Sperm Sayısı Kaç Olmalı?
RANDEVU AL

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

 

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

sperm sayısı kaç olmalı

Tüm kısırlık vakalarının yarısı, erkeklerde oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. En sık görülen problemlerin başında ise sperm sağlığının veya sperm sayısının yetersiz olması gelir. Sağlıklı bir sperm sayısı, erkek doğurganlığı için hayati bir etkendir.

Kadın doğurganlığında olduğu gibi, erkek doğurganlığı da oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve sperm sağlığını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. İçeriğimizin devamında sperm sayısı kaç olmalı ve sperm sayısını arttırmak için neler yapılmalıdır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sperm sayısı nasıl ölçülür?

Sperm sayısı, belirli bir örnekte bulunması gereken sperm sayısının ölçümlenmesidir. Erkekten alınan meni örneğini üzerinde yapılan semen analizi ile tespit edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakama göre, sağlıklı bir sperm sayısı için mililitrede 20 milyon sperm olup, toplam semen hacmi 2 ml’dir. Spermin sayısı başlı başına doğurganlığı etkileyen bir faktör olmasa da, hareketlilik, şekil, canlılık gibi faktörlerle bir araya geldiğinde doğurganlığı direkt olarak etkileyebilir.

Normal morfoloji sperm yüzdesi kaç olmalı?

Normal bir sperm örneğinin her ml’de yaklaşık 100 milyon sperm bulunur. Bu oran, mililitrede 20 milyon spermin altına düşerse, genellikle doğurganlık ile ilgili bir problem oluşur. 20 milyon rakamı çok fazla gibi görünse de, kadının vajinasında biriken spermin sadece küçük bir kısmı rahime ulaşabilir. Rahime ulaşabilenlerden ise çok daha az bir kısmı yumurtalıklara doğru yol alır. Yumurta genellikle spermin yumurtanın içine girmesini önlemek için bir blokaj görevi gören korona radiata adı verilen kalın bir hücre tabakası ile kaplıdır. Sperm hücreleri bu engeli aşan enzimler içerse de, sürecin işleyişi oldukça zordur.  Sperm sayısının çokluğu, bu zorlu engellerin aşılmasında önemlidir.

sperm sayısı

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Sperm sayımlarının iyileştirilmesi ve erkek doğurganlığının arttırılması, yaşam tarzındaki basit değişikliklerle elde edebilmektedir.  Sperm sayısını arttırabilecek yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Genel sağlık durumunun kötü olması, sperm sayısında azalmaları meydana getirebilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize dikkat etmeniz gerekir.
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar spermler için önemli bir tehlikedir. Özellikle birden fazla partneri olan kişilerin cinsel ilişki esnasında mutlaka korunmaları gerekmektedir.
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı sperm kalitesinin en büyük düşmanıdır. Kötü alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmalısınız.
 • Sağlıksız yiyecekler, işlenmiş gıdalar, hazır gıdalar tüketmek yerine; sebze, meyve ve tam tahıllar açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Yağ oranı düşük olan yüksek proteinli gıdalar sperm sayısı üzerinde etkidir. Satın aldığınız ürünlerin mümkün olduğu kadar organik şartlarda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Düzenli egzersiz aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzının büyük bir parçasıdır ve spermlere zarar verebilecek stres hormonlarını da azaltır. Aynı zamanda, aşırı egzersiz de spermler için zararlı olabilir.
 • Stres seviyesi yüksek bir yaşam düzeniniz mevcutsa, rahatlatıcı etkileri bulunan yoga, tai chi veya meditasyon gibi stres azaltıcı etkinliklere katılabilirsiniz.
 • Düzenli cinsel ilişki, spermler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yaklaşık 3 günde bir kez testislerdeki meninin yenilenmesi sağlık açısından önemlidir.
 • Sabah saatlerinde yapılan sperm sayımlarında, sperm sayımının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sebeple sabah saatlerinde cinsel ilişkide bulunmak doğurganlığı arttırabilir.
 • Isı, sperm sağlığını tehlikeye atabilir. Hamam, sauna gibi ortamlar veya sıkı iç çamaşırları testislerin sıcaklığını arttıran faktörlerdendir.
 • Çinko ve selenyum gibi mineraller , L-karnitin gibi amino asitler, C ve E vitamini gibi antioksidanlar sperm sağlığı için çok önemlidir. Sperm sayısı kaç olmalı sorusunun yanıtında düşük sperm sayısına sahip olduğunuz kanısına varıldıysa, doktorunuzun tavsiyesi üzerine bu etkenleri içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Yorumlar

 • Murat Bayır

  Merhaba hocam,
  Semen hacmi: 3
  Sperm konstrasyonu: 22
  Total motilite: 40
  İleri hızlı hareketli: 31
  Yerinde hareketli: 9
  Hareketsiz: 60
  Vitalite: 58
  Total motil sperm sayısı: 26
  Morfolojik: 4
  Bu değerler ile çocuk sahibi olabilir miyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler normal sınırlarda.

 • Gürsel kara

  Merhaba, eşimin toplam sperm sayısı 227.2, hareketli sperm sayısı 103.2. Çocuk sahibi olabilir miyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler ile tüp bebekle gebe kalınabilir ama tabi ki morfoloji de önemli.

 • Maide kaplan

  Merhaba hocam, eşimin sperm sonuçları, 1 cc de spermatozoit sayısı 16 milyon, tüm ejakulatta 96 milyon, hareket ise, 1 saatte %40, 2 saatte %30, her sahada 20 25 lokosit gebelik olma ihtimali ne kadar bu sonuçlara göre?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sperm sonucunda, eşinizde enfeksiyon çıkmış. Eşiniz bir ürolog ile görüşebilir. Şuan yüzde vermek mümkün değil.

 • safiye demir

  Merhaba hocam, eşimin sperm sonuçları;
  miktar: 5,5
  toplamsermatozoa sayısı: 11
  yovarlak hücre sayısı: 22,000,000
  kökosit hücre %84 diğer %16
  hızlı ileri hareketli 0 adet
  yerinde hareketli 0 adet
  hareketsiz 11 adet

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Buradaki spermatozoa sayısı 11 milyon mu, 11 tane mi anlayamadım? Her halükarda eşinizin ürolojiye muayene olması gerekir.

 • Ismail bayezit

  Selam hocam, bende ileri hareketli yüzde 5, yerinde hareketli yüzde 5, hareketsiz yüzde 90, 1 cc de 40 milyon, tüm ejakülatta 160 milyon, sıvılaşma süresi 2 saat 37 dakika beklemesine rağmen sıvılaşma olmadığı için manuel sıvılaştırıldı. Ne yapmam lazım? İyi günler hocam.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Aşılama olabilir diye düşünüyorum. Üroloji doktoru ile görüşseniz daha iyi olur. En azından nedenini anlarsınız.

 • Yahya sert

  Merhaba hocam, bir yıllık evliyim. Üniversitenin androloji bölümünde yapmış olduğum semen analizi böyle; 3.3 Renk Sarımtırak PH. 8 Lifefaksiyon 30 1 CC’deki spermatozoa sayısı 49 milyon Total spermatozoa 161.700.000 İleri hareketli 26 % Yerinde hareketli 13 % Hareketsiz 61 % Sayılan spermatoza sayısı 200 Normal 3 % Baş defekti 61 % Boyun defekti 22 % Kuyruk 14 % sizce durum nasıl solda 3mm sağda 1,5 mm varikosel tespit edildi ama doktor ameliyata gerek yok dedi. Sizin yorumlarınız nelerdir hocam?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet bizde bu sonucun normal olduğunu düşünüyoruz.

 • Zeynep Karabul

  Selam hocam, eşimin semen hacmi:3.93 ,ileri hareketli ve hareketsiz:0 spermatazoa sayısı;100 bin ml, vitalite:20 lökosit;0,4 ml total spermatazoa:393 bin ml bu değerlerle aşılama şansımız var mı? Yoksa tüp bebek tek seçenek midir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Aşılama olmaz. Tüp bebek yaptırmanızı öneririm.

 • halil ucan

  merhaba hocam, 7.5 ml toplam sperm sayısı 360 milyon, sperm sayısı ise 48 milyon, 1 saat içinde %70 hareketli, 2 saate 60 kuyruklu, sperm sayısı kısa uzun kıvrımlı vb. 19 nasıl sonuçlarım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji yazmamışsınız ama sayı ve hareket normal görünüyor.

 • Esra akıncı

  Merhaba hocam sayı:1.61 mılyon
  Total modül sperm yüzdesi(a+b):10 bin
  Modül sperm yüzdesi (a+b): %1
  ıleri hızlı: %0
  ıleri yavaş: %1
  Yerinde hareketli: %6
  Hareketiz: %93 bu sonuçla gebe kalınabilinir mi tüp bebek şart mı?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sistemimizdeki bir sorundan dolayı sorunuzu şimdi görebildik. Size tüp bebek yapılması gerekiyor.

 • Melike Öztürk

  Merhabalar hocam..2 ml de toplam sperm sayısı 70 milyon. Normal sperm %5 anormalili sperm %95, A (ileri hareketli tek yönlü ) 30 dk. %1, B (İleri Dalgalı hareketli ) 30 dk. %39, C ( Yerinde hareketli ) 30 dk. %30, D (hareketsiz ) 30 dk. %30. Eşimin değerleri bu şekilde.Gebelik için yeterli mi acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareketlilik açısından gebelik için yeterli değil aşılama yapılabilir.

 • müge çiçek

  hocam merhaba eşimin sonucu;
  volüm:3,4
  Renk:sarımtrak
  ph:7,5
  likefaksiyon:25
  Spermatozoa sayısı:18 mil/ml
  Total Spermatozoa sayısı:61 milyon
  ileri hareket:%31
  Yerınde hareketli:%7
  Hareketsiz:%62
  Toplam ileri hareketli sperm sayısı: 18.972.000
  Yuvarlak hucre sayısı:0,6
  Morkofoloji(kruger) : Normal:%3 Anormal:%97
  Baş:92
  Boyun:50
  Kuyruk:27
  Eşimin değerleri bu şekilde.Gebelik için yeterli mi acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerlere göre eşinizin sonucu normal görünüyor.

 • Sinan ince

  Hocam merhabalar yasım 25 sperm testım su sekılde

  Bir sorumda anormal yapının yüksek olması normalmidir normal deger nedir hocam tesekkurler.

  ph 8
  cinsel perhiz süresi 3
  vizkozite artmış
  aglutinasyon var
  hacim 4 mL
  renk gri opak
  sıvılasma suresı 60 dk
  1ml’deki spermatozoon sayısı 32.000.000
  motilite –
  hızlı ileri %35
  yavas ileri %20
  yerinde hareketli %15
  hareketsiz %30
  round cell –
  morfolojı –
  normal yapı %7
  anormal yapı %93
  bas defekti %4
  kuyruk defekti %89

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biz yüzde 4’e kadar normal sayıyoruz. Sizin 7 çıkmış sonuç normal denilebilir.

 • büşra aydın

  merhabalar hocam ph:7,8/ hacim : 3,5 ml / vizkozite : normal / likefazksiyon :35 dk / spermatozoit: 35,2 milyon / total sayı : 123,2 milyon / hareketsiz : %20 / yerinde hareketli: %10/ yavaş : %40 / ileri hızlı : %30 lökosit : 4-5 lokosit görüdü. sizce bu normal yolla gebe kalmak için yeterli mi havva hanım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji yazılmamış ama diğer sonuçlar normal görünüyor.

 • hayri yok

  MERHABA HOCAM
  Bende yoğunluk 2.7
  toplam hareketlilik 23.8%
  ileri hareketli 23.8%
  yerinde hareketli 0%
  hareketli sperm sayısı 6.000.000
  ileri hareketli sperm sayısı 6.000.000
  toplam sperm sayısı 5,5.000.000
  toplam hareketli sperm sayısı 1,3.000.000
  morfoloji normal form 15.2%

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yorum yapabilmek için yıkama öncesi sonuçlarınızı da görmem lazım.

 • Şeyma bilgiç

  Volüm: 1.3
  Sayı ml:73 milyon
  Total sayı:94.9 milyon
  Lineer progesyon gösteren motil:59
  Non.lineer progesyon gösteren sperm:10
  Non.progresif motil spermler:2
  Non.motil spermler:30
  Hocam daha yeni aşılama yaptırdım fakat doktor bana değerler hakkında bilgi vermedi eşimin sonuçları nasıl değerlendirebilir misiniz? teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlar güzel görünüyor.

 • Nur simsek

  İyi günler hocam eşimin sonucu miktar 2 ml..total sperm sayisi 40.000.000…..likefaksiyon 30 dk…. motilite %29 .. ileri hizli 4 ileri hareketli 10 yerinde hareketli 17 hareketsiz 71… morfoloji normal 8 bas anomalisi 54 boyun 22 kuyruk 16 …….. 9 aydır çocuğumuz olmuyor hangi yolu izlememiz lazım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın doğum hekimine muayene olup, yaş, kilo ve muayene sonucuna göre karar vermeniz gerekiyor.

 • Ali temur

  hocam benim semen testimin sonuçları nasıl?
  likefaksiyon süresi:20 MİKTAR:3,5 RENK: kirl beyaz: VİSKOZİTE:(+) PH:8,0 AGLÜTİNASYON: (++)
  SAYI(ML’DE): 89 SAYI(TOTAL): 311,5 1/2 SAAT: 40 1SAAT:35 HIZLI İLERİ:20 YAVAŞ İLERİ:10
  YERİNDE:5 HAREKETSİZ:65 NORMAL:93 ANORMAL:7 DEVBAŞ:1 İĞNE BAŞ:1 ŞEKİLSİZ:3 KUYRUK:2 MİKROSKOPİK İNCELEMEDE 8-9 LÖKOSİT GÖRÜLDÜ:

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız eksik, birimleri ile birlikte tam olarak yazarsanız yorumlayabiliriz.

 • Serkan kara

  Merhaba hocam 1 yillik evliyim testim bu sekil
  Hareketli sprem %69
  Ileri hareketli %55
  Hareketsiz %31
  Sperm sayisi 15 milyon
  lokosit 1.280.000 ml

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Lökosit biraz fazla çıkmış bunun için üroloji ile görüşseniz iyi olur. Diğer sonuçlarınız normal.

 • fatih saykal

  Spermiyogram Örnek: SPERM N. Alma : 28.08.2019 08:55 Lab. Kabul : 28.08.2019 10:07
  Volüm 2 cc
  Ph 8
  Renk KREM
  Viskozite NORMAL
  1/2 saat Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 35 %
  1/2 saat Az Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 10 %
  1/2 saat Hareketsiz Spermatozoit Yüzdesi 55 %
  1.saat Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 30 %
  1. saat Az Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 10 %
  1.saat Hareketsiz Spermatozoit Yüzdesi 60 %
  Normal Yapılı 70 %
  Anormal Yapılı 30
  Baş Anomalisi 10 %
  Boyun anomalisi 10
  Kuyruk Anomalisi 10 %
  1 cc sperm sayısı 16,000,000 milyon/ml
  Total sperm sayısı 32,000,000
  1-2 LÖKOSİT VE 1-2
  SPERM ANA
  HÜCRESİ
  GÖRÜLDÜ.
  ***Mikroskobik İnceleme***
  Sayfa 1 / 1
  Elektronik hocam merhabalar sonuçlar normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz genel itibari ile normal görünüyor.

 • fatih saykal

  teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

 • şeyda eren

  hocam merhabalar. eşimin spermiogram test sonuçlarında morfoljik değer %6 çıktı. bu durumda normal yoldan gebelik sağlanabilir mi. ve bu değer oluşan bebeğin sağlık durumunu etkiler mi.
  PH 7.0
  yuvarlak hücre <1 milyon/ml
  görünüm, viskozite, likefaksiyon normal
  aglütinasyon yok
  hacim 5ml
  sperm konsantrasyonu 53milyon/ml
  total motilite %71
  ileri hızlı hareketli %26
  yavaş hareketli %33
  yerinde hareketli %12
  hareketsiz %29
  TPMSS 156 milyon
  sperm morfolojik analiz (kruger) %6
  hocam bu değerler doğal yoldan gebelik için mümkün mü değilse hangi yol izlenmeli. morfoloji için detaylı inceleme gereklimi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor, ama üroloji muayenesi öneririm.

 • Salih Yaman

  Sayın Hocam merhaba, Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Hacim: 3,2
  Ph: 7,2

  Sperm Kons: 39
  Toplam Sperm: 124,8
  Total Motilite : 66
  İleri Hızlı Hareketli : 5
  Yavaş Hareketli : 53
  Yerinde Hareketli: 8
  Hareketsiz : 35

  Normal Sperm: 3
  Akrozomal İndeks : 67

  Yuvarlak Hücre: 0,1
  Aglütinasyon: Yok

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji biraz düşük, üroloji muayenesi öneririm.

 • şule genç

  toplam sperm sayısı: 4.08 milyon
  sperm konsantrasyonu :1.2 milyon
  total motilite (pr+np): %50
  progresif hareketlilik: A:%0 B:%17
  yorum: oligoastenospermi
  Sonuçları yorumlarmısınz hocam.
  Birde aşılama veya tüp bebek tedavisi hangisi olabilir.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlara göre tüp bebek tedavisi gereklidir.

 • SELCUK SENOCAK

  HOCAM MERHABA
  YAS:32 PERHİZ:3
  RENK: OPAK GRİ
  PH : 8,1
  VISKOZITE: AZALMIS
  LİKEFAKSIYON SURESI: 30 DK
  EJAKULAT VOLUMÜ : 2,1 ML
  SPERMATOZOID ML : 66,000,000
  TOTAL SPERMATOZOID: 138,600,000
  MOTIL (İLERİ DOGRU HIZLI) : %15
  MOTİL (YAVAS HAREKET ) : %15
  İMMOTİL(HAREKETSİZ) %70

  NORMAL MORFOLOJI : %10
  ANORMAL MORFOLOJI: %90

  BAS:%68 BOYUN:18 KUYRUK: %4

  5-6 LOKASIT VE 10-15 IMMATUR GERM GORULDU

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor bir üroloji muayenesi yaptırmanız iyi olur.

 • GÜRKAN ASLAN

  Merhaba Hocam,

  Volume:2.5 ML
  PH:7.6
  RENK:BEYAZ
  VİSKOZİTE:YOĞUN
  AGLUTİNASYON:YOK
  LİKEFAKSYİON: >30 DK.
  KONSTANTRASYON: 51 MİLYON / ML
  MOTİLİTE: %45
  İLERİ HAREKETLİ: %40
  YERİNDE HAREKETLİ: %5
  HAREKETSİZ: %55
  MORFOLOJİ: %2
  HAZIRLAMA YÖNTEMİ: SWIM-UP
  KONSANTRASYON: 46 MİLYON
  MOTİLİTE: %90
  İLERİ HAREKETLİ: %85
  YERİNDE HAREKETLİ: %5
  HAREKETSİZ: %10

  Sonuçlar sizce nasıl hocam ?

  Teşekkürler,

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

 • semen testi

  Perhiz: 5 gün
  yaş :32
  Sperm Konsantrasyonu :28.2 M/ml
  Toplam Hareketlilik :47 %
  ileri Hareketlilik (PR) : 34 %
  Yerinde Hareketli (NP) :13 %
  Hareketsizlik (IM) :53 %
  Morfoloji kruger: 7 %
  Hareketli Sperm Kons. 13.3 M/ml
  İleri Hareketli Sperm : 9.7 M/ml
  Fonksiyonel Sperm :1.6 M/ml
  Sperm Hareket İndeksi : 57
  Ortalama hız: 10 mic/sec
  Toplam Sperm Kons. :101.5 M
  Toplam Har.Sperm :47.9 M
  Top.İleri Har.Sperm :34.9
  Fonksiyonel Sperm: 5.8 M
  Morfolojisi Normal: 7.1 M
  Hacim :3.6 ml
  viskozite : normal
  PH :8
  Likefaksiyon: abnormal
  Görünüm :normal

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal görünüyor, ama üroloji doktoruna muayene olmanızı öneririz.

 • Özge Toraman

  Merhaba hocam eşimin sonuçlarını yorumlar mısınız ?

  Parametreler Sonuc Birim Miktar 2,5 mL Görünüm KREM-OPAK Reaksiyon 8 Sıvılaşma 30 dk Viskozite NORMAL 1 cc de spermatozoit sayısı 95 MİLYON Tüm ejakulatta sperm.sayısı 237 MİLYON 500 BİN 1 Saat hareket 80 % 2 Saat hareket 70 % Normal yapılı 62 % Baş Anomalisi 25 % Kuyruk Anomalisi 13 % Mikroskobik inceleme HER SAHADA ; 10-12 GERM HÜCRESİ VE SPERMATOZOON KÜMELERİ GÖRÜLDÜ

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal olarak yorumlanabilir.

 • Aysel yıldız

  Hocam merhaba,

  Biz 1.5 senelik evliyiz çocugumuz olmadıgı için sperm testi istediler.
  Eşimin sonuçlarını yorumlayabilir misiniz ?

  Parametreler Sonuc Birim Miktar 2,5 mL Görünüm KREM-OPAK Reaksiyon 8 Sıvılaşma 30 dk Viskozite NORMAL 1 cc de spermatozoit sayısı 95 MİLYON Tüm ejakulatta sperm.sayısı 237 MİLYON 500 BİN 1 Saat hareket 80 % 2 Saat hareket 70 % Normal yapılı 62 % Baş Anomalisi 25 % Kuyruk Anomalisi 13 % Mikroskobik inceleme HER SAHADA ; 10-12 GERM HÜCRESİ VE SPERMATOZOON KÜMELERİ GÖRÜLDÜ

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal olarak yorumlanabilir.

 • suleyman percin

  perhiz :3,5 gün
  miktar 4,5 ml
  vizkozite:viskoz
  konstrasyon 8 milyon
  toplam:36 milyon
  A+B(progresif hareket):42
  yerinde hareket:3
  hareket etmeyen :55

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı az görünüyor, morfoloji çıkmamış. Bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayıda düşüklük var. Bir üroloji hekimine muayene olmanız iyi olur.

 • Gökhan oz

  İyi günler hocam bu değerlerle çocuk olma ihtimali varmıdır sperm sayısı 39×10/mL

  Sperm hareketi
  Hareketli %55
  Hızlı ileri doğru %38
  Yavaş ileri doğru %17
  Yerinde %10
  Hareketsiz %35

  Sperm yapısı

  normal sperm %65
  Patolojik %35
  Baş anamoli %20
  Gövde kuyruk anamoli %15

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor.

 • Serdar Durmuş

  merhaba iyi çalışmalar doktor hanım
  yaptırdığım test sonucu
  donuk beyaz
  normal hücre %30
  baş-akrozom anomalisi %22
  boyun anomalisi %22
  kuruk anomalisi %22
  lineer motil (+3 +4) %12
  non lineer (+2) %24
  non progresif motil (+1) %15
  non motil (0) %49
  hücre sayısı 41 milyon
  her sahada 10-15 raundcells (lokosit +spermatogenezis) ve 40-45 spermatoza görüldüğü sonuçlarda görünüyor.
  Sizin düşünceniz nedir bu rakamlarda cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar dilerim…

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareketli sperm sayısı az görünüyor, üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

 • Mahmut

  Merhaba öncelikle cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. 21 yaşındayım. Varikosel teşhisi koyuldu. Ameliyatlık bir durum var mı? Sperm sonuçlarımı etkileyecek şekilde mi? Bu değerleri yorumlayabilir misiniz?

  Liquifaksiyon Süresi 120 dk –
  Viskozite ++ –
  Volüm 3 cc –
  pH 8,0 –
  Aglütinasyon –
  Sperm Sayısıı 27.000.000 /cc –
  Total Sperm Sayısı 81.000.000 –
  Round Cell Sayısı 350.000 /cc –
  Lökosit Sayımı 20.000 /cc –
  Eritrosit – –
  İmmatür Germ Hücre Sayısı /cc –
  Direkt Mikroskopi hpf(400x)
  sahasında :
  VİTALİTE % 96 CANLI % 4
  CANSIZ –
  Motilite Sınıflama (Forword
  Progression Kriterlerine Göre) –
  Liquifaksiyondan Sonra –
  4.Derece Motilite %5 –
  3.Derece Motilite %25 –
  2.Derece Motilite %33 –
  1.Derece Motilite %21 –
  0.Derece Motilite %16 –
  Pellet –
  Morfolojik Değerlendirme Kruger Strict Kriterler –
  Normal Sperm Oranı 3 –
  Anormal Sperm Oranı 97

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji oranının %4 olmasını isteriz sizde %3 çıkmış, birde 4. derecedeki motilitenin %15 olmasını isteriz çok sıkıntılı görünmüyor ama yine de bir üroloji muayenesi öneririm.

 • Mustafa ozen

  Total sperm 193.9 konsantrasyon 55.4 total molilite %65 progresif molilite%35 non profresif %30 immotil hucre %30 morfoloji 4 bas 18 boyun 12 kuyruk 32 diger 34 normalmi iki defa dusuk yasadik

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlarınız normal görünüyor.

Bir yorum yazınız