Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

sperm sayısı kaç olmalı

Tüm kısırlık vakalarının yarısı, erkeklerde oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. En sık görülen problemlerin başında ise sperm sağlığının veya sperm sayısının yetersiz olması gelir. Sağlıklı bir sperm sayısı, erkek doğurganlığı için hayati bir etkendir.

Kadın doğurganlığında olduğu gibi, erkek doğurganlığı da oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve sperm sağlığını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. İçeriğimizin devamında sperm sayısı kaç olmalı ve sperm sayısını arttırmak için neler yapılmalıdır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sperm sayısı nasıl ölçülür?

Sperm sayısı, belirli bir örnekte bulunması gereken sperm sayısının ölçümlenmesidir. Erkekten alınan meni örneğini üzerinde yapılan semen analizi ile tespit edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakama göre, sağlıklı bir sperm sayısı için mililitrede 20 milyon sperm olup, toplam semen hacmi 2 ml’dir. Spermin sayısı başlı başına doğurganlığı etkileyen bir faktör olmasa da, hareketlilik, şekil, canlılık gibi faktörlerle bir araya geldiğinde doğurganlığı direkt olarak etkileyebilir.

Normal morfoloji sperm yüzdesi kaç olmalı?

Normal bir sperm örneğinin her ml’de yaklaşık 100 milyon sperm bulunur. Bu oran, mililitrede 20 milyon spermin altına düşerse, genellikle doğurganlık ile ilgili bir problem oluşur. 20 milyon rakamı çok fazla gibi görünse de, kadının vajinasında biriken spermin sadece küçük bir kısmı rahime ulaşabilir. Rahime ulaşabilenlerden ise çok daha az bir kısmı yumurtalıklara doğru yol alır. Yumurta genellikle spermin yumurtanın içine girmesini önlemek için bir blokaj görevi gören korona radiata adı verilen kalın bir hücre tabakası ile kaplıdır. Sperm hücreleri bu engeli aşan enzimler içerse de, sürecin işleyişi oldukça zordur.  Sperm sayısının çokluğu, bu zorlu engellerin aşılmasında önemlidir.

sperm sayısı

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Sperm sayımlarının iyileştirilmesi ve erkek doğurganlığının arttırılması, yaşam tarzındaki basit değişikliklerle elde edebilmektedir.  Sperm sayısını arttırabilecek yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Genel sağlık durumunun kötü olması, sperm sayısında azalmaları meydana getirebilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize dikkat etmeniz gerekir.
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar spermler için önemli bir tehlikedir. Özellikle birden fazla partneri olan kişilerin cinsel ilişki esnasında mutlaka korunmaları gerekmektedir.
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı sperm kalitesinin en büyük düşmanıdır. Kötü alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmalısınız.
 • Sağlıksız yiyecekler, işlenmiş gıdalar, hazır gıdalar tüketmek yerine; sebze, meyve ve tam tahıllar açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Yağ oranı düşük olan yüksek proteinli gıdalar sperm sayısı üzerinde etkidir. Satın aldığınız ürünlerin mümkün olduğu kadar organik şartlarda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Düzenli egzersiz aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzının büyük bir parçasıdır ve spermlere zarar verebilecek stres hormonlarını da azaltır. Aynı zamanda, aşırı egzersiz de spermler için zararlı olabilir.
 • Stres seviyesi yüksek bir yaşam düzeniniz mevcutsa, rahatlatıcı etkileri bulunan yoga, tai chi veya meditasyon gibi stres azaltıcı etkinliklere katılabilirsiniz.
 • Düzenli cinsel ilişki, spermler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yaklaşık 3 günde bir kez testislerdeki meninin yenilenmesi sağlık açısından önemlidir.
 • Sabah saatlerinde yapılan sperm sayımlarında, sperm sayımının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sebeple sabah saatlerinde cinsel ilişkide bulunmak doğurganlığı arttırabilir.
 • Isı, sperm sağlığını tehlikeye atabilir. Hamam, sauna gibi ortamlar veya sıkı iç çamaşırları testislerin sıcaklığını arttıran faktörlerdendir.
 • Çinko ve selenyum gibi mineraller , L-karnitin gibi amino asitler, C ve E vitamini gibi antioksidanlar sperm sağlığı için çok önemlidir. Sperm sayısı kaç olmalı sorusunun yanıtında düşük sperm sayısına sahip olduğunuz kanısına varıldıysa, doktorunuzun tavsiyesi üzerine bu etkenleri içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

 • Murat Bayır

  Merhaba hocam,
  Semen hacmi: 3
  Sperm konstrasyonu: 22
  Total motilite: 40
  İleri hızlı hareketli: 31
  Yerinde hareketli: 9
  Hareketsiz: 60
  Vitalite: 58
  Total motil sperm sayısı: 26
  Morfolojik: 4
  Bu değerler ile çocuk sahibi olabilir miyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler normal sınırlarda.

 • Gürsel kara

  Merhaba, eşimin toplam sperm sayısı 227.2, hareketli sperm sayısı 103.2. Çocuk sahibi olabilir miyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler ile tüp bebekle gebe kalınabilir ama tabi ki morfoloji de önemli.

 • Maide kaplan

  Merhaba hocam, eşimin sperm sonuçları, 1 cc de spermatozoit sayısı 16 milyon, tüm ejakulatta 96 milyon, hareket ise, 1 saatte %40, 2 saatte %30, her sahada 20 25 lokosit gebelik olma ihtimali ne kadar bu sonuçlara göre?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sperm sonucunda, eşinizde enfeksiyon çıkmış. Eşiniz bir ürolog ile görüşebilir. Şuan yüzde vermek mümkün değil.

 • safiye demir

  Merhaba hocam, eşimin sperm sonuçları;
  miktar: 5,5
  toplamsermatozoa sayısı: 11
  yovarlak hücre sayısı: 22,000,000
  kökosit hücre %84 diğer %16
  hızlı ileri hareketli 0 adet
  yerinde hareketli 0 adet
  hareketsiz 11 adet

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Buradaki spermatozoa sayısı 11 milyon mu, 11 tane mi anlayamadım? Her halükarda eşinizin ürolojiye muayene olması gerekir.

 • Ismail bayezit

  Selam hocam, bende ileri hareketli yüzde 5, yerinde hareketli yüzde 5, hareketsiz yüzde 90, 1 cc de 40 milyon, tüm ejakülatta 160 milyon, sıvılaşma süresi 2 saat 37 dakika beklemesine rağmen sıvılaşma olmadığı için manuel sıvılaştırıldı. Ne yapmam lazım? İyi günler hocam.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Aşılama olabilir diye düşünüyorum. Üroloji doktoru ile görüşseniz daha iyi olur. En azından nedenini anlarsınız.

 • Yahya sert

  Merhaba hocam, bir yıllık evliyim. Üniversitenin androloji bölümünde yapmış olduğum semen analizi böyle; 3.3 Renk Sarımtırak PH. 8 Lifefaksiyon 30 1 CC’deki spermatozoa sayısı 49 milyon Total spermatozoa 161.700.000 İleri hareketli 26 % Yerinde hareketli 13 % Hareketsiz 61 % Sayılan spermatoza sayısı 200 Normal 3 % Baş defekti 61 % Boyun defekti 22 % Kuyruk 14 % sizce durum nasıl solda 3mm sağda 1,5 mm varikosel tespit edildi ama doktor ameliyata gerek yok dedi. Sizin yorumlarınız nelerdir hocam?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet bizde bu sonucun normal olduğunu düşünüyoruz.

 • Zeynep Karabul

  Selam hocam, eşimin semen hacmi:3.93 ,ileri hareketli ve hareketsiz:0 spermatazoa sayısı;100 bin ml, vitalite:20 lökosit;0,4 ml total spermatazoa:393 bin ml bu değerlerle aşılama şansımız var mı? Yoksa tüp bebek tek seçenek midir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Aşılama olmaz. Tüp bebek yaptırmanızı öneririm.

 • halil ucan

  merhaba hocam, 7.5 ml toplam sperm sayısı 360 milyon, sperm sayısı ise 48 milyon, 1 saat içinde %70 hareketli, 2 saate 60 kuyruklu, sperm sayısı kısa uzun kıvrımlı vb. 19 nasıl sonuçlarım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji yazmamışsınız ama sayı ve hareket normal görünüyor.

 • Esra akıncı

  Merhaba hocam sayı:1.61 mılyon
  Total modül sperm yüzdesi(a+b):10 bin
  Modül sperm yüzdesi (a+b): %1
  ıleri hızlı: %0
  ıleri yavaş: %1
  Yerinde hareketli: %6
  Hareketiz: %93 bu sonuçla gebe kalınabilinir mi tüp bebek şart mı?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sistemimizdeki bir sorundan dolayı sorunuzu şimdi görebildik. Size tüp bebek yapılması gerekiyor.

 • Melike Öztürk

  Merhabalar hocam..2 ml de toplam sperm sayısı 70 milyon. Normal sperm %5 anormalili sperm %95, A (ileri hareketli tek yönlü ) 30 dk. %1, B (İleri Dalgalı hareketli ) 30 dk. %39, C ( Yerinde hareketli ) 30 dk. %30, D (hareketsiz ) 30 dk. %30. Eşimin değerleri bu şekilde.Gebelik için yeterli mi acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareketlilik açısından gebelik için yeterli değil aşılama yapılabilir.

 • müge çiçek

  hocam merhaba eşimin sonucu;
  volüm:3,4
  Renk:sarımtrak
  ph:7,5
  likefaksiyon:25
  Spermatozoa sayısı:18 mil/ml
  Total Spermatozoa sayısı:61 milyon
  ileri hareket:%31
  Yerınde hareketli:%7
  Hareketsiz:%62
  Toplam ileri hareketli sperm sayısı: 18.972.000
  Yuvarlak hucre sayısı:0,6
  Morkofoloji(kruger) : Normal:%3 Anormal:%97
  Baş:92
  Boyun:50
  Kuyruk:27
  Eşimin değerleri bu şekilde.Gebelik için yeterli mi acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerlere göre eşinizin sonucu normal görünüyor.

 • Sinan ince

  Hocam merhabalar yasım 25 sperm testım su sekılde

  Bir sorumda anormal yapının yüksek olması normalmidir normal deger nedir hocam tesekkurler.

  ph 8
  cinsel perhiz süresi 3
  vizkozite artmış
  aglutinasyon var
  hacim 4 mL
  renk gri opak
  sıvılasma suresı 60 dk
  1ml’deki spermatozoon sayısı 32.000.000
  motilite –
  hızlı ileri %35
  yavas ileri %20
  yerinde hareketli %15
  hareketsiz %30
  round cell –
  morfolojı –
  normal yapı %7
  anormal yapı %93
  bas defekti %4
  kuyruk defekti %89

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Biz yüzde 4’e kadar normal sayıyoruz. Sizin 7 çıkmış sonuç normal denilebilir.

 • büşra aydın

  merhabalar hocam ph:7,8/ hacim : 3,5 ml / vizkozite : normal / likefazksiyon :35 dk / spermatozoit: 35,2 milyon / total sayı : 123,2 milyon / hareketsiz : %20 / yerinde hareketli: %10/ yavaş : %40 / ileri hızlı : %30 lökosit : 4-5 lokosit görüdü. sizce bu normal yolla gebe kalmak için yeterli mi havva hanım

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji yazılmamış ama diğer sonuçlar normal görünüyor.

 • hayri yok

  MERHABA HOCAM
  Bende yoğunluk 2.7
  toplam hareketlilik 23.8%
  ileri hareketli 23.8%
  yerinde hareketli 0%
  hareketli sperm sayısı 6.000.000
  ileri hareketli sperm sayısı 6.000.000
  toplam sperm sayısı 5,5.000.000
  toplam hareketli sperm sayısı 1,3.000.000
  morfoloji normal form 15.2%

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Yorum yapabilmek için yıkama öncesi sonuçlarınızı da görmem lazım.

 • Şeyma bilgiç

  Volüm: 1.3
  Sayı ml:73 milyon
  Total sayı:94.9 milyon
  Lineer progesyon gösteren motil:59
  Non.lineer progesyon gösteren sperm:10
  Non.progresif motil spermler:2
  Non.motil spermler:30
  Hocam daha yeni aşılama yaptırdım fakat doktor bana değerler hakkında bilgi vermedi eşimin sonuçları nasıl değerlendirebilir misiniz? teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlar güzel görünüyor.

 • Nur simsek

  İyi günler hocam eşimin sonucu miktar 2 ml..total sperm sayisi 40.000.000…..likefaksiyon 30 dk…. motilite %29 .. ileri hizli 4 ileri hareketli 10 yerinde hareketli 17 hareketsiz 71… morfoloji normal 8 bas anomalisi 54 boyun 22 kuyruk 16 …….. 9 aydır çocuğumuz olmuyor hangi yolu izlememiz lazım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bir kadın doğum hekimine muayene olup, yaş, kilo ve muayene sonucuna göre karar vermeniz gerekiyor.

 • Ali temur

  hocam benim semen testimin sonuçları nasıl?
  likefaksiyon süresi:20 MİKTAR:3,5 RENK: kirl beyaz: VİSKOZİTE:(+) PH:8,0 AGLÜTİNASYON: (++)
  SAYI(ML’DE): 89 SAYI(TOTAL): 311,5 1/2 SAAT: 40 1SAAT:35 HIZLI İLERİ:20 YAVAŞ İLERİ:10
  YERİNDE:5 HAREKETSİZ:65 NORMAL:93 ANORMAL:7 DEVBAŞ:1 İĞNE BAŞ:1 ŞEKİLSİZ:3 KUYRUK:2 MİKROSKOPİK İNCELEMEDE 8-9 LÖKOSİT GÖRÜLDÜ:

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız eksik, birimleri ile birlikte tam olarak yazarsanız yorumlayabiliriz.

 • Serkan kara

  Merhaba hocam 1 yillik evliyim testim bu sekil
  Hareketli sprem %69
  Ileri hareketli %55
  Hareketsiz %31
  Sperm sayisi 15 milyon
  lokosit 1.280.000 ml

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Lökosit biraz fazla çıkmış bunun için üroloji ile görüşseniz iyi olur. Diğer sonuçlarınız normal.

 • fatih saykal

  Spermiyogram Örnek: SPERM N. Alma : 28.08.2019 08:55 Lab. Kabul : 28.08.2019 10:07
  Volüm 2 cc
  Ph 8
  Renk KREM
  Viskozite NORMAL
  1/2 saat Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 35 %
  1/2 saat Az Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 10 %
  1/2 saat Hareketsiz Spermatozoit Yüzdesi 55 %
  1.saat Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 30 %
  1. saat Az Hareketli Spermatozoit Yüzdesi 10 %
  1.saat Hareketsiz Spermatozoit Yüzdesi 60 %
  Normal Yapılı 70 %
  Anormal Yapılı 30
  Baş Anomalisi 10 %
  Boyun anomalisi 10
  Kuyruk Anomalisi 10 %
  1 cc sperm sayısı 16,000,000 milyon/ml
  Total sperm sayısı 32,000,000
  1-2 LÖKOSİT VE 1-2
  SPERM ANA
  HÜCRESİ
  GÖRÜLDÜ.
  ***Mikroskobik İnceleme***
  Sayfa 1 / 1
  Elektronik hocam merhabalar sonuçlar normalmi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz genel itibari ile normal görünüyor.

 • fatih saykal

  teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

 • şeyda eren

  hocam merhabalar. eşimin spermiogram test sonuçlarında morfoljik değer %6 çıktı. bu durumda normal yoldan gebelik sağlanabilir mi. ve bu değer oluşan bebeğin sağlık durumunu etkiler mi.
  PH 7.0
  yuvarlak hücre <1 milyon/ml
  görünüm, viskozite, likefaksiyon normal
  aglütinasyon yok
  hacim 5ml
  sperm konsantrasyonu 53milyon/ml
  total motilite %71
  ileri hızlı hareketli %26
  yavaş hareketli %33
  yerinde hareketli %12
  hareketsiz %29
  TPMSS 156 milyon
  sperm morfolojik analiz (kruger) %6
  hocam bu değerler doğal yoldan gebelik için mümkün mü değilse hangi yol izlenmeli. morfoloji için detaylı inceleme gereklimi

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor, ama üroloji muayenesi öneririm.

 • Salih Yaman

  Sayın Hocam merhaba, Öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Hacim: 3,2
  Ph: 7,2

  Sperm Kons: 39
  Toplam Sperm: 124,8
  Total Motilite : 66
  İleri Hızlı Hareketli : 5
  Yavaş Hareketli : 53
  Yerinde Hareketli: 8
  Hareketsiz : 35

  Normal Sperm: 3
  Akrozomal İndeks : 67

  Yuvarlak Hücre: 0,1
  Aglütinasyon: Yok

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji biraz düşük, üroloji muayenesi öneririm.

 • şule genç

  toplam sperm sayısı: 4.08 milyon
  sperm konsantrasyonu :1.2 milyon
  total motilite (pr+np): %50
  progresif hareketlilik: A:%0 B:%17
  yorum: oligoastenospermi
  Sonuçları yorumlarmısınz hocam.
  Birde aşılama veya tüp bebek tedavisi hangisi olabilir.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlara göre tüp bebek tedavisi gereklidir.

 • SELCUK SENOCAK

  HOCAM MERHABA
  YAS:32 PERHİZ:3
  RENK: OPAK GRİ
  PH : 8,1
  VISKOZITE: AZALMIS
  LİKEFAKSIYON SURESI: 30 DK
  EJAKULAT VOLUMÜ : 2,1 ML
  SPERMATOZOID ML : 66,000,000
  TOTAL SPERMATOZOID: 138,600,000
  MOTIL (İLERİ DOGRU HIZLI) : %15
  MOTİL (YAVAS HAREKET ) : %15
  İMMOTİL(HAREKETSİZ) %70

  NORMAL MORFOLOJI : %10
  ANORMAL MORFOLOJI: %90

  BAS:%68 BOYUN:18 KUYRUK: %4

  5-6 LOKASIT VE 10-15 IMMATUR GERM GORULDU

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor bir üroloji muayenesi yaptırmanız iyi olur.

 • GÜRKAN ASLAN

  Merhaba Hocam,

  Volume:2.5 ML
  PH:7.6
  RENK:BEYAZ
  VİSKOZİTE:YOĞUN
  AGLUTİNASYON:YOK
  LİKEFAKSYİON: >30 DK.
  KONSTANTRASYON: 51 MİLYON / ML
  MOTİLİTE: %45
  İLERİ HAREKETLİ: %40
  YERİNDE HAREKETLİ: %5
  HAREKETSİZ: %55
  MORFOLOJİ: %2
  HAZIRLAMA YÖNTEMİ: SWIM-UP
  KONSANTRASYON: 46 MİLYON
  MOTİLİTE: %90
  İLERİ HAREKETLİ: %85
  YERİNDE HAREKETLİ: %5
  HAREKETSİZ: %10

  Sonuçlar sizce nasıl hocam ?

  Teşekkürler,

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

 • semen testi

  Perhiz: 5 gün
  yaş :32
  Sperm Konsantrasyonu :28.2 M/ml
  Toplam Hareketlilik :47 %
  ileri Hareketlilik (PR) : 34 %
  Yerinde Hareketli (NP) :13 %
  Hareketsizlik (IM) :53 %
  Morfoloji kruger: 7 %
  Hareketli Sperm Kons. 13.3 M/ml
  İleri Hareketli Sperm : 9.7 M/ml
  Fonksiyonel Sperm :1.6 M/ml
  Sperm Hareket İndeksi : 57
  Ortalama hız: 10 mic/sec
  Toplam Sperm Kons. :101.5 M
  Toplam Har.Sperm :47.9 M
  Top.İleri Har.Sperm :34.9
  Fonksiyonel Sperm: 5.8 M
  Morfolojisi Normal: 7.1 M
  Hacim :3.6 ml
  viskozite : normal
  PH :8
  Likefaksiyon: abnormal
  Görünüm :normal

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal görünüyor, ama üroloji doktoruna muayene olmanızı öneririz.

 • Özge Toraman

  Merhaba hocam eşimin sonuçlarını yorumlar mısınız ?

  Parametreler Sonuc Birim Miktar 2,5 mL Görünüm KREM-OPAK Reaksiyon 8 Sıvılaşma 30 dk Viskozite NORMAL 1 cc de spermatozoit sayısı 95 MİLYON Tüm ejakulatta sperm.sayısı 237 MİLYON 500 BİN 1 Saat hareket 80 % 2 Saat hareket 70 % Normal yapılı 62 % Baş Anomalisi 25 % Kuyruk Anomalisi 13 % Mikroskobik inceleme HER SAHADA ; 10-12 GERM HÜCRESİ VE SPERMATOZOON KÜMELERİ GÖRÜLDÜ

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal olarak yorumlanabilir.

 • Aysel yıldız

  Hocam merhaba,

  Biz 1.5 senelik evliyiz çocugumuz olmadıgı için sperm testi istediler.
  Eşimin sonuçlarını yorumlayabilir misiniz ?

  Parametreler Sonuc Birim Miktar 2,5 mL Görünüm KREM-OPAK Reaksiyon 8 Sıvılaşma 30 dk Viskozite NORMAL 1 cc de spermatozoit sayısı 95 MİLYON Tüm ejakulatta sperm.sayısı 237 MİLYON 500 BİN 1 Saat hareket 80 % 2 Saat hareket 70 % Normal yapılı 62 % Baş Anomalisi 25 % Kuyruk Anomalisi 13 % Mikroskobik inceleme HER SAHADA ; 10-12 GERM HÜCRESİ VE SPERMATOZOON KÜMELERİ GÖRÜLDÜ

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal olarak yorumlanabilir.

 • suleyman percin

  perhiz :3,5 gün
  miktar 4,5 ml
  vizkozite:viskoz
  konstrasyon 8 milyon
  toplam:36 milyon
  A+B(progresif hareket):42
  yerinde hareket:3
  hareket etmeyen :55

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı az görünüyor, morfoloji çıkmamış. Bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayıda düşüklük var. Bir üroloji hekimine muayene olmanız iyi olur.

 • Gökhan oz

  İyi günler hocam bu değerlerle çocuk olma ihtimali varmıdır sperm sayısı 39×10/mL

  Sperm hareketi
  Hareketli %55
  Hızlı ileri doğru %38
  Yavaş ileri doğru %17
  Yerinde %10
  Hareketsiz %35

  Sperm yapısı

  normal sperm %65
  Patolojik %35
  Baş anamoli %20
  Gövde kuyruk anamoli %15

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor.

 • Serdar Durmuş

  merhaba iyi çalışmalar doktor hanım
  yaptırdığım test sonucu
  donuk beyaz
  normal hücre %30
  baş-akrozom anomalisi %22
  boyun anomalisi %22
  kuruk anomalisi %22
  lineer motil (+3 +4) %12
  non lineer (+2) %24
  non progresif motil (+1) %15
  non motil (0) %49
  hücre sayısı 41 milyon
  her sahada 10-15 raundcells (lokosit +spermatogenezis) ve 40-45 spermatoza görüldüğü sonuçlarda görünüyor.
  Sizin düşünceniz nedir bu rakamlarda cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar dilerim…

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareketli sperm sayısı az görünüyor, üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

 • Mahmut

  Merhaba öncelikle cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. 21 yaşındayım. Varikosel teşhisi koyuldu. Ameliyatlık bir durum var mı? Sperm sonuçlarımı etkileyecek şekilde mi? Bu değerleri yorumlayabilir misiniz?

  Liquifaksiyon Süresi 120 dk –
  Viskozite ++ –
  Volüm 3 cc –
  pH 8,0 –
  Aglütinasyon –
  Sperm Sayısıı 27.000.000 /cc –
  Total Sperm Sayısı 81.000.000 –
  Round Cell Sayısı 350.000 /cc –
  Lökosit Sayımı 20.000 /cc –
  Eritrosit – –
  İmmatür Germ Hücre Sayısı /cc –
  Direkt Mikroskopi hpf(400x)
  sahasında :
  VİTALİTE % 96 CANLI % 4
  CANSIZ –
  Motilite Sınıflama (Forword
  Progression Kriterlerine Göre) –
  Liquifaksiyondan Sonra –
  4.Derece Motilite %5 –
  3.Derece Motilite %25 –
  2.Derece Motilite %33 –
  1.Derece Motilite %21 –
  0.Derece Motilite %16 –
  Pellet –
  Morfolojik Değerlendirme Kruger Strict Kriterler –
  Normal Sperm Oranı 3 –
  Anormal Sperm Oranı 97

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji oranının %4 olmasını isteriz sizde %3 çıkmış, birde 4. derecedeki motilitenin %15 olmasını isteriz çok sıkıntılı görünmüyor ama yine de bir üroloji muayenesi öneririm.

 • Mustafa ozen

  Total sperm 193.9 konsantrasyon 55.4 total molilite %65 progresif molilite%35 non profresif %30 immotil hucre %30 morfoloji 4 bas 18 boyun 12 kuyruk 32 diger 34 normalmi iki defa dusuk yasadik

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlarınız normal görünüyor.

 • m.ali

  kolay gelsin hocam
  TestSonuçBirimReferans DeğerleriSPERMIOGRAM
  Abstinans Süresi 4Gün 2-7
  ViskosityAz YapışkanAz YapışkanVolüm3.2cc> 2RenkDonuk BeyazDonuk BeyazGörünümGri OpalasanGri OpalasanpH7.77.2-8.0Likefaksiyon Süresi30dk.10-60KanYokYokİrin PartikülYokYokYuvarlak Hücre13%0-501 cc deki Sperma55.218.000Milyon/mL >15 MlyTotal Sperma176.700.000Milyon/Ejekülat >40 MlyMotilite (Hareketli)Hızlı İleri Hareketli31%Yavaş İleri Hareketli19%Yerinde Hareketli11%İmmotilite(Hareketsiz)39% %50Diğer BulgularLökosit143000Milyon/mL 0-1000000EritrositNegatifNegatifAglütinasyonNegatifNegatifRetrograd Ejakülat-Pelle

  Morfoloji D&Q Kruger Strict CriteriaDeğerlendirilen Sperm Sayısı39AdetNormal Yapı13%>% 4 (KRUGER Strikt Kriterleri)Anormal Yapı87%Baş Anomalisi44%Boyun Anomalisi28%Kuyruk Anomalisi20%Serbest Baş-%Stoplazmik Droplet6%Diğer (Pinhead, İmmatür Form vb.)2%MikroskopiHer sahada 1-2 lökosit görüldü.Eritrosite rastlanmadı. Sperma hücreleri sayı vehareketlilik olarak normal gözlendi. 3 saatlik inkübasyon sonucu normal dışıyavaşlama ve ölü sayısında artış gözlenmedi.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

 • Can GİRGİN

  Sayın hocam sonuçlar için yorumlarınızı rica ediyorum Saygılar.
  Yoğunluk :50,2
  PR+NP :69,4
  İleri Hareketli :55,5
  Yerinde Hareketli :13,9
  Hareketsiz :30,6
  Hareketli Sperm Miktarı:34,9
  İleri Hareketli Sperm Miktarı: 27,9
  Ortalama Hız: 8,1
  Toplam Sperm Miktarı 90,4
  Toplam Hareketli Sperm Miktarı: 62,8
  Toplam ileri hareketli sperm miktarı: 50,2
  Morfoloji normal form: 5,7

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor.

 • ece hanım

  iyi günler doktor hanım
  Sperm Testi sonucumu yorumlayabilir misiniz.
  Miktar:3
  PH:7,8
  Viskosite:Normal
  Görünüm:Opak beyaz
  Sperm Yoğunluğu:75 miyon
  1.saatte haraketli sperm yüzdesi:55
  a)Hızlı haraket:40
  b)yavaş ileri haraketli:10
  c)yerinde haraketli:5
  d)yerinde haraketsiz:45
  Anormal morfolojili sperm yüzdesi:50

  bu sonuçlara göre çocugum olur mu

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor ama sadece bu sonuca bakarak çocuk olur olmaz demek doğru olmaz. Eşinizin muayenesi ve sizin muayenenizde yapılıp bütünsel bir yaklaşımda bulunulmalı.

 • bekir

  Hocam meraba sperm sayısı 200 mil/ml , ph : 8,0 , (A) hızlı ileri hareketli: %0 (B)yavaş ileri hareketli :%72 (C) yerinde hareketli: %12 (D) hareketsiz %16
  Normal Sperm Oranı 16 %
  Anomalili Sperm Oranı 84 %
  Baş
  Toplam Baş Anomalili Sperm Oranı 12 %
  Büyük 2 %
  Küçük 2 %
  Yuvarlak – %
  Konik 2 %
  Uzamış – %
  Vakuol – %
  Çift 2 %
  İğne – %
  Amorf 4 %
  Akrozom
  Toplam Akrozom Anomalili Sperm Oranı 44 %
  Küçük 24 %
  Büyük 18 %
  Akrozomsuz 2 %
  Vakuol – %
  Orta Parça ve Boyun
  Toplam Orta Parça ve Boyun Anomalili Sperm Oranı 24 %
  Sitoplazmik Çıkıntı 16 %
  Kıvrık 2 %
  Amorf – %
  Kopuk 6 %
  Non-Aksiyel – %
  İnce – %
  Kuyruk
  Toplam Kuyruk Anomalili Sperm Oranı 4 %
  Kısa – %
  Uzun – %
  Kırık – %
  Çift – %
  Kıvrık 4 %
  sizce durum nedir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareketlilikte sıkıntı var. Bir üroloji doktoruna muayene olmanızı öneririm.

 • Semen Analizi

  Hocam Selamlar ,
  semen analizini değerlendirebilirmisiniz?

  ph – 7.4
  yoğunluk – 2.600.000/ml
  hareketli – %0
  hareketsiz – %100
  toplam sperm – 5.300.000/ml
  morfoloji – %20

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı ve hareket sorunlu. Bu durumda üroloji muayenesi ve tüp bebek gerekir. Kesin sonuç test tekrarından sonra söylenilebilir.

 • Özlem Aksayan

  Hacım: sonuç 3
  Referans değeri 1,5 ml
  Görünüm homojen gri
  Vizkozite : Normal
  Lifefaksiyon 30
  Ph:7.2
  Yuvarlak hücre: referans değeri <5
  Lökosit (ml): =40
  Hareketlilik (%)(A+B+C) Sonuc46
  Referans değeri: >40
  Ileri hareketlilik sonuç 25
  Referans değeri: >32
  Hızlı hareketlilik (%A) Sonuc 0
  Referans değeri A+B>%32
  Yavaş ileri hareketli(%B) sonuç 25
  Yerinde hareketli (%C) 21
  Immotil (%D) 54
  Sekil (KRUGER) SONUÇ:2
  referans değeri >=4
  Hocam sizce durum nedir yarımcı olun lütfen

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlarla bir üroloji hekimine muayene olun. Hareket ve normal şekillilerde sıkıntı görünüyor.

 • ayse yıldırım

  Hocam merhaba Eşimin spermogram testine bakabilir misiniz? **** ****,5 Ml pH:7,2 1 Milimetreküpteki sperm sayısı:4 Milyon Toplam sperm sayısı:10 Milyon HAREKETLİLİK A) İleri Hızlı Hareketli:%30 B)Yerinde Hareketli.%0 C)Hareketsiz:%70 1.MORFOLOJİ: A)Normal Sperm Sayısı:%25 B)Baş Anomalili:%48 C)Kuyruk Anomalili:%21 D)Boyun Anomalili:%6 Not.İki başarısız tüp bebek denemeiz var 3. günden sonra embriyolarımız ölüyor benden 15 yumurta toplandı ama 5. güne sadece iki tane kaldı embriyologlar gelişimlerini geç tamamladklarını söylediler. PGT Testi yaptırdık iki embriyomuza ama sağlıklı embriyo değillermiş o yüzden transfer edilemedi. Sizce problem ne olabilir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Eşinizin bir üroloji hekimine muayene olmasını, sigara içiyorsa bırakmasını ve düzenli beslenmesini öneririm. Gereken her şey yapılmış tedaviye aynen devam etmenizi öneririm.

 • Elif Koca

  3 yıllık evliyim eşimin sperm sayısı düşük geliyordu ameliyat oldu smdi ilac tedavisine baslandı.Sonucları:
  Perhiz süresi:4 Gün
  Likefaksiyon:Normal 10-30 dk.
  Volume(ml):1CC 1.5-10 ml
  PH:7,5 7,2-8
  Lökosit: 0-1 ml
  Sperm Conc(ml):23 15-200ml
  Total Sperm:23
  Hareketlilik(a+b+c)%78 40
  Progresif Hareketlilik(a+b):%70 32
  Yerinde Hareketlilik(c)%8
  Hareketsiz(d) %22 sonucu bu sekilde geldi çocuk sahibi olabilir myz artk?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçları daha net yazar mısınız bazı kısımlarını anlayamadık.

 • Fatma tosun

  Normal morfoloji sperm 35
  Baş anomalisi25
  Boyun ve kuyruk anomalisi40
  Miktar 2ml
  Viskozite normal
  Ph 7.5
  Likefikasyon 30 dk
  Aglütinasyon yok
  Spermatazoi 34 milyon
  Motilite 25
  Ileri doğru hızlı hareketlilik 5
  Ileri doğru hareketli20
  Eşimin sperm testi hocam

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İleri hızlı hareketlilik düşük. Ürolojiye muayene olmasını öneririm.

 • Selin hakkıbilen

  Hocam sperm sayisi 37.bucuk milyon cikti geri olan hersey normal denildi sizce sperm sayisi eşimin düşük mü

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sayı normal.

 • meral şimşek

  morfoloji
  normal morfoloji :%60
  anormal morfoloji :%40
  baş anamolisi : %15
  boyun anamolisi: %05
  kuyruk anamolisi:%20
  mortolite
  hareketli : 1/2 saat: 50 1saat:45 2saat:35
  az hareketli : 1/2 saat: 15 1 saat:15 2saat:20
  hareketsiz: 1/2 saat: 35 1 saat:40 2saat:45
  spermiyogram
  miktar: 3,2 ml
  ph:7,4
  sıvılaşma süresi :normal
  mikroskopi 1-2 kökosit hücresi görüldü
  sperm sayısı 1 ml de 1,2 milyon /ml
  toplam:3,8 milyon /ejekulat

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlara göre ciddi derecede sayı azlığı var. Tüp bebek gerekir. Öncesinde üroloji hekimine muayene olabilirsiniz.

 • haşim erhan

  Hocam Merhaba
  makroskobi :4
  renk : opak
  vizkozite:jelöz
  ph:7,4
  likefaksiyon süresi:45
  sperm sayısı:90.000.00
  toplam sperm sayısı:360.000.000
  normal morf(kruger):%7
  anormal morfolojı:%93
  baş anormalisi:%37
  boyun anarmolisi:%31
  kuyruk anarmolisi:%25
  hareketsiz sprem :%75
  hareketli sperm :%25
  yerinde hareket:%6
  ileri hareket:%19
  yuvarlak hücre sayısı:negatif
  lökosit sayısı:negatif
  eritrosit sayısı:negatif
  aglütinasyom : negatif

  sonularıma göre öneriniz nedir

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sperm hareketleri az.Ürololojiye muayene olun.

 • Mehmet Ali

  Bir bucuk yıl önce varikösel ameliyatı oldum şuanki sonuçlarım ne durumdadır hocam bilgi verirmisiniz.
  Yaş: 24 Yıl 9 Ay 10 Gün
  Spermogram
  MAKROSKOPİ
  Miktarı 5 cc
  Görünüm KREM
  Likefaksiyon 30
  Ph 8
  Viskozite Normal
  SPERMAOZOİD SAYIMI
  Sayı ( 1cc) 9.000.000
  Toplam Sperm Sayısı 45.000.000
  KRUGER TEST ANALİZ RAPORU
  MORFOLOJİ
  Normal morfoloji 29 %
  Anormal morfoloji 71 %
  Orta parça Anomalisi 20
  Baş Anomalisi 31 %
  Kuyruk Anomalisi 20 %

  HAREKETLİLİK İNCELEME
  1.SAAT : ileri çok hızlı hareketli(+4) :10 ileri hızlı hareketli(+3) :10 ileri az hareketli(+2):20 yerinde hareketli :40 hareketsiz :20
  2.SAAT : ileri çok hızlı hareketli(+4) :5 ileri hızlı hareketli(+3) :5 ileri az hareketli(+2):20 yerinde hareketli :35 hareketsiz :35

  Notlar: KRUGER STANDARTLARINA GÖRE ÇALIŞILMIŞTIR MACLER CHAMBER KULLANILMIŞTIR.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı düşük gözüküyor. Üroloji doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz. Böyle durumlarda aşılama önerilebilir.

 • Turan Hakal

  Hocam Merhabalar 26 yaşındayım, sol testis GRADE2 varikosel teşhisim var hem ameliyat açısından hem de gebelik açısından değerlendirebilir misiniz?

  Cinsel Perhiz (gün): 4 GÜN
  Renk: OPAK,BEYAZ
  Viskozite: ARTMIŞ
  Likefaksiyon Süresi: >60 dk
  pH: 7,5
  Aglütinasyon –
  Volüm: 3,4 mL
  mL de Sperm Sayısı: 36 Milyon
  Total Sperm Sayısı: 122,4 Milyon
  -Motilite
  +4 İleri Doğru Hızlı Hareketli: 20%
  +3 Yavaş Doğrusal Olmayan Hareketli (%) 26 %
  +2 Yerinde Hareketli (%) 18 %
  +1 Hareketsiz (%) 36
  Mikroskobi 8 MİLYON YUVARLAK HÜCRE
  -Morfoloji
  Normal Yapılı 3 %
  -Anormal Yapılı
  Baş Anomalisi 54
  Orta Kısım Anomalisi 26
  Kuyuk Anomalisi 17

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfolji %4 olmasını isteriz. Yine de ürolojiye muayene olmanızı öneririm.

 • ZÜLFİYE GÜVEN

  HACİM 3,6 VİSKOZİTE NORMAL LİKEFAKSİYON NORMAL GÖRÜNÜM NORMAL PH 8.0 LOKOSİT>=1 SPERM KONSANTRASYONU 30.7 TOPLAM HARAKET 40 İLERİ HARAKET 25 YERİNDE HAREKETLİ 15 HAREKETSİZ 60 MORFOLOJİ NORMAL 5 TOPLAM SPERM SAYISI 110.5 eşimin sonuçları hocam sizce nasıl

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuç normal gözüküyor.

 • semih göktürk

  Hocam Merhaba benim değerlerim nasıl değerlendirebilir misiniz?
  Vitalite – %35 canlı – *
  Hacim 1,7 >=1,5 – ml
  Çözünme Süresi 18 (20 dakika içinde – Dk)
  Vizkozite Normal *
  PH 7,4 – *
  Yuvarlak Hücre 0,1 >=1 – m/ml
  Aglütinasyon Yok – *
  Konsantrasyon (A+B+C) 3 – m/ml
  Motilite (İlk 60 dakika içinde)(A% + B%) 33,33 – %
  A-İleri Hareket% 16,67
  B-Yerinde Hareket% 16,67
  C-Hareketsiz% 66,67 – %

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı az görünüyor. Morfoloji bakılmamış. Hemen ürolojiye muayene olmanızı öneririm.

 • elif izgi

  hocam 3 yillik evliyim cocugumuz olmuyor eşimin sonucları şu şekilde ph 8
  hızlı hareketli 39
  yavaş hareketli 21
  yerinde hareketli 4
  hareketsiz 36
  konsantrasyon 55 milyon
  toplam spermatozoa 110 milyon
  morfoloji 15
  lökosit sayısı 1ml 95 bin
  cinsel perhiz süresi 4 gün

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonucunuz normal görünüyor. Karşılıklı çiftlerin muayene olmasını öneririm .

 • semih göktürk

  Merhaba Hocam testimi özel bir tahlil merkezinde yaptım değerlendirebilir misiniz?
  miktar: 2ml.
  renk: donuk beyaz
  görünüm: opelasan
  PH:8.0
  Sayı: 13.400.000
  total hacimde sayı: 26.800.000
  hareket:
  yüzde 10 ileri hızlı hareketli
  yüzde 25 ileri yavaş hareketli
  yüzde 30 yerinde hareketli
  yüzde 35 hareketsiz
  şekil,
  yüzde 25 normal,
  yüzde 35 baş anomalisi
  yüzde 20 boyun anomalisi,
  yüzde 20 kuyruk anomalisi,
  lökosit: 15-20

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

 • dilek ak

  hocam iyi günler eşimin sperm testi sonucu yorumlayabilir misinz teşekkürler ;
  spermiogram: 27.1 milyon
  direkt mikroskopi: 4-5 lokosıt
  ph: 8
  renk:gri-beyaz
  miktar: 3cc
  d.hareketsiz:%45.8
  A ileri hızlı: %19.2
  C yerinde hareket : %13.2
  20. dk : %54,2
  Görünüm: normal
  B. ileri yavaş: %21.8
  likefaksiyon: normal
  60 Dk. : %51,3

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı mililitrede mi 27 milyon acaba yoksa toplam sayı bu mu? Ayrıca morfoloji bakılmamış.

 • serdar demirci

  hocam merhabalar bu sonuçlarla çocuk sahibi olabilimiyim
  ULTRASON TAHLİLİ

  her iki testis skrotum içerisindedir

  sağ testis büyüklükleri normaldır.konturları muntezam.parankim ekolora homejendir.son testis volümü 6.6 cc

  sağ 11 cc olçülmüştür.solda hafif hipoplazi

  izlenmektedir.

  her iki epididim normal boyutlarda veparankimi tabidir.

  bilateral hidrosel saptanmamıştır.

  renk modu incilemede bilateral testiküler vaskülarizasyon doğal olarak izlenmiştir

  sağ ponpinifom peleksus venlerinin kalibrasyonu normal ölçülmüş olup valsalva manavrası ile reflü akım örnekleri izlenmemiştir.

  sol ponpinifom peleksus venlerinin çapı en geniş yerınde 2.2 mm ölçülmüş olup valsalva manevrası ile reflü akım örnekleri izlenmemiştir ( sol grade 1 avrikosel)

  SPERM TESTİ:

  Apitonens zamanı=4

  hacim :2 ml 1.5 –

  ph :8 7,2 –

  lifefaksiyon süresi :20 dakika -30

  viskosite : normal

  görünüm : gri opak

  1 saate harekli sperm yüzdesi : 40 % 40 – 90

  hızlı ileri hareketli : 15

  yavaş ileri hareketli : 15

  yerinde haraketli : 10

  hareketsiz 60

  sperm sayısı :13,6 ↓ milyon /m l 15 – 120

  toplam sperm sayısı :27,2 ↓ milyon 39 –

  anormal morfoloji yüzdesi :58 ↑ % -35

  yuvarlak hücre : 4-5

  lokosit sayısı 5-6 ↑ milyon – 1

  NORMAL SPERM (%) 42

  BAŞ ŞEKİL ANOMOLİSİ (%) 20

  pin head % : 4

  büyük % : 6

  küçük % : 4

  elong % : 6

  mid piece anomolisi % : 20

  sitoplazmatik droplet % : 8

  bend % : 8

  diğer % : 4

  kuyruk anamolisi % : 18

  çift % : 2

  dag % : 6

  coiled % : 10

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sperm sonucunuz normal görünüyor ama ultrason ve laboratuvar sonucunu bir üroloji hekimine değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

 • nilgün önal

  merhaba hocam oğlum şu anda 18 geçen sene sol verikosel ameliyatı olmuştu şu anda kontrol zamanı geldı ve spermiogram yapıldı artu ultrason istendi yalnız doktorumuza ulaşamadık yurumlayabilirseniz çok sevinirim.: Parametreler Sonuc Birim Miktar 1,5 mL Görünüm krem-opak Reaksiyon 8 Sıvılaşma 30 dk Viskozite normal 1 cc de spermatozoit sayısı 78 milyon Tüm ejakulatta sperm.sayısı 117 milyon 1 Saat hareket 70 % 2 Saat hareket 60 % Normal yapılı 65 % Baş Anomalisi 20 % Kuyruk Anomalisi 15 % Mikroskobik inceleme her sahada ; 10-12 germ hücresi, spermatozoon kümeleri ve partiküller görüldü
  ulrason: bilateral testislerinde multipi mıkrokalfikasyonlar mevcut bilatereal intratesiküler,peritestiküler ve panpiniform plekusta istirahatte çapları (en gemiş yer: 2.5 mm)olarak saplanan venler mevcut

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sperm testi normal görünüyor ama ultrason görüntüsünü bir üroloji hekimi ile görüşmeniz gerekiyor.

 • Ahmet Temel

  Hocam Merhaba,

  sperm sayısı:42 milyon,
  toplam sperm sayısı: 126 milyon
  toplam hareketlilik :42%
  a:0, b:30(%30), ileri hareketlilik toplam :%30
  yerinde hareketlilik: (c):%12
  morfoloji : %1

  hızlı ileri hareketin (a) sıfır, fakat yavaş ileri hareket b %30 sıkıntı mıdır? Bir de morfoloji düşük değil mi? yorumunuz olur mu?
  çok teşekkürler

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   En çok dikkat çeken morfoloji. Bir üroloji hekimi ile görüşseniz iyi olur.

 • Murat Bey

  Hocam iyi günler sayın doktorum bugün spermiyogram testi yaptırdım. Ayrıyeten behçet hastasıyım colsisum diye bi ilaç kullanıyorum, testi yaptırırken o gün kullanmadım. Yaş:34, Boy:1.76, kg: 75. Sperm test sonuçları:

  Miktar : 3.5 mL, renk:gri, görünüş:normal, ph: 8, viskozite <2 cm, Likefaksiyon süresi: 45 dakika, 1 cc de sperm konsantrasyonu 35.10 milyon/mL, Toplam Sperm Konsantrasyonu: 122.85 milyon, Normal Morfoloji: %13, Anormal Morfoloji: %87, Baş Morfoloji : %60, Boyun Morfolojisi: %16, kuyruk Morfolojisi: 11 , lökosit <1.0 milyon/mL, eritrosit:yok, aglütinasyon yok, immatür germ hücresi : yok. MOTİLİTE 1 saat : ileri hareketli: %60, yerinde hareketli: %3, hareketsiz %37. MOTİLİTE 2 saat: ileri hareketli %54, yerinde hareketli %3, hareketsiz %43.

  Toplam sperm konsantrasyonu 122.85 milyon çıktı. Bu değerin normal morfoloji ile olan ilişkisi yani %13 çıktı; 122.85 milyon x %13 = 15.970 milyon çıkıyor. Bu durumda Motilite 1 saat değerine göre; 15.970 milyon %60 ileri hareket oranına göre; 9.582 milyon çıkıyor. Bu yaptığım yorumlama doğru mudur? Sizden buna yönelik bir yorumlama beklemekteyim. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   O yaptığınız orantı doğru ve zaten sonuçlarınız da normal görünüyor.

 • Emin Gün

  perhiz süresi 4
  lökosit: 0
  sperm konstatrasyonu: 0
  sperm hareket endeksi: 2,0
  hareketli sperm: 20,0
  hareketsiz sperm: 6,0
  toplam sperm: 26,0
  hareketli sperm/ejec: 2,7
  hareketsiz sperm/ejec: 0,8
  toplam sperm/ ejec. :3,5

  hocam tahilil sonuçları böyle. Yorumunuzu beklliyorum

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Acilen bir üroloji hekimine muayene olmanız gerekiyor.

 • ERSAN CAN

  Hocam Merhaba,

  1 cc deki Sperma:61.258.000
  Total Sperma :189.900.000

  Hızlı İleri Hareketli :35 %
  Yavaş İleri Hareketli :20 %
  Yerinde Hareketli :12 %
  İmmotilite(Hareketsiz) :33 %
  Vitalite: 67 %

  Değerlendirilen Sperm Sayısı 39 Adet
  Normal Yapı :16 %
  Anormal Yapı: 84 %
  Baş Anomalisi :43 %
  Boyun Anomalisi: 29 %
  Kuyruk Anomalisi: 20 %

  Normal yapının yüzdesi dikkatimi çekti bir sorun varmı sizce ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler normal görünüyor.

 • Serdar CAN

  Hocam böyle değerlere göre baba olabilir miyim sizce?

  SONUÇ BİRİM REFERANS DEĞERLER
  MİKTAR 4.5 ml > 1.5
  pH 7.2 7.2 – 7.8
  RENK DOĞAL OPAK – KREM
  KOKU DOĞAL DOĞAL
  LİKEFAKSİYON SÜRESİ 20 dk. 15
  CANLI SPERM SAYISI 10 milyon/ml

  FONKSİYONEL SPERM SAYISI 3 milyon/ml 13 İYİ
  CANLILIK (vitalite)* 42 % > %58

  HAREKETLİLİK(likefaksiyon sonrası)
  1.SAAT 30 % > %60
  3.SAAT 20 % > %30

  SONUÇ BİRİM REFERANS DEĞERLER
  MOTİLİTE İNDEKSİ:
  +4 İLERİ DOĞRU HIZLI 13 % V > 25 um/sn
  +3 İLERİ DOĞRU HIZLI 8 % 5<V<25 um/sn
  +2 YERİNDE HAREKETLİ 21 % V % 4
  (kruger)** ANORMAL YAPI 86 % İyi Prognoz : > % 2 Zayıf Prognoz: > % 0 -1

  LÖKOSİT *** 1900 ml < 1000
  NUMUNENİN LİKEFAKSİYON SONRASI TETKİKİNDE MEVCUT SPERMLERİN %.42 CANLI VE HAREKETLİ İDİ. +4 HAREKETLİ SPERM SAYISI ORTA DERECEDE YETERLİ İDİ.. AYRICA HER MİKROSKOBİK SAHADA (10*40 büyültme) 10 – 12 LÖKOSİT, 2 – 3 LÖKOSİT KÜMESİ GÖRÜLDÜ

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu gibi durumlarda aşılama yapabiliyoruz ama önce bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

 • TUĞÇE ŞAFAK

  SPERMİYOGRAM

  MİKTAR: 3.5
  PH:7,9
  LİKEFAKSYON: MEKANİK
  VİSKOZİTE: YÜKSEK
  GÖRÜNÜM: GRİ OPAK
  SPERM SAYISI:88 ML
  HIZLI İLERİ HAREKETLİ:5 %
  YAVAŞ İLERİ HAREKETLİ 25%
  YERİNDE HAREKETLİ :10 %
  HAREKETSİZ: 60%
  HAREKETLİ SPERM YÜZDESİ %40

  Her sahada 8-10 lükosit görüldü.

  Hocam bu değerler normal mi?
  Teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareket sorunu görünüyor bunun için bir üroloji hekimine görünmelisiniz.

 • burak şenel

  Miktar (mL) : 3.4
  pH : 7.5
  Likefikasyon Süresi (37 °C) : 15 dakika
  Viskosite : Normal
  Görünüm : Gri-Opak
  1. Saatte Toplam Hareketli Sperm Yüzdesi : % 50
  1. Saatte Ileri Hareketli Sperm Yüzdesi : % 45
  Toplam Sperm Sayisi (Milyon/Ejekülat) : 132.6
  Sperm Yoğunlugu (Milyon/mL) : 39.0
  Normal Morfolojili Sperm Yüzdesi : % 10
  Yuvarlak Hücre (Milyon/mL) : <1.0
  Lökosit (Milyon/mL) : <1.0

  Varikosel ve Baba olma ihtimali açısından sonuçları yorumlayabilir misiniz hocam?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Varikosel ihtimalini soruyorsanız muayene ile anlaşılır. Bu sonuçlar normal değerlerde görünüyor.

 • Ahmet Kaya

  Merhaba hocam 1 Günlük cinsel periz SPERM?OGRAM

  ABST?NENS ZAMANI : 4 G�N
  SPERM VER?LME YER? : LABORATUVAR

  SONU� B?R?M REFERANS
  RENK : GR?-OPAK – GR?-OPAK
  KOAGULASYON : POZ?T?F – –
  VOL�M : 2.0 ml 2-6
  KOKU : �ZEL – –
  V?SKOS?TE :NORMAL AKI?KAN – NORMAL
  pH : 8 – 7,2 – 8,0
  L?KEFAKS?YON ZAMANI(37 C) : 17′ dk < 20
  L?KEFAKS?YON DERECES? : HOMOJEN – –
  SAYI/ml : 30.000.000 /ml (20-120 mil.)

  MOT?L?TE ORANI

  L?KEFAKS?YON SONU : 60 % 70
  1.SAAT : 50 % 50

  MOT?L?TE GRAF???

  *Forward Progresyon Kriterlerine G�re

  1.DERECEDE ,Hareketsiz : 40 % –
  2.DERECEDE ,Yerinde Hareketli : 22 % ileri hızlı hareket%18

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu yazdığınız değerler normal görünüyor.

 • hüseyin güzel1

  Volüm 3 mL 1,5 – 6
  Viskozite –
  Likefaksiyon 20 dakika
  Konsantrasyon 68 milyon/ml > 15
  Total Sperm Sayısı 204 milyon/ml > 39
  Motilite 0 D % > 40
  Progressif Motilite(a+b) veya (+4+3) 0 D % > 32
  Non Progressif Motilite(+2 veya c) 0 %
  Immotil (+1 veya d) 100 %
  Total Progressif Motil Sperm Sayısı 0 mL
  Lökosit Sayısı 0,1
  Diger Hücreler 0,1
  Morfoloji Analizi(K)
  Morfoloji Normal 0 %
  Morfoloji Total Amorf 56 %
  Morfoloji Hafif Amorf 8 %
  Morfoloji Siddetli Amorf 48 %
  Morfoloji Round Head 2 %
  sonuçlarım bu şekilde

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Ürolojiye muayene olmanızı öneririm. Bazı sıkıntılar var bir üroloji hekimi ile detaylı görüşmelisiniz.

 • volkanyılmaz

  hocam merhabalar
  Değerlerim şu sekilde cocuk sahibi olma imaknıum nedir?
  ilk yapılan spermogram testi

  görünüm=normal
  likefaksiyon=normal
  viskozite=normal
  toplam sperm =27.1
  toplam hareket=36
  hareketsiz=36
  hacim=4,6
  yerinde hareketli=22
  konsantrasyon=5,9
  ileri hareket 14
  lokosit >=1
  morfolojinormal4
  ph 8
  ikinci yapılan spermogram test sonucu
  görünüm=normal
  likefaksiyon=normal
  viskozite=normal
  toplam sperm =55,8
  toplam hareket=50
  hareketsiz=50
  hacim=6,0
  yerinde hareketli=22
  konsantrasyon=9,3
  ileri hareket 28
  lokosit >=1
  morfolojinormal=6
  ph 8

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı olarak düşük. Üroloji hekimine danışmanızı öneririm.

 • Batu TÜRK

  Hocam merhabalar yaşım 21 bana sol testis grade 3 ve sağ testis grade 1 varikosel teşhisi konuldu. Sperm testimin değerleri bu şekilde acil ameliyat olmalı mıyım yorumlar mısınız?
  Miktar: 4 ml
  pH:8
  Total sayı: 47 200 000 ml
  Total motil sperm sayısı: 23 600 000 ml
  Sayı: 11 800 000 ml
  Sıvılaşma zamanı süresi: 30dk
  Sıvılaşma zamanı sonu hareket oranı: %50
  1/2 SAAT SONU HAREKET %50
  1 SAAT SONU HAREKET %45
  2 SAAT SONU HAREKET %35
  Hızlı ileri hareket: %10
  Yavaş ileri hareket: %10
  Yerinde hareket : %30
  Hareketsiz: %50
  Aglütinasyon negatif (1-2 LÖKOSİT , 1-2 SPERMİYOGENEZ HÜCRESİ , HAREKETLİ VE HAREKETSİZ SPERMATOZOİDLER GÖRÜLDÜ.
  Sperm morfolojisi:
  NORMAL YAPI (WHO) %48
  ANORMAL YAPI (WHO) %52
  İĞNE BAŞLI 0
  KÜÇÜK BAŞLI 2
  BÜYÜK BAŞLI 14
  BOYUN-ORTA PARÇA DEFEKTİ 2
  SİTOPLAZMİK DAMLACIK . % %
  YUVARLAK BAŞLI %14
  BAŞ DEFEKTİ %2
  KUYRUK DEFEKTİ %18

  Kruger kriterlerine göre sperm morfolojisi:
  Normal yapı: %16
  Anormal yapı: %84

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuç çok kötü görünmüyor ama ameliyat kararı için üroloji hekimi ile görüşmelisiniz.

 • Ali Gündüz

  Abstinans Süresi: 1 gün
  Yuvarlak Hücre: <1 milyon/ml
  Görünüm: Normal
  Viskozite: Normal
  Likefaksiyon: Normal
  Aglütinasyon: Yok
  Ph: 7.4

  Hacim: 4 ml
  Sperm Konsantrasyonu: 82 milyon/ml
  Total Motilite: %46
  +4 (ileri hızlı hareketli): %15
  +3 (yavaş hareketli): %22
  +2 (yerinde hareketli): %9
  +1 (hareketsiz): %54
  Total Progressive Sperm: 121 milyon
  Sperm Morfolojik Analiz: %6 Normal

  Sizce bu veriler ile normal bir şekilde (Tüp Tedavisi ve Aşılama olmadan) çoçuk sahibi olunabilir mi ?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal değer aralığında görülüyor.

 • SALİH YILMAZER

  SALİH YILMAZERYanıtla
  VOLÜM: 2 ML
  SPERMATOZOA SAYISI: 20 MİLYON
  TOTAL SPERMATOZOA SAYISI: 40 MİLYON
  MOTALİTE: % 50
  İLERİ HAREKETLİ: % 44 MİLYON
  YERİNDE HAREKETLİ: % 6
  HAREKETSİZ: % 50
  TOPLAM İLERİ HAREKETLİ: 17,6 MİLYON

  MERHABALAR TEST SONUÇLARIM BU ŞEKİLDEDİR. YORUMLARINIZI VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor ama morfoloji bakılmamış.

 • KAHRAMAN GÜRSOY

  Sperm Sayısı: 12,6 Milyon
  Motalite: % 35
  Hızlı İleri Hareketli: % 8
  Yavaş İleri Hareketli: % 12
  Yerinde Hareketli: % 15
  Hareketsiz: % 65
  Anormal Morfoloji: 98
  Normal Morfoloji: 2
  Lökosit: 4-5

  Merhabalar Test Sonuçlarım Bu Şekildedir. Buna Ek Doktorum Lökositten Dolayı Antibiyotik Tedavi Verdi. Şu An Kullanıyorum. Sizin De Yorum Ve Önerilerinizi Bekliyorum. Ne Yapmak Gerek Sonuçlar Umut Vaad Ediyormu?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Hareket, sayı, morfoloji düşük. Bir Üroloji doktoru ile iletişime geçmenizi öneririm.

 • Gürkan

  hocam merhabalar,
  MAKROSKOPiK İNCELEME SPERMATOZOİD SAYIMI
  Sivilaşma : 30 dk Miktar :2,0 mL
  Renk : Krem 1cm3’de :72 Milyon
  Görünüş : Opak Total :144 Milyon
  Viskozite : Normal
  Ph : 8.0
  Aglütinasyon : Negatif
  SPERMİN HAREKET YETENEĞi
  1/2 saat 1 saat
  Hareketli %70-75 %65-70
  Hareketsiz %25-30 %30-35
  MORFOLOJiSi
  Baş anomalisi %32
  Normal Yapili %38 Boyun anomalisi %8
  Anormal Yapili %62 Kuyruk anomalisi %22
  Mikroskobik incelemede : Her sahada ;nadir lökosit ve 4-5 germ hücresi görüldü

  Test sonucum bu şekildedir. yorumlayabilir misiniz. Teşekkür ederim şimdiden

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız normal görünüyor.

 • Önder Açıksöz

  Merhabalar Hocam sperm testi sonuçlarım aşağıdaki gibidir. Üroloji doktoruna gittim. Test verdim muayene ve ultrason yapıldı varikosel olmadığı tespit edildi. Ancak sayı, canlılık, hareket ve morfoloji değerlerinde sıkıntı görüyorum. Doktorum normal şekilde çocuk sahibi olabilirsin müdahale edecek bir şey yok dedi sayıların düşük olduğunu belirterek. Ancak 1 senedir çocuk sahibi olamadım. Bu sayıları arttırmanın yolları yok mu Hocam? Sizce çocuk sahibi olabilir miyim? Bir problem yok mu gerçekten ? Detaylı yardımlarınızı bekliyorum.

  Morfoloji: 4
  Anormal Morfoloji: 96
  Ml’de Sperm Sayısı: 15 Milyon
  Hareketsiz: % 65
  Yerinde Hareketli: % 5
  Yavaş İleri Hareketli: % 20
  Hızlı İleri Hareketli: % 10
  Motalite: % 35

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuçlar normal görünüyor. Ama bir yıldır gebelik oluşmadı ise eşinizle birlikte bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızı öneririm.

 • Ayhan Diri

  MERHABALAR TEST SONUÇLARIM BU ŞEKİLDEDİR. YORUMLARINIZI VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Volüm (ml): 1,8
  Görünüm: homojen, gri opak
  Viskozite: Normal
  Likefaksiyon Süresi: 20 dk.
  pH: 7,9
  Yuvarlak Hücre (milyon/ml): 1
  Lökosit (milyon/ml) (Leucoscreen): <1
  Bakteri: +
  Aglütinasyon: Normal
  Sayı (milyon/ml): 9,4
  Sayı (milyon/ejakulat): 16,92
  Hareketlilik Toplam (%): 51
  Hareketlilik İleri (%): 49
  Şekil Normal (%): 2

  Semen Hazırlama Sonrası Sayı: 2 (milyon/ml)
  Semen Hazırlama Sonrası Sayı Hareketlilik: 100 Toplam (%)
  Semen Hazırlama Sonrası Sayı Hareketlilik: 100 İleri (%)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sayı az olduğu için bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

 • SERCAN YILDIRIM

  hocam kolay gelsin
  Görünüm opak kirli beyaz sarı
  viskozite YÜKSEK normal
  REAKSİYON 8.4
  HACİM 1 (GERİLDİM BİRAZ RAHAT EDEMEDİM stres yaptım)
  Likefaksiyon 40 <60 dk
  SPERM :204 15 MİLYON/ML(12-16)MİLYON
  TOTAL SPERM SAYISI:204 39 (33-46) milyon/ml
  Molilite Oranı (a+b) 46 40(28-42)
  Hızlı Progresyon 40
  Yavaş Progresyon 6
  Prograsif Değil 6
  Hareketsiz 2
  Totatal Fonk.Sperm (TPMSS) 94 MİLYON
  Normal Morfoloji(kruger) 2
  Round cell 6 Milyon
  Lökosit 1 Milyon

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfolojisi biraz düşük bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

 • seda soylemez

  Hocam merhabalar Esım 1,5 yıldır azospermı tedavısı gorup ıgne kullanıyor, bu enson sonuclarına gore bız suan tup bebek deneyebılır mıyız Basarı oranı dusuk olabılır mı bu sonuclarla , tesekkurler
  Abstinans süresi : 4 GÜN
  Renk, görünüş : OPAK
  Aglütinasyon : <%5
  Viskozite : NORMAL
  Likefaksiyon : 30 dk.
  pH : 7.4
  Volum (ml) : 8,5 ml
  Lökosit (x milyon/ml) : –
  Eritrosit (x milyon/ml) : –
  Konsantrasyon (x milyon/ml) : 0,6
  Total sayı (x milyon) : 5,1
  Total motalite (%) : 6
  +4 İleri doğru hızlı hareketli (%) : 0
  +3 Yavaş doğrusal olmayan hareketli (%): 0
  +2 Yerinde hareketli (%) : 6
  +1 Hareketsiz (%) : 94
  Eosin-y (%) : –
  HOST (%) : –

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuç ile denebilir.

 • ŞAHİN TANDOĞAN

  Merhabalar Hocam sperm testi sonuçlarım aşağıdaki gibidir. 1 seneye yakındır çocuğumuz olmadı eşim de doktora göründü herhangi bir sıkıntıya rastlanmadı. Benim sonuçlarımda bu şekilde . Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum. (Üniversite hastanesinde yapıldı orada morfolojiye bakmıyorlar)

  Ml’de Sperm Sayısı: 18 Milyon
  Toplam Sperm Sayısı: 54 Milyon
  Hareketsiz: % 39
  Yerinde Hareketli: % 4
  İleri Hareketli: % 57
  Toplam İleri Hareketli Sperm: 31 Milyon
  Motalite: % 61

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonucunuz normal görünüyor ama morfoloji için tekrar test verebilirsiniz.

 • AYŞE CAN DEMİRCİ

  Merhabalar Hocam eşimin sperm testi sonuçlarım aşağıdaki gibidir. Morfolojiye Üniversite Hastanesinde bakmıyormuş. O yüzden ona bakamadılar. Bir süredir gebelik düşünüyoruz ama gerçekleşmedi. Bu sonuçlara göre yorumlarınızı bekliyorum.

  Volüm: 3 ml
  Ml’de Sperm Sayısı: 18 Milyon
  Toplam Sperm Sayısı:54 Milyon
  Hareketsiz: % 39
  Yerinde Hareketli: % 4
  İleri Hareketli: % 57
  Motilite: % 61
  Toplam İleri Hareketli Sperm Sayısı: 31 Milyon

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sonuç normal görünüyor ama morfoloji için tekrar yaptırmanızı öneririm.

 • hulya solar

  merhaba hocam vakit ayırıp cevap verirseniz çok mutlu olurum eşimin sperm degerleri ;
  yıkama öncesi spermiogram
  motolite:%50
  progresyon : a %0
  b: %18
  c:%30
  lökosit:1.000.000
  epitel hücresi:1.000.000
  Sperm yıkama sonrası
  spermatozoit sayısı :30.000.000
  hareketli spermatozoit sayısı :%60
  Progesyon a:%12
  b:%18
  c:%30

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sonuçlarınız yetersiz olduğu için yorum yapamıyorum.

 • Pelin Diri

  MERHABALAR HOCAM EŞİMİN TEST SONUÇLARI BU ŞEKİLDEDİR. DEĞERLİ YORUMLARINIZI VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cinsel Perhiz : 2
  Volüm (ml): 1,6
  Görünüm: homojen, gri opak
  Viskozite: Normal
  Likefaksiyon Süresi: 20 dk.
  pH: 8,1
  Yuvarlak Hücre (milyon/ml): <1
  Lökosit (milyon/ml) (Leucoscreen): <1
  Bakteri: +
  Aglütinasyon: Normal
  Sayı (milyon/ml): 15
  Sayı (milyon/ejakulat): 24
  Hareketlilik Toplam (%): 50
  Hareketlilik İleri (%): 50
  Şekil Normal (%): 2

  Semen Hazırlama Sonrası Sayı: 5 (milyon/ml)
  Semen Hazırlama Sonrası Sayı Hareketlilik: 100 Toplam (%)
  Semen Hazırlama Sonrası Sayı Hareketlilik: 100 İleri (%)

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Genel itibariyle iyi görünüyor ama şekilin 4 ve üzeri olmasını bekleriz. Bir üroloji hekimine muayene olmasını öneririm.

 • Gamze Atmaca

  Hocam Merhaba Nasılsınız. Eşimin test sonucu aşağıdadır. Yaklaşık 1 yıldır gebelik oluşmadı. Eşim de bende hekime göründük. Bu sonuçlarla bir süre daha denemeli miyiz? Sperm sayısı alt sınıra biraz yakın olduğundan aşılma yada tüp bebek mi düşünelim. Bu sonuçlara göre yardımlarınızı bekliyorum.

  Volüm: 2 ml
  Ml’de Sperm Sayısı: 17 Milyon
  Toplam Sperm Sayısı:34 Milyon
  Hareketsiz: % 36
  Yerinde Hareketli: % 5
  İleri Hareketli: % 59
  Motilite: % 64
  Toplam İleri Hareketli Sperm Sayısı: 20 Milyon
  Anormal Morfoloji: 96
  Normal Morfoloji: 4

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   SPERM HAREKETİNİ ARTTIRICI BAZI İLAÇLAR VAR ONLARI KULLANABİLİR

 • Hakan Yazıcı

  Merhaba hocam rica etsem yorumlayabilirmisiniz?
  Cinsel perhiz:4 gün
  Abstinans süresi: 4
  Likefaksiyon zamanı: 20
  Renk: Opak
  Hacim:3
  Viskosite:Normal
  Ph:8
  Aglütinasyon:yok
  Spermetoza sayısı:12 Milyon
  İleri Hareketli (A) 50 (a1:17 a2:33)
  Yerinde hareketli (B) :8
  Hareketsiz (C) :42
  Düşünceler:Bol yuvarlak hücre görüldü
  Yuvarlak Hücre Konsantrasyonu:1M/ml
  Teşekkürler.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji sonucu burada yok. Yorum yapmak için morfolojiyi görmek gerekir ama bol yuvarlak hücre görüldüğü için bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

 • TOLGA

  Spermiogram (İç Hasta )
  Spermiogram (İç Hasta ) B
  Örnegin Veriliş Saati 13.30
  Testin Yapıldıgı Saat 13.50
  Hacim 2 ml
  Viskozite N NORMAL
  pH 8 0-0
  Lökosit Konsantrasyonu >=1
  Sperm Konsantrasyonu 27.7
  Total Motility ( PR+NP )
  İleri Hareketli ( PR) 5
  Yerinde Hareketli (NP) 22
  Hareketsiz (IM) 31
  Morfoloji : % Normal Form 40
  Hareketli Sperm Kons 19.1
  İleri Hareketli Sperm 13.1
  Fonksiyonel Sperm 8
  Velocity 9
  Sperm Hareket İndeksi 63
  Toplam Sperm Kons 55.4
  Toplam Hareketli Sperm 38.2
  Toplam İleri Hareketli 26.2
  Fonksiyonel Sperm 16.0
  Morfolojisi Normal 676.6

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   İleri hareketli sperm sayısı düşük çıkmış bir üroloji hekimine başvurmanızı öneririm.

 • nur

  merhaba hocam. eşimde varikosel var. ve ağrı yapıyor. 1 yıldır çocuk istiyoruzz ama olmadı henüz.
  değerleri söylesem yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkür ederim.

  -cinsel perhiz 3,5 gün
  -volüm ml 3,5
  -lökosit <1.000.000 ml, eritrosit ve non germ hücreside aynı değerde.
  -konsantrasyon(ml) 6,000,000
  -motilite %55
  -progresif %35
  prg. hızlı(+4) %5
  prg. yavaş(+3) %30
  yerinde(+2) %20
  hareketsiz %45
  – Total progressif hızlı motil sperm sayısı 1,050,000
  -morfoloji %3

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Sperm sayısı biraz düşük ve eşinizin zaten ağrısı var o yüzden bir üroloji hekiminin muayene etmesini öneririm.

 • Derya

  Merhaba Hocam Eşimin değerlerini söylesem rica etsem yardımcı olur musunuz? Bizim ikinci evliliğimiz yuvamız bir. Bebekle taçlansın istiyoruz Allah’ın izniyle
  SPERMATOZOİT sayısı : 123mil / ml > 20
  mil/ml
  MOTOLİTE : A% 12 B % 5 C % 3 D % 79
  MOTOLİTE DEĞERLENDİRME %79
  PH 8 => 7,5

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   motilite düşük morfoloji bakılmamış eşinizin ürolojiye muayene olması gerekiyor

 • asel

  merhabalar eşimin spermiyogram test sonucunu yorumlayabilir misiniz
  referans aralığı miktar = 4 ml
  renk beyaz-sarımtırak
  görünüm berrak-opelesan
  ph : 8
  sayı 18 milyon
  viskozite pozitif
  aglütinasyon negatif
  Morfoloji
  % 33 normal morfoloji
  %67 anaormal morfoloji
  %48 baş anomalisi
  %9 orta kısım anomalisi
  %5 kuyruk anomalisi
  %5 mikst
  Who Kriterlerine Göre
  %30 normal morfoloji
  Motilite Skorlaması
  %28 hareketsiz
  %6 yerinde hareketli
  %16 yavaş ileri hareketli
  %50 hızlı ileri hareketli
  %70 hareketli
  mikroskopi
  her sahada 1-2 lökısit ile immatür hücreleri görüldü

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   normal gözüküyor

 • Emir

  Hocam merhaba
  Rica etsem değerlendirme yapabilir misiniz? Doktorumuz ameliyata gerek yok dedi, vitamin takviyesi verdi. 1,5 yıldır evliyiz, çocuk düşünüyoruz.

  Hacim 3,2
  Morfoloji % 3
  Sperm konsantrayonu 112,8 M/ml
  Hareketsizlik % 85
  Yerinde hareketlilik % 5
  İleri hızlı Hareketli %10
  İleri hareketli sperm sayısı 37,8 M
  Perhiz süresi 4 gün
  Likefikasyon —- abnormal
  Ph 8
  Vizkosite —— abnormal
  Toplam hareketlilik %15
  Hareketli sperm sayısı 17,2 M/ml
  Ortalama hız ——- 29
  Toplam sperm ——— 361 M
  Hareketli sperm ——— 55,2 M
  Fonksiyonel sperm ——— 2,9M
  Sperm hareket indeksi ——— 56
  İleri hareketli sperm kons —— 11,8 M /ml

  Varikosel raporu (Renkli dobler)

  Kanlanmalar doğal ve simetriktir.
  Sağ testis 45×20
  Sol testis 46×22
  Sağ epidimin başında 3mm çapında kist izlendi.
  Sol taraf pampiniform pleksusu oluşturan venlerin çapı artmıştır.
  İstirahatte dominant ven çapı 3,2mm valsalva ile 3,3mm
  Bu venlerde valsalva ile retrograd akım gözlenmedi.
  Skroral cilt kalınlığı normal sınırlarda ve simetriktir.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   morfoloji ve ileri hareketlilik değerleri düşük çıkmış. Bir üroloji hekimi ile görüşmenizi öneririm.

Bir yorum yazınız