Hamilelik Dönemleri Nelerdir?

Hamilelik Dönemleri Nelerdir?

hamilelik dönemleri

Kadınlar için en özel dönemlerden biri olan hamilelik, tıbbi anlamda takip edilmek üzere üç döneme ayrılır. Hamilelik dönemleri kendine özgü genel olarak belirlenmiş belirtilere sahiptir. Her kadının metabolizmasının da farklı olduğu asla unutulmamalı, ancak hamilelik dönemleri de yakından takip edilmelidir. Anne adaylarının kendilerini yalnız hissetmeyerek, kendi belirtilerini de takip edecekleri ve içlerinin rahat edeceği bir çok yazı ve makale de bulunur. Hamilelik ile ilgili kitaplardan da bu dönemler takip edilebilir.

Hamilelik Dönemleri Üç Ayrı Döneme Ayrılır;

  • Hamilelikte 1. trimester (ilk 13 hafta)
  • Hamilelikte 2. trimester (14-27. haftalar arası)
  • Hamilelikte 3. trimester (27-40. haftalar arası)
  1. Trimester yaşanan hamilelik belirtileri

Birinci trimester bazı hamileliklerde zorlayıcı olabilir. Vücut yeni bir oluşumla mücadele etmeye çalışır. Aşırı yorgunluk, halsizlik ve uyuklama en yaygın belirtilerdir. Sabahları mide yanması, mide bulantısı da çok sık yaşanan belirtiler arasındadır. Sürekli idrara çıkma hissi ile rahatsızlık yaşanabilir. Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik de vücudun kendini hamileliğe hazırlamasıdır. Hormonal yapıda da değişiklikler nedeni ile psikolojik olarak ani iniş çıkışlar da kendini gösterebilir.

Birinci trimester, yani İlk üç aylık dönemde, kadın vücudunda önemli değişiklikler olmaktadır.

Neler Yapılabilir?

Gün içinde sık ve az yemek yemeğe çalışılmalı. Kısaca mide ne tamamen dolu, ne tamamen boş olmalı. Küçük denemeler yaparak neyin midenizi rahatlattığını belirleyip, beslenmenizi o şekilde düzenleyin. Sabah bulantıları için yatağınızın başucunda galeta, tuzlu kraker gibi kuru gıdalar bulundurun.

Hamilelikte depresif hisler, aşırı alınganlıklar, aşırı uyuma isteği gibi şikayetler sık görülür. Hamilelik dönemleri arasında adaptasyon dönemi olarak anılan ilk trimesterin ardından hamilelik dönemi belirtileri de rahatlayacaktır. Hafif yürüyüşler, temiz havada dinlenmek, sağlıklı beslenmek, stresten uzak kalmak fayda sağlar.

hamilelik dönemleri nelerdir

  1. Trimester yaşanan hamilelik belirtileri

İkinci trimester hamilelik döneminde de farklı belirtiler yaşanabilir. Herkesin bünyesinin farklı olduğunu da unutmamak gerekir. Midede daha yoğun yanma ve ağrı olabilir. Rahmin büyümesinden dolayı mide ve bağırsaklar da sıkışmaya başlar. Sindirim sistemi etkilenir. Bu süreçte kabızlık da yaşanabilir.

Cilt ve saçlarda da değişiklikler yaşanır. Cilt üzerinde lekeler, döküntü, kuruma belirtileri olabilir. Saçlar dökülebilir. Bacaklarda dolaşıma bağlı olarak kramplar olabilir. Kansızlık da bu dönemde görülen bir belirtidir. Birinci trimester dönemine göre daha rahat geçer. Hamileliğin altın dönemi olarak da adlandırılır.

Hamileliğin 13. ile 27. haftası arasındaki dönem olan ikinci trimester, uyku olarak da en rahat dönemdir. Bebeğin varlığı kendini iyice hissettirmeye başlar ve karnınız da büyür. Evde hazırlıklara da artık başlanabilir.

Neler Yapılabilir?

Rahim büyürken, diğer organlar normal yerlerinden biraz uzaklaşır. Bu nedenle bu organları tutan kas ve bağ dokularında aşırı bir gerilme yaşanır. Bu durum anne adayını rahatsız edebilir. Kalça kemiği de yeni şeklini alır yani doğuma hazırlık amacı ile esnemeye başlar. Yürüme şekli değişebilir. Bu dönemde oturma, kalkmanıza ve yürüyüş sürenize dikkat etmelisiniz. Ağır yük kaldırmaktan ve yukarı doğru uzanmaktan kaçının. Ayaklarınızı biraz yukarıda tutarak da dinlenmeye çalışın. Spor ayakkabı giymeyi tercih edin. Kasık bölgenizde normalden daha zorlayan ağrılarda mutlaka doktorunuza danışın.

Bacaklarınızda olacak kramplar için kasları gevşetici hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bölgeye masaj, sıcak uygulamalar da rahatlatıcı olabilir. Bu dönemde  kalsiyum, magnezyum veya B6 vitaminleri verilir.

Kansızlık için de demir tedavisi önerilir. Hamileliğin 16-18. haftasından itibaren her hamileye ilave olarak demir verilir.

  1. Trimester yaşanan hamilelik belirtileri

Üçüncü trimester dönemi 27-40. hafta arasıdır. Doğuma giden son hamilelik dönemidir. Şikayetler daha da yoğunlaşır ve zorlayıcı bir dönem olarak yaşanabilir.  Hamilelik dönemleri arasında en zoru olarak bilinir.

Bu dönemdeki şikayetlerin çoğu, rahmin artık bebeği kapsayacak şekilde büyümesidir. Gebelik şikayetlerinin artması, bebekle ilgili risklerin en fazla olduğu dönemdir. Doktor ziyaretleri de bu dönemde artar.

Psikolojik şikayetlere neden olan faktörlerin başında, doğum endişeleri yer alır.

Bu dönemde kabızlıktan kaynaklanan hemoroid sorunu yaşanabilir. Rahmin büyümesiyle anal bölgeden gelen toplardamarlara karşı oluşan basınçtır. Bu duruma değişen hormonlar, kabızlık ve kilo artışı da neden olabilir. Bu dönemde beslenmenize çok dikkat edin. Sebze, meyve gibi bol lifli beslenmenin yanında çok miktarda sıvı tüketimi almalısınız. Uzun süre oturmayın ya da uzun süre ayakta kalmamaya çalışın. Yatarken ayakların altına yastık koyarak yükseltin. Günde bir saat sakin yürüyüş ve akşamları 15-20 dakika süreyle bacakları hafif ılık suda dinlendirmek de fayda sağlayacaktır.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız