Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Mide bulantısı, hamilelik ile ilişkili olan ve çok yaygın görülen bir belirtidir. Dalgalanan hormonlardan strese kadar çeşitli faktör, mide bulantısına katkıda bulunabilir. Hamilelik sırasında herhangi bir zaman diliminde bulantıyı deneyimlemek mümkün olsa da, çoğu kadın hamileliğinin erken aşamalarında bu problemle karşılamaktadır.

İçeriğimizde hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar ve mide bulantısı ile ilgili birçok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Mide bulantısı hamilelikte ilk olarak genellikle sabahın erken saatlerinde belirgin olarak yaşandığı için “sabah bulantısı” olarak da bilinir. Hamilelerin yaklaşık %70’i bu yan etkiden mustariptir. Ancak mide bulantısı sadece sabah değil, günün herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Her kadının hamilelik süreci farklı olarak ilerlediği için, bu belirti de farklı şekillerde ve şiddette seyir eder.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl olur?

Başta yükselen östrojen olmak üzere, diğer hormon seviyelerinde de meydana gelen artışların mide bulantılarının birincil nedeni olduğu düşünülmektedir. Östrojen seviyeleri gebeliğin ilk ayında aniden artar ve dalgalanır. Bu hormonda dalgalanmalar yaşandıkça, kadınlarda genellikle bulantıya bağlı problemler ve koku alımlarında değişiklikler görülür. Bulantılarının diğer nedenleri arasında hCG hormonunda yükseliş, sindirim kaslarının gevşemesi ve düzenli beslenememe gelmektedir.

Çoğul gebeliklerde, hamilelik sırasında meydana gelen bulantılar daha zorlu olabilir. Birden fazla bebeğin olması daha fazla hormon seviyesine neden olacaktır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde birden fazla fetüsün karın boşluğunda yaratacağı basınç, mide ile ilgili olan problemlerin en önemli sebebi sayılmaktadır.

gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Mide bulantısı ve kusma, erken gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır. Tipik olarak hamileliğin 4 veya 6. haftası arasında başlamaktadır. Hamileler için oldukça rahatsızlık verici olan bu belirti, genellikle ilk trimesterden sonra yok olur. Birçok kadında 16.hafta itibariyle rahatlamalar görülse de, gebelik süresi boyunca bu problemi yaşayan gebeler de mevcuttur.

Mide bulantısı genellikle erken gebeliği karakterize eden belirtiler dizisi olarak ortaya çıkar. Bu belirtiler göğüslerde hassasiyet, kabızlık, yorgunluk ve artmış koku duyusudur. Koku duyusunun artması, mide bulantısını tetikleyen en önemli semptomdur.

Okumak isterseniz: Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelikte mide bulantısı olmaması normal midir?

Her hamilelik kendine özgü bir şekilde ilerler. Bazı kadınlar tüm belirtileri en şiddetli şekilde yaşarken, bazıları ise az sayıda ve hafif belirtiler yaşarlar. Annenin ve bebeğin sağlık durumu yerinde olduğu sürece, her iki durum da normal kabul edilir. Bulantı, hamilelik döneminin sağlıklı ilerlediğinin veya bir sorun yaşandığının bir işareti olamaz.

Hamilelikte mide bulantısına çözüm var mıdır?

 • Öğünler sık, fakat porsiyonlar az olmalıdır.
 • Yemek esnasında sıvı tüketmemeli, öncesinde veya sonrasında alınmalıdır.
 • Dehidrasyondan kaçınmak için gün boyunca bol miktarda sıvı tüketilmelidir.
 • Sabahın ilk saatlerinde gerekirse henüz yataktan kalkmadan tuzlu krakerler atıştırılabilir.
 • Mide bulantısını artıran yiyecek ve kokulardan kaçınılmalıdır.
 • Bulunduğunuz ortamdaki koku sizi rahatsız ediyorsa, mümkünse ortamın havalandırılmasını sağlamalı veya hava almak için sürekli molalar verilmelidir.
 • Gün boyunca bol bol dinlenmeli ve uyku tam olarak alınmalıdır.
 • Fazla sıcaklık da bulantıyı tetikleyeceği için aşırı sıcak yerlerde bulunulmamalıdır.
 • Limon ve zencefil eklenerek yapılmış limonata içmek, mide bulantısını rahatlatacaktır.
 • Tuzlu krakerler, mide bulantısı problemi yaşayan gebelerin kurtarıcısıdır. Özellikle ev dışındaysanız yanınızda mutlaka bulundurmalısınız.

Mide bulantısı problemi olan gebeler;

 • Yemek yedikten hemen sonra yatay onuma geçmemeli, sindirimin tamamlanmasını beklemelidir.
 • Aç kalmamalı, hiçbir öğünü atlamamalıdır.
 • Yağlı ve baharatlı olan, mideyi yoracak gıdalardan uzak durmalıdır.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunun yanıtı olarak; mide bulantıları döllenmeden olayından birkaç hafta sonra, genellikle beklenen adet tarihi zamanında meydana gelmeye başlar denilebilir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız