üçlü tarama testlerinin sonuçlarında riskli bir durumla karşılaşılmışsa, gebeliğin 15 ile 20.haftaları arasında yapılan bir testtir. Bebeğin etrafında bulunan amniyotik sıvıdan numune alınması yoluyla gerçekleşir.

 • Dörtlü Tarama Testi:

İkili ve üçlü tarama testlerinde olduğu gibi kromozomal bozuklukların tespiti için yapılan tarama testidir. Ciddi hastalıkların erken teşhis edilmesi için büyük önem taşır.

 • Detaylı Ultrason:

Bebeğin tüm organlarının 3 veya 4 boyutlu ultrasonla incelendiği bir uygulamadır. Gebeliğin 18 ile 23.haftaları arasında gerçekleşir. Bebeğin genel sağlığı ve organları hakkında tüm gerekli bilgileri edinmek amacıyla yapılır.

 • Glikoz Tolerans Testi (Şeker Yüklemesi):

Anne adayında gebelik diyabeti (gebelik sırasında yüksek kan şekeri) olup olmadığını kontrol etmek için 24 ile 28.haftalarda yapılan testtir. Gebelik diyabetinin tespit ve tedavi edilmesi bebekte organ hasarları, yüksek doğum kilosu, gebelik zehirlenmesi gibi birçok problemin önüne geçer.

İlginizi çekebilir: Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Gebelikte tarama testi ne işe yarar?

 • Bu tarama testleri bebeğinizin kromozom anomalisi açısından taranmasını sağlar. Yani tanı ve teşhisi değil riski belirler,
 • Yüksek risk çıkanın sağlıklı bebeği olabileceği gibi düşük risk çıkanın kromozom anomalili bebeği doğabilir,
 • Bir sorun çıktığında gebeliği sonlandırmayacak iseniz bu testleri yapmak faydalı olmayacak, kafa karışıklığı yapacaktır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız