Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

sperm sayısı kaç olmalı

Tüm kısırlık vakalarının yarısı, erkeklerde oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. En sık görülen problemlerin başında ise sperm sağlığının veya sperm sayısının yetersiz olması gelir. Sağlıklı bir sperm sayısı, erkek doğurganlığı için hayati bir etkendir.

Kadın doğurganlığında olduğu gibi, erkek doğurganlığı da oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve sperm sağlığını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. İçeriğimizin devamında sperm sayısı kaç olmalı ve sperm sayısını arttırmak için neler yapılmalıdır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Sperm sayısı nasıl ölçülür?

Sperm sayısı, belirli bir örnekte bulunması gereken sperm sayısının ölçümlenmesidir. Erkekten alınan meni örneğini üzerinde yapılan semen analizi ile tespit edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği rakama göre, sağlıklı bir sperm sayısı için mililitrede 20 milyon sperm olup, toplam semen hacmi 2 ml’dir. Spermin sayısı başlı başına doğurganlığı etkileyen bir faktör olmasa da, hareketlilik, şekil, canlılık gibi faktörlerle bir araya geldiğinde doğurganlığı direkt olarak etkileyebilir.

Normal morfoloji sperm yüzdesi kaç olmalı?

Normal bir sperm örneğinin her ml’de yaklaşık 100 milyon sperm bulunur. Bu oran, mililitrede 20 milyon spermin altına düşerse, genellikle doğurganlık ile ilgili bir problem oluşur. 20 milyon rakamı çok fazla gibi görünse de, kadının vajinasında biriken spermin sadece küçük bir kısmı rahime ulaşabilir. Rahime ulaşabilenlerden ise çok daha az bir kısmı yumurtalıklara doğru yol alır. Yumurta genellikle spermin yumurtanın içine girmesini önlemek için bir blokaj görevi gören korona radiata adı verilen kalın bir hücre tabakası ile kaplıdır. Sperm hücreleri bu engeli aşan enzimler içerse de, sürecin işleyişi oldukça zordur.  Sperm sayısının çokluğu, bu zorlu engellerin aşılmasında önemlidir.

sperm sayısı

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Sperm sayımlarının iyileştirilmesi ve erkek doğurganlığının arttırılması, yaşam tarzındaki basit değişikliklerle elde edebilmektedir.  Sperm sayısını arttırabilecek yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Genel sağlık durumunun kötü olması, sperm sayısında azalmaları meydana getirebilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize dikkat etmeniz gerekir.
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar spermler için önemli bir tehlikedir. Özellikle birden fazla partneri olan kişilerin cinsel ilişki esnasında mutlaka korunmaları gerekmektedir.
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı sperm kalitesinin en büyük düşmanıdır. Kötü alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmalısınız.
 • Sağlıksız yiyecekler, işlenmiş gıdalar, hazır gıdalar tüketmek yerine; sebze, meyve ve tam tahıllar açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Yağ oranı düşük olan yüksek proteinli gıdalar sperm sayısı üzerinde etkidir. Satın aldığınız ürünlerin mümkün olduğu kadar organik şartlarda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Düzenli egzersiz aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzının büyük bir parçasıdır ve spermlere zarar verebilecek stres hormonlarını da azaltır. Aynı zamanda, aşırı egzersiz de spermler için zararlı olabilir.
 • Stres seviyesi yüksek bir yaşam düzeniniz mevcutsa, rahatlatıcı etkileri bulunan yoga, tai chi veya meditasyon gibi stres azaltıcı etkinliklere katılabilirsiniz.
 • Düzenli cinsel ilişki, spermler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yaklaşık 3 günde bir kez testislerdeki meninin yenilenmesi sağlık açısından önemlidir.
 • Sabah saatlerinde yapılan sperm sayımlarında, sperm sayımının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sebeple sabah saatlerinde cinsel ilişkide bulunmak doğurganlığı arttırabilir.
 • Isı, sperm sağlığını tehlikeye atabilir. Hamam, sauna gibi ortamlar veya sıkı iç çamaşırları testislerin sıcaklığını arttıran faktörlerdendir.
 • Çinko ve selenyum gibi mineraller , L-karnitin gibi amino asitler, C ve E vitamini gibi antioksidanlar sperm sağlığı için çok önemlidir. Sperm sayısı kaç olmalı sorusunun yanıtında düşük sperm sayısına sahip olduğunuz kanısına varıldıysa, doktorunuzun tavsiyesi üzerine bu etkenleri içeren gıda takviyeleri kullanabilirsiniz.

Yorumlar

 • Murat Bayır

  Merhaba hocam,
  Semen hacmi: 3
  Sperm konstrasyonu: 22
  Total motilite: 40
  İleri hızlı hareketli: 31
  Yerinde hareketli: 9
  Hareketsiz: 60
  Vitalite: 58
  Total motil sperm sayısı: 26
  Morfolojik: 4
  Bu değerler ile çocuk sahibi olabilir miyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler normal sınırlarda.

 • Gürsel kara

  Merhaba, eşimin toplam sperm sayısı 227.2, hareketli sperm sayısı 103.2. Çocuk sahibi olabilir miyiz?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu değerler ile tüp bebekle gebe kalınabilir ama tabi ki morfoloji de önemli.

 • Maide kaplan

  Merhaba hocam, eşimin sperm sonuçları, 1 cc de spermatozoit sayısı 16 milyon, tüm ejakulatta 96 milyon, hareket ise, 1 saatte %40, 2 saatte %30, her sahada 20 25 lokosit gebelik olma ihtimali ne kadar bu sonuçlara göre?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Bu sperm sonucunda, eşinizde enfeksiyon çıkmış. Eşiniz bir ürolog ile görüşebilir. Şuan yüzde vermek mümkün değil.

 • safiye demir

  Merhaba hocam, eşimin sperm sonuçları;
  miktar: 5,5
  toplamsermatozoa sayısı: 11
  yovarlak hücre sayısı: 22,000,000
  kökosit hücre %84 diğer %16
  hızlı ileri hareketli 0 adet
  yerinde hareketli 0 adet
  hareketsiz 11 adet

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Buradaki spermatozoa sayısı 11 milyon mu, 11 tane mi anlayamadım? Her halükarda eşinizin ürolojiye muayene olması gerekir.

 • Ismail bayezit

  Selam hocam, bende ileri hareketli yüzde 5, yerinde hareketli yüzde 5, hareketsiz yüzde 90, 1 cc de 40 milyon, tüm ejakülatta 160 milyon, sıvılaşma süresi 2 saat 37 dakika beklemesine rağmen sıvılaşma olmadığı için manuel sıvılaştırıldı. Ne yapmam lazım? İyi günler hocam.

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Aşılama olabilir diye düşünüyorum. Üroloji doktoru ile görüşseniz daha iyi olur. En azından nedenini anlarsınız.

 • Yahya sert

  Merhaba hocam, bir yıllık evliyim. Üniversitenin androloji bölümünde yapmış olduğum semen analizi böyle; 3.3 Renk Sarımtırak PH. 8 Lifefaksiyon 30 1 CC’deki spermatozoa sayısı 49 milyon Total spermatozoa 161.700.000 İleri hareketli 26 % Yerinde hareketli 13 % Hareketsiz 61 % Sayılan spermatoza sayısı 200 Normal 3 % Baş defekti 61 % Boyun defekti 22 % Kuyruk 14 % sizce durum nasıl solda 3mm sağda 1,5 mm varikosel tespit edildi ama doktor ameliyata gerek yok dedi. Sizin yorumlarınız nelerdir hocam?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Evet bizde bu sonucun normal olduğunu düşünüyoruz.

 • Zeynep Karabul

  Selam hocam, eşimin semen hacmi:3.93 ,ileri hareketli ve hareketsiz:0 spermatazoa sayısı;100 bin ml, vitalite:20 lökosit;0,4 ml total spermatazoa:393 bin ml bu değerlerle aşılama şansımız var mı? Yoksa tüp bebek tek seçenek midir?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Aşılama olmaz. Tüp bebek yaptırmanızı öneririm.

 • halil ucan

  merhaba hocam, 7.5 ml toplam sperm sayısı 360 milyon, sperm sayısı ise 48 milyon, 1 saat içinde %70 hareketli, 2 saate 60 kuyruklu, sperm sayısı kısa uzun kıvrımlı vb. 19 nasıl sonuçlarım?

  • Op. Dr. Havva Pars Ağargün

   Morfoloji yazmamışsınız ama sayı ve hareket normal görünüyor.

Bir yorum yazınız