Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen, cilt yüzeyinden başlayarak rahime kadar devam eden kesiler yöntemiyle yapılan bir doğum yöntemidir. Uygulanma tarihi oldukça eskilere dayansa da, yeni uygulamalar ve tıbbi desteklerle birlikte gelişimini sürdürmektedir.

Genellikle normal doğumun gerçekleşmesine herhangi bir engel olduğunda tercih edilmesinin yanında, hamile kadınların kişisel tercihleri doğrultusunda da gerçekleşmektir. Son yıllarda sezaryen ile gerçekleşen doğum oranları sürekli artmakta, normal doğuma olan ilgi azalmaktadır. Bir kez sezaryen yapıldıktan sonra, sonraki doğumların da sezaryen ile yapılma zorunluluğunun olması, bu oranı artıran etkenlerden en önemlisidir. Ancak “sezaryen sonrası vajinal doğum”, yani (SSVD) olarak bilinen yöntemin ortaya çıkışıyla birlikte, özellikle tıbbi zorunluluklar nedeniyle sezaryen doğumu tercih eden ve normal doğumu deneyimlemek isteyen kadınlar için yeni bir kapı aralanmıştır.

Sezaryen sonrası vajinal doğum nedir?

Daha önce sezaryen ile doğum yapmış olan bir kadının, diğer gebeliğinde normal doğum yöntemiyle bir bebek sahibi olması durumuna “sezaryen sonrası vajinal doğum” denilmektedir. Günümüzde sezaryen ile doğum yapmış kadınlar, bir sonraki bebeğini vajinal yollarla dünyaya getirme seçeneğine de sahiptir.

Klasik vajinal doğum ile aynı tekniklere sahip olan bu doğum yönteminde, gebe ve bebek daha dikkatli bir şekilde izlenilmelidir. Olası bir problem karşısında ani müdahaleler için hazırlıklı olunmalıdır. Sezaryen sonrası vajinal doğum, tamamen kişisel bir tercihtir. Ancak belirli kriterlere sahip olunmalı ve bu süreç içerisinde gerekli hekim desteği almaya özen gösterilmelidir.

sezaryen sonrası vajinal doğum nedir

Sezaryen sonrası vajinal doğum kimler için uygundur?

 • Sezaryen esnasında yapılan kesinin rahmin dikine değil, enine doğru olması gerekmektedir. Dikine doğru olan kesiler, normal doğum esnasında yırtılma gibi istenmeyen durumların meydana gelmesi için daha elverişlidir.
 • Sezaryen sonrası vajinal doğum yapacak kadın ileri bir yaşta olmamalı, aşırı kilosu bulunmamalıdır. Ayrıca vajinal doğuma engel olabilecek kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, diyabet, solunum problemleri gibi hastalıklar görülmemelidir.
 • Anne karnındaki bebeğin kilosunun aşırı olması normal doğumu tehlikeye sokabilmektedir. 4000 gram ve üzeri bebeklerin normal doğum esnasında komplikasyon yaşama olasılığı yüksektir.
 • Vajinal doğum esnasında, bebeğin geçeceği doğum kanalında herhangi bir engel veya daralma bulunmamalıdır. Gebeliğin son haftalarında yapılacak olan kontrol esnasında, doğum kanalı hakkında bilgi edinilebilmektedir.
 • Sezaryen haricinde, rahimdeki herhangi bir problem için yapılmış operasyonun bulunması vajinal doğumu tehlikeye sokabilmektedir.
 • Daha önce vajinal doğum yapmış olan kişilerin, başarılı bir SSVD yapma oranı artmaktadır.

Neden sezaryen sonrası vajinal doğum tercih edilmelidir?

 • Doğum sonrasında sezaryene oranla daha hızlı bir iyileşme görülür.
 • Doğum sonrasında oluşacak enfeksiyonlar en aza indirgenir.
 • Hastaneden taburcu olma zamanı daha kısa sürede gerçekleşir.
 • Doğumdan hemen sonra bebekle ilgilenilebilir ve emzirmeye başlanabilir.
 • Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin bazı hastalıklara yakalanma oranı daha düşüktür.
 • Anne ve bebek arasında daha çabuk temas kurulacağı için, aradaki bağlantı daha hızlı kurulacaktır.

Başarılı bir sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak için neler yapılmalıdır?

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmaya karar vermiş bir gebe, öncelikle birtakım testlerden geçmelidir. Önceki sezaryenin hangi yöntemle yapıldığı, bebeğin sağlık durumu, annenin genel ve fiziksel sağlığı bilinmelidir. Eğer normal doğuma engel olabilecek herhangi bir durumun bulunmaması halinde SSVD uygulanabilir. SSVD yapan kadınların birçoğu başarılı bir doğum gerçekleştirse de, doğum anında meydana gelen problemler sonucunda acil sezaryen ihtimali her zaman göz önünde bulunmalıdır.

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak isteyen bir gebe fazla kilo almamaya dikkat etmeli, sağlıklı ve düzenli beslenmeli, doğumu kolaylaştırmak için egzersizler yapmalıdır.

Yorumlar

 • Jessica

  Acaba İnegöl ya da Bursa’da SSVD yapanlar doktor bulabilir miyim?

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.