Polikistik Over Sendromu Tedavisi
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

polikistik over sendromu tedavisi

Polikistik over sendromu, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık olarak %18’ini etkileyen önemli bir jinekolojik problemdir. Aşırı saç dökülmesi, akne, istenmeyen tüylerde artış, kilo alımı, doğurganlık ile ilgili zorluklar, anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi ciddi belirtilere neden olabilir.  Kadınlar arasında sıkça rastlanan bu problemin belirtilerini azaltmak ve yaşam standardını yükseltmek için polikistik over sendromu tedavisi yapılması gereklidir.

Polikistik over sendromu teşhisi nasıl konulur?

Polikistik yumurtalık sendromu tanısı, aşağıdaki üç kriterden en az ikisi ile karşılaşıldığında konulabilir:

  1. Bir yumurtalıkta çok sayıda yumurta hücresi olan foliküllerin görülmesi, bir veya her iki yumurtalığın da boyutlarının büyümüş olması.
  2. Kandaki erkek hormonlarının (androjenler) yüksek düzeyde çıkması, aşırı tüylenme ve aknelerdeki artış.
  3. Düzensiz adet görülmesi, hiç adet görülmemesi, yumurtalamanın olmaması.

Yukarıdaki kriterlere göre, bir kadının düzenli periyotları veya normal androjen seviyeleri olsa bile polikistik over teşhisi konulabilir. Bu durum bize, her polikistik over sendromu olan kadının farklı belirtiler yaşayabileceğini göstermektedir. Doğru bir şekilde tanı konulabilmesi için, adet düzensizliğinin benzer semptomlarına neden olabilecek diğer bazı durumlar göz ardı edilmelidir.

Polikistik over sendromunun teşhisinde kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

Muayene ve Tıbbi Geçmiş: Teşhisin bir parçası olarak, doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve kilonuz ve boyunuz gibi fiziksel özelliklerinizi değerlendirecektir.

Ultrason:

Yumurtalıkta herhangi bir kist olup olmadığını ve bir yumurtalıkların büyüyüp büyümediğini belirlemek için rahim, yumurtalıklar ve pelvisin ultrasonografisi yapılabilir. Vajinal ultrason ile görüntüleme, karından yapılan ultrasona göre daha net sonuçlar verir.

Kan Testleri:

Kan testleri vücuttaki androjen seviyelerini değerlendirmek için kullanılır.  Yüksek androjen düzeylerini belirlemede yararlı olabilecek kan testleri şunlardır:

  • Cinsiyet hormonu bağlayıcı-globulin (SHBG)
  • Dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS)
  • Androstenedione

Kan testleri, vücudunuzdaki diğer üreme hormonlarının seviyelerini değerlendirmek için de yapılabilir. Bu testler şöyledir:

  • Östradiol (östrojen)
  • Follikül stimüle edici hormon (FSH)
  • Luteinize edici hormon (LH)

polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır

Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?

Polikistik over sendromunun yönetimi ve tedavisi; diyet ve fiziksel aktivite için sağlıklı bir yaklaşım, ilaçlar ve tamamlayıcı terapiler gibi bir dizi şeyi içerebilir.

Yaşam tarzı değişikliği:

Sağlıklı bir yaşam tarzı, polikistik over sendromunu başarıyla yönetmenin en önemli özelliklerinden biridir. Sağlıklı bir diyet; tüm vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almanızı sağlayacaktır. Kilo kaybetmek, bazı belirtilerin şiddetini azaltabilir ve tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini düşürebilir. Az miktarda verilen kilo bile doğurganlık, düzenli adet döngüsü ve diyabet riskinde azalma gibi önemli sağlık yararlarına sahip olabilir.

Fiziksel olarak aktif olmak enerji seviyesini arttırır, kendine güven ve motivasyona yardımcı olur ve kaygı ve depresyonu azaltır. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler, polikistik over sendromu tedavisinde ilaçlardan daha etkilidir.

Tıbbi yöntemler:

Düzensiz adet dönemleri, doğurganlık, aşırı tüylenme, akne gibi çeşitli polikistik over sendromu belirtilerini hafifletmek için farklı tıbbi ilaçlar vardır. Oral kontraseptif hap, metformin gibi insülin hassaslaştırıcı ilaçlar, gonadotropinler olarak adlandırılan hormonlar, testosteron düşürücü ilaçlar, kilo kaybı ilaçları, antidepresanlar ve anksiyete karşıtı ilaçlar polikistik over sendromunun meydana getirdiği sorunların düzenlenmesi için kullanılabilir.

Hangi tedavi yöntemini seçmeliyim?

Tedavi hakkında karar verme sürecinize yardımcı olmak için, öncelikle güvenilir kaynaklardan doğru sağlık bilgisi almalısınız. Polikistik over sendromunun sizde meydana getirdiği belirtileri nasıl en aza indirebileceğinize dair doktorunuzla detaylı olarak konuşun. Fiziksel etkenlerin yanı sıra, ruh halinizi ve psikolojik durumunuzu da doktorunuza bildirin. Sizin için en önemli olan şeyin önceliğini belirleyin ve bunu doktorunuzla paylaşın. Polikistik over sendromu tedavisi için öncelikle yaşam tarzınızda değişiklikler yaparak başlayabilir, daha sonra gerekirse medikal destek isteyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yorum yazınız