Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

hamilelik testinde silik çizgi

Hamilelik planlaması yapan her kadının en büyük yardımcılarından biri ev tipi gebelik testleridir. Ev tipi gebelik testlerinin en büyük avantajı ekonomik olması ve kolaylıkla satın alınabilmesidir. Kolay kullanımlı olmasından dolayı da kısa süre içerisinde uygulanabilmektedir. Ancak, bu tür testler bazı durumlarda yanıltıcı veya kafa karıştırıcı sonuçlara da neden olabilmektedir. Hamilelik testinde silik çizgi görünmesi de bunlardan biridir.

Hamilelik testleri nasıl çalışır?

Hamilelik testleri, test kitine damlatılan birkaç damla idrar ile veya akan idrara tutularak uygulanmaktadır. Birkaç dakika içerisinde testin ekranında tek ya da çift çizgi belirir. Tek çizgi testin negatif olduğuna, yani hamileliğin olmadığına; çift çizgi ise pozitif bir sonuca işaret eder.

Hamileliğin oluşmasından itibaren, vücutta hCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Bu hormon, belirli katlarda hızlı yükselir. İdrar testleri de, hCG hormonunun tespit edilmesiyle çalışır. İdrarda gebelik hormonu var olduğunda sonuç da pozitif çıkacaktır.

Hamilelik testinde silik çizgi ne anlama gelir?

Bazı durumlarda hamilelik testinde ilk çizgi belirgin şekilde görülürken, ikinci çizgi ise silik bir şekilde görülür. Bu sonuç, hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınlarda endişeli ve şüpheli bir yaklaşıma neden olmaktadır.

hamilelik testinde silik çizgi ne anlama gelir?

Hamilelik testindeki çizginin silik çıkmasını sağlayacak birkaç faktör bulunmaktadır:

 • Çok erken test: Beklenen adet tarihinden önce veya adet tarihinin üzerinden 1-2 gün gibi kısa bir süre geçtikten sonra yapılan testlerde genellikle doğru sonucu elde etmek zordur. Eğer böyle bir durumda silik çizgi çıkıyorsa, idrarda yeterli miktarda hCG hormonu olmadığı anlamına gelir. Emin olmak için, beklenen adet tarihinden sonra en az 3 gün beklenilmesi önerilir. Ancak, silik çizgi yine de hamileliğin var olduğunu ancak yeteri kadar ilerlemediğini göstermektedir.
 • Seyreltilmiş idrar: hCG hormonu, yoğun bir idrarda daha belirgindir. Çok fazla sıvı tüketildiğinde idrarın yoğunluğu seyrelir ve hormonun tespit edilmesi daha zor hale gelir. Gebelik testinden doğru bir sonuç elde etmek için; testin sabahın ilk vakitlerinde, henüz bir şey yenilip içilmeden yapılması tavsiye edilir.
 • Kimyasal gebelik veya erken düşük: İlk 12 haftada kimyasal gebelik olarak bilinen, yetersiz progesteron hormonuna dayalı olarak gelişen erken düşükler ortaya çıkabilir. Artık rahimde bir embriyo olmadığı halde, testin tespit edebileceği kadar hCG hormonu vücutta bulunabilir. Detaylı bilgiye Kimyasal Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.
 • Testin yeterince duyarlı olmaması: İdrar ile yapılan gebelik testlerinin farklı hassasiyet oranları mevcuttur. 15 ile 20 mIU / L hassasiyete sahip olan bir gebelik testi, düşük miktarda hCG hormonunu bile tespit edebilmektedir. Ancak, yine de tamamen doğru bir sonuca ulaşmak için yüksek hassasiyete sahip bir testi uygulamak için dahi adet tarihinin birkaç gün süreyle geçmesi beklenmelidir.
 • Buharlaşma: İdrar testlerinde çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Negatif sonucu belirten çizgi, bazen buharlaşabilmekte ve ikinci bir çizgi gibi görünebilmektedir.

Gebelik testinde ikinci çizgi silik çıkıp hamile olanlar var mıdır?

Hamilelik testlerinde silik görülen ikinci çizgi, birçok durumda erken bir hamileliğin belirtisi olarak algılanmaktadır. Ancak silik çizgi ile karşılaşılması durumunda yapılacak en doğru hamle birkaç gün sonra yeni bir test uygulamak veya kan testi ile hamileliğin varlığını teyit etmektedir. Kan testleri, kandaki en düşük hCG seviyesini dahi algılayabildiği için gebelik tespitinde en güvenilir yöntem olarak kabul edilir. Aynı zamanda hCG miktarının oranı da belirlendiği için, mevcut gebeliğin kaç haftalık olduğu bilgisi de edinilmiş olunur.

Gebelik testinde sonradan çıkan silik çizgi ne anlama gelir?

Hamilelik testleri doğru sonucu genellikle birkaç dakika içerisinde gösterir. 10 dakikadan sonra değişen bir sonuç olduğunda, test geçersiz kabul edilir. Hamilelik testinde silik çizgi test yapıldıktan uzun süre sonra meydana geliyorsa bunun nedeni genellikle buharlaşmadır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Nilgun asma

  İyi aksamlar ben aksam testimi yaptim yirmi dk da bekledim cizgi tekti ama sabah iyandim baktim yamuk fazla belirgin olmayan mor bir cizgi belirginlesmis bu ne anlama geliyo

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İdrar ile bakılan gebelik testleri her zaman güvenilir olmayabilir. Adetinizde gecikme oldu ise kan tahlili yaptırmanızı öneririm.

 • Leyla

  Merhaba ben ağustos ayının 22 ila 23 arasiydi galiba adetim başladı 4gun sürdü bitti eylülün 8sinde tekrar kanamam oldu oda 4 ila beş gün sürdü dün hamilelik testi yaptım hamile çikdim internetten hesaplama yaptım önce 22 ağustosta adet ilk gününü girdim 7haftalik olduğu yazdı birde 7 eylülde olan adeti yazdim ondada 5haflalik çikdi bugün de hastaneye gittim echoya girdim vajonadan echoyla bakdilar bebek çok küçük kesesi belli ama kendisi daha belli değil doktor 5 veya 6 haftalık dedi ama hiç görünmüyor daha bizi aydinlatirmisiniz rica etsem kaç haftalikdir ve 2 kere adet oldum eylülün 8inde tekrar oldum eylülden hesaplandı çünki çok küçük sadece kesesi belli agustosta olsaydi 7 haftalik oluyordu siz bundan ne cikartabilirsiniz kac haftalikdir inan kafamız çok karisik yardımcı olurmusunuz? 7 haftalık olsaydi bebek görünür belli olurdu değilmi? Şuan çok küçük sadece kesesi belli sizce kaç haftalık neolur bana yardımci olurmusunu??

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu durumu muayene eden doktorla görüşmeniz lazım uzaktan cevap vermek mümkün değil.

 • irem

  adetim 3 gün gecikti bugun test yaptım önce belisiz bir cıktı iyice bekledikten sonra çizgi kayboldu n anlama gel,iyor

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesin sonuç için kanda gebelik testi baktırmanızı öneririm.

 • Merve

  Hamilelik testi yaptım ç silik t çok belirgin çıktı bu durumda ben hamilemiyim cvp verin lütfen

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İdrarla yapılan testler aynı değiller ve her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Adetiniz geciktiyse kanda baktırılabilirsiniz.

 • Safiye karaca

  Benim adetimden 4 gün geçti dün test yaptım ikinci çizgi silik şeklindeydi ertesi gün tekrar yaptım tek çizgi çıktı ve hala adet olmadim belirtim de yok hamilemiyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hala adet olmadıysanız kanda gebelik testi baktırmanızı öneririm.

Bir yorum yazınız