Klomen Nedir, Neden Kullanılır?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Klomen Nedir, Neden Kullanılır?

klomen

Kısırlık; hem erkek hem de kadınlarda sıkça görülen bir doğurganlık problemidir. Bir çiftin, yaklaşık 12 ay boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşadığı halde bebek sahibi olamaması durumunda kısırlık sorununun varlığından söz edilebilir. Günümüzde kısırlık tedavisi için geliştirilmiş birçok tedavi yöntemi ve uygulama bulunmaktadır. Klomen ile yapılan ilaç tedavisi de bunlardan biridir.

Klomen nedir?

Klomen, yumurta üretiminde problemler yaşayan fakat gebe kalmak isteyen kadınlarda yumurta üretimi teşvik etmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Ovulasyon uyarıcı olarak adlandırılan bir ilaç sınıfındadır. Yumurtalıklarda yumurtaların gelişmesine ve serbest bırakılmasına neden olan FSH hormonunu arttırmak için, anti-östrojen etkisiyle benzer şekilde çalışır.

Klomen neden kullanılır?

Klomen; başta doğurganlık bozukluklarının tedavi edilmesi amacıyla birçok problemden dolayı kullanılabilir.

Yumurtalıklarda oluşan çok sayıda kistler, polikistik over sendromuna sebebiyet verir. Bu problem; adet düzensizliği, kısırlık, aşırı tüylenme gibi belirtilerle meydana gelir. Klomen, kistlerin azaltılmasında ve dolayısıyla doğurganlığın geri gelmesi amacıyla reçete edilebilir.

 • Yumurtlama (ovulasyon) bozuklukları:

Sağlıklı bir kadın, her ay adet döngüsüyle birlikte yeni yumurta hücreleri üretir. Fakat bazı kadınlarda oluşan problemler nedeniyle düzenli yumurtlama olması mümkün değildir. Düzenli yumurtlama olmadığı durumlarda sağlıklı bir doğurganlık olmayacağı için tedavi edilmesi gerekli hale gelir.

 • Açıklanamayan infertilite:

Kısırlığa neden olacak hiçbir etken bulunamadığı halde bebek sahibi olamama durumu devam ettiğinde açıklanamayan infertilite teşhisinden söz edilebilir. Böyle bir problemin varlığını çözebilmek için öncelikle yumurtlamayı tetikleme amacıyla klomen kullanımı önerilebilir.

 • Tüp bebek tedavisi:

Bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemi uygun görüldüğünde yapılması gereken ilk aşama, kadındaki yumurtlama sistemini düzenli ve sistematik bir hale getirmektir. Yumurta hücrelerin üretilmesi, döllenmeye uygun hale getirebilmesi için klomen tedavisine başlanır.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

 • Aşılama:

Erkek üreme hücresi olan spermin alınarak, belirli işlemlerden geçmesi sonucunda kadına direkt olarak gönderilmesi işlemine aşılama denir. Spermin başarılı bir döllenmeyi elde edebilmesi için yumurta hücrelerin önceden hazırlanması gerekir. Bu aşamada en çok kullanılan yöntem klomendir.

Klomen bazı durumlarda erkek infertilitesi, adet anormallikleri, göğüslerdeki fibrokistik oluşumlar ve göğüslerden süt gelmesi tedavilerinde de uygun görüldüğü takdirde kullanılabilmektedir.

Bu içeriğe mutlaka bakmalısınız: Aşılama Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

klomen nedir nasıl kullanılır

Klomen nasıl kullanılır?

Klomen, genellikle 5 gün boyunca günde 1 kez alınmaktadır. Fakat tedavinin seyir şekline göre uzman hekiminiz tarafından bazı değişiklikler uygun görülebilir. Hekiminizin reçete ettiği şekilde ve dozda, mümkünse her gün aynı zaman diliminde alınması tavsiye edilmektedir. Eğer ilacı içmeyi unuttuysanız, bunu doktorunuza bildirmeli ve size önerdiği şekilde hareket etmelisiniz.

Klomen etkisi ne zaman başlar?

Klomen, uzun yıllardır kullanılan ve güvenilir olan bir ilaçtır. Fakat her kadın farklı vücut sistemine sahip olduğu için bazı durumlarda hemen etkili olurken, bazı durumlarda olumsuz sonuçlarla da karşılaşabilmesi normal kabul edilmektedir.

Klomen kullananlar ikiz gebelik mi geçirir?

İkiz veya çoklu gebelik, klomen gibi ilaçlar kullanıldığında diğer tedavi şekillerine göre daha yaygın olarak görülmektedir. Klomen kullanarak sağlanan gebeliklerin yaklaşık %6’sında çoğul gebelikle karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni, yumurtalıkların normale oranla daha fazla uyarılması ve böylece birden fazla yumurta hücresinin döllenme amacıyla yumurtalıklardan salınmasıdır. İlacın dozunun tam olarak ayarlanması, kullanılan süre boyunca gerekli kontrollerden geçilmesi bu ihtimali azaltabilir.

Klomen tedavisi ile hamile kalanlar nasıl bir yol izlemelidir?

Klomen kullanarak gebe kalmış bir kadınla, doğal yollarla gebe kalmış bir kadın arasında fark yoktur. Klomenin etkisi gebelik itibariyle son bulur ve bundan sonraki süreç olması gerektiği şekilde ilerler.

Klomen Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tavsiye edilen dozlarda görülebilecek yan etkiler önemsizdir ve tedaviyi nadiren etkiler. Uzun süreli yüksek doz uygulamalarında yan etkilerde artış olabilir.

En çok rastlanan yan etkiler: Karın bölgesinde huzursuzluk, düzensiz kanamalar, yumurtalıklarda büyüme, göğüslerde gerginlik ve dolgunluk, görmede bulanıklıktır.

Herkeste işe yarar diyemeyiz. Çocuk tedavisinde çok sık kullandığımız ve tedavi etme oranı yüksek olan bir ilaçtır.

Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Yumurtalıklarında kisti olup klomenle büyüme riski olanlar kullanmamalıdır.

Klomen adetin 3-4-5. günlerinde başlanabilir.

Yorumlar

 • Yeter cicek

  Ben klomen kulanmak istiyorum
  Cönki ikiz bebek çok istiyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biz ikiz bebeği isteğiyle klomen önermiyoruz çünkü istenmeyen sonuçları da olabilir.

 • Meh.yapı

  Sperm sayım az geliyor kullanabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu konuyu bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor.

 • Oya ince

  Benn klomen kullanıyorum faydası olur mu acaba?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Tabi klomenle oluşan bir çok gebelik görüyoruz, sizinde olabilir.

 • Ayşe yilmaz

  Ilk denemem kimyasal gebelikle sonuçlandı. Amg değerim 0.86 yaşım 36 klomen kullanmak istiyorum faydasını görebilir miyim.tesekkurler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kullanabilirsiniz ama burada AMH den çok yumurtalıklardaki yumurta sayısı önemli. O yüzden size bir öneride bulunabilmek için bütünsel olarak değerlendirilmeniz lazım.

 • ELA ARSLAN

  Merhaba Yaşım 32 polikistik over hastasıyım 2 yıldır evliyim adetimin 5. gününde klomen kullanmaya başladım.düzenli ilişkiye girdim 1 gün arayla 26.gününde hasta oldum doktor aynı tedaviyi tekrarlamaya karar verdi insilün direncim çok yüksek sizce ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu tür konular muayene etmeden mesajla cevap verilebilecek konular değil. Doktorunuzun önerilerine uymanızı tavsiye ederim, insülin direnci içinde yine doktorunuzun önerdiği dozla ilaç tedavisine devam etmelisiniz.

 • şevval baydıoğlu

  nisandan beri adet görmüyorum daha öncesinde de böyle geç adet döngülerim oldu ve gittim hep adet söktürücü verip gönderdiler. kadın doğum doktoruna gittim ve kadın doğum hapı önerdi. Fakat hamile kalmak istiyorum. Klomen kullansam hamile kalabilir miyim?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ezbere ilaç kullanamazsınız, doktor kontrolünde kullanmanız gerekir.

 • Dilek

  Basit görünümlü kistlerim mevcut regli dönemlerinde küçülüyor klomen kullanmam uygunmudur

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene bulguları ile birlikte karar verilmesi gerekir.

 • Seher Bozkır

  Doktor tavsiyesi olmadan da kullanılır mı

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikte kullanılmaz.

 • Peace

  Merhaba ben 1,5 senelik evliyim hiçbir şey kullanmadığımız halde hamile kalmadım.Bugun doktora gittim klomen hap verdi adetimin 3.gununde baslamami 5gun icmemi
  ve bu ilacı ,3ay kullanmamı söyledi.fakat buradaki yorumlara bakınca ilk aydan sonra kontrol edilmesi lazım diyor beni doktor cagirmadi bende kararsız kaldım acaba gitmelimiyim

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Her doktorun bir takip planı var. Biz verdikten sonra kontrole çağırmanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca adetli iken yapılması gereken sizin kan tahliliniz, eşinizin sperm tahlili ve adetli bitiminde rahim filmi çekilmesini öneriyoruz.

Bir yorum yazınız