SSVD Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SSVD Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

ssvd sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik döneminde gerçekleşen olumsuz nedenlerden dolayı sezaryen yöntemiyle doğum yapan birçok anne adayı, normal doğum yapamamaktan ötürü hayal kırıklığı içerisindedir. Bebeğin doğum pozisyonunu alamaması, kordon ve plasentayla ilgili problemler ya da annenin normal doğum endişesi bu sebepler arasında ilk sırada bulunanlardır.

Sezaryen sonrası vajinal doğum ile birlikte sezaryenden sonra da normal doğum yapılabilme imkanı meydana gelmiş ve birçok başarılı sonuç elde edilmiştir. SSVD düşüncesi içerisinde olan kadınların aklındaki en büyük sorulardan biri de doğum sonrasıdır. SSVD sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, doğum sonrası süreç nasıl geçer, diğer normal doğumlardan farklı mıdır gibi birçok merak edilen noktayı içeriğimizde bulabilirsiniz.

SSVD yapılmadan önce hangi kriterlere sahip olunmalıdır?

Başarılı bir SSVD’nin anahtarı, öncelikle bu duruma uygun bir aday olmaktır. Eğer bu duruma engel olabilecek bir neden bulunuyorsa, doğum esnasında hem anne hem de bebek tehlikeye girecektir. Bu sebepten ötürü gebelikten itibaren hem anne hem de bebek sıkı bir şekilde izlenilmeli, gerekli görüldüğü takdirde yeniden sezaryen tercih edilmelidir.

 • Önceki sezaryende yapılan kesinin rahimin enine doğru olacak şekilde olması en önemli unsurlardandır.
 • Sezaryen dışında başka bir rahim operasyonu geçirilmemelidir.
 • Anne ve bebek aşırı kilolu olmamalıdır.
 • Annenin yaşı 35’ten büyük olmamalıdır.
 • Bebek, normal doğum için uygun pozisyona geçmelidir.
 • Yapılmış olan sezaryenden sonra en az 2 yıl süre geçmiş olmalıdır.
 • Önceki sezaryene sebep olan durum artık var olmamalıdır.

SSVD’nin avantajları nelerdir?

SSVD yönteminde sezaryen dolayısıyla oluşacak birçok komplikasyon bulunmamaktadır. En önemli avantajlardan biri budur. Diğer avantajları sıralamak gerekirse;

 • Annenin iyileşme, toparlanma ve günlük hayata aktif olarak katılabilmesi daha hızlı olarak gerçekleşir.
 • Anne ile bebek arasında daha çabuk bağlantı kurulur. Sezaryende genellikle annenin tamamen uyutulmasında ötürü, bebeğini doğumdan hemen sonra emzirememektedir. Normal doğumda böyle bir durum gerçekleşmez.
 • Kanama ve enfeksiyon riski daha az görülür.
 • Normal doğumla meydana gelen bebeklerde solunum ve bağırsak problemleri daha az görülür. Bunun nedeni, bebeğin doğum kanalından geçerken yararlı olan bakterileri vücuduna almasıdır.
 • Sezaryenden sonra bir müddet ağrı ve acı hissi yaşanmaktadır, normal doğumda ise ağrılı süreç çok daha çabuk atlatılmaktadır.

ssvd sonrası nelere dikkat edilmeli

SSVD’nin dezavantajları nelerdir?

Yapılan çalışmalara göre SSVD ile sezaryen kıyaslandığında, sezaryen daha riskli ve dezavantajlı görülmüştür. SSVD esnasında meydana gelme olasılığı olan problemler çok nadir görülmektedir. Bu dezavantajlar şöyledir;

 • Çok nadir bir komplikasyon olsa da, en korkulan durum rahim rüptürü yani yırtılmasıdır. Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde bebeğin kalp atışları durma noktasına gelebilir, hem anne hem de bebek hayati risk altında kalabilir.
 • SSVD’nin başarısız olma durumunda kadının acil sezaryene alınması gerekebilir.

Peki, SSVD sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

SSVD’nin başarıyla tamamlandığı durumlarda kadının sezaryene oranla daha çabuk iyileştiği ve toparlandığı görülecektir. Normal doğumdan sonra kişinin günlük yaşamına daha hızlı dönebilmesi söz konusudur. Doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde jinekoloji doktoru tarafından muayene edilmeniz gereklidir. Sezaryen kesisi ve varsa normal doğumu kolaylaştırmak için yapılan kesi kontrol edilmelidir.

Tüm doğum biçimleri büyük bir emek sonucu gerçekleşen mucizevi bir süreçtir. Bu süreçten olumsuz etkilenmemek için mümkün olduğu kadar dinlenilmeli, bir müddet kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek kadar çalışmanız gerekmektedir. Bebeği emzirmek, rahimdeki kasların kendini daha çabuk toparlaması için önemli bir faktördür. Mümkün olduğu kadar bebeğinizi anne sütü ile beslemeye çalışmalısınız.

SSVD sonrasında artık normal doğumla bir bebek dünyaya getirmiş olmanıza rağmen, yeniden bir gebelik planlamanız halinde ortalama 2 yıl süre geçmesi önemlidir. Halen bir sezaryen izine mevcut olduğunuz unutulmamalıdır.

SSVD planlayan bir gebe iseniz, SSVD sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu kafanızı kurcalıyor olabilir. Unutulmamalıdır ki SSVD süreci, sezaryenden daha kolay bir şekilde atlatılabilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.