Klomen Nedir, Neden Kullanılır?

Klomen Nedir, Neden Kullanılır?

Klomen Nedir, Neden Kullanılır?

klomen

Kısırlık; hem erkek hem de kadınlarda sıkça görülen bir doğurganlık problemidir. Bir çiftin, yaklaşık 12 ay boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşadığı halde bebek sahibi olamaması durumunda kısırlık sorununun varlığından söz edilebilir. Günümüzde kısırlık tedavisi için geliştirilmiş birçok tedavi yöntemi ve uygulama bulunmaktadır. Klomen ile yapılan ilaç tedavisi de bunlardan biridir.

Klomen nedir?

Klomen, yumurta üretiminde problemler yaşayan fakat gebe kalmak isteyen kadınlarda yumurta üretimi teşvik etmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Ovulasyon uyarıcı olarak adlandırılan bir ilaç sınıfındadır. Yumurtalıklarda yumurtaların gelişmesine ve serbest bırakılmasına neden olan FSH hormonunu arttırmak için, anti-östrojen etkisiyle benzer şekilde çalışır.

Klomen neden kullanılır?

Klomen; başta doğurganlık bozukluklarının tedavi edilmesi amacıyla birçok problemden dolayı kullanılabilir.

 • Polikistik over sendromu:

Yumurtalıklarda oluşan çok sayıda kistler, polikistik over sendromuna sebebiyet verir. Bu problem; adet düzensizliği, kısırlık, aşırı tüylenme gibi belirtilerle meydana gelir. Klomen, kistlerin azaltılmasında ve dolayısıyla doğurganlığın geri gelmesi amacıyla reçete edilebilir.

 • Yumurtlama (ovulasyon) bozuklukları:

Sağlıklı bir kadın, her ay adet döngüsüyle birlikte yeni yumurta hücreleri üretir. Fakat bazı kadınlarda oluşan problemler nedeniyle düzenli yumurtlama olması mümkün değildir. Düzenli yumurtlama olmadığı durumlarda sağlıklı bir doğurganlık olmayacağı için tedavi edilmesi gerekli hale gelir.

 • Açıklanamayan infertilite:

Kısırlığa neden olacak hiçbir etken bulunamadığı halde bebek sahibi olamama durumu devam ettiğinde açıklanamayan infertilite teşhisinden söz edilebilir. Böyle bir problemin varlığını çözebilmek için öncelikle yumurtlamayı tetikleme amacıyla klomen kullanımı önerilebilir.

 • Tüp bebek tedavisi:

Bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemi uygun görüldüğünde yapılması gereken ilk aşama, kadındaki yumurtlama sistemini düzenli ve sistematik bir hale getirmektir. Yumurta hücrelerin üretilmesi, döllenmeye uygun hale getirebilmesi için klomen tedavisine başlanır.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

 • Aşılama:

Erkek üreme hücresi olan spermin alınarak, belirli işlemlerden geçmesi sonucunda kadına direkt olarak gönderilmesi işlemine aşılama denir. Spermin başarılı bir döllenmeyi elde edebilmesi için yumurta hücrelerin önceden hazırlanması gerekir. Bu aşamada en çok kullanılan yöntem klomendir.

Klomen bazı durumlarda erkek infertilitesi, adet anormallikleri, göğüslerdeki fibrokistik oluşumlar ve göğüslerden süt gelmesi tedavilerinde de uygun görüldüğü takdirde kullanılabilmektedir.

Bu içeriğe mutlaka bakmalısınız: Aşılama Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

klomen nedir nasıl kullanılır

Klomen nasıl kullanılır?

Klomen, genellikle 5 gün boyunca günde 1 kez alınmaktadır. Fakat tedavinin seyir şekline göre uzman hekiminiz tarafından bazı değişiklikler uygun görülebilir. Hekiminizin reçete ettiği şekilde ve dozda, mümkünse her gün aynı zaman diliminde alınması tavsiye edilmektedir. Eğer ilacı içmeyi unuttuysanız, bunu doktorunuza bildirmeli ve size önerdiği şekilde hareket etmelisiniz.

Klomen etkisi ne zaman başlar?

Klomen, uzun yıllardır kullanılan ve güvenilir olan bir ilaçtır. Fakat her kadın farklı vücut sistemine sahip olduğu için bazı durumlarda hemen etkili olurken, bazı durumlarda olumsuz sonuçlarla da karşılaşabilmesi normal kabul edilmektedir.

Klomen kullananlar ikiz gebelik mi geçirir?

İkiz veya çoklu gebelik, klomen gibi ilaçlar kullanıldığında diğer tedavi şekillerine göre daha yaygın olarak görülmektedir. Klomen kullanarak sağlanan gebeliklerin yaklaşık %6’sında çoğul gebelikle karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni, yumurtalıkların normale oranla daha fazla uyarılması ve böylece birden fazla yumurta hücresinin döllenme amacıyla yumurtalıklardan salınmasıdır. İlacın dozunun tam olarak ayarlanması, kullanılan süre boyunca gerekli kontrollerden geçilmesi bu ihtimali azaltabilir.

Klomen tedavisi ile hamile kalanlar nasıl bir yol izlemelidir?

Klomen kullanarak gebe kalmış bir kadınla, doğal yollarla gebe kalmış bir kadın arasında fark yoktur. Klomenin etkisi gebelik itibariyle son bulur ve bundan sonraki süreç olması gerektiği şekilde ilerler.

Klomen Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tavsiye edilen dozlarda görülebilecek yan etkiler önemsizdir ve tedaviyi nadiren etkiler. Uzun süreli yüksek doz uygulamalarında yan etkilerde artış olabilir.

En çok rastlanan yan etkiler: Karın bölgesinde huzursuzluk, düzensiz kanamalar, yumurtalıklarda büyüme, göğüslerde gerginlik ve dolgunluk, görmede bulanıklıktır.

Herkeste işe yarar diyemeyiz. Çocuk tedavisinde çok sık kullandığımız ve tedavi etme oranı yüksek olan bir ilaçtır.

Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Yumurtalıklarında kisti olup klomenle büyüme riski olanlar kullanmamalıdır.

Klomen adetin 3-4-5. günlerinde başlanabilir.

Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Yeter cicek

  Ben klomen kulanmak istiyorum
  Cönki ikiz bebek çok istiyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biz ikiz bebeği isteğiyle klomen önermiyoruz çünkü istenmeyen sonuçları da olabilir.

 • Meh.yapı

  Sperm sayım az geliyor kullanabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu konuyu bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor.

 • Oya ince

  Benn klomen kullanıyorum faydası olur mu acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Tabi klomenle oluşan bir çok gebelik görüyoruz, sizinde olabilir.

 • Ayşe yilmaz

  Ilk denemem kimyasal gebelikle sonuçlandı. Amg değerim 0.86 yaşım 36 klomen kullanmak istiyorum faydasını görebilir miyim.tesekkurler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kullanabilirsiniz ama burada AMH den çok yumurtalıklardaki yumurta sayısı önemli. O yüzden size bir öneride bulunabilmek için bütünsel olarak değerlendirilmeniz lazım.

 • ELA ARSLAN

  Merhaba Yaşım 32 polikistik over hastasıyım 2 yıldır evliyim adetimin 5. gününde klomen kullanmaya başladım.düzenli ilişkiye girdim 1 gün arayla 26.gününde hasta oldum doktor aynı tedaviyi tekrarlamaya karar verdi insilün direncim çok yüksek sizce ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu tür konular muayene etmeden mesajla cevap verilebilecek konular değil. Doktorunuzun önerilerine uymanızı tavsiye ederim, insülin direnci içinde yine doktorunuzun önerdiği dozla ilaç tedavisine devam etmelisiniz.

 • şevval baydıoğlu

  nisandan beri adet görmüyorum daha öncesinde de böyle geç adet döngülerim oldu ve gittim hep adet söktürücü verip gönderdiler. kadın doğum doktoruna gittim ve kadın doğum hapı önerdi. Fakat hamile kalmak istiyorum. Klomen kullansam hamile kalabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ezbere ilaç kullanamazsınız, doktor kontrolünde kullanmanız gerekir.

 • Dilek

  Basit görünümlü kistlerim mevcut regli dönemlerinde küçülüyor klomen kullanmam uygunmudur

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene bulguları ile birlikte karar verilmesi gerekir.

 • Seher Bozkır

  Doktor tavsiyesi olmadan da kullanılır mı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikte kullanılmaz.

 • Peace

  Merhaba ben 1,5 senelik evliyim hiçbir şey kullanmadığımız halde hamile kalmadım.Bugun doktora gittim klomen hap verdi adetimin 3.gununde baslamami 5gun icmemi
  ve bu ilacı ,3ay kullanmamı söyledi.fakat buradaki yorumlara bakınca ilk aydan sonra kontrol edilmesi lazım diyor beni doktor cagirmadi bende kararsız kaldım acaba gitmelimiyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Her doktorun bir takip planı var. Biz verdikten sonra kontrole çağırmanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca adetli iken yapılması gereken sizin kan tahliliniz, eşinizin sperm tahlili ve adetli bitiminde rahim filmi çekilmesini öneriyoruz.

 • Gizem Yvs

  Merhaba;
  Bende adetliyken kan tahlili ve sonrasında rahim filmi çekildim doktorum bir sorun olmadığını söyledi klomen hapı verdi 2 ay boyunca kullanmamı söyledi ama adetliyken başla demedi hemen kullanmaya başladım acaba bir sorun olur mu

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu ilaçlara adetliyken başlanır yine de doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

 • Sibel Güner

  Merhaba, bende klomen kullanmaya başladım Perşembe günü bitecek bittikten sonra hangi aralıklarla ilişkiye girmek gerekir ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biz bu gibi durumlarda ilaç bittikten sonra muayeneye çağırıyoruz ama şu durumda muayene riskli olduğu için ilaç bittikten bir gün sonra gün aşırı olabilir.

 • esra doğan

  iyi günler 5 senedir bebek düşünüyorduk daha öncede normal yolla 2 bebegim oldu ayrıyetten pcos hastasıyım 25 subattada septum amelıyat oldum şimdi klomen tedavısı önerdiler sonrası asılama dediler ama covid 19 dolayısıyla hastanelere gidemiyoruz klomeni nasıl kullanıcagım hakkında bilgi almak istiyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Klomen kontrol altında olmadan kullanılamaz. Şu anda gebelik tedavisi için çok uygun bir dönem değil bir çok kez hastaneye gidip muayene olmanız gerekecektir, beklemenizi öneririm.

 • beliz guner

  merhaba adetlerim duzenli prolaktin seviyem normal degerlerde rahim filmim gayet normal gorunumde yalniz ultrason tanisiyla pcos tanisi konuldu 2 senedir cocuk sahibi olmak istiyoruz esimde sekil bozuklugu var ama onemli olcude olmadigini soyluyor doktorlar daha oncesinden herhangi tedaviye baslamadim klomen ve catlatma ignesi ne sekilde kullanilir kac ay kullanmamizi onerirsiniz size gelmek istiyorum ama tedavi seklini kabaca anlatirsaniz asama asama cok iyi olur tsekkur ederim simdiden 🙂

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doktor kontrolünde olmadan bu ilaçları kendi kendinize kullanamazsınız, kist yapıcı gibi zararlı etkileri var. Pandemi döneminde bu gibi tedavileri ertelemek daha mantıklı olur. Çünkü bir çok kez hastaneye gitmeniz, takip altında kalmanız gerekebilir.

 • Funda doğan

  8 aylık evliyim ve gebe kalamıyorum klomen kullanmalıyım sizce

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanız gerekir. Doktorunuz dozunu ayarlar. Kesinlikle kendi kafanıza göre ilaç kullanmayın.

 • halime

  Hocam Havva hanım halime ben çocuk sahibi olmak istiyoruz ama olmuyor aşılama yaptık gene olmadı klomen kullansam daha öncede kullandım sakıncası varmı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmadan kafanıza göre ilaç kullanmayın.

 • Sibel Güner

  Merhaba daha öncede yazmıştım. Klomen kullandım fakat gebelik olmadı ama betahgc testim klomen kullanmadan önce hep 0.5 li gibi biseydi klomen kullandıktan sonra 1.27 olmuştu bu ay bu iyi birşey mi ? Bide infolic ve şeker ilacı da kullanıyorum .

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu da negatif arada fark yok.

 • ayşe

  tüp bebek yaptım lakin iki yumurtam vardı ikisi de boş çıktı. ikinci op da başka yerde aşılama yaptım o da olmadı. boş folikül sendromu var bende ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Fiziksel durumunuz ve muayeneniz birlikte değerlendirilmeli buradan çok bir şey diyemiyorum ama doğal beslenmeye dikkat edin.

 • arzu kılıç

  Klomen i erkeklerde içebiliyormu sperm artırıcı olarak

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bunu üroloji doktoru ile görüşmeniz lazım.

 • Ezgi demir

  İyi gnler benim hamileliğim de klomen kullndm ikinciye hamile klmk istym gne kullnsm bir skncasi olmz deglmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir doktora muayene olmadan kendi kafanızdan ilaç kullanmayın. doktor kullanacağınız ilacı ve dozunu düzenler.

 • sevil uçar

  KLOMEN kullanım sırasında korunmamalımıyım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Klomen zaten çocuk tedavisi için kullanılır. Çocuk istiyorsanız korunmayın.

 • merve seyidoglu

  Merhabalar; 1,5 sene once kımyasal düşük yaptım sonrasında ise çocuk sahıbı olamadım . Doktora gittim vitamin hapları verdı bana . Kan değerlerim normal hiçbişey cıkmadı. vitamınlerı kullan 5 gün sonra yumurtalarımın buyumesını kontrol edecek. ( vıtamınlerden bırı bu ıse yarıyor ) ama ben cok pahalı oldugu ıcın almadım. Klomeni kendim alsam kullanmış olsam nasıl olur .

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kesinlikle böyle bir şey yapmayın. Doktor kontrolünde olmadan ilaç kullanarak kendinize zarar verebilirsiniz.

 • Melek kurum

  Merhaba 35 yaşındayım haşimato TSH hastasıyım bu nedenle yumurtaliklarim bitmiş fsh 6.24 amh 0.19 normal yolla hamile kalamayacagim söylendi biran önce tüp bebek tedavisi önerdiler bu ilaç ile hamile kalabilirmiyim acaba

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   AMH değeri çok düşük olduğu için doktor kontrolünde bir an önce tedaviye başlamanız gerekir.

 • Nur Demir

  Ben 3 yıldır evliyim korunmadığımız halde gebe kalmadım dr gittim bana çikolata kistim olduğunu söyledi ve klomen verdi günde 2 kez kullandım tekrar çağırdı baktı ve yumurtam büyümüş ama kistimin de büyüdüğünü söyledi beni jinekoloji onkoloji bölümüne gönderip ilaçlı mr cekilmemi istedi sizce bu ilaç kisti büyütmüş olabilirmi? Ve neden jinekoloji onkoloji bölümüne gönderdi?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İlaç gebelik için olan folikülü büyütür ama normal şartlarda kiste etki etmez. Onkoloji bölümüne kistinizin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu öğrenmek için göndermiştir.

 • funda çelik

  Merhaba,
  klomen kullanıyorum bende doktorum tavsiyesiyle pcos rahatsızlığım var.
  klomen bittikten ne kadar zaman sonra beraberlik olmalı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bunu takip eden doktorunuz söylemeli. Yumurta takibi yapılmadan bir şey söylemek doğru olmaz.

 • Fatma Keleş

  Polikistik over teşhisi kondu daha önce 2 sağlıklı doğal yolla gebeliğim oldu. Klomen verildi 5 gün yumurta büyürse çatlatma iğnesi yapicaz dedi çatlatma iğnesi sonucu çoğul gebelik olur mu korkuyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   olabilir

 • Eylem korc

  Mrblr klomen tek basina kullanilir mi? Yoksa çatlatma ignesiyle birlikte mi kullanilir.bilgi verebilirmisiniz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   doktor kontrolünde kullanılması gerekir

 • Mustafayeva Yasemin

  Ben 33 yaşındayım. Kocam 37 yaşında 2 kızım var. Kızlarım erkek kardeş istiyorlar. Cinsel ilişkidə korunmuyorum ve hamile kalmıyorum. Ben ve kocam klomen kullana bilirmiyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene etmeden ilaç öneremeyiz.

Bir yorum yazınız