İki Sezaryen Sonrası Normal Doğum

İki Sezaryen Sonrası Normal Doğum

iki sezaryen sonrası normal doğum

Tıpta değişen ve gelişen koşullarla birlikte sezaryenle doğum yaptıktan sonraki en güvenilir yöntemin tekrar sezaryen olduğu kanısı da değişime uğramıştır. SSVD olarak bilinen sezaryen sonrası normal doğum, sezaryen yöntemiyle doğum yapmış kişiler için güvenli bir seçenek olarak görülmeye başlanmıştır. Bu durum yalnızca bir kez sezaryen yöntemiyle doğum yapanları değil, iki sezaryen sonrası normal doğum yapmak isteyen kişiler için de yeni bir umut kaynağı olmuştur.

Önce öğrenelim: (SSVD) Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Nedir?

Sezaryen sonrası normal doğum neden tercih edilmelidir?

 • Normal doğum ile doğum yapan kadınlar, sezaryen tercih eden kadınlara göre daha hızlı iyileşmektedir.
 • Normal doğumda hastaneden taburcu olma süresi daha kısadır.
 • Normal doğum, sezaryene oranla daha az masraflıdır.
 • Sezaryenden sonra kişinin günlük yaşama dönebilmesi daha zor iken, normal doğumda çok daha kısadır.
 • Normal doğumdan hemen sonra bebekle temas edilebilir, emzirilebilir ve bakımı üstlenilebilir. Ancak sezaryen ile doğum yapan kişilerin bebekle bağlantı kurabilmesi daha fazla zaman alabilmektedir.
 • Sezaryen ile meydana gelen komplikasyonlar, normal doğuma göre daha fazladır.

İki kez sezaryen olan kişiler normal doğum yapabilir mi?

Hekimler genellikle sezaryen sonrası yapılan normal doğumu,anne ve bebek için güvenli ve tercih edilebilir olduğunu düşünmektedir. Birden fazla sezaryen olan kadınlar için bu durum genellikle komplikasyon yüksek olsada %50-60 başarılı şansı vardır.

Sezaryen sonrası normal doğumun uygulanabilir olması için belirli koşullar mevcuttur. Bu koşullardan hepsinin uygunluğu, doğumun da başarı oranını etkilemektedir. Önceki sezaryen kesisinin paralel olarak yapılması, gebeliğin 41.haftasını bitirmemiş olması, bebeğin yüksek kiloda olmaması, doğuma engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunun olmaması en önemlilerindendir. Kimi uzmanlar bu koşullara yalnızca bir kez sezaryen olma şartını da eklerken, kimileri ise iki sezaryen geçirmenin normal doğuma engel olmadığını düşünmektedir.

Sezaryen sonrası normal doğum esnasında meydana gelebilecek en olumsuz durum, rahimin önceki sezaryen yerinden ayrılmasıdır. Bu ihtimalin yaşanması anne ve bebek için hayati tehlike oluşturabilir. Böyle bir ihtimalin yaşanmaması için doğum esnasında bebeğin kalp atışları sürekli olarak izlenmelidir. Rahimde bir yırtılma olduğu takdirde bebeğin kalp atış hızı yavaşlayacaktır. Böyle bir durumda kadın acil olarak sezaryene alınmalı ve gerekli müdahaleler uygulanmalıdır.

İki kez sezaryen olmak, bu riskin 2 katına çıkması demektir. Ancak bir kez sezaryen olmuş ve daha sonra normal doğum yapmış 500 kadından yalnızca 1’inde bu durum görülmüştür. Yani olasılıklar oldukça düşüktür.

İki sezaryen doğum arası ne kadar olmalı?

Yalnızca sezaryen sonrası normal doğum yapan kişiler için risk yoktur. Aynı zamanda ikinci veya üçüncü sezaryen de belli başlı riskler taşımaktadır. Rahimin birkaç kez kesiye uğramış olması, başka bir gebelik esnasında yırtılma ihtimalini artırır. Kesi yapılan dokular hızlı bir şekilde iyileşiyor olsa da, bu sebepten ötürü iki sezaryen doğum arası ne kadar olmalı sorusuna verilebilecek en uygun cevap, ortalama 2 yıl olacaktır.

Doğum yöntemlerinin neredeyse hepsinde bazı riskler mevcuttur. Bu yüzden öncelikle seçenekleri iyi araştırmak, ebe ve doğum uzmanlarıyla tercihlerinizi ve isteklerinizi tartışmaksize en iyi sonucu verecektir. Gebeliğin ilk zamanlarından itibaren istediğiniz doğum yöntemine karar vermiş olmak, sürecin daha sağlıklı işlemesinin en önemli belirleyicilerindendir.

İlginizi çekebilir: https://www.havvaagargun.com/sezaryen-dogum/

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Zeynep aydın

  Merhaba Havva hanım ben 2 sezaryen doğum yaptım 2 sene arayla . 13 yıl oldu ve 3.’ye hamileyim. Normal doğum yapabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Tabi ki SSVD şansınız var. 2 sezaryen sonrası da normal doğum yapılabiliyor.

 • Seher aktan

  İyi günler hocam ben 2 sezaryan yaptım arada yedi yıl oldu üçüncüye hamileyim 9 aylık oldu normal dogum olmadı mumkunmu çok istiyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Normal doğum şansınız var. Sezaryen sonrası vajinal doğum yaptıran bir hekime muayene olun detaylı bilgi verecektir.

 • Kader Demirci

  Selamun aleykum hocam ben iki sezeryan oldum 4 bucuk sene gecti su an 39 +1 birim normal dogum sansim var mi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   2 sezaryen sonrası normal doğum destekliyoruz. Şansınız var. Size destek olan bir doktorla görüşebilirsiniz.

 • Semra erbil

  Merhaba hocam ben ilk bebeğimi sezeryanla ikincisini normal ve üçüncüsünü yine sezeryanla oldu ve yine düşünüyorum bebek acaba normal doğum şansım varmi arası üç yıl olacak

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   2. doğum normal ise normal doğum şansınız yüksek ama üçüncü doğum neden sezaryen oldu bilmek gerekiyor. Sezaryen sonrası vajinal doğum destekleyen bir doktor ile detaylı değerlendirme yapabilirsiniz. Gelmek isterseniz asistanımı arayabilirsiniz.

 • Esra çakmak

  Hocam ben iki kez sezeryan oldum araya 1, 5 yıl koydum hamileyim normal doğum mümkün müdür

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Merhaba öncelikle hayırlı olsun. Sezaryen sonrası normal doum için süre olarak 2 doğum arasında 24 ay olsun istiyoruz. Sizin için bu süre dolmuş olacak o yüzden süre bakımından uygunsunuz.

Bir yorum yazınız