Normal Doğum Yapan Kadınlara Öneriler
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Normal Doğum Yapan Kadınlara Öneriler

normal doğum yapan kadınlara öneriler

Normal doğum, doğum yöntemleri arasında en risksiz ve güvenilir olanıdır. Normal doğum yapan kadınlar, sezaryen olan kadınlardan birçok açıdan avantajlıdır.

Bu avantajlardan birkaçı şöyledir;

  • Normal doğum yapan kadınların hastaneden taburcu olma süresi daha kısadır.
  • Doğumdan sonra hızlı bir şekilde iyileşme görüleceği için, kişi günlük yaşamına çok daha kısa sürede dönebilir.
  • Genel anestezi yapılmadığı için doğumdan hemen sonra bebeğiyle ilgilenebilir, emzirebilir.
  • Sezaryene göre daha ekonomiktir.

Doğum yöntemi fark etmeksizin, her anne doğumdan sonraki ilk 40 gün içerisinde lohusalık dönemi yaşar. Lohusalık dönemi; vücudun eski haline geri dönebilmesi, anne ile bebeğin bağ kurabilmesi, hamileliğin vermiş olduğu etkilerin giderilmesi gibi birçok önemli süreç içermektedir. Bu dönem içerisinde herhangi bir sorunun yaşanmaması, hem tıbbi hem de manevi açıdan önemlidir.

Normal doğumdan sonra hangi sorunlar yaşanabilir?

Doğum, bir canlının hayat bulmasıyla sonuçlanan mucizevi bir eylemdir. Normal doğum, genellikle saatler boyunca sancıların yaşandığı zor bir süreçtir. Bu süreç sonrasında yaşanması muhtemel olan problemler şunlardır:

Vajinal Ağrı:

Doğum sırasında epizyotomi yapılmışsa veya vajinada kendiliğinden yırtıklar oluşmuşsa, tam anlamıyla iyileşmek birkaç haftayı bulabilir. Bu esnada ağrıyı hafifletmek için bölgeye baskı yapmayacak şekilde oturmak, yara olan kısmı dezenfekte tutmak, ağrı esnasında bölgeye buz uygulaması yapmak ve doktorunuzun tavsiyesi dahilinde olan ağrı kesici ilaçları kullanmak gerekebilir.

Kasılmalar:

Doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde, karın bölgesinde zaman zaman şiddetlenen kasılmalar yaşanabilir. Genellikle menstrüel kramplara benzeyen bu kasılmalar normaldir ve rahimdeki kan damarlarını sıkıştırarak aşırı kanamanın önlenmesine yardımcı olur. Kasılmaların şiddeti aşırıysa ve bununla birlikte ateş varsa herhangi bir enfeksiyon olabileceğinden ötürü mutlaka doktora danışılmalıdır.

İdrar Problemleri:

Normal doğum esnasında mesane ve üretra çevresindeki dokuların şişmesi, idrara çıkma zorluğuna neden olabilir. İdrar yaparken yanma hissi ve sık sık, az miktarda idrar yapmak gibi belirtiler görülür. Bu problem kendiliğinden kısa sürede geçebilir.

Kabızlık ve Hemoroit:

Normal doğum yapan kadınların tüm vücudunun kasları gerilir ve şişer. Buna bağırsak hareketleri düzenleyen kaslar da dahildir ve böylece kabızlık meydana gelir. Uzun süreli kabızlıklarda sık görülen problemlerden biri olan hemoroit, anüsün çevresinde şişlik oluşturur. Bu şişlik dışkılama esnasında kişiye ağrı verir. Meyve, sebze, kepekli tahılları içeren lif oranı yüksek yiyecekleri yemek ve bol sıvı tüketmek kabızlık probleminin geçmesine yardımcı olacaktır.

normal doğum

Normal doğum yapan kadınlar için neler önerilir?

  • Normal doğumda iyileşme süresi daha kısa olduğu için, genellikle anneler kendilerinin ve bebeklerinin bakımını tek başına üstlenebilirler. Ancak bazı durumlarda, özellikle ilk bebeğini dünyaya getiren annelerin yanında yakınlarından birinin bulunması daha faydalı olacaktır. Böylelikle yardımcı kişi ev işleri ve yemek gibi rutin işlerle ilgilenirken, anne yalnızca bebeğiyle ve dinlenmeyle vakit geçirecektir.
  • Hastaneden taburcu olduktan sonra olağan dışı bir kanama, iltihap akıntısı, ateş, kusma, mide bulantısı gibi belirtiler varsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçilmelidir. Her doğum sonrası az da olsa enfeksiyon yaşanma riski bulunmaktadır.
  • Emzirmek yalnızca bebek için değil, anne için de çok faydalıdır. Emziren annelerin rahmi doğumdan sonra daha kısa süre içerisinde toparlanır. Rahimin toparlanmasıyla birlikte kilo verme süreci de hızlanacaktır.
  • Ziyaretinize gelecek olan kişiler mümkün olduğu kadar az olmalı ve ziyaret zamanını kısa tutmalıdır. Doğumdan sonra anne ve bebek enfeksiyonlara açık haldedir. Özellikle kış aylarında mevcut olan birçok salgın hastalık sizlere de bulaşabilir.
  • Normal doğum yapan kadınların daha hızlı toparlanabilmesi için yürüyüş gibi hafif egzersizler yapması gereklidir. Elverişli zamanlarda mutlaka kısa süreli kendinizi yormayacak bir şekilde yürüme programı yapmalısınız.
  • Doktorunuzun belirlemiş olduğu tarihlerde hem anne hem de bebek genel sağlık muayenelerinden geçmelidir. Herhangi bir sorunun erken teşhis edilmesi için bu kontroller önemlidir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız