Öyle güzel bir doğum yaşamamı sağladılar ki hala inanamıyorum…

Öyle güzel bir doğum yaşamamı sağladılar ki hala inanamıyorum…

Öyle güzel bir doğum yaşamamı sağladılar ki hala inanamıyorum...

Sonunda doğum hikayemi paylaşabiliyorum; öncelikle Havva hocam ve Tuğba ebeme ne kadar teşekkür etsem azdır çünkü öyle güzel bir doğum yaşamamı sağladılar ki hala inanamıyorum. İlk doğumumdan kısaca bahsetmek istiyorum, suyum geldi, sancım başladı, 8 saat sancı çektim, 8 cm açıklık ile sezaryene alındım. Gerekçe çatı darlığı! Bir hafta sonra kontrole gittiğimde o zaman ki doktorumdan “normal doğururdun fakat sen de ben de çok yorulurduk” cümlesini duydum. İkinci doğumum da ise bir iki gün öncesinde kasılma zannettiğim sancılar yaşamışım meğer, gece 11 gibi nişanım geldi. Annem ve eşime doğum bugün de olabilir bir hafta sonra da diye takıldım ve sancılarım başladı, çok hızlı bir sürede sancılarım 5 dakika da bir 40 saniyelik sancılara dönüştü nefesle çok güzel karşıladım onları, duşa girdim, sıcak su torbasını kullandım. Sabah 4’e kadar evde kaldım nefes ve sıcak su torbası çok rahatlattı. Havva hocamı aradım durumu anlattım evde kalabilecek durumda olduğumu anlattım fakat sancılar artık sık olduğu için hastaneye geçmemi istedi.

Eşimle evden çıktık elimizde sıcak su torbası, pilates topu, valizimiz, bilgisayar ve makalelerim (tezimi bitirmeye çalıştığım için arada fırsat bulursam çalışırım diye nasıl düşünebildim hala bilmiyorum:)). Daha önce hastaneyi gezdiğimiz için doğrudan doğum katına çıktık nöbetçi ebe beni görünce “hayırdır ne için geldiniz dedi” doğum için geldiğimizi söyleyince şaşkınlıkla “şimdi mi” diye sordu. Kendimi doğuma tamamen hazırlamışım ve doğru nefes, masaj ve duruş öyle rahatlatıyordu ki doğum yapacak izlenimini vermedim sanırım. Öyle ki ebe kayıt bile açmadı önce muayene edeyim dedi:) NST de düzenli sancılar 1,5-2 cm açıklık vardı, Havva hocama haber verdi. Sabah Tuğba ebem geldi düzenli doğru nefes, masajlar ve sıcak su ile rahatlamamı sağladı, Havva hocam her an sakin sakin sorularıma cevap verdi, isteklerimi yerine getirdi, dualarla hazırladı beni doğuma, yapamayacağımı düşündüğüm an cesaretlendirdi.

Bebeğim doğup kucağıma koyduğu an yaşadığım mutluluğun tarifi mümkün değil. Doğum sırasında öyle güzel bir ortam vardı ki doktorum, ebem, hastane personeli hepsinden çok memnun kaldım ve şunu anladım; 1. doğum eğitimi şart, öyle ki doğru nefes, doğru duruş, doğru ıkınma doğumda çok önemli, 2. doktora güvenmek çok önemli, ben biliyordum ki Havva hocam ne yaparsa yapması gerektiği için (sezaryen doğum yapmak zorunda kalsaydım bile üzülmeyeceğimi biliyordum), 3. doğumda eşlik edecek, doğuma profesyonel destek olacak biri her an içinizi rahatlatacak biri süreci oldukça kolaylaştırmakta, Tuğba ebem olmasaydı işim çok zor olurdu. İyi ki tanımışım sizleri, iyi ki yolumuz kesişmiş, iyi ki böyle güzel bir doğumu yaşadım ve keyifli bir doğum olabileceğini tadarak gördüm. Her daim dualarımda olacaksınız, ALLAH sizden razı olsun.

 

F. H. E. K.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız