SSVD Ücretleri Nelerdir?

SSVD Ücretleri Nelerdir?

ssvd ücretleri

Gebe bir kadının, önceki gebeliğinde sezaryen yöntemi doğum ile bir bebek dünyaya getirmesinden sonra, başarılı bir normal doğum gerçekleştirmesine sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) denilmektedir.

Günümüzde sezaryenden sonra normal doğum yapılmasına imkan bulunsa da, eskiden böyle bir durum olanaklı değildi. Sezaryen, doğum yöntemi olsa da neticede cerrahi bir operasyondur. Sezaryen esnasında veya sonrasında bazı komplikasyonların oluşma riskine karşı, bir kez sezaryen yapıldıktan sonraki doğumların da aynı yöntemle gerçekleşmesi gerektiğine inanılmaktaydı. Ancak tıptaki gelişmeler sonucunda sezaryen ile doğum yapan kadınların da bazı kriterlere sahip olması durumunda, normal doğumla bir bebek dünyaya getirmesine imkan sağlanmıştır.

SSVD ücretleri, kimlere yapılabileceği, avantajları ve dezavantajları gibi bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hangi durumlarda SSVD yapılabilir?

Başarılı bir SSVD için öncelikle gerekli kriterlere sahip olunmalı, bazı olumsuz koşullardan uzak durulmalıdır. Sezaryen ile doğum yapmış bir kadın, mevcut gebeliğinde bebeğini normal doğumla dünyaya getirmek istiyorsa hamileliğin en başından itibaren kararında kesin olmalı ve doktoruyla bu kararını paylaşmalıdır. Gereken tüm bilgilerin, SSVD ücretlerinin doktordan alınması daha doğru olacaktır. Doktor tarafından bebeğin ve annenin sağlık durumunu dikkatli bir şekilde incelenmeli ve izlenmelidir. Düzenli doktor kontrollerinin yapılması, meydana gelebilecek birçok riski engelleyecektir. Yapılan incelemeler sonucunda SSVD yapılması uygun görülmezse, bebeğin ve annenin sağlığı düşünülerek doğumun sezaryen ile gerçekleşmesine olanak sağlanmalıdır.

Peki nedir bu SSVD: https://www.havvaagargun.com/ssvd-nedir/

SSVD yapmak isteyen kadınların sahip olması gereken en önemli hususlar şu şekildedir:

Bir önceki sezaryen kesisi mutlaka rahime paralel, yani yatay şeklinde olmalıdır. Sezaryen için yapılan kesinin dik veya T şeklinde yapılması durumunda normal doğum esnasında ciddi riskler meydana gelebileceği için kesinlikle SSVD önerilmemektedir.

Daha önce 1 kez sezaryen yapılması SSVD için en ideal olandır. Ancak bazı durumlarda daha önce 2 kez sezaryen yapılmış olsa dahi normal doğum denemesi yapılabilmektedir. 2’den fazla sezaryen olması halinde SSVD önerilmemektedir.

Aşırı kilo, birçok hastalığa sebebiyet veren önemli faktörlerdendir. Hamilelik esnasında aşırı kilolu olan kadınların normal doğum yapmaları durumunda oluşabilecek riskler göz önünde bulundurularak SSVD yapılması önerilmemektedir. SSVD isteyen bir kadın, gebeliğin başından itibaren kilo alımına dikkat etmelidir. Bebeğin kilosunun da aşırı olması normal doğumu tehlikeye sokabilir. Bebeğin doğum esnasında sıkışabilecek kadar kilolu olması durumunda normal doğum yerine sezaryen tercih edilmelidir.

Sezaryen haricinde herhangi bir sebepten dolayı rahim ameliyatı yapılması durumunda, SSVD esnasında oluşacak komplikasyonlardan kaçınmak için yeniden sezaryen yapılması tavsiye edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Sezaryen Doğum Nedir, Nasıl Yapılır?

SSVD’nin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

SSVD’nin cerrahi türde bir doğum olmaması sebebiyle birçok avantajı bulunur. Doğum sonrasında iyileşmenin kolay olması, hastaneden kısa sürede taburcu olunması, bebeğin bakımıyla daha yakından ilgilenilmesi, sezaryen ile meydana gelebilecek komplikasyonların olmaması, enfeksiyon riskinin düşük olması başlıca avantajlardandır.

Tüm bunların yanı sıra nadir görülen rahim yırtılması, şiddetli kanama, rahimin zarar görmesi, kan pıhtılaşma problemleri ve acil sezaryene alınabilme ihtimali SSVD’nin dezavantajları arasındadır.

Peki, SSVD ücretleri nelerdir?

SSVD yapılacak olan sağlık kurumunun bu konu ile ilgili uzman ve donanımlı olması çok önemlidir. Doğum esnasında meydana gelebilecek olumsuz durumlar risk alınmadan atlatılmalıdır. Bu sebeple doğumun yapılacağı hastanenin bulunmasından sonra, bilgi edinmek istenen diğer bir konu SSVD ücretleridir.

SSVD bir normal doğumdur ancak yalnızca normal doğum ücreti alınmamaktadır. Doktorların hasta ile daha çok ilgilenmesi gerekliliği ve yapılacak ekstra müdahaleler de ücrete tabi olacaktır. Bu konudaki en doğru bilgi doğumun yapılacağı hastaneden alınacaktır.

Op. Dr. Havva Pars Ağargün

1968 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mucur’da okuduktan sonra lise öğrenimine İstanbul Kız Lisesi’nde devam etti. 1991 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Aile Panlaması Biriminde çalıştı. 1999 yılında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı oldu.

Yorumlar

Bir yorum yazınız