Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Riskli midir?

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Riskli midir?

sezaryen sonrası vajinal doğum riskli midir

Şayet anne daha önce sezaryen doğum yapmış ise daha sonraki doğum için tıbbi durum, doktor ile beraber değerlendirilmelidir. Risk ve yarar oranları göz önünde tutularak kara verilebilecek 2 doğum yöntemi mevcuttur. Bunlar:

  • Yeniden sezaryen doğum yapmak,
  • Sezaryen sonrası normal doğum yapmak.

Başlamadan önce öğrenelim: Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen sonrası vajinal doğumun (SSVD) avantajı var mı?

Hastaya yeniden cerrahi işlem uygulanmaması, daha kısa sürede iyileşme ve günlük hayata daha çabuk dönebilme, enfeksiyon riskinde azalma ve kan kaybında azalma gibi yararlardan bahsedilebilir. Bunun dışında, şayet çift çok sayıda çocuk sahibi olmak istiyorsa, tekrarlayan sezaryen risklerden de korunmuş olacaktır.

Tekrarlayan sezaryen doğumun riskleri nelerdir?

Sezaryen doğum tekrarladıkça, komşu organlarda mesane ve bağırsak yaralanmaları meydana gelebilir. Bebeğin eşi yani plasenta ile ilgili sorunların meydana gelme riski artar, kan kaybı gibi riskler ortaya çıkar. Bu sebeple de sezaryen doğuma bağlı riskler, her sezaryen doğumda artacaktır.

sezaryen sonrası vajinal doğum

Peki, sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) riskli midir?

Her cerrahi işlemin riski vardır. Hastanın karşılayacağı riskler de tıbbi öyküsüyle ve gebeliğin gidişatı ile yakından ilişkilidir. Bu sebeple de hastanın tek başına doğum yöntemine karar vermemesi, mutlaka bir uzmana danışması gerekir. Sezaryen doğumdan sonra normal doğumun en büyük risklerinden biri, rahim yırtılmasıdır. Sezaryen doğumda, rahme kesi uygulanır. Bu kesi, dikilir ve iyileşme aşaması başlar. İyileşme dokusu, skar dokusu ile sağlanır.  Bu skar dokusu ise, normal rahim dokusu kadar sağlam ve dayanıklı olmayabilir. Bundan dolayı da bir sonraki doğumda, rahim kasılmaları (doğum sancıları) başladığında, yırtılma riski ortaya çıkar. Çünkü, normal rahim kasları kadar güçlü değildir. Bu sebeple de şiddetli kasılmalara dayanamayabilir. Hangi doğum yönteminin seçileceğine dair en önemli faktörlerden biri; iki doğum arasındaki süredir. Sezaryen doğum ve ikinci doğum arasında bir seneden daha kısa bir zaman varsa, rahim yırtılma riski artacaktır. Bu sebeple de bir seneden kısa aralıklarla bu yöntemin seçilmesi önerilmez.

Sezaryen sonrası normal doğuma uygun muyum?

Bu kararı verirken doktorunuzun dikkat edeceği faktörler:

  • Şayet çok sayıda çocuk istiyorsanız, tekrarlayan sezaryen için riskler artacaktır.
  • Daha önce, rahim yırtılması gibi riskler söz konusu olmuşsa ya da rahimde tüm tabakaları kapsayan bir kesiyle, myom çıkarılması ameliyatı öyküsü varsa normal doğum söz konusu değildir.
  • Tıbbi öykünüz ya da şimdiki gebeliğiniz, önceki doğum şekline bakılmaksızın, sezaryene ihtiyaç duyulabilir. Örnek olarak plasenta yani bebeğin eşi rahim ağzını kapatmışsa sezaryen kaçınılmazdır. Bu aşamada tercih edilen hastane de oldukça önemlidir. Merkezde hem anne hem yenidoğan için, yoğun bakım koşullarının bulunması gerekir.
  • Bu aşamada doğum yöntemleri konusunda doktorunuz tarafından tam olarak bilgilendirilmiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Bununla beraber risk-yarar konusunda, her iki yöntem için, aklınızda hiç soru kalmamalı. Bu aşamalardan sonra onay formunu imzalamış olmalısınız. Sayılan bu faktörler dışında her ne kadar sezaryen sonrası normal doğum ya da sezaryen planlansa da, doğum süreci başladığında bu kararın her zaman değişebileceğini unutmayın. Örnek olarak doğum başlamadıysa, zaman aşımı meydana gelmişse, suni sancı ya da rahim ağzını yumuşatıcı ilaçlar gerekebilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda, SSVD planlanmış olsa da sezaryene geçiş olabilir. Bunun dışında, tam tersi durumlar da ortaya çıkabilir: Sezaryen planladığınız tarihten önce doğum başlayabilir. Rahim ağzı oldukça açılmışsa ve her şey sorunsuzsa normal doğum yapılabilir.

Yorumlar

    Bir yorum yazınız