Koterizasyon (Yakma Tedavisi) Nedir?

Koterizasyon (Yakma Tedavisi) Nedir?

koterizasyon

Hasarlı veya enfekte olmuş dokuları kaldırmak, ufak kan damarlarındaki durdurulamayan kanamaları yönetmek için bir elektrik ve ısı akımı kullanan bu prosedüre koterizasyon yani yakma tedavisi adı verilmektedir. Koterizasyon işlemi, deriyi ve damarları kapsayan bir yöntemdir.

Koterizasyon (yakma tedavisi) işlemi şu durumlar için kullanılabilir:

  • Deride bulunan siğillerin ve cilt oluşumları gibi lezyonların tahrip edilmesi,
  • Ameliyat sırasında aşırı kanamayı yönetmek, kan kaybının kontrol altına alınması,
  • Bir endoskopi işlemi yapıldığında midenin, ince bağırsağın veya kolonun içindeki lezyonlardan ötürü gerçekleşen aşırı kanamanın ortadan kaldırılması,
  • Mesane içindeki lezyonların tahrip edilmesi gibi çok yönlü işlemlerde kullanılabilmektedir.

Koterizasyon, görüldüğü üzere çok yönlü bir işlemdir. Problemin meydana çıkış bölgesine göre bir ürolog, dermatolog, plastik cerrah, gastroenterolog, genel cerrah, jinekolog, ortopedik cerrah, damar cerrahı ve kardiyolog tarafından yapılabilmektedir.

Jinekoloji alanında rahim ağzı yaraları ve genital siğiller koterizasyon yöntemiyle tedavi edilebilir.

Koterizasyon (yakma tedavisi) nasıl yapılır?

Koterizasyon uygulaması ile penis, vulva veya anüs çevresindeki genital siğiller alçak gerilimli bir elektrikli probla yakarak vücuttan çıkarılabilir. Aynı zamanda rahim ağzında bulunan yaralar iyileştirebilir. Bu tedavi yöntemi, genellikle bir ameliyathaneye gerek olmaksızın, doktorun muayenehanesinde yapılabilir. Yapılacak olan işlemin türüne ve siğillerin sayısına göre kullanılan uyuşturucu yöntemi değişkenlik gösterir. Büyük sıklıkla lokal anestezi kullanılarak ağrı kontrolü sağlanır. Eğer çıkarılan siğillerin sayısı çok fazlaysa, hastanın da talebine göre genel anestezi tercih edilebilir.

Detaylı bilgi için: Koterizasyon Nasıl Yapılır?

Koterizasyon (yakma tedavisi) acı verir mi?

Koterizasyon işleminin tamamlanması yaklaşık olarak birkaç dakika sürer. Her insanın ağrı eşiği farklı olduğu için kesin bir şeyin söylenmesi doğru değildir. Ancak bu işlem genel olarak ağrısız olarak nitelendirilebilir. Yine de kişinin taleplerine bağlı olarak, anestezi yöntemi uygulanıp acı ihtimali en aza indirilir.

İşlemden sonra koterizasyon yapılan bölgede bir miktar şişme veya kızarıklık olabilir.

koterizasyon nedir

Koterizasyon sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Eğer siğil tedavisi için yapılmışsa siğilin bulunduğu bölgeye göre iyileşme süresinde farklılık görülebilir. Genellikle siğil yakma işleminden sonraki birkaç gün içerisinde tamamen iyileşme gerçekleşir. Ancak rahim ağzı yarası nedeniyle koterizasyon uygulandıysa tedbir amaçlı olarak 1 ay süre içerisinde cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir. Bu süre içerisinde vajinal akıntında artış olabilir.

İşlemden sonra enfeksiyon riskini önlemek için, bölgeyi temiz tutmak çok önemlidir. Kimyasal ürünlerden uzak durup, temizliği yalnızca su ve sabunla yapabilirsiniz. Eğer yaranın enfekte olabileceğini düşünüyorsanız, bölgeye bandaj yapabilirsiniz. İşlem yapılan bölgede bir süre sonra yumuşak bir kabuk oluşabilir. Bu kabuk zamanla kendiliğinden düşer ve bazen küçük bir iz bırakabilir.

Dış genital siğillerin yok edilme işlemi gebelik sırasında güvenle yapılabilir. Ancak genital siğillerin kaynağı Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu ise, koterizasyon işleminde yalnızca siğil alınır, fakat enfeksiyon tedavi edilmez. Virüs, siğiller çıkarıldıktan sonra vücutta pasif durumda kalabilir. Genital siğil için tedavi edilen bir kişi hala enfeksiyon yayabilir.

Koterizasyon fiyatı ne kadardır?

Koterizasyon işlemi elektrikle, ısıyla ve kimyasal olarak yapılabilmektedir. Kimyasal koterleme olarak da bilinen yöntemde gümüş nitrat, tri-kloro asetik asit, cantharidin vb. bazı kimyasal maddeler kullanılır. Elektrik ve ısıyla yapılan işlemler ise yapılış olarak birbirleriyle benzer özellikler taşır.

Koterizasyon işlemi; hangi bölgeye uygulanacağı, kaç kere işlem yapılacağı, anestezi şekli gibi birçok faktöre bağlı olarak fiyatlandırılır. Ayrıca yapılan bölgeye ve hastaneye göre de fiyatlandırmada değişiklikler görülür. Sağlık sigortanızın türüne göre devlet hastanelerinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat hakkındaki en doğru bilgi, işlemin yapılacağı sağlık kuruluşundan alınmalıdır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız