Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

hamilelik kaç günde belli olur

Bir kadının hamile olup olmadığı, ne yazık ki cinsel ilişkiden hemen sonra belli olmamaktadır. Hamilelik, birtakım biyolojik evrenin başarıyla tamamlanması sonucu meydana geldiği için; bu faktörlerin olması gerektiği gibi gerçekleşmesini beklemek gerekir. Döllenmiş yumurtanın rahime ulaşıp, rahim astarına yerleşmesinden sonra hamileliğin başladığı kabul edilir. Yerleşmeyi başarıyla tamamlayan embriyodan sonra, anne adayının vücudunda hCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon öncelikle kan dolaşımına, daha sonra idrara gönderilir. Erken gebelik testleri, embriyonun yerleşmesinden sonra pozitif hale gelebilir.

Hamilelik kaç günde belli olur?

Hamilelik testleri, vücuttaki hCG hormonunun ölçümlenebilmesiyle sonuç verir. Bu nedenle embriyonun rahime yerleşmesinden itibaren, vücudun yeterli düzeyde hCG üretebilmesi için beklemek gerekebilir.

İdrar ve kan ile yapılan hamilelik testleri mevcuttur. Bu hamilelik testleri farklı prensiplere göre çalışmaktadır ve hamileliği algılama süreçleri farklıdır.

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar?

Bir cinsel ilişki gerçekleştiğinde spermler vajina içerisine aktarılır ve bu spermlerin yumurtalıklar tarafından serbest bırakılan yumurta hücrelerini döllemesi gerekir. Ancak sperm ile yumurtaların buluşması sanıldığı kadar kolay değildir. Milyonlarca sperm hücresinden birçoğu yumurtalara ulaşabilse de, yalnızca bir tanesi seçilir. Spermler, vajina içerisinde 24 ile 72 saat arası canlı kalabilir. Bu durumda cinsel ilişkiden sonraki neredeyse üçüncü günde bile döllenmenin başarıyla gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Başarıyla döllenen yumurtanın, embriyo haline dönüşüp rahime tutunabilme süreci de karmaşıktır. Yaklaşık 4-5 gün içerisinde gerçekleşen bu eylem, birçok faktörden etkilenebilmektedir. Bu bilgilerin sonucunda; hamileliğin cinsel ilişkiden hemen sonra oluşmayacağı için, hamilelik belirtilerinin neredeyse 2 haftalık bir süre geçmeden başlayamayacağını söylemek doğru olacaktır.

hamilelik ne zaman belli olur

İdrar tahlilinde hamilelik ne zaman belli olur?

İdrar ile yapılan gebelik testi, idrardaki gebelik hormonu hCG’nin varlığını tespit eder. En güvenilir gebelik test kitleri, embriyonun rahime yerleşmesinden 3 veya 4 gün sonra idrardaki hCG oranını tespit edilebilir. Fakat standart bir gebelik testi, beklenen adet tarihinin geçmesinden sonra sonuç verecektir.

Bu içeriğimize baktınız mı: Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrar ile yapılan gebelik testlerindeki yanılma payı, beklenen adet günüyle doğru orantılıdır.

 • Beklenen günden 3 gün önce %51,
 • Beklenenden 2 gün önce %62,
 • Beklenen tarihten 1 gün önce %68,
 • Beklenen dönemin gününde %74,
 • Beklenen tarihten 1 gün sonra %79,
 • Beklenen tarihten 2 gün sonra %85,
 • Beklenen tarihten 3 gün sonra %90,
 • Beklenen tarihten 7 gün sonra %96 oranında güvenilir sonuçla karşılaşılır.
 • Adet tarihinin üzerinden 10 gün geçmesi durumunda yapılan gebelik testlerinde çıkan sonucun yanılma oranı neredeyse yoktur.

Uygulanacak olan idrar testinin hassasiyet oranı, testten önce fazla su tüketilmesi gibi etkenler de testin olumlu veya olumsuz sonuç vermesini etkileyebilir. Çok fazla sıvı tüketilmeden, sabah saatlerinde yapılan ilk idrarla birlikte bu testleri uygulamak daha doğru olacaktır.

Hamilelik kanda kaçıncı gün belli olur?

Hem kanda hem de idrarda, hCG seviyelerinin çok normal bir varyasyonu vardır ve bu geniş aralık, hamileliğin erken saptanabileceğinin zamanlamasını değiştirir. Hamilelik kaç günde belli olur sorusunun yanıtını almak isteyen bir kadın için, düşük kan hCG seviyelerine sahip olunması durumunda hamilelik testinde ortaya çıkması birkaç gün alabileceğini söylemek mümkündür. Kandaki hCG seviyeleri hamileliğin 7 ile 10. haftalarında zirvededir ve daha sonra düşüşe geçer.

Kan ile yapılan gebelik testleri; döllenmeden 9-10 gün sonra, embriyonun rahime yerleşmesinden 3-4 gün sonra ve beklenen adet döneminden 5-6 gün önce pozitif sonuç verebilir.

Yorumlar

 • Yüksel kalender

  Adetim gününden erken oluyordum ve son adet günümde ayın 26 da idi şuan adet olmuyorum herhangi bir ilaç kullanmıyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eğer gebelik varsa kan tahlili yaptırabilirsiniz orada belli olur.

 • Hatice şal

  Merhaba son adet dönemim ocak 20 ydi. Eşimle Subat ayının 2 sinde birlikte olduk. Ayın 14 ündü kanda test yaptırdım negatif çıktı ama 2 gün önce adet olucaktım olmadım hala kanda testler ilişkiden kac gün sonra belli olur 😕

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebeyseniz kan testinde çıkar.

 • Belgin ercan

  Meraba 2 yıldır evliyim hamile kalmak istiyorum ama malesef olmuyor

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünün ve muayene olun aynı zamanda eşinizin de muayene olması gerekir.

 • tuba güler

  merhaba ben bundan 5 ay önce ria taktırdım ve bu ayın 16 da adetin bitti eşimle birlikte olduk 18 şubatta da kadın doğum doktoruna gittim doktorum ria nın kaydğnı söyledi cıkartldı benm sorum ria kaydığı için hamile kalmış olabilrmym

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   O sırada kaymış olduğu için gebelik ihtimali olabilir.

 • Behiye Aksoy

  30martta eşimle beraber oldum.Adetim bitti zannediyordum.İliskiden sonra hafif kan geldiğini farkettim.İki üç gündür midem bulanıyor.Acaba hamile kalmış olabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebelikle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Gebe olsanız bile 18-2- nisandan önce belli olmaz.

 • Rabia KARAOSMANOĞLU

  Merhabalar. Adet günüm 3 gün sonra ama yaklaşık 5 gün önce hafif sancılarım oluyor ve bi kaç gündürde hafiften mide bulantılarım oluyor aynı zamanda akıntım sarı şekilde. Hamilelikle bi ilgisi var mı acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Günün geçmeden bu kadar belirtiler olmaz.

 • Hülya aşar

  Merhaba kasik ağrılarım var ve hafiften mide bulantı yaşıyorum adetimé 8 gün var acaba gebelik olabilir mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Gebe bile olsanız bu bulantılar haftasından dolayı gebelikle alakalı değildir.

 • Rana kay

  Merhaba 10 nisan adet günümdü 5 mayısta adet olmam gerekiyordu hala olmadi test yaptim negatif çıktı hamile olma ihtimalim varmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kan testi yaptırın.

 • Irem korkmaz

  Selam havva hanim, 6gun önce iliskiye girdik ve dün gece tekrar girdik eşimle ve bacaklarimi havaya dikip yattim acaba ikisinden birinde gebe kalma ihtimali varmidir adetimede 15gun falan var daha hamilelik oluşursa buda ozamana belli olur dimi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Olabilir ama kesin değil tabi.
   Adetten önce belli olmaz.

Bir yorum yazınız