NST Hamilelikte Neden Uygulanır?

NST Hamilelikte Neden Uygulanır?

nst hamilelikte neden uygulanır

NST (Non Stres Test), fetal kalp atış hızının kontrolü için yapılan bir testtir. Test, doğmamış bebeğe herhangi bir baskı ya da stres uygulamadığı için bu şekilde adlandırılmıştır. Annede veya bebekte herhangi bir fiziksel risk oluşturmaz.

Doktorunuz NST yapılmasını önermişse, sizin veya bebeğinizin herhangi bir risk altında olduğu anlamına gelmez. Test, doktorunuzun bebeğinize ulaşan oksijen kaynağı hakkında önemli bilgiler edinmesi için yapılır. Böylece rahim içerisindeki bebeğin herhangi bir tedaviye ihtiyacı olup olmadığı veya hemen doğum yapılması hakkında bilgi sağlanmış olunur.

NST’nin yapılması gereken bazı özel durumlar şöyle sıralanabilir:

  • Gebeliğin ilerleyen safhalarında beklenen doğum tarihi geçtiği halde doğum başlamamışsa,
  • Daha önce bir gebelik kaybıyla karşı karşıya kalındıysa,
  • Doktorunuz, doğmamış bebeğinizin hareketlerinde bir azalma ya da fetüsünüzün büyümesinde herhangi bir sorun olabileceğini düşünürse,
  • Amniyotik sıvının gereğinden daha çok veya normalden daha az seviyede olduğu görülmüşse,
  • Rh duyarlılığı olarak bilinen çok tehlikeli bir problem mevcut ise,
  • Doktorunuz, yapılan diğer prenatal testlerden alınan sonuçlardan memnun değilse ve daha fazla bilgi almak gerekirse NST testi zorunlu kılınır.

NST nedir?

NST, doğmamış bebeğinizin kalp atım hızını izlemeye ve kalp atış hızının bebeğinizin hareketlerine nasıl tepki verdiğini görmeye yardımcı olur. Anne karnındaki bebeğinizin kalbi, gebeliğin ilerleyen zamanlarında bebek aktif olarak hareket etmeye başladığında daha hızlı atmaya başlayacaktır. Bebeğin yeterli miktarda oksijen alamaması durumunda, kalbe giden yolda bozular meydana gelebilir ve kalp atış hızı azalabilir.

NST ne zaman yapılır?

NST, olağandışı durumlar olmadığı sürece gebeliğin 28.haftasından itibaren yapılmaya başlanabilir. Sizin ve gelişim halindeki bebeğinizin genel sağlığına bağlı olarak, doktorunuz NST’nin hangi sıklıkta yapılması gerektiğini belirtir. Test, ihtiyaca bağlı olarak haftada bir veya iki kez, bazen de her gün yapılması tavsiye edilebilir. Hekiminiz, bebeğinizin yeterli miktarda oksijen almadığından şüphelenirse günlük olarak testi tekrarlamak gerekebilir. Bebeğinizde herhangi bir negatif yönde ani sağlık değişikliği olması durumunda acilen de yapılabilir. Bu test, rahimdeki bebek için herhangi bir sıkıntıya yol açmadığından, endişelenmeniz gerekmez.

NST ne kadar sürer?

NST, bebeğinizin kalp atışı, hareketi ve kasılmalarını kaydetmeye yardımcı olur. Bebeğinizin kalbinin ritmindeki tüm değişiklikleri not eder. Bu tür değişiklikler bebeğinizin dinlenme aşamasından hareketli bir döneme geçtiği veya doğum sırasında kasılmalar yaşadığında ortaya çıkar. Bebeğiniz aktif olduğunda, kalp atışı da aktif olacaktır.

Testin gerçekleşmesi için sırt üstü yatmanız gerekir. İzleme monitörüne bağlı iki kemer karnınıza güvenli bir şekilde takılır. Stres testi başlamadan önce, sağlık personeli tarafından kan basıncı kontrolü yapılır. Duruma göre testin ortasında bir kez daha kontrol yapılabilir.

Bir kemer bebeğin kalp atışını ölçerken, diğeri rahim kasılmalarını ölçmeye yardımcı olur. Bebeğiniz hareket ettiğinde, size verilen bir butona basmanız istenir. Butona bastığınızda bebeğin kalp atışlarının daha yüksek olup olmadığı sonuç esnasında kontrol edilir.

Sonuç kağıdındaki grafikler, doktorunuzun bebeğin kalp atışlarını değerlendirmesine yardımcı olacaktır. NST, yaklaşık olarak 20 dakikalık bir zaman içerisinde tamamlanır. Bebeğiniz test sırasında uyku halindeyse sağlık personeli, hafifçe göbeğinize dokunarak veya diğer yolları deneyerek bebeği uyandırmayı deneyebilir. Doktorunuz bir bardak su içmenizi, tatlı bir şeyler yemenizi veya bebeğinizi uyandırmanıza yardımcı olmanızı isteyebilir. Bebeğiniz hala uyanmazsa veya belirgin bir hareket olmazsa, sağlıklı bir sonuç alabilmek için testin süresinin 20 dakika daha uzatılması gerekebilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.