Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

Sperm Sayısı Nasıl Artırılır?

sperm sayısı nasıl artırılır

Kısırlığa neden olan problemlerin birçoğunun kadın kaynaklı olduğu düşünülse de erkeklerde meydana gelen kısırlık nedenleri düşünüldüğünden daha yaygındır. Erkeklerde görülen kısırlık neticesinde, çiftlerin bebek sahibi olabilme olasılığı oldukça düşüktür.

Erkek üreme hücresi olan sperm, doğurganlığın yüksek veya düşük olmasındaki temel faktördür. Bu nedenle kısırlık nedeniyle uzmana başvuran çiftlerde kadınlar için birçok tetkik yapılırken, erkeklere yalnızca semen analizi yapılmaktadır. Sperm sayısı ve niteliği iyi düzeyde değilse, erkek kaynaklı kısırlıktan söz edilebilir. Sperm sayısı nasıl arttırılır sorusu, kısırlık tanısı konulmuş tüm erkekler için ortak bir meseledir.

Sperm sayısı nasıl ölçülür, normal sperm sayısı kaçtır?

Sperm sayısı, semen analizi adı verilen bir tetkik sonucunda ölçümlenir. Erkekten sperm alınmadan önce yaklaşık 3 gün süreyle cinsel bir eylem yaşanmaması istenir. Daha sonra verilen numune, laboratuvar ortamında test edilir. Testin sonuçları, sağlıklı motilite ve morfolojiye sahip en az 20 milyon ve daha fazla spermin olduğunu gösteriyorsa normal kriterlerde olduğu söylenebilir. Fakat sperm sayısı, hareketlilik, motilite ve morfoloji özellikleri minimun düzeyin altında görünüyorsa kısırlık söz konusudur.

Sperm sayısı neden düşük olur?

Düşük sperm sayısının birçok nedeni mevcut olabilir. En sık görülen nedenler şunlardır:

 • Sağlık sorunları:

Varikosel, testis tümörleri, inmemiş testis, geriye boşalma, antikorlar, kromozom bozuklukları, hormonal dengesizlik gibi birçok sağlık sorunu sperm sayısının düşük olmasında oldukça etkilidir.

 • Kullanılan ilaçlar:

Tümör, enfeksiyon, cinsel problemler veya kanser gibi hastalıklar sonucunda kullanılan ilaçlar sperm sayısını azaltabilecek etken maddeler içerebilmektedir.

 • Elektromanyetik frekanslar:

Gün içerisinde devamlı maruz kalınan cep telefonları, kablosuz internet sistemleri, dizüstü bilgisayarlar ve diğer birçok teknolojik aletler, çalışma esnasında elektro manyetik frekanslar yaymaktadır. Bu frekansların testislerdeki sperm sayısını azalttığı bilinmektedir.

 • Sigara ve alkol:

Sigara içmek ve sık sık alkol kullanmak spermlere ciddi zararlar verebilir. Sperm sayısının azalması da bunlardan biridir.

 • Toksik maddeler ve hormonlar:

Özellikle gıda sektöründeki ürünlerden daha iyi verim alınması adına birçok toksik madde ve hormon ilaçları kullanılmaktadır. Bu tür besinlerin tüketilmesi erkeklik hormonlarının düzeylerini doğrudan etkileyebildiği için spermler üzerinde olumsuz etkiler bırakacaktır.

 • İşlenmiş gıdalar:

Hazır biçimde alınarak tüketilebilen yiyeceklerin birçoğunda işlenmiş gıdalar mevcuttur. Özellikle işlenmiş soya gıdaları erkek hormonlarının işlevselliği bozabilecek niteliktedir.

 • Aşırı ısınma:

Testislerin, spermi vücut ısısından daha düşük olan sağlıklı bir sıcaklıkta tutması gerekir. Çünkü fazla ısı, spermlere zarar verecektir. Saunaların, çok sıcak su ile alınan duşlar, sıkı iç çamaşırlar gibi birçok faktör testislerin aşırı ısınmasına neden olabilir.

 • Stres:

Stresin hormon dengesi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu da sperm üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.

sperm sayısı neden düşük olur

Sperm sayısı nasıl artırılır?

Sperm sayısını arttırmak için öncelikle yapılması gereken şey, sperm sayısını azaltan faktörü bulmak ve onun etkilerini azaltmaya çalışmak olmalıdır. Sperm sayısı fiziksel veya çevresel etkenler neticesinde azalabilir. Fiziksel etkenlerden kaynaklı olan sorunlar genellikle cerrahi operasyonlar ve ilaç tedavileri ile çözümlenebilir. Ancak çevresel etkenler sperm sayısı üzerinde olumsuz etki yaratıyorsa, kişinin yaşam tarzı üzerinde değişiklikler yapması ve birtakım önlemler alması gereklidir.

Sperm sayısı nasıl arttırılır sorusuna yanıt arayan erkekler için verebilecek tavsiyeler şöyledir:

 • Alkol, sigara ve diğer tüm kötü alışkanlıklar derhal bırakılmalıdır.
 • Eğer fazla kilo problemi varsa kilo verilmeli, aşırı zayıflık söz konusuyla ideal kiloya ulaşmak için kilo alınmalıdır.
 • Yeterli düzeyde çinko, selenyum, coQ10, folik asit, vitamin C, D ve E takviyesi alınmalıdır.
 • Manyetik alan yaratabilecek cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar, mümkün olduğu kadar testis bölgesinden uzak tutulmalıdır.
 • Testislerin aşırı ısınmasını sağlayabilecek tüm faktörlerden kaçınılmalıdır.
 • Sağlıklı beslenmek ve normal düzeyde egzersiz yapmak gereklidir.
 • Doktor tavsiyesi olmayan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.
 • Stres yaratacak her türlü faktörden uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.