Miyom Nedir?

Miyom Nedir?

miyom

Miyom, fibröz dokudan oluşan, kanserli olmayan tümörlerdir. Bu oluşumlar rahim içerisinde veya çevresinde büyürler. Rahim fibroidleri olarak da adlandırılan miyomlar, rahim kasından büyürler ve kas ve lifli dokudan oluşurlar. 35 yaşın üzerindeki birçok kadında miyom görülmektedir.

Oluşum şekillerine göre miyomlar nelerdir?

Miyomlar, oluşum şekillerine göre 3 sınıfa ayrılır:

Subseröz miyomlar:

Bu tür miyomlar, ağırlıklı olarak rahimin dışında büyürler ve abdominal veya pelvik boşluğa doğru çıkıntı yaparlar. Tüm miyomlarda olduğu bu türlerin de boyutları değişkendir. Karın boşluğuna kadar büyüdükleri için herhangi bir belirti vermeden çok büyük bir boyuta erişebilirler. Bir kavunun boyutunda, hatta bundan da daha büyük bile olabilir. Subseröz miyomlar, mesanenin şişmesine, sıkışmasına ve bağırsağa baskı yaptığı için kabızlığa yol açabilir. Bununla birlikte, çoğunlukla subseröz miyomlar semptomlara neden olmamaktadır.

İntramural miyomlar:

Bu tür miyomlar rahimin duvarında ortaya çıkarlar. Teknik olarak tüm miyomlar intramural miyomlar olarak başlar, ancak daha sonra farklı türlerde gelişebilirler. Çoğu intramural miyom, kritik bir boyuta gelene kadar semptomlara neden olmaz. Rahim duvarında büyüyen miyomların alanı sınırlı olduğu için genellikle küçük boyutlardadır. İntramural miyomlu kadınlar ağır adet dönemi kanamaları yaşayabilir, ancak bu her zaman geçerli değildir. Miyomlar, rahim boşluğuna girdikçe ağır vajinal kanama semptomları üretirler. İntramural miyomlar, kısırlık ve gebelik kaybı olasılığını da artırabilir.

Submükozal leiomyom:

Bu tür miyomlar, rahim boşluğunun içindeki kendi oluşturduğu bölgede oluşurlar. Submükozal leiomyomlar genelde 2-3 cm. boyutundadırlar. Çok ağır ve uzun süreli adet dönemlerine sebep olur. Bunun nedeni oldukça basittir; miyomlar, adet döneminde genellikle kopuklukları olan yüzeysel kan damarlarıdır ve ortaya çıkan kanama, hastaneye kaldırma ve hatta kan nakline ihtiyaç duyacak kadar ağır olabilir. Çok ağır adet dönemlerine neden olmaktan başka, kısırlık, erken doğum ve düşüklerden de sorumlu olabilir.

miyom nedir

Sayılarına göre miyomlar nelerdir?

Miyomlar, sayılarına göre de 3 gruba ayrılır:

Soliter miyomlar:

Birçok kadında, kısırlık ya da şiddetli adet kanaması gibi sorunlarla karşılaşıldığında yalnızca tek bir miyom oluşumu görülür. Boyutları 1 ile 9 cm. arasında değişebilir. Bu tekli miyomun çıkarılması, daha sonra başka bir miyomun büyümeyeceği anlamına gelmez.

Çoklu küçük miyomlar:

Her biri 2 cm. ’den daha az olan, çok sayıda (4-20 arasında) küçük miyomlardır. Bu miyomların birçoğunun çıkartılması semptomları hafifletebilir, ancak her bir miyomun çıkarılması mümkün değildir.

Karışık miyomlar:

Hem büyük, hem de küçük miyomların bir arada görüldüğü türdür. Genellikle 1 veya 2 büyük miyom, birden çok küçük miyom bulunur. Tüm miyomların alınması mümkün olmasa da, büyük miyomların çıkarılması semptomları azaltabilir. 40 yaşın altındaki kadınlarda daha sık görülür.

Miyomlar hangi belirtilerle ortaya çıkar?

Başlangıç boyutunda olan miyomlar genellikle herhangi bir belirti vermez. Karın boşluğunda gelişen miyomlar da genellikle belirtisizdir. Miyomun boyutu nedeniyle bitişik organlar da etkilendiğinde semptomlar oluşmaya başlar. En sık görülen belirtiler şöyledir:

  • Miyom, pelvis üzerine baskı uygularsa, mesane işlevinde bozulma meydana gelebilir.
  • Miyom rektum üzerine baskı uygularsa, kabızlık oluşabilir.
  • Sırtta miyomun büyümesi bel ağrısına neden olur.
  • Düzensiz veya yoğun / uzun süreli süren kanamalar gibi, adet döneminde bozukluklar görülür.
  • Erken menopoz döneminde miyom oluşması, düzensiz dönemlere, ağır ve şiddetli kanamalara neden olan östrojen üretiminin artması nedeniyle hızlanabilir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız