Mini Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Mini Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

mini tüp bebek tedavisi

Mini tüp bebek tedavisi aslında tıp alanında teknoloji bu kadar ilerlemediği dönemlerde uygulanan bir tüp bebek yöntemiydi. Hormonal destekli ilaçlar verilmeden kadının kendi adet döngüsüne sadık kalınarak, yumurtalıktan üretilecek tek yumurtaya bağlı olarak hamilelik elde edilmeye çalışılırdı. Zamanla bu mini tüp bebek tedavisi yöntemi başarı oranlarında zayıf kalınca, hiç denenmeden normal tüp bebek yöntemlerine devam edildi. Kısaca mini tüp bebek, yeni keşfedilmiş bir yöntem değil, sadece yeniden gündeme gelen eski bir uygulamadır.

Mini tüp bebek ve klasik tüp bebek tedavisi arasındaki fark nedir?

Klasik tüp bebek tedavilerinde odak nokta sağlıklı ve olabildiğince fazla sayıda yumurta toplayabilmektir. Fazla sayıda olmasındaki amaç daha fazla sayıda kaliteli yumurta elde edebilmektir.

Birden fazla sayıda yumurta alabilmenin yöntemi ise yumurtalıklarda yumurtlama tetikleyici hormonal ilaçlarla destek yapılmasıdır. Klasik tüp bebek tedavisinde kadının âdetinde 3. günden itibaren 10 gün süre boyunca  yumurtlama arttırıcı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kullanılırken yumurtaların birden olgunlaşıp çatlamasını engellemek için de 1-3 hafta süreyle yumurta koruyucu iğneler kullanılır.

Mini tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Mini tüp bebek tedavisi başında, kadında adetin 3. günü ultrason ile yumurtalıklarda kist olup olmadığı kontrol edilir. Folik asit desteği verilir. Bu aşamada iğne ile destek sağlanmadan, 4 gün sonra tekrar ultrason ile yumurtanın büyümesi kontrol edilir. Yumurtanın çapı 13 mm olunca yumurta çatlamasını engelleyici iğnelere başlanır. Yumurta yeterince olgunlaşınca, isteğe bağlı olarak hafif bir anestezi ile ya da anestezi olmadan, tek yumurta toplanır. Daha sonra laboratuvar aşamaları başlar. Embriyo oluşumu izlenerek, embriyo transferi gerçekleştirilir.

Mini tüp bebek tedavisi kimler için yapılabilir?

Mini tüp bebek tedavisi günümüzde yeniden kullanılmaya başladı. Bu yöntemi tercih edenler aslında tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşamış, yumurtlama kapasitesi ve kalitesi düşük olan kişiler olmaktadır. Hem maddi hem manevi açıdan denenen bir yöntemdir. Ayrıca fazla tedavi, çok fazla hormonal ilaç ve sabırlı uzun bir yöntemden kaçınan herkes bu yöntemi tercih etmeye başlıyor. Zamanı olmayan, çalışan ve sorunun erkek tarafında olup erkeğin çok da ilgilenmediği durumlarda tercih edilmektedir.

Mini tüp bebek tedavisinin dezavantajları nelerdir?

Mini tüp bebek tdavisi için en büyük dezavantaj hamilelik elde etme  oranlarıdır. Mini tüp bebek uygulamasının bir tek denemede hamilelik şansı %8-9 civarında kalır. Klasik tüp bebek uygulamasının bir denemesinde ise  %40-45 civarında hamilelik şansı vardır.

Diğer dezavantajlar, yumurta ve embriyo gelişimi ile ilgili yaşanabilen aksamalardır. Mini tüp bebek tedavisinde tek yumurta ile çalışılabildiği için, kötü kaliteli yumurta, boş yumurta gibi istenmeyen durumlar yaşandığında tedavi sona ermektedir.

Mini tüp bebek tedavisi, klasik tüp bebek tedavisinin yerini alır mi?

Daha önce de anlattığımız gibi bu mümkün değildir. En azından yüksek gebelik şansı yakalanmak isteniyorsa, bu durum asla çözüm değildir. Mini tüp beebk tedavisinde şans oldukça düşüktür ve kendi halinde hamile kalmaktan bir farkı yoktur.

Mini tüp bebek tedavisi kolaylığı ve ilaçsız olması nedeni ile çekici gelse de başarı oranlarının içok çok düşük olması düşündürücüdür. Çünkü çiftler, hamile kalma şansının yüksek olması şartıyla, tüp bebek tedavisinde fiziksel açıdan yorulmayı, acıyı, ağrıyı bile  göze alabiliyor.

Maalesef klasik tüp bebek tedavisinin yerini ne mini tüp bebek, ne de ilaçsız tüp bebek tedavisi asla tutmaz. Başarı oranları en yüksek olan hâlâ klasik uygulamalardır. Gelişen teknoloji ile de birlikte hastalara acı, ağrı çektirilmeden çok daha kolay yöntemlerle uygulamalar yapılabilmektedir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız