Miyomlar Gebeliğe Engel Olur mu?      
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Miyomlar Gebeliğe Engel Olur mu?      

miyomlar gebeliğe engel olur mu

Miyom, rahim duvarı kaslarında gelişen, genellikle yuvarlak olan iyi huylu tümörlerdir. Kanser gibi hastalıklara ya da vücutta yayılmaya neden olmazlar. Bir miyom, bezelye tanesi kadar küçük veya bir kavun kadar büyük olabilir. Kadınlar arasında çok sık karşılaşılan bir problemdir. Dünya genelinde her 5 kadından birinde miyom görüldüğü tahmin edilmektedir. Genellikle belirtiye neden olmazlar ve bu sebeple teşhisi gecikmektedir. Eğer çok büyürlerse, ağrı ve rahatsızlık gibi belirtilerle karşılaşma olasılığı daha yüksektir.

Miyom teşhisi konulan, doğurganlık çağındaki her kadın “Miyomlar gebeliğe engel olur mu?” sorusunun cevabını almak istemektedir. İçeriğimizin devamında bu sorunun yanıtını ve miyomlar hakkındaki diğer bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Miyomlar neden oluşur?

Yapılan çalışmalar neticesinde miyomların ortaya çıkış nedeni net olarak bulunamamıştır. Ancak östrojen ve progesteron hormonlarının miyom büyümesine katkıda bulduğu bilinen bir gerçektir.

Östrojen ve progesteron bir kadının doğurganlık yıllarında en üst düzeydedir; bu nedenle bu süre içinde rahim miyomlarının geliştiği düşünülmektedir. Normal olarak, bir kadın menopozdan sonra vücudu düşük seviyelerde östrojen ve progesteron üretir. Bu faktör, miyomların küçülmesine ve buna bağlı olarak gelişen semptomlara neden olur.

Miyomlar, hormonlara bağımlı bir gelişim sürdürür. Hormonal olarak aktif yıllarda gelişirler ve menopozda düşüş gösterirler. Miyomların dokusu, yüksek miktarda östrojen ve progesteron reseptörüne sahiptir ve östrojene karşı aşırı duyarlıdır, Prolaktin ve paratiroid hormonu, insülin büyüme faktörü, hipofiz büyüme hormonu da dahil olmak üzere miyomların büyümesinde rol oynayan diğer hormonlar olarak bilinmektedir.

Miyom riskini artıran faktörler nelerdir?

Hipertansiyon, enfeksiyon komplikasyonları, anovulasyon döngüsü, endometriozis gibi hastalıklar miyom oluşumunu tetikleyebilir.

Ayrıca bir kadının östrojene maruz kalma oranını arttıran birçok faktör vardır. Bu faktörler, rahim miyomlarının gelişimi de dahil olmak üzere çok çeşitli üreme sağlığı sorunlarına katkıda bulunabilir:

  • Erken yaşta adet görme: Kadınların menstrüel döngüsü ne kadar uzun olursa, östrojen seviyesi de o kadar yüksek olur.
  • Yüksek vücut yağı: Vücut yağları östrojen üretir ve depolar. Fazla yağlı bir kadının hormon seviyeleri daha yüksektir.
  • Zararlı kimyasallara maruz kalma: Plastik ürünler, böcek öldürücü ilaçlar, herbisitler, hem et hem de süt ürünlerinde sentetik hormonlar ve sentetik östrojen içeren ilaçlarda bulunan xenoestrogen maddesi; kadınlarda miyom oluşumunu artırmaktadır.
  • Zayıf östrojen metabolizması: Bazı kadınlar, vücutlarındaki fazla östrojeni atamazlar ve miyom riski daha fazla olur.

Miyomlar gebeliğe engel olur mu?

Kısırlık vakalarının yaklaşık olarak %3’ü miyom kaynaklıdır. Yani, düşük bir ihtimal de olsa, miyomların gebeliğe engel olma ihtimali bulunmaktadır.

Miyom veya miyomlar, endometriyumun (rahim iç dokusunun) hemen altında ortaya çıkarsa, döllenmiş bir yumurtanın rahime ulaşmasını etkileyebilir. Dolayısıyla miyomlar, tekrarlayan düşüklere de neden olabilir.

Bir miyom, nadiren de olsa rahim ağzının veya fallop tüplerinin rahim içine açılmasını engelleyebilir. Bazı hamilelikte miyomlar, rahimin normal gelişimini ve büyümesini bozabilir. Bu durum erken doğum ve düşüğe neden olabilir.

Miyomu olan kişilerin hamile kalması durumunda da birtakım riskler görülebilir. Gebelikte miyom ile ilgili en sık görülen sorun, miyomun rahimin alt kısmında büyümesi ve doğum kanalını kısmen de olsa tıkanmasıdır. Böyle bir durumda, bebeği doğurtmak için sezaryen operasyonu gereklidir.

Bebek sahibi olmak isteyen, ancak miyomları olan kadınların en büyük problemi “miyomlar gebeliğe engel olur mu? sorunudur. Bu yanıt için, var olan miyomun boyutu ve oluşum yerine göre değerlendirme yapılması daha doğrudur.

Kısırlık problemi yaşayan bir kadının miyomları keşfedildiğinde, gebelik olasılığını arttırmak için miyomları çıkarılabilir. Bu durum büyük boyuttaki miyomlar için geçerlidir. Uzmanlar, küçük miyomların tedavi edilmeden bırakılması gerektiğini düşünmektedir. Tıbbi araştırmalar, doğurganlık sorununun nedeninin bulunması durumunda, miyomları tedavi etmenin ve kaldırmanın hamilelik şansını %40 ila %80 oranında artıracağını belirtmiştir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız