Laparoskopi Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

Laparoskopi Nedir, Neden ve Nasıl Yapılır?

laparoskopi nasıl yapılır

İç organları görmek veya tedavi amaçlı operasyonlar gerçekleştirmek amacıyla kullanılan alete laparoskop denir. Laparoskop cihazı ile gerçekleştirilen laparoskopi yöntemi, birçok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılabilmektedir.

Laparoskopi nedir?

Laparoskopi, bir dizi farklı hastalığın tanı veya tedavisini gerçekleştirmek amacıyla, abdominal ya da pelvik boşlukların iç kısımlarının incelenmesinde kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Laparoskopi için küçük bir kesinin yapılması yeterlidir ve bu nedenle laparoskopi, aynı zamanda anahtar deliği cerrahisi olarak da bilinmektedir.

Laparoskop cihazı fiber optik kamera ve operasyon için gerekli olan medikal aleti içermektedir. Vücuttan içeri gönderilen kamera, görüntüleri ameliyathanedeki bir video ekranına aktarır. Laparoskop tekniği ortaya çıkmadan önce bu işlemler vücutta geniş açıklıklar yapılarak ve doku katmanları kesilerek yapılmaktaydı.

Laparoskopi neden yapılır?

Laparoskopi, kronik pelvik ağrı (alt karın ve kasın bölgesindeki 6 aydan uzun süre devam eden ağrılar), infertilite veya pelvik kitlenin nedeni gibi çeşitli hastalıkları araştırmak için kullanılabilir. Bir problem bulunursa, çoğu zaman aynı esnada cerrahi tedavi de gerçekleştirebilir.

Laparoskopi aşağıdaki tıbbi durumları teşhis ve tedavi etmek için kullanılmaktadır:

laparoskopi

 • Endometriozis (çikolata kisti)

Kadında endometriozis (çikolata kisti) belirtileri ve şikayetleri mevcutsa laparoskopi önerilebilir. Endometriozis dokusu bulunursa, genellikle aynı prosedür sırasında çıkarılabilir.

Çikolata kistleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsin: Çikolata Kisti Nedir?

 • Kısırlık:

Laparoskopi yöntemiyle skar dokusu, endometriozis ve fibroid tümörleri gibi kısırlığa neden olabilecek sorunlar teşhis edilebilir. Ayrıca rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların anormal olup olmadığı da kontrol edilebilmektedir.

 • Ektopik gebelik:

Embriyonun, rahimde değil fallop tüpü içinde büyümesiyle oluşur. Gelişmekte olan embriyo, cerrahi olarak çıkarılmadıkça fallop tüpüne ciddi hasarlar verebilir.

 • Adezyonlar:

Pelvik boşluk içerisinde oluşmuş olan skar dokuları laparoskopik olarak tedavi edilebilir.

 • Üriner sistem hastalıkları:

Böbrekteki oluşumlarının kanserli olup olmadığı, üreterin tıkanıklıkları ve mesane hastalıkları laparoskopi ile teşhis ve tedavi edilebilir.

 • İç organ kanserleri:

Karaciğer ve pankreas kanserleri laparoskopi ile teşhis edilebilir ve bazı kolorektal kanserler için laparoskopik cerrahi yapılabilir.

 • Fibroidler:

Rahim duvarının içinde veya rahim dışında meydana gelen oluşumlara fibroid denir. Çoğu fibroidler iyi huyludur fakat bazıları kansere neden olabilmektedir. Fibroidlerin çıkarılması ve incelenmesi için laparoskopi uygulanabilir.

 • Yumurtalık kisti:

Bazı kadınlar yumurtalıklarda gelişen kistlere sahiptir. Kistler, genellikle tedavi gerekmeden yok olmaktadır. Ancak bazı kistlerin laparoskopi ile alınması önerilebilir.

 • Pelvik taban bozuklukları:

Laparoskopik cerrahi, üriner inkontinansı (idrar kaçırma) ve pelvik organ prolapsusunu (pelvik organ sarkmaları) tedavi etmek için kullanılabilir.

 • Diğer problemler:

Hastalıklı iç organlar (safra kesesi ve apandisit gibi) laparoskopi ile çıkarılabilir ve fıtıklar tedavi edilebilir.

Laparoskopi nasıl yapılır?

laparoskopi nasıl yapılır

Laparoskopi çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Bazı durumlarda ise genel anestezi yerine bölgesel anestezi kullanılır ve belin altındaki alan uyuşturularak ağrı hissedilmesi engellenir.

Anestezi verildikten sonra, karnın gerekli bölgesinde küçük bir kesi yapılır. Bu küçük kesiden laparoskop yerleştirilir. İşlem sırasında karın gazla doldurulur. Karnın gazla doldurulması pelvik üreme organlarının daha net görülmesini sağlar. Laparoskopa bağlı kamera, ekranda pelvik organları gösterir. Cerrahi aletler için karında başka kesiler yapılabilir. Uterus (rahim) manipulatörü olarak adlandırılan diğer bir araç ise gerekli durumlarda vajina ve serviks (rahim ağzı) yoluyla rahim içine yerleştirilebilir. Bu alet pelvik organları görüntülemek için kullanılır.

İşlemden sonra, aletler ve gazın çoğu çıkarılır. Küçük kesikler dikiş yolu ile kapatılır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra mide bulantısı olabilir. Genellikle aynı gün içerisinde hasta taburcu edilebilir. Laparoskopik histerektomi gibi daha karmaşık prosedürler uygulanırsa, hastanede gözlem altında kalınması gereken durumlar gerçekleşebilir.

Laparoskopi sonrası neler olur?

Laparoskopi işlemi esnasında cerrahi işlemler yapılmadığı takdirde,  hasta yaklaşık 5 gün içinde normal aktivitelerine dönebilmektedir. Laparoskopik cerrahi geçirmiş kişilerin ise daha fazla iyileşme süresine ihtiyacı vardır ve zaman miktarı uygulanan prosedüre bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte, iyileşme süresi açık bir operasyon için gerekenden daha kısadır.

Laparoskopik cerrahide sadece küçük kesikler gerektiğinden, ameliyattan sonra çok daha az ağrı hissedilmektedir. Bu durum, hastanın hastanede kalış süresini kısaltacaktır. Ayrıca küçük kesiler, daha az fark edilir yara izlerine neden olacaktır. Operasyon sonrasında yaraların iyileşme durumunun kontrolü için belirli bir süre sonra doktorunuzu ziyaret etmeniz istenecektir.

Laparoskopiden sonra kesi bölgesi etrafında ağrı, karın boşluğuna verilen gazın neden olduğu ağrı ve şişkinlik hissi, mide bulantısı, karın krampları, kabızlık ve sadece pelvik işlemlerde kanama veya akıntı olması normal kabul edilmektedir. Bu semptomların birçoğu kısa süre içerisinde geçecektir.

Ateş, şiddetli ve artan ağrı, ağır vajinal kanama, kesi bölgesinde kızarıklık, şişme veya akıntı, bayılma, idrara çıkamama gibi problemler görüldüğü takdirde mutlaka hekim kontrolü gerekmektedir.

Laparoskopik cerrahi güvenli midir?

Laparoskopik cerrahi geleneksel açık cerrahi kadar güvenlidir. Laparoskopik ameliyatın başlangıcında, laparoskop göbek deliğinin yakınındaki küçük bir delikten içeri sokulur. Eğer çok miktarda iltihap varsa veya yapıların net bir görüntüsünü engelleyen başka faktörlerle karşılaşılırsa, operasyonun güvenli bir şekilde tamamlanması için daha büyük bir kesi yapılması gerekebilir.

Tüm cerrahi işlemler nadir de olsa risk oluşturabilmektedir. Laparoskopi sonra oluşabilecek komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Kardiyak aritmiler,
 • İç organların veya vücudun ana arterinin (aort) delinmesi,
 • Karın boşluğuna kanama,
 • Bacak damarlarında kan pıhtılaşması,
 • Anestetik alerjik reaksiyonlar,
 • Asit – cerrahi yaralardan geçici sıvı kaçağı,
 • Öngörülemeyen komplikasyonlar durumunda laparoskopik açık cerrahiye geçme gerekliliği.

Laparoskopi işlemi sonrasında herhangi bir risk ile karşılaşmamak için hasta hakkındaki tüm bilgilerin eksiksiz olması ve hastanın bu işlem için uygun bir aday olması gerekmektedir.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız