Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Polip Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Polip, küçük ve genellikle iyi huylu kitleler olarak tanımlanır. Polip, insan vücudunda; rahim ağzı, rahim iç tabakası olan endometrium, ses telleri, bağırsak gibi alanlarda görülmektedir. Rahim içinde görülen polipler; rahmin içini kaplayan zar tabakasında gelişmektedir. Bu dokunun normal olmayan şekilde büyümesi sebebiyle rahim boşluğuna doğru itilmesiyle polipler oluşmaktadır. İtilen bu doku, rahim içi il bağlantısının kesilmesini sağlamaz. Şayet bu bağlantı çok ince ise bu durumda polip, saplı polip ismini almaktadır. Çeşitli durumlarda rahim içi ve polip arasındaki bağlantı daha geniş olabilir. Saplı polipler ilerleyen durumlarda rahim ağzından dışarıya doğru sarkmaya yol açabilir.

Polipler neden oluşur?

Poliplerin oluşmasına yol açan faktörler bilinmemektedir. Ancak polip oluşumu ile beraber, genellikle endometrial hiperplazi de mevcuttur. Bu sebeple de östrojen hormon hızının poliplere yol açabildiği düşünülmektedir. Meme kanseri öyküsü olan hastalarda ya da tamoksifen tedavisi görmüş bölgelerde yaygın olarak polip oluşumuna rastlanabilir. Yapılan araştırmalar, polip oluşumunun genetik olabileceği üzerine olmaktadır.

Özellikle menopoz döneminden sonra kanaması olan kadınların %7’sinde poliplere rastlanmaktadır. Rahim içinde bulunan polipler, her yaşta görülse de genellikle 40-50 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Polip belirtileri nelerdir?

Polip, genellikle belirti vermemektedir. Yapılan tesadüfi kontroller ya da muayeneler sırasında tespit edilmektedir. Ancak yaygın olarak karşılaşılan sorunlar;

 • Kanama bozuklukları,
 • Adet kanamasının fazla olması,
 • İki adet arasında lekelenme tarzı kanamaların olması,
 • Adetten sonra kahverengi lekelenme olarak sayılabilir.

Şayet polip rahim ağzından dışarıya sarkmış ise cinsel ilişkiden sonra kanama ya da ağrıya yol açabilmektedir.

Polip ve kısırlık arasındaki ilişki

Rahim içinde bulunan poliplerin kısırlığa yol açıp açmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kısırlığı tetiklemesi konusunda hem fikir olunmuştur. Şayet polip, yumurtalıklarda gelişiyor ise gebe kalma konusunda zorluklara yol açabilir. Rahim içine yerleşen polipler ise gebeliğin sağlıklı olarak sürdürülmesine engel teşkil edebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, kısırlık sorunu yaşayan kadınların %24’ünde polip olduğu belirtilmiştir.

Polip nasıl teşhis edilir?

Poliplerin tanısı koymak için birden fazla yöntem mevcuttur. Bunlar; histerosalpingografi, genel transvajinal ultrason olarak sayılabilir.

Şayet yalancı polip vakası söz konusu ise rutin ultrason incelemelerin yerine rahim iç boşluğunu daha net gösteren sonohisteresgrafi uygulanması söz konusu olabilir. Rutin transvajinal ultrasonografinin, polipleri tespit etmedeki duyarlılığı % 66 iken, sonohisterografinin kesinliği % 100 oranındadır.

Yorumlar

 • Hasan Yilmaz

  Hocam,
  Yurtdışında yaşıyoruz, eşimin adet kanaması 7-8 gün sürüyor! Buradaki doktor yumurtalıkta kist olduğunu ve adet kanamasının uzun sürmesine sebebiyet verdiğini söylediler!
  Tedavini ne şekilde olması gerektiği hususunda yardımınızı istirham ediyorum.
  Selam ve saygılarımla
  Hasan yılmaz

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Orada doktor kist için tedavi vermiş olabilir ya da bekleme tedavisine almış olabilir. Kisti görmeden bir şey söylemek doğru olmaz.

 • Arzu Gürbüz

  Hocam. Ben geçen yıl nisan ayında tam da 26 Nisan’da düşük yaptım. Tam bir yıl oldu o gün bugündür benim adetlerim uzun sürüyor ve ilk beş gün şiddetli kanama oluyor sonrasında da 10-12 güne uzayabiliyor adetim. Düşükten dört ay sonra bu sebepten kürtaj (kürtaj) oldum onun sonucunda polipler olduğu çıktı. Ve biz 6 aydır bebek düşünüyoruz olmuyor. Polipler gebeliğe engel midir nasıl bir tedavi uygulanması gerekiyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz bir çok doktora gittik doğru düzgün bir tedavi uygulanması. Artık adet günlerim de 28 günde bir değil de yavaş yavaş 29-30-31 günde bir olmaya başladım bu ay da 32. Günde adet oldum ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muhtemelen 2. küretajda polipler alınmıştır. Alınmadı ve çok küçüklerse gebeliğe engel olmaz. Boyutları önemli.

 • Merve arık

  Hocam bn geçen eylül ayında evlendim adetim düzenliydi ilk 5 ay normal yolla korunduk ve daha sonra çocuk için karar verdik korunmayı bıraktık adetim düzensizleşti 27 nisan adetim bitmişti 8 mayıs ta günüm gelmeden adet oldum ne yapmam gerekir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Muayene olmanızı öneririm.

 • Melis Akın

  Hocam ben 17 yaşındayım bu senede sınava hazırlanıyorum stres falan bende çok var. Adet düzensizliği yaşıyorum mesela bazı aylarda hiç olmadığım da olmuştu bu sene içinde ama bu ayda bir ay kadar adet oldum tedirgin olmalımıyım bu durumdan

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kanaman bitti ise önümüzdeki ay durumuna bakıp muayene ol. Kanaman bitmediyse hemen muayene olun.

 • Bilkazat

  Benim adetim hiç bitmiyor mesela şu anda adetimin 33.günündeyim ergenim sebebi ne olabilir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hemen ultrasonla muayene olman lazım mesela kist ya da başka sorunlar olabilir.

 • Vele ayde

  Hocam ben yaklaşık 3 aydır 1 aydan fazla adet oluyorum tam bittti diyorum 2-3 gün sonra tekrar başlıyor ve tekrat 1 aydan fazla sürüyor 16 yaşındayım sebebi ne olabilir ve sizce tedavi için geç kalmışmıyımdır

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Tedavi için geç kalmadınız. Bu durum normal değil. Bir jinekoloji hekimine muayene olmanızı öneririm.

 • Şeyma Kılıç

  Hocam 32 yaşındayım, 4 sene önce bir kez sezaryenle doğum yaptım. Geçen seneden beri pms yaşıyorum psikolojik ilaçla rahatlıyorum, regl olmakta bazen zorlanıyor vücudum bir iki gün veya 4 gün kadar gecikiyor, bu ay da bir gün uzadı ve kanamam normale göre bazı günler daha yoğundu. Korkmam gereken bir durum var mı? Kontrole gideceğim tabi ki ama fikrinizi almak istedim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kaç gün erken ya da geç olmakta bir sakınca yok ama emin olmak için muayene olabilirsiniz.

 • Tuğçe Er

  Merhaba hocam 37 yaşındayım ve bekarım daha önce bartilon kistim vardı sağ tarafta cerrahi olarak tamamen aldılar ama tekrar sol tarafta 3 4 ay sora yeniden oluştu aradan 3 yıl geçti ve adet dönemim normalde 6 7 gün iken şuan daha fazla ama 5 günden sora leke şeklinde ve rengi kahverengiye dönük 8 9 gün oluyo ve aradan bi hafta geçmeden leke leke minik kan parçaları geliyor muane için endişeli ve korkuyorum bana yardımcı olcak fikrinizi söyler misiniz? Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Kist ve adet düzensizliği birbirinden farklı şeyler. Korkacak bir durum yoktur diye düşünüyorum. Muayene olmanızı öneririm.

Bir yorum yazınız