Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

mikro çipli tüp bebek tedavisi

Kısırlık sorununun temelde iki ana faktörden kaynaklandığı düşünülür. Bunlar; erkek üreme organlarındaki problemler ve kadın üreme organlarındaki problemlerdir. Erkekte görülen kısırlık; kadın faktöründen kaynaklanan kısırlık kadar yaygındır. Özellikle spermin yetersiz oluşu sebebiyle başarısız döllenme olduğu durumlar bir hayli fazladır. Yeni çalışmalar, erkek kısırlığı ile kadın kısırlığının benzer olduğunu göstermektedir.

Sperm seçimi, tüm yardımcı üreme tedavilerinin çok önemli bir parçasıdır. Döllenme için en iyi veya en uygun sperm hücrelerini seçebilmek, kısırlık tedavisinin genel sonucu açısından büyük bir fark yaratır. Mikro çipli tüp bebek tedavisi de sperm seçimini en iyi şekilde yapmak için geliştirilmiş olan bir yöntemdir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nedir?

Yardımcı üreme teknikleri, erkek infertilite problemlerini ele almak için güçlü yöntemlerle desteklenmiştir. Günümüzde de sıkça uygulanan mikroenjeksiyon yöntemi bunlardan biridir. Mikroenjeksiyon; düşük sperm sayısı, anormal sperm morfolojisi gibi birçok sorunun üstesinden gelebilmek adına önemli bir çalışma olsa da; en iyi performans gösteren spermin seçimi, kısırlık tedavilerinin başarılı sonuca ulaşmasında önemli bir kilit noktasıdır. Bununla birlikte, sperm örneğindeki en hareketli ve sağlıklı spermi seçememek önemli bir sorundur.

En hareketli ve sağlıklı spermleri etkili bir şekilde izole etmek için yeni bir tekniğe ihtiyaç duyulduğunda, mikro çip teknolojisi devreye girmiştir. Mikro çip yöntemi ile hareketli ve sağlıklı sperm, numunenin geri kalanından ayrılması için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mikro çip tekniği nasıl çalışır?

Mikro çip uygulamasında öncelikle erkekten semen örneği alınmalıdır. Alınan semen karışımı mikro çip olarak adlandırılan bir alete yerleştirilir. Sperm hücreleri, servikal yolları taklit eden bir mikro kanal ağından geçer. Sadece geçerli sperm hücreleri bu rotayı tamamlayıp mikro kanalın diğer ucuna ulaşabilecektir. Testi başarıyla geçen sperm hücreleri, diğerleri arasından en yüksek kalite olandır. Böyle döllenme aşamasındaki başarı oranı önemli bir artış gösterecektir.

mikro çipli tüp bebek tedavisi nedir

Mikro çipli tüp bebek tedavisi hangi durumlar için uygundur?

Sperm seçimi için geliştirilmiş olan mikro çip sistemi, sperm ile ilgili problemleri olan hastalar için ideal bir yöntemdir. Özellikle zayıf sperm motilitesi ve morfolojisi olan erkek hastalar, bu teknolojiden büyük ölçüde yararlanabilmektedir. Bununla birlikte mikro çip, embriyoları spermle ilgili olası genetik problemler nedeniyle belirli bir gelişim aşamasından sonra gelişemeyen çiftler için de önemli bir umut kaynağıdır.  Yüksek DNA defektli sperm örneklerinin, sonuç olarak daha düşük blastosist oluşumu ve daha düşük implantasyon oranları ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bunun nedeni, döllenmeden birkaç gün sonra sperm hücrelerinin genetik içeriğini yumurtaya aktarmasıdır. Böylece döllenme olsa dahi, DNA defekti söz konusu olduğunda müdahale edilebilmektedir.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Mikro çipli tüp bebek tedavisi ile normal bir tüp bebek döngüsü arasındaki tek fark, bir aşamanın daha prosedüre eklenmesidir. Tedaviye aynı şekilde başlanır ve devam ettirilir. Ancak erkekten alınan sperm örneğinden hemen sonra mikro çip uygulaması devreye girer ve buradan elde edilen spermlerle döllendirme aşamasına geçilir. Daha sonraki tüp bebek aşamaları da aynı şekilde sürdürülmektedir.

Mikro çip tüp bebek fiyatı nedir?

Tüp bebek, birçok hassas aşamadan oluşur ve bu aşamaların hepsi farklı mali değere sahiptir. Ayrıca kullanılan yöntemler, ilaçlar, tedavinin işleyiş biçimi tamamen bireysel olarak geliştiği için net bir rakam verilmesi söz konusu değildir. Mikro çipli tüp bebek tedavisi ile sürece mikro çip yöntemi de dahil edildiğinde fiyatta artış yaşanması muhtemel hale gelir. Fiyat bilgisi hakkında en doğru bilgi, tüp bebek merkezi ile yapılacak görüşmeler sonrası alınabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız