Geç Döllenme Nedir?

Geç Döllenme Nedir?

geç döllenme nedir?

Sperm ile yumurtanın gebeliği başlatacak olan ilk hamlesi döllenmedir. Başarılı bir döllenme, yüksek ihtimalle başarılı bir gebeliği de beraberinde getirecektir. Aylık adet dönemi içerisinde döllenmenin ne zaman gerçekleştiği belirlenemeyeceği için, hamilelik hesaplamaları son adet tarihinin başladığı gün baz alınarak hesaplanır. Ancak bazı durumlarda hesaplanan hamilelik haftası ile ultrason verileri arasında çelişkiler görülür. Böyle bir durumda geç döllenme söz konusu olabilmektedir.

Geç döllenme:

Düzenli bir adet döngüsü 28 ile 35 günde tekrarlanmaktadır. Yumurtlama günü de, adetin başlayacağı tarihten yaklaşık 14 gün önce meydana gelmektedir. Örneğin; 30 günde bir adet olan kadının yumurtlama tarihinin, adetin başlangıcından 16 gün sonrasında olduğu hesaplanır. Bu duruma göre 16.gün salınan yumurta, aynı zamanda diliminde gerçekleşen bir cinsel birliktelik sonucunda vajinaya salınmış olan sperm ile döllenebilmektedir. Döllenme gerçekleştiği takdirde, yumurta hücresi rahime doğru ilerleyip rahim iç duvarına tutunarak embriyo haline gelir. Eğer döllenme mevcut değilse, adet döngüsü başladığında yumurta hücresi ve rahim iç duvarı kanama yoluyla vücuttan atılır.

Geç döllenme, beklenen yumurtlama tarihinin herhangi bir nedenden ötürü daha geç başlaması durumunda meydana gelir. Gebeliğin oluşmadığı durumlarda, geç yumurtlama olduğunda adet tarihinin başlaması da gecikecektir. Ancak gebelik oluştuğu için adet döngüsü oluşmayacağından, geç yumurtlama ve geç döllenmenin hiçbir belirtisi olmayacaktır.

Geç döllenme kimlerde olur?

Adet döngüsünün düzenini değiştirebilen her türlü etken, geç döllenmeye de neden olabilir. Sık sık adet düzensizliği yaşayan veya dönemsel olarak adet tarihinde sapmalar görülen kadınlarda geç döllenmenin meydana gelme ihtimali daha yüksektir. Stres, hormon ilaçları, miyomlar, polipler, pelvik enfeksiyonlar, polikistik over sendromu gibi birçok etken adet düzeninde olumsuz etkiler meydana getirebilmektedir. Adet tarihinin ileri bir güne ertelenmesi, geç döllenmeyi de beraberinde getirir.

geç döllenme

Geç döllenme gebelik ne zaman belli olur?

Gebelik testleri, kandaki hormon seviyesinin ölçümlenmesiyle sonuç vermektedir. Embriyonun oluşması ve rahim iç duvarına başarılı bir şekilde yerleşmesinden sonra gebelik hormonları aktif olmaya başlar. Her gün düzenli ve hızlı olarak yükselen hormon seviyelerinin belirgin hale gelmesi, genellikle beklenen adet tarihinin gecikmesiyle aynı döneme denk gelir.

Evde kolaylıkla uygulanabilen idrar ile gebeliği teyit eden testlerin doğru sonuç verebilmesi, beklenen adet tarihinin 3-5 gün sonrasında gerçekleşir. Geç döllenmede ise bu sürenin biraz daha uzaması beklenir. Döllenen yumurtanın rahime yerleşip hormonları aktif hale getirmesi zaman alabilmektedir.

Geç döllenme kan testinde ne zaman çıkar?

Bir gebeliği belirlemenin en güvenilir yöntemi kan testidir. Kan testleri, erken dönem gebelikleri dahi tespit edebilir. Beklenen adet tarihinin öncesinde yapılan bir testin sonucu, mevcut bir gebelik varsa pozitif olarak çıkacaktır. Pozitif bir kan tahlilinden sonra yapılacak olan ultrason incelemesinde gebeliğe dair bulgulara rastlanılamıyor olması geç döllenme ile gerçekleşen gebeliklerde normal kabul edilir. Böyle bir durumda sık aralıklarla ultrason takibi ve kan testlerinin tekrarlanması gerekebilir.

Geç döllenme riskli midir?

Geç döllenme, yalnızca geç yumurtalama sonucunda oluşan gebelik durumudur. Bu tür gebeliklerde düşük, erken doğum veya komplikasyonlar ile karşılaşma oranı, normal sürede döllenen gebeliklerle aynıdır. Ancak, adet düzensizliğine ve dolayısıyla geç döllenmeye sebep olabilecek miyom, polip, polikistik over sendromu gibi problemler mevcutsa; gebelik boyunca daha sıkı takip edilmelidir.

Geç döllenmenin tek dezavantajı, son adet tarihi ile hesaplanan gebelik haftasının ultrason bulgularıyla uyumlu olmamasıdır. Örneğin; adet tarihine göre 10 haftalık olan bir bebek, ultrason ölçümlerine göre 8 haftalık olabilmektedir. Böyle bir durumda öncelikle ultrason ölçümleri dikkate alınmalı veya iki tarihin de ortalaması alınarak hesaplama yapılmalıdır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Neşe

  Hocam ilisli tarihi 20 mayis, sat 2 mayis ultrasinda 8 haftalik ama kese var bebek yok ben simdi 6 haftalikmi oluyirum gec Yumurtlama ola bilirmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   6 haftalık oluyorsunuz ama 10 gün içinde kesenin içinde bebek olup olmadığına baktırmanız lazım.

 • Gül

  Hocam benimde sat 22 Mayıs, ilişki tarihim 6 haziran. Ultrasonda 5 haftalık göründü. kese var ama bebek yoktu dolayısıyla kalp atışı da 😔 geç döllenme olabilir mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hangi tarihte 5 haftalık göründü onu söylerseniz cevap verelim.

 • nejlaaa

  hocam merhaba adetim gecikti evde test yaptım negatif çıktı normalde hiç gecikmez gecikmenin 5.günü kan tahlili verdim beta hcg 1,20 çıktı bugün 9.günüm hala adet olmadın tekrardan evde idrar testi yaptım ikinci çizgim silik çıktı ne yapmalıyım? kafam çok karıştı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kan vererek gebelik testini tekrar yaptırın. Eğer gebelik yok ise muayene olmanız gerekir.

 • Mine karadeniz

  Spiral taktirdm adet olmstum 10 gun falan suan 2 ayi gecti daha adet olmadim iki kez test yaptim negatif cikti acaba gec dollenmemi diye dusundum ayrica tek spirale guvenmeyip ektra bi onlem daha almistim doktorun rahmin incelmis demisti

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden bir şey söylemek mümkün değil. Erken menopoz olabilir başka bir sorun olabilir. Mutlaka muayene olmanız lazım.

 • EMİNE YORULMAZ

  hocam sat 23 nisan 6 haziranda 0,65cm kesem vardı doktorum geç döllenme yada geç yumurtlama olabilir demişti.
  Kesem 15 haziranda 1.05 cm olmuştu. kesenin içerisinde ileride kordon olacak keseninde oluştuğunu söyledi doktorum. 15 haziranda çok olumsuz şeyler söyledi bende aynı günün akşama devlet hasatahanesine gittim. orda bana bir daha o hastahaneye gitmememi ve artık devlet hastahanesine gelmemi hamileliğimde bir problem olmadığını söylediler.

  kafam çok karıştı hocam kötü birşey olabilirmi.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sizin için üzücü olmuş. Muayene etmeden durumunuz hakkında bir şey söyleyemem. Güvendiğiniz bir doktor bulup takiplerinize o doktor ile devam edin.

 • Fatma elçin

  Slm hocam benim adetimden 2gün geçti ama ben adet olamadım kan testi yaptırdım sonuç negatif çıktı geç dollenmedenmolurmu

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Adet olmadı iseniz testi tekrarlamanızı öneririz.

 • Nur

  Hocam merhaba normalde regl gecikmem en fazla 2 3 gün kadar olurdu bu ay 6 gün gecikme yaşadım gecikmenin 3.gununde evde test yaptım negatif çıktı
  Ama tanıdıklarım yanlış bir test yapmış olabileceğini söylediler ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanda gebelik testi baktırmanızı öneririm.

 • Nurdan solar

  Hocam bende evde test yaptım hamile çıktım sonra hastaneye gittim kese var ama 10 gün sonra gel dedi kafam karşıtı yardımcı olurmusjnz

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Keseyi gördüyse bebeğin kalp atımını görmek için 10 gün sonra çağırmıştır.

 • tugba şahin

  merhabalar ben 2 yıla aşkın korunmasız ılıskı oluyordu 3-4 aydır doktor kontrolunde tedavi ile estrofem klomen glifor , ce ovıtrelle vuruldum ve folık asıt kullandım 3-4 aydır negatif sonuç alıyorum 0.2/1.10 gibi oluyor ama bu ay 2,20 çıktı acaba gebemiyim adet olurken belırtılen olan seyle neredeyse 2haftadır bu sancılar var acaba gebemıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuç gebelik olmadığını gösteriyor.

 • seda kaya

  Hocam 26 aralıkta aşılama oldum. 9 ocakta kese gozuktu. 24 şubatta kese boş dediler. kürtaj olucaktım. Fakat kürtaja girdiğimde 5 haftalık çocuk var dediler. 4 hafta geriden gebelik gelir mi? 10 gün daha bekleyin kalp atışı olmazsa kürtaj yaparız dediler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet olabilir. İyi düşünülmüş.

Bir yorum yazınız