Tüp Bebek Başarı Oranları Nedir?

Tüp Bebek Başarı Oranları Nedir?

tüp bebek başarı oranları

Bazı kısırlık problemlerinin tek çözümü tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerini kullanmaktır. Tüp bebek tedavisi, doğal yöntemlerle bebek sahibi olamayacak birçok çift için umut kaynağıdır. Alternatif yöntemler arasında en başarılı olan tedavi şekli tüp bebek olsa da,  hiçbir zaman %100 başarı garantisi beklenmemelidir. Tüp bebekte başarı oranları başta kişisel faktörler olmak üzere birçok etkene bağlı olarak değişmektedir.

Tüp bebek döngülerinin yaklaşık olarak %36’sı hamilelik ile sonuçlanır ve oluşan hamileliklerin %29.4’ünde sağlıklı bir bebek dünyaya gelir. 30 yaşında, doğurganlık açısından problemi olmayan, sağlıklı bir kadının hamile kalabilme oranı her ay %20 oranında seyrederken, tüp bebekteki başarı oranı azımsanmayacak kadar iyidir.

Tüp bebekte başarı oranları hangi faktörlere göre değişir?

  • Yaş:

Tüp bebekteki ilk önemli kriter kadının yaşıdır. Genç kadınlarda tüp bebek başarısının daha fazla olmasının sebebi yumurtalık rezervinin ve kalitesinin fazla olmasıdır. Yaşın yükselmesiyle birlikte yumurtalık kapasitesinde gerileme olacağı için, tedavinin başarı şansı da azalacaktır.  Tüp bebek tedavisi uygulanan 35 yaşın altındaki kadınlar için canlı doğum oranı yaklaşık olarak yüzde 40’tır. Bununla birlikte, 42 yaşın üstündeki kadınların başarı oranı ise %4’tür.

  • Önceki gebelikler:

Tekrarlayan düşükler, kürtajlar gibi doğum ile sonuçlanamayan gebelikler tüp bebek başarı şansını azaltabilir.

  • Doğurganlık probleminin türü:

Bazı erkek infertilite problemleri tüp bebek başarısını etkilerken; rahim anormallikleri, fibroid tümörler, düşük yumurtalık rezervi gibi kadın infertilite problemleri de başarı oranı üzerinde etkilidir.

  • Yaşam tarzı alışkanlıkları:

Bir bebek sahibi olma şansınızı arttırmak istiyorsanız, tüp bebek tedavisine başlamadan en az 3 ay önce sigara alışkanlığınızı bırakmış olmanız gerekir. Sigara içen kadınların yumurtalıklarını uyarmak için daha yüksek dozda doğurganlık ilaçları gerekir, daha düşük implantasyon oranlarına sahiptir ve başarısız döllenme döngüleri çok çoktur. Ayrıca aşırı kilolu veya aşırı zayıf kadınların, normal kilolu kadınlardan daha fazla doğurganlık problemleri vardır ve tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma oranı daha düşüktür. Tedaviye başlamadan önce sağlıklı bir kilo aralığında kalmak gereklidir.

Tüp bebekte ilk denemede başarı oranı nedir?

İlk tüp bebek denemesiyle birlikte hamile kalmak olası bir durumdur. Yumurta ve spermlerde herhangi bir sorun bulunmuyorsa, genel sağlık sorunu mevcut değilse ve kadının yaşı 30’dan küçükse başarı oranı %60’lara kadar çıkabilir. Ancak ilk deneme, başarıya ulaşamamışsa aslında bir avantaj elde edilir. İlk döngü esnasında gerçekleştirilen aşamalarda birtakım değişiklikler yapılarak, başarı oranı yükseltilebilir.

Tüp bebekte başarı şansı nasıl artar?

Tüp bebek aşamaları birçok tıbbi yöntemin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Eğer daha yüksek bir başarı oranıyla karşılaşılmak isteniyorsa genetik tarama testleri ve mikroenjeksiyon (ICSI) gibi yöntemler kullanılabilir. Aynı zamanda stres, tüp bebek tedavisinin önündeki en büyük engellerden biri olduğu için mümkün olduğu kadar sakin ve pozitif olunmalıdır. Beslenme, uyku gibi yaşamsal ihtiyaçlar düzenli olmalıdır. Tüp bebek tedavisi esnasında ağır egzersizler yapmak önerilmemektedir ancak yürüyüş gibi hafif egzersizler tedavi için olumludur.

Tüp bebekte başarı oranı yüksek merkezler neye göre seçilmelidir?

Tüp bebek tedavisi için size uygun bir sağlık merkezi ararken, başarı oranlarının incelenmesi en önemli kriterlerden biridir. Başarı oranı yüksek olan tüp bebek merkezlerinin uzman kadrosu daha yetkin kişilerden oluşmaktadır. Ayrıca teknolojik gelişmelerin daha yakından takip edilmesi de önemli unsurlardandır. Tüp bebek yöntemi, her geçen gün yenilenen tıbbi çalışmalarla birlikte değişime uğramaktadır. Başarı oranının artmasındaki temel gerekliliklerden biri de budur.

Tüp bebek başarı oranları uygulanan tüm tüp bebek prosedürlerin sayısının, canlı doğum sayısına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Bu oran, temel olarak hangi prosedürün kullanıldığına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.